Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2007, 18:12:10
dumy dumy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

ar trebui sa fim atenti nu numai la biserica ortodoxa,sa fim ortodocsi doar cu numele...ci si cu sufletul...mai ales pt tineri zic....dc? ...pt k riscam foarte mult k misionarii neo-protestanti sa ne"racoleze" cu argumente ,zic ei bazate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2007, 18:15:40
dumy dumy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

as vrea sa vorbesc cu un adventist despre credinta pe care o pretinde a fi "calea dreapta".....ughy86@yahoo.com......insa stiu k nu prea vor sa vina la discutie cu un preot...pt k preotul le va arata adevarata "cale"iar ei nu vor avea curaj sa o aleaga din cauza pastorilor lor
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2007, 19:00:27
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

nu stiu ce sa zic...duhovnicul meu m-a invatat ca nu prea de bine sa discuti cu ei(nu ma refer strict la adventisti)pt ca stim ca ei mai au putin si stiu biblia pe de rost,si mereu o sa-ti aduca argumente,citate,mai lipseste sa-ti spuna si al catalea rand e scris.Poti sa-i faci o surpriza adventistului nespunandu-i ca vii cu un preot.poate poate...se convinge,cu toate ca aud de multi ortodocsi care s-au facut protestanti,adv,etc,dar mult mai putini de-ai lor veniti la ortodoxie.
Doamne ajuta!
PS:ai mult curaj,eu nu ma incumet sa discut cu ei,nu de teama ca m-ar convinge,ci din cauza faptului ca INCA nu stiu cum sa aduc atat de multe argumente cat sa acopere multimea citatelor lor din biblie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2007, 16:26:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De ce va e frica de argumentele lor? Va este teama ca dau citate din biblie? Pai asta pot face si eu daca ma apuc sa invat biblia pe de rost, desi nu cred ca voi putea, dar ma rog, nu sa stii versete este important, ci cum te vezi tu ca om. Eu nu ii dau la o parte nici pe cei sectanti pentru ca si ei sunt totusi in credinta, dar au acea ideologie gresita ca ar avea garantia mantuirii, de fapt asta este singurul lucru ce ii diferentiaza pe ei, faptul ca se considera deja mantuiti, ceea ce i-a facut sa fie eretici. In rest, unii dintre ei sunt chiar mai credinciosi decat noi, dar degeaba pentru ca nu au nici un folos din cauza sigurantei lor ca vor fi mantuiti. Si ma mai mira inca un lucru, faptul ca cei sectanti duc o viata chiar mai crestina decat noi ortodocsii; stau si ma gandesc ce ar fi daca cei ortodocsi ar avea vointa celor sectanti de a trai crestineste, cred ca ar fi un lucru extraordinar. Ce paradox, cei ortodocsi au credinta care trebuie, dar nu au ravna celor sectanti, iar cei sectanti au ravna, dar nu au credinta care trebuie, este exact invers decat ar trebui sa fie. Asa este in lume, ce are unul nu are celalalt...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2007, 17:31:20
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
De ce va e frica de argumentele lor? Va este teama ca dau citate din biblie? Pai asta pot face si eu daca ma apuc sa invat biblia pe de rost, desi nu cred ca voi putea, dar ma rog, nu sa stii versete este important, ci cum te vezi tu ca om. Eu nu ii dau la o parte nici pe cei sectanti pentru ca si ei sunt totusi in credinta, dar au acea ideologie gresita ca ar avea garantia mantuirii, de fapt asta este singurul lucru ce ii diferentiaza pe ei, faptul ca se considera deja mantuiti, ceea ce i-a facut sa fie eretici. In rest, unii dintre ei sunt chiar mai credinciosi decat noi, dar degeaba pentru ca nu au nici un folos din cauza sigurantei lor ca vor fi mantuiti. Si ma mai mira inca un lucru, faptul ca cei sectanti duc o viata chiar mai crestina decat noi ortodocsii; stau si ma gandesc ce ar fi daca cei ortodocsi ar avea vointa celor sectanti de a trai crestineste, cred ca ar fi un lucru extraordinar. Ce paradox, cei ortodocsi au credinta care trebuie, dar nu au ravna celor sectanti, iar cei sectanti au ravna, dar nu au credinta care trebuie, este exact invers decat ar trebui sa fie. Asa este in lume, ce are unul nu are celalalt...
Eu am discutat cu asemenea oameni (divese confesiuni), pe scurt: chiar daca stiu excelent biblia, au citeva lucruri care nu ti le spun in fata, dar pentru ei sunt hotare de netrecut: unii nu vor sa isi faca cruce, altii nu vor sa auda de spovedanie, altii contesta preotii, altii contesta trinitatea.
Apoi se leaga de icoane, de traditie, etc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2007, 11:38:22
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
De ce va e frica de argumentele lor? Va este teama ca dau citate din biblie? Pai asta pot face si eu daca ma apuc sa invat biblia pe de rost, desi nu cred ca voi putea, dar ma rog, nu sa stii versete este important, ci cum te vezi tu ca om. Eu nu ii dau la o parte nici pe cei sectanti pentru ca si ei sunt totusi in credinta, dar au acea ideologie gresita ca ar avea garantia mantuirii, de fapt asta este singurul lucru ce ii diferentiaza pe ei, faptul ca se considera deja mantuiti, ceea ce i-a facut sa fie eretici. In rest, unii dintre ei sunt chiar mai credinciosi decat noi, dar degeaba pentru ca nu au nici un folos din cauza sigurantei lor ca vor fi mantuiti. Si ma mai mira inca un lucru, faptul ca cei sectanti duc o viata chiar mai crestina decat noi ortodocsii; stau si ma gandesc ce ar fi daca cei ortodocsi ar avea vointa celor sectanti de a trai crestineste, cred ca ar fi un lucru extraordinar. Ce paradox, cei ortodocsi au credinta care trebuie, dar nu au ravna celor sectanti, iar cei sectanti au ravna, dar nu au credinta care trebuie, este exact invers decat ar trebui sa fie. Asa este in lume, ce are unul nu are celalalt...
Veilur. Vreau sa-ti zic si eu ceva. Sa nu mi-o iei in nume de rau. Una singura este credinta dreapta: ortodoxa. Ei bineinteles ca au ravna mare la credinta lor pentru ca sunt lasati si indemnati de diavoli spre acea credinta, sa aiba ravna la acea credinta. Noi, pe de alta parte, avand dreapta credinta suntem luptati mult mai rau decat celelalte religii, astfel ca parem ca nu avem asa mare ravna. De cate ori te rogi de exemplu, iti vine sa casti, te gandesti la altele, iti vin tot felul de ganduri; sau cand te inchini la icoane normal sa te lupte, ba chiar diavolii incearca sa ne indeparteze de la a ne inchina la icoane si reusesc in multe cazuri. Pe ei nu ii lupta asa pentru ca unii nu se inchina la icoane, altii nu se roaga ca noi ci doar canta ceva pe acolo etc. Mare diferenta. Sa nu te superi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2007, 10:13:24
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cine nu stie despre ce e vorba, mai bine nu vorbeste, decat sa cada din credinta mostenita de la parinti, din lipsa de informatii. De-asta e mai bine sa nu vorbesti cu cei de alta credinta. Unii au primit credinta ortodoxa,au fost botezati, dar nu au trait, nu au cunoscut cu adevarat ortodoxia. Cand se duc in biserica ortodoxa vad doar la suprafata: oamenii stingheri, singuri, reguli, poate si priviri urate ca ma greseste acele reguli- de la cineva care nu are ce face.
Si vine un prieten si le zice: vino macar o data, sa vezi cum e. Atmosfera calda, prieteni buni, care se ajuta.. Se discuta Evanghelia. Stiu pe cineva ramas singur la batranete primeste ajutor doar de la fratii si surorile in credinta. Altcineva si-a capatuit copiii dupa ce a trecut la adventisti. Convenabil. Dar daca ii intrebi mai multe despre ortodoxie, nu pot spune!! Mi-a zis cineva: m-am dus si la biserica ortodoxa, dar mi-a placut mai mult ATMOSFERA la adventisti. Bun motiv! Pe aceia am ciuda, care nu cunosc intai ortodoxia in care s-au nascut.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2007, 22:54:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Toti am observat ca dupa 1989 in tara noastra au aparut tot felul de secte care isi aroga privilegiul de a fi aparatoare si propovaduitoare a cuvantului lui Dumnezeu.
O secta este un cult religios fals, formata dintr-un grup de oameni stransi in jurul unei interpretari specifice a Scripturii. Acest grup depinde de interpretarea data de catre un om, un lider proeminent, sau o organizatie autoritara, invatatura care nu este conforma principiului literar, istoric si lingvistic al Bibliei. Ea pretinde sa se armonizeze cu crestinismul biblic, dar neaga doctrinele fundamentale ale Trinitatii, dumnezeirii lui Iisus Hristos, personalitatii Duhului Sfant, jertfei de ispasire a lui Iisus, mantuirii prin har si prin credinta, invierii trupesti a lui Isus si autoritatii finale a Scripturii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2007, 23:27:25
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Avantajul daca pot zice asa al neoprotestantilor e ca sunt putini si se pot organiza usor, organizeaza cursuri biblice in care invatza scriptura pe de rost,mai mult sau mai putin, astfel incat sa de-a impresia k ei detin adevarul, dar majoritatea citatelor sunt scoase din context, plus de asta mai folosesc si traduceri falsificate(traducerea Cornilescu), profita din plin de necunostinta unora din ortodocsii nostrii pe care reusesc sa-i ademeneasca la ei.
sau sa nu vorbesc de baptisti care au organizat un turneu prin tara cu un preot ortodox trecut la ei
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2008, 01:50:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am avut ocazia sa calatoresc alaturi de un predicator penticostal, cu care am vorbit prntre altele despre zeciuiala. Mi-a spus, cat e de importanta zeciuiala: Ajutand oamenii, te ajuti pe tine. Oamenii nu dau zeciuiala, pentru ca sunt constransi, ci pentru ca stiu ca aceasta e cheia pentru bunastare, prin ajutorul dat fratilor. Mi-a dat diferite exemple, din care am inteles, ca ei desi dau, primesc pe alte cai, din munca, cel putin la fel de mult, daca nu chiar mai mult. Sunt buni organizatori de actiuni, in care se strang si se distribuie ajutoare.
In plus mi-a mai spus, ca e important un nou angajament fata de Dumnezeu, pe care ei il fac sub forma botezului.
La noi, ortodocsii, nu se mai practica zeciuiala, caci zeciuiala a fost inlocuita de milosetenie: putem da cat vrem, numai sa dam din tot sufletul, nu in sila. Problema e, ca oamenii au devenit suspiciosi si nu mai sunt dispusi sa dea. Ma gandesc ca falsii cersetori, sub influenta diavolului, au zdruncinat increderea oamenilor. Nu cred ca e o atitudine corecta, caci nu cersetorul se mantuieste primind, ci cel care da milostenie, dand.
Poate cineva sa-mi spuna, de ce s-a desfiintat zeciuiala in NT?
Prin aceasta nu fac propaganda peticostalilor, ci am ridicat unele probleme, care mi-au atras atentia. Totodata, insa, e si o explicatie, de ce unii ortodocsi se convertesc la sectanti: propria viata lipsita de mijloace de trai si disponibilitatea sectarilor, de a-i ajuta pe fratii lor intru credinta. Poate ca acest ultim lucru, grija fata de frati, ar trebui sa-l redescopere si ortodoxul, caci "dar din dar se face rai". Exista insa si ortodocsi, care nu au uitat acest lucru, si il fac de cate ori e nevoie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02