Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.02.2012, 19:58:49
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am remarcat ca l-a pomenit cineva aici, la inceputul discutiei, pe IPS Justinian Chira, Arhiepiscop onorific al Episcopiei Maramuresului si Satmarului. Cu o recomandare calduroasa, daca veti vizita orasul Baia Mare ori daca veti avea ocazia sa participati la una din slujbele InaltPreaSfintiei sale, sunt convins ca veti fi impresionati. E un om binecuvantat, plin de har si intelepciune!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2012, 20:09:20
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Subscriu la cele zise de catre Marius D, l-am auzit pe PreaSfintitul la Baia-Mare intr-o predica a 2-a zi de Pasti, efectiv plangea lumea, cand ne explica ce inseamna sa fi OM!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2012, 12:18:06
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Avem Episcopi de exceptie, chiar daca sunt tineri, dar cu regret o spun , am avut si avem episcopi aserviti politicului, care au facut si fac rau Bisericii.In timp se va vedea aceasta, si istoria ii v-a judeca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2012, 12:49:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atunci iti spun ca si in Biserica Catolica este ierarhie si stim si cum este cu papa. Sa nu-i mai criticam atunci pentru asta.
Papa si-a luat o demnitate de la sine putere. Asta e problema cu papa. Daca ar fi fost doar un episcop si un conducator administrativ nu era o problema. Ierarhia e buna si e normal sa ii cinstesti pe conducatori.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vroiam de fapt sa spun ca prin cantarea asta se pune cumva semnul de egalitate intre Dumnezeu si episcop, ba chiar mai rau.
Dumnezeu este Tatal si episcopul este stapan? Eu nu sunt de acord.
E bine ca ai spus ca tu nu esti de acord. E o parere personala. Doar ca observ ca parerile tale personale de multe ori au o problema cu invatatura sau practicile Bisericii. Asta e o problema.
Acelasi principiu il aplica si protestantii.
Dar mergand pe aceeasi linie am putea sa ne intrebam cum de isi puneau mainile apostolii pe ceilati pentru a ii hirotonii? Cum de se plecau unii oameni in fata altor oameni, cand doar in fata lui Dumnezeu ne putem pleca? Vezi la ce concluzii ajungem cand ne bazam pe credintele proprii?


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intrebare: pentru patriarh ar fi aceeasi cantare cand vine in vizita undeva? Ca el este mai sus decat episcopul. Nu pricep...
Patriarhul e tot un episcop. Nu e mai sus ca demnitate sau ca putere de a invata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Sfintii nostri dragi laurastifter Generalitati 14 23.02.2012 15:34:18
Episcopii necasatoriti contrazic cuvantul Scripturii ? Erethorn Preotul 19 27.09.2011 17:20:43
Noi Episcopii ale BOR PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 1 29.05.2008 01:40:39
Pacatele parintilor nostri veilur Generalitati 111 30.12.2007 14:42:18