Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 18:39:57
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Spovedania

In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2011, 18:52:41
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
cum adica ti se pare ca nu mai ai pacate? eu cred ca daca ti-ai face o cercetare a cugetului si ai rasfoii un indrumar de spovedanie cred ca ai descoperii ceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2011, 18:52:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Când nu ne observăm păcatele de obicei suferim de împietrirea inimii; rugăciunea și postul, liniștirea (petrecerea măcar a câtorva zeci de minute singuri și meditând la ce am făcut și ce n-am făcut peste zi) sunt de ajutor. Cercetează-te și cu ajutorul unui îndreptar de spovedanie.
Citește zilnic din cărțile sfinte, începând cu Noul Testament. Ele îți vor menține credința vie.
Chiar dacă nu ai păcate mari, nu dorești, totuși, și să te împărtășești? Deci tot trebuie să treci pe la duhovnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2011, 19:07:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Aceeasi problema si-o punea si un calugar incepator din Athos. I-a descoperit acest gand unui batran mai sporit care l-a atentionat asa:
- Nisipul, frate, nisipul! Si acela innegreste haina botezului. Era vorba, fireste, despre pacatele mici, finute, caci nu mai facea de mult pacate mari.

Pacate avem cu totii : cu vorba, cu fapta, cu gandul. Un indreptar de spovedanie ne poate ajuta sa ne amintim mai usor pacatele. Exista si indreptare de spovedanie pentru mireni, dar si pentru calugari. E bine sa le cercetam.

Cred ca e bine sa luptam cu asemenea ganduri. E suficient un singur gand viclean venit de la ispititor, pentru a cadea in mandrie. La duhovnic e bine sa mergem cat mai des, fireste, pregatiti sufleteste pentru spovedanie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2011, 19:25:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Pt. o asemenea zi de weeknd merge perfect o asa gluma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2011, 19:26:04
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Dar cand se intampla sa ramana pacate nespovedite, cu tot cu tehnica notatului pe hartie?

Adica a trecut Spovedania, Impartasania asemenea, dar mai sunt lucruri de marturisit. Le amintim la urmatoarea Spovedania, precizand situatia?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2011, 19:28:17
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

nu-mi amintesc exact formularea dar parca preotul atunci cand spune rugaciunea la spovedanie mentioneaza ceva de genul "acestea si altele mai mari decat acestea", sau oricum, include si pacatele pe care nu ti le-ai amintit sa le spovedesti, deci cere Domnului iertare si pentru acestea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2011, 19:28:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dar cand se intampla sa ramana pacate nespovedite, cu tot cu tehnica notatului pe hartie?

Adica a trecut Spovedania, Impartasania asemenea, dar mai sunt lucruri de marturisit. Le amintim la urmatoarea Spovedania, precizand situatia?
Da, le spunem la urmatoarea spovedanie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2011, 19:29:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa ii spui ca nu iti vezi pacatele...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2011, 19:29:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. o asemenea zi de weeknd merge perfect o asa gluma !
de ce o considerati o gluma? si eu ma intrebam la fel cand inca nu eram suficient de initiata in tainele rugaciunii, eram la inceputul calatoriei intru a ma apropia de o viata traita intru Hristos..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spovedania... myself00 Generalitati 2 25.06.2012 00:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 21:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 16:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 23:04:18