Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2007, 19:14:32
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna seara tuturor! Ma framanta o problema:ma tot lupt sa o duc pe vecina mea, o femeie tare de treaba pe drumul cel bun al curatei ortodoxii(ea este ortodoxa),dar nu crede asa cum ar trebui, dupa ce i-am dat o multime de carti de citit,si discutand cu ea foarte mult pe acest aspect foarte important din viata noastra.Imi vine azi si imi zice ca ea se mai uita pe nu stiu ce post tv care face emisiuni cu evanghelisti,baptisti,,etc,(rataciti pt. mine,)conviinsa fiind de faptul ca acolo vazuse o familie in care toti beau pe rupte si ca stapana casei se rugase si citise biblia si apoi s-a convertit la baptisti pt ca cei care cazusera in patima bauturii s-au lasat brusc de ea,aceasta fiind motivul pt care ei se convertisera.si acum da munca de lamurire cu vecina mea ,care sustine sus si tare ca acesti eretici au puterea de a schimba viata pacatoasa a omului,si sunt uniti, si procreeaza,si la petrecerile lor se bea numai suc...eu am incercat si incerc mult s-o conving ca e doar o cursa a celui viclean,ca ei nu au cele 7 taine, ca dintre acestia nu s-au ales sfinti,dar vorbesc la pereti...Cum sa reusesc sa o conving? caci imi pare rau pt ea...si are necazuri in viata ,dar nu crede...sunt mahnita din cauza aceasta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2007, 05:52:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Parerea mea este sa schimbati subiectul, vine Craciunul si e pacat sa va certati. Cu vecinii nu e bine sa te certi:):rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2007, 14:03:26
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Viviana, odata demult, parintele Ilarion Argatu a raspuns cuiva care avea o problema foarte asemenatoare cu a ta astfel (citez cu aproximatie): "Demonii mai mici (ai bauturii, curviei etc) nu-i mai chinuie pe cei trecuti la secte pentru ca au incaput pe mana unor demoni mai mari, mai puternici si mai periculosi (ai ereziei)", si deci, ii ajuta pe acestia din urma sa se deghizeze in ingeri de lumina... Ce sa faci- din proprie experienta iti spun ca orice discutie cu ei este foarte dificila, tulburatoare, si nu da rezultatele dorite. Dimpoitriva, te poate tulbura si pe tine. multi sunt foarte incapatanati si mandri, nu accepta niciun argument, vin cu tot felul de citate scoase din context etc. Roaga-te pentru ea, fii tu un model de viata, de blandete, de dragoste crestina, vorbeste-i numai daca ai prilejul, mai bine da-i sa citeasca carti daca accepta, dar fara sa devii cicalitoare si agasanta, ca mai rau strici. Iti spun toate astea din experienta mea, din proriile greseli din care am invatat. Sa vada la tine o bucurie curata si o liniste si o blandete cu adevarat dumnezeiesti, profunde, nefortate, si asa vei deveni interesanta pentru ea si cuvantul tau va avea greutate. Lasa-L pe Dumnezeu sa lucreze, singura nu poti face nimic in asemenea lupta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2007, 14:41:41
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

:)Daca Hristos e in inima ta viviana, vecina se va indragosti de El fara ca tu sa faci ceva special;)
Fericiți sunt cei care nu propovăduiesc Evanghelia prin cuvinte, ci o trăiesc și o propovăduiesc prin tăcerea lor, prin harul lui Dumnezeu, care îi trădează.;)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2007, 16:30:02
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

viviana, Dumnezeu stia inainte de a ne creea pe vecina ta ca "se va pierde":) si totusi a creat-o! De ce? oare pentru ca e un Tata rau? Pentru ca nu ii pasa? Nuuuu..eu cred ca El spera..ne asteapta pana in ultima clipa a vietii noastre ca IL vom gasi! Il vom recunoaste de Tata! Daca El cel care ne-a zidiit are atata nadejde invecina ta, tu de ce nu ai? Lasa-o viviana, nu incerca sa o "intorci" tu, ca o va trezi insasi Hristos daca El va voi aceasta! Nu te cert, dar am trecut si eu prin asemenea experiente si stiu cum e.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
secte dumy Biserici Protestante 247 25.11.2011 00:18:28