Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2011, 14:36:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu am hotarat ca de acum incolo sa nu intru in nicio biserica sau manastire unde se percepe taxa! Deci voi merge si in caz ca la poarta mi se va pune aceasta piedica... voi face cale-intoarsa! Adica Hristos ne cheama si ne opreste omul?? Nu vreau sa judec insa refuz sub orice forma sa cred ca Iisus e deacord cu asta!
Hristos ne cheama...si doar tu te-ai opri (intoarce chiar )in cazul aceasta, eu asa vad lucrurile.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2011, 15:21:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că trebuie să ne obișnuim cu ideea că serviciile religioase presupun costuri. Iar cele medicale, presupun costuri cu mult mai mari. Mi se pare perfect normal să plătesc pentru ele. Întotdeauna a fost așa. Eu văd aici (încă) un pretext al celor care nu vor să se apropie de Dumnezeu.

Un articol pe această temă am scris, nu de mult, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...re-lucratorul/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2011, 15:49:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Biserica, prin fiecare dintre noi, membri ai ei, clerici si mireni, de aproape doua milenii a trebuit sa faca fata acestei tensiuni dintre a fi in lume, fara a fi insa lumeasca.

Biserica, a fost si ramane, Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca, dar noi, cei ce o compunem, suntem din ce in ce mai lumesti. Asa incep anomaliile in Biserica. Asa apar ereziile, asa apar schismele, asa apar smintelile de tot felul provocate de "taxe" sau mai stiu eu ce.

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mult mai transparenta si totodata transanta cu privire la aceste taxe pentru "servicii".

Daca nu vor sau nu pot renunta la ele, macar sa stabileasca unele taxe generale, modice, la nivelul tuturor eparhiilor, ca tot omul sa stie ce are de facut. In acest fel se pot evita aceste "surprize" neplacute, care nu fac decat sa scada increderea oamenilor in clerul ortodox.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2011, 16:50:00
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

aici este vorba de spagi ... din moment ce omul lucreaza si isi plateste cotizatiile la stat, la sanatate, si doctorul ala are un salariu deja, este normal ca sa mai fie date spagi? doar ca omul sa capete putina atentie din partea unui om care automat e obligat sa isi faca datoria??? nu stiu, mie nu mi se pare deloc normal.

cat despre biserici, in mod normal nu ar trebui nici acolo sa fie taxe pentru botez, cununie, inmormantare ... statul roman ar trebui sa se ocupe ca biserica ortodoxa sa aiba tot ce ii trebuie, adica sa isi plateasca preotii, si toate fetele bisericesti, sa achite orice fel de cheltuiala de gaz, lumina, intretinere, caldura, etc. omul oricum da, din milostenie, de pomana, dar asta trebuie sa fie o chestie voluntara nu obligatorie. din moment ce pui la intrarea intr-o manastire taxa de nu stiu cati lei, asta inseamna ca obliga omul sa dea bani. si bineinteles ca multi dau, dar nu toti au.

sunt foarte multe biserici construite, unele aproape chiar la 50 de metri distanta intre ele, dar in zona este doar o singura scoala darapanata, sau biserici noi construite, frumoase, dar spitalul de vizavi sta sa se darame .... adica in loc de 2 biserici frumoase una langa alta, si o scoala vai si amar de capul ei, nu mai bine ar fi o biserica frumoasa dar si o scoala frumoasa, nu care sta sa se darame la primul cutremur?

exista o gradinita, a mitropoliei, la care taxa este de 600 de lei pe luna plus 10 lei mancare pe zi. deci exact ca o gradinita particulara. eu as vrea sa imi dau copilul la o gradinita a mitropoliei, sa fie indrumat de mic, inspre lucrurile spirituale, religioase, in afara de ceea ce invata de la parinti. dar de unde sa dau frate 600+vreo 200 de lei (10 lei*20 de zile lucratoare) ? 200 da, dar 800 ???

si nu dau vina pe nimeni, ca nu as sti a cui e, cel mai probabil a statului ca nu stie sa administreze banii, sa repare scolile, spitalele, sa faca mai multe gradinite. de exemplu ce trebuie spitale private (arcadia) in care contribuie si statul cu 50 %, ajungand la sume considerabile, cand spitalele romanesti mai au putin si pica, sau sunt pline de gandaci si infectii ?

pacat de o tara asa de frumoasa, dar asa de prost condusa.

Last edited by Mirela0110; 15.02.2011 at 16:56:24.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2011, 17:09:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Daca vorbim de spagi da, SUNT IMPOTRIVA!
Dar la biserica cred ca nu e vorba de spaga, ci doar de nemultumirea unora ca trebuie sa plateasca, uneori in plus fata de cotizatia la stat.
Stiu ca Sfantul Ioan Gura de Aur le spunea preotilor sa slujeasca fara sa primeasca nimic, dar sa nu uitam si cum era inainte: cununia in cadrul sfintei liturgii, botezul la fel. Iar acum omul zice: eu vreau sambata, celalat, marti, altul cand are el concediul fara sa tina seama ca poate si preotul are nevoie de odihna. Iar apoi ne miram ca trebuie sa facem si noi un sacrificiu daca preotul a facut pentru noi.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2011, 18:31:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Materialul pare echilibrat, intrucat ne prezinta si cazuri de preoti care stiu ce inseamna slujirea lui Hristos. Daca materialul ar fi exclus si cazul preotului care accepta botezul gratis, ar fi fost un caz premeditat. Sa ne bucuram pentru ca mai sunt preoti cu o vocatie si constiinta sfanta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2011, 18:36:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hristos ne cheama...si doar tu te-ai opri (intoarce chiar )in cazul aceasta, eu asa vad lucrurile.
Te-ai gandit ca sunt si persoane care efectiv NU au sa dea?? La o taxa de 10 ron ar trebui sa plateasca cam 50 lei pe luna doar pentru a putea intra in curtea unei manastiri,iar salariul minim net e 460 ron. De unde sa dea atat bietul om doar ca sa participe la Sf. Liturghie?? Asa fi sigura ca fiecare lasa (doneaza) cat are,cat poate. Dar nu sa fie luati cu forta banii din buzunarul credinciosilor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2011, 18:55:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu am hotarat ca de acum incolo sa nu intru in nicio biserica sau manastire unde se percepe taxa! Deci voi merge si in caz ca la poarta mi se va pune aceasta piedica... voi face cale-intoarsa! Adica Hristos ne cheama si ne opreste omul?? Nu vreau sa judec insa refuz sub orice forma sa cred ca Iisus e deacord cu asta!
Nu poate fi de acord , cum nu poate fi de acord ca daca n-ai 2 lei (fix) nu te citeste la dezlegari vinerea...k daca dai numai 1 leu te citeste numa la liturghie....Iar cu medicii....apoi uni din ei sunt niste sacali....si cum n-or fi ai mai trecuti, cand vin unii/nele..abia tipate din opinci, din te miri ce fundatura , si pt mama a platit a facut medicina pe locuri cu taxa....si acum ii face pe toti pacientii " tampiti, cretini, nesimtiti" etc....Cunosc chiar un caz concret....Are 28 de ani , mama infirmiera, ea se vazu d-ra dr....si exact asa vb de pacientii ei...Si pe farmaciste le face proaste, dar cand face garzile , mereu vine acasa cu plasa si jebu pline....Sa-i ierte si sa ne ierte Dumnezeu pe toti !

ps. exista si preoti adevarati si medici cu daruire...dar sant rari...tot mai rari....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2011, 18:56:16
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
in primul rand preotul nu traieste din banii oamenilor de rand, are ca orice om, angajat la stat un salar. omul da de pomana doar daca vrea si daca poate. .
Draga Mirela, eu cunosc foarte bine ce se petrece in Biserica Ortodoxa si , nu mi se pare normal ca tu (o femeie) sa vii aici pe forum sa discuti de ceea ce nu ai habar, sau chiar daca ai - nu stii cu exactitate despre ce este vorba.


Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
preotul este platit sa faca si slujbe de botez si de cununie si de inmormantare si cele de sarbatori, toate in cadrul unui salar dat de biserica ortodoxa, .
Preotul este angajat cu salar de la stat...banii - TE ROG SA FII ATENTA- care ii primeste la salar nu reprezinta nici 25% din salarul sau ; restul (deci 75%) il deconteaza din veniturile parohiei care sunt din: tas, vanzari lumini; donatii ale credinciosilor, venituri din inchiriei spatii.etc. .... la aceste venituri as adauga venituri de la CUNUNII, INMORMANTARI, BOTEZURI sau alte slujbe...
Orice Parohie nu este condusa doar de preot ci si de CONSILIUL PAROHIAL; preotul la inceputul fiecarui an face darea de seama pe anul care a trecut si face horari pe anul in curs ...intre hotarari sunt si stabilirea unor taxe pt slujbe ; pe banii primiti orice preot emite chitanta, banii intrand in visteria parohiei


Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
fara ca sa astepte nici un ban in plus de la oameni. .
Dar sa nu uitam ca preotul nu baga mana in buzunarul nimanui....daca este o hotarare la nivel de parohie, ne supunem; daca este o taxa pe care o baga preotul in buzunar, atunci luati legatura cu Consiliul Parohial si-i spuneti acest lucru..

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
cat despre programul lui, nu zice nimeni sa nu aiba familie, sa stea numai si numai la biserica, sa nu aiba o viata personala, ca ar fi absurd, dar asa cum este si doctorul de garda si ziua si noaptea, asa are si preotul un program si el are avantajul ca isi programeaza singur slujbele, cand doreste el.
Preotul nu are program! El lucreaza 24 din 24 fara zi libera...are insa dreptul la concediu pe an, doar ca in locul lui se prezinta alt preot...

Daca ai alte nelamuriri sau daca nu ai inteles ceva, te rog intreaba-ma!...
PS. sa nu te superi pe mine, si astept sa discutam aceasta problema cu drag....Iti recomand I Corinteni cap. 9 ...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2011, 19:06:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Da....preotul pe care mama il asteapta inca..de vreo doi ani si ceva sa vina la spovedit ca ea nu poate iesi afara...si care vine doar la boboteaza.....da , preotul care si-a tras in foita de aur toata biserica in interior ....si care acum scoate gresia de pe jos ca sa puna marmura...care si-a adus fiul langa el...si care recunosc , a dat jos burtoiul ca e bolnav da face unul fi'su ca se vede din avion....Cu 3 masini pt casatorie , nunta si nu stiu eu ce...Deci....sincer nu ii compatimesc pe preoti, ca n-am vazut vreunul facand foame....In schimb am vazut mai multi alungand saraci(nu tigani), sau unul care s-a oprit din liturghie ca sa scoata afara un sarac cu duhul ce se jelea incet de tot pe genunchi in fata lui....NU POT UITA astea....insa la fel de bineam in minte chipul unui parinte drag mie , care a slujit la bisetica Sf Nicolae din orasul meu...si care e pensionat acum....Si nu pot uita , privind inapoi cu recunostinta , la dr Toganel, care mi-a salvat viata acum multi ani...Prin urmare peste tot sunt oameni si oameni.....cu o moralitate perfecta sau lipsa....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 02.04.2012 23:25:10
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale . cocacoc Generalitati 341 04.09.2010 12:03:49