Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2007, 20:44:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Se simte nevoia unei teologii patristice si personaliste. De aceea prin acest topic am sa pun in lumina contributia marilor teologi. Am sa incep cu Parintele Staniloae, ptr ca este un teolog de referinta. Cu acest prilej vreau sa amintesc si de instrainarea teologie academice, din seminariile teologice si facultati, de viata propriei Biserici, semnalata si de parintele Dumitru Staniloae (amintindu-si de sentimentul pe care l-a trait la primul contact cu teologia academica de la Cernauti; Dumnezeul despre care invata teologia nu avea nimic comun cu cel pe care-L stia din experienta bisericii sale din sat. "Ma intrebam cum o sa vorbesc despre Acest Dumnezeu credinciosilor din satul meu. "
Sunt bucuros daca va subscrie cineva in viitor la acest topic
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2007, 22:50:12
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Teologia parintelui Staniloae se orienteaza simultan in trei directii: trecut, prezent si viitor. Ea este in acelasi timp apostolica, contemporana si profetica.
Crestinismul - arata intr-un text parintele Staniloae - se distinge de orice religie si filosofie prin faptul ca e religia dragostei. Dar dragostea inseamna afirmarea eternitatii persoanei si religia dragostei...Daca exista persoana care iubeste alta persoana si se cere iubita de ea, ele se vor nemuritoare, pentru o unire tot mai deplina.
Astazi, mai mult ca oricand avem nevoie de o teologie a experientei. Cred ca cei care asteapta tratate de teologie dogmatica, cu definitii precise, vor fi tulburati si uneori chiar dezorientati de Experienta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2007, 16:00:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cunoasterea lui Dumnezeu prin rugaciune depaseste orice aspect teoretic si speculativ cu privire la Dumnezeu. Intalnirea cu Dumnezeu prin rugaciune este una existentiala. Aceasta posibilitate este un dat otologic ptr ca Dumnezeu ne-a creat cu aceasta capacitate de a dialoga. Deci rugaciune nu este de ordin facultativ, ci ontologic. Vorbesc prin rugaciune cu Dumnezeu reusesc sa ma definesc intr-un mod autentic prin raportarea la Arhetipul sau Modelul meu.
Parintele Staniloae
Intalnirea cu Dumnezeu
L-am cautat pe Dumnezeu in oamenii din satul meu, apoi în carți, in idei si in simboluri. Dar aceasta nu-mi dadea nici pace și nici dragoste. Intr-o zi am descoperit în scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii ca este posibil sa-L intalnesti pe Dumnezeu cu adevarat in rugaciune:
Atunci, cu multa rabdare, m-am asezat pe treaba. Astfel, am ințeles, putin cate putin ca Dumnezeu este aproape, ca ma iubeste si ca, lasandu-ma umplut de iubirea Lui, inima mea se va deschide celorlalti. Am inteles ca iubirea este comuniune cu Dumnezeu si cu cel de langa tine. Si ca fara aceasta comuniune lumea nu este decat tristete, rusine, dezolare, masacre. Numai daca va voi sa traiasca in aceasta iubire, lumea va cunoaste viata vesnica .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2007, 21:06:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Multumim CrestinOrtodox ptr ca astazi ati amintit de parintele Staniloae.

STĂNILOAE DUMITRU,preot, profesor de teologie, dogmatist.


N. 16 nov. 1903, în Vladeni, jud. Brasov, decedat la 5 oct. 1993. Studiile secundare la Liceul "Andrei Saguna" din Brasov (1914-1922), iar cele superioare la Facultatea de Litere din Bucuresti (un an) si Facultatea de Teologie din Cernauti (1923 - 1927) unde a obtinut si doctoratul în 1928. Trimis de mitropolitul Nicolae Balan la studii de specializare pentru Dogmatica si Istorie bisericeasca la Facultatile de Teologie din Atena (1927-1928), Munchen si Berlin (1928- 1929), cu calatorii de studii si documentare la Paris si Belgrad. Reintors de la studii, a fost numit profesor suplinitor (1929), provizoriu (1932) si apoi titular definitiv (1935) de Dogmatica la Academia teologica "Andreiana" din Sibiu, unde a functionat pana in 1946 (a mai predat: Apologetica 1929-1932 si 1936- 1937, Pastorala 1932-1936 și Limba greaca 1929-1934). Dupa alegerea rectorului Nicolae Colan ca episcop al Clujului, a fost numit rector al Academiei (1936-1946); hirotonit diacon in 1931, preot în 1932, hirotesit protopop stavrofor în 1940; a fost membru în Adunarea eparhiala a Arhiepiscopiei Sibiului si consilier arhiepiscopesc, redactor al foii "Telegraful Roman" (ian.1934 – mai 1945). Transferat prin chemare - la Facultatea de Teologie din București, la catedra de Ascetica si Mistica (ian.1947-1948); în 1948, cand Facultatea a devenit Institut Teologic de grad universitar, a fost incadrat ca profesor titular de Teologie Dogmatica și Simbolica, cu o intrerupere în 1958-1963 cand a suferit o detentie in inchisorile comuniste; reincadrat la catedra intre anii 1965 - 1973; dupa pensionare, a activat ca profesor consultant pentru cursurile de doctorat. Timp de peste sase decenii, a desfasurat o mulilaterala activitate stiintifica - indeosebi in domeniul Dogmaticii fiind considerat unul dintre cei mai de seama teologi si ganditori crestini din lume; a publicat lucrari in volum, studii in reviste, traduceri etc. A facut parte din delegatiile Bisericii Ortodoxe Romane care au vizitat alte Biserici: Germania Federala (1970), Grecia (1971), Biserica copta din Egipt (1971), Vatican (1971), delegat la al doilea Congres al profesorilor de Teologie ortodoxa de la Atena (1976); a participat la numeroase consultatii si conferinte teologice organizate de diferite Comisii ale Consiliului Ecumenic al Bisericilor in mai multe tari; a tinut conferinte, ca invitat, la Facultatile de Teoiogie din Atena, Tesalonic, Paris, Strasbourg, Bonn, Heidelberg, Tubingen, Freiburg, Geneva, Oxford, Institutul ecumenic de la Bossey, in S.U.A. s.a., a facut parte din Comisia ortodoxa romana pentru dialogul teologic cu Biserica evanghelica din Germania Federală, participand la diferite intruniri, in ambele tari. Bogata sa activitate teologica, pusa in slujba Bisericii si a unitatii crestine, a fost apreciata si prin mai multe titluri si distinctii: "doctor honons causa" al Facultății de Teologie din Tesalonic (1976), al Institutului teologic "St. Serge" din Paris (1981), al Facultatii de Teologie din Belgrad (1982) si al Universitatii din Bucuresti (1992); premul "Dr. Leopold Lucas" al Facultatii de Teologie evanghelica din Tubingen, "Crucea Sf. Augustin de Canterbury" din partea primatului Angliei (1981) s.a.; membru corespondent al Academiei Române (1990), apoi membru titular (1992).

Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2007, 13:07:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

George eu inteleg tare greu cartile oarecum "greoaie". Am incercat sa citesc Filocaliile, Sbornicul, dar m-am poticnit rau de tot! Nu imi ramane nimic in cap:( In schimb cartea pr. prof Staniloaie "Iubirea crestina" mi-a atins inima. Vorbeste atat de frumos de comunine, de armonie. Si "Daruind vei Dobandi" iarasi o carte extraordinara. despre Pr. Staniloaie as putea povesti ore inn sir, dar Nu dogmatic, nu teologic ci "pur si simplu" cea ce am simtit personal citindu-i cartile si ascultandu-i predicile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2007, 19:34:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ai dreptate, cred ca nu este teolog sau intelectual sa nu intampine dificultati in fata textelor parintelui Staniloae. Cu toate acestea noi nu trebuie sa abandonam. Cartea de care ai amintit este mai mult o culegere de texte publicate in diverse carti si reviste, insa potrivite pentru o asemenea tema.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2007, 19:48:19
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Filocalia este superba. Dar trebuie citita incet, pe indelete, cate o fraza pe zi. Nu se citeste la cantitate ci la calitate. Este o hrana tare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2007, 19:55:37
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Geroge nu abandonez, pur si simplu NU POT! Citesc, recitesc si nu inteleg nimic. Sunt termeni, descrieri teologice care imi dau dureri de cap. Iertati-mi..sa ma ierte si Pr. Staniloaie ( Dzeu sa il odihneasca) dar nici o carte nu imi aduce bucurie mai mare decat cartea simpla! Exprimarea directa, fara termeni grei pe care trebuie sa ii subliniez si sa ii caut in DEX sa pricep ce vrea sa spuna autorul. Stiu ca multi dintre voi aveti facultati, cate doua chiar trei eu Nu am NIMIC! Nimic nu am Geroge de aceea parerea mea nu prea conteaza. Ma exprim greu si prost, citesc si uit repede. Iubesc sfinti ca Pr Porfirie, pr Cleopa, pr.Paisie, Sf Siluan, Sf Ioan Rusul, Pr Dimitrie Bejan, ei sut mai apropiati de "capacitatea" mea de a intelege. Sii cu toate acestea cartea Iubirea Crestina a parintelui mi-a mers la inima.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2007, 20:59:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Geroge nu abandonez, pur si simplu NU POT! Citesc, recitesc si nu inteleg nimic. Sunt termeni, descrieri teologice care imi dau dureri de cap. Iertati-mi..sa ma ierte si Pr. Staniloaie ( Dzeu sa il odihneasca) dar nici o carte nu imi aduce bucurie mai mare decat cartea simpla! Exprimarea directa, fara termeni grei pe care trebuie sa ii subliniez si sa ii caut in DEX sa pricep ce vrea sa spuna autorul. Stiu ca multi dintre voi aveti facultati, cate doua chiar trei eu Nu am NIMIC! Nimic nu am Geroge de aceea parerea mea nu prea conteaza. Ma exprim greu si prost, citesc si uit repede. Iubesc sfinti ca Pr Porfirie, pr Cleopa, pr.Paisie, Sf Siluan, Sf Ioan Rusul, Pr Dimitrie Bejan, ei sut mai apropiati de "capacitatea" mea de a intelege. Sii cu toate acestea cartea Iubirea Crestina a parintelui mi-a mers la inima.
Ai dreptate. Spunea Parintele Rafael Noica:"Fiecare dintre noi are evlavie la un anume teolog, sa dea Dumnezeu sa ne mantuim in duhul acestor parinti."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2009, 22:18:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca nu reusim sa-l citim pe parintele Staniloae, sa citim Sfintii Parinti, ca doar la ei face apel parintele atunci cand doreste sa ne lumineze in diverse probleme. Asa ca citindu-i pe Sfintii Parinti, il citim tainic si pe parintele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
patriarhi romani diesel_bazatu Biserica Ortodoxa Romana 25 22.05.2013 12:15:08
Parinti si Scriitori Bisericesti naephius Generalitati 6 20.04.2013 20:12:04
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 10.06.2010 23:05:16
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 21:45:14