Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2015, 10:49:19
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Rugaciuni si post

Ce facem,cum procedam cand vrem sa ne mearga bine sa avem parte de intelegere si armonie!Ne luptam cu gandurile,sa tinem post,sa spunem rugaciuni,sa citim acatiste si ajungem sa nu le mai facem!Apoi sa ne simtim vinovati ca nu am facut nimic din ce ne-am propus1Sa ne simtim vinovati ca am fi putut schimba anumita situatie,ca ar fi stat in mainile noastre daca ne schimbam si viata in sensul cu post,rugaciuni!Eu asa sunt,spun gata o sa tin post azi,o sa citesc,o sa ma rog,caci nu se mai poate nu imi merge bine deloc,certuri,neintelegeri,si din pacate cand vine a doua zi,nu pot face ce mi-am propus,apoi iar gandul ca daca faceam asa putem schimba situatia!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2015, 11:13:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' de ce vorbim la plural?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2015, 11:28:37
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' de ce vorbim la plural?
Bine o sa vb doar la singular,in numele meu!Ma gandesc ca poate in toata lumea sa mai intamplat asemenea situatie!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2015, 11:38:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Posibil, da' generalizările nu-s bune.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2015, 15:44:05
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Ce facem,cum procedam cand vrem sa ne mearga bine sa avem parte de intelegere si armonie!Ne luptam cu gandurile,sa tinem post,sa spunem rugaciuni,sa citim acatiste si ajungem sa nu le mai facem!Apoi sa ne simtim vinovati ca nu am facut nimic din ce ne-am propus1Sa ne simtim vinovati ca am fi putut schimba anumita situatie,ca ar fi stat in mainile noastre daca ne schimbam si viata in sensul cu post,rugaciuni!Eu asa sunt,spun gata o sa tin post azi,o sa citesc,o sa ma rog,caci nu se mai poate nu imi merge bine deloc,certuri,neintelegeri,si din pacate cand vine a doua zi,nu pot face ce mi-am propus,apoi iar gandul ca daca faceam asa putem schimba situatia!
Fa putin in fiecare zi dar sa te rogi din suflet si cu emotie. Cineva mi-a spus odata "Diferenta dintre lucrurile bune si cele exceptionale e data de 2 milimetri". Mi-a fost greu sa inteleg la ce se refera dar am descoperit ca se refera la persistenta. Persistenta cu care facem lucrurile si actiunea zilnica sunt cheia succesului.

Ce sa faci pentru persistenta si perseverenta in rugaciune?
Tine un jurnal in care sa notezi clar, specific, masurabil...de exemplu, azi, luni, rugaciunile dimineata+rugaciunile de seara+Paraclisul Maicii Domnului. Si tot asa zilnic.
Pune icoane in locurile unde petreci timp. Stai in bucatarie, cu siguranta atunci cand dai cu ochii de icoana Maicii Domnului vei spune din suflet si o scurta rugaciune.
Poti sa te rogi chiar si mergand pe strada "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa".
Cauta un indrumator, un duhovnic, caruia sa-i spui mereu. E important.
Atata timp cat mintea ni se indreapta spre Dumnezeu nu mai avem loc, timp si energie pentru cearta, nemultumire si neintelegere.

Nu astepta efecte miraculoase de la o zi la alta. Dupa ce iese din pamant de bambus ramane timp de 5 ani la dimensiunea de 20-30 de centimetri. In anul al 5lea creste brusc 5 metri. Bambusul a avut nevoie de 5 ani ca sa-si construiasca o radacina care sa reziste apoi zeci de ani la toate furtunile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2015, 21:35:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2015, 21:40:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit "Să nu uităm că postul este mai întâi de toate să flămânzim după Dumnezeu"

Dialog despre post cu un călugăr din Sfântul Munte

http://www.doxologia.ro/viata-biseri...-sfantul-munte
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2015, 02:47:09
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Ce să facă un om care are grave probleme de stomac și esofag în privința postului ?

Nu am probleme cu a mânca numai pâine, dar mi se spune că nu e bine așa. Și cred că au dreptate. Bun... Mănânc câteva alimente (nu spun câte, s-ar putea să mă ia cineva de «ipocrit» - iar ipocrizia o resping aproape la fel de mult ca mândria)

...Pe scurt, laptele face parte din alimentele pe care «trebuie» să le mănânc.
(Iarăși, mărturie de păcătos și neștiutor: nu am înțeles nici până azi de ce este interzis laptele, în post, fiindcă «nimic nu e sacrificat». Contează «proveniența animală» în mod prioritar sau absolut? La celelalte înțeleg. Dar în privința laptelui nu am înțeles...)

În plus, chestia asta ține de vreo 4 luni. Și e practic ceva permanent...
(Adică mi s-a dat de înțeles că «adio roșii, ceapă, castraveți»... adică niște lucruri cu care mă simțeam «confortabil», altfel nu sunt deloc pofticios cu ceva)

Eu de mult vroiam să ajung «vegetarian». Dar întâmplător ajunsesem în 2009, fără ca să-mi dau seama decât după vreo 4-5 luni. Dar apoi am mai mâncat carne, totuși (foarte puțin.. tot rog să nu mi se dea carne, că simt că e ceva «greu» la stomac).

Însă acum am această problemă cu laptele...
Boli: «Esofagită», BRGE=Boală de Reflux Gastro-Esofagian și Gastrită destul de serioasă, încă din '86 ...Totuși unii oameni pe care îi cunosc au și ei BRGE, și după un timp au cam mâncat ce-au dorit (fără să exagereze). Eu cred că n-o să-mi pot permite cele 3 enumerate... Sunt sătul de lapte, recunosc și asta. Roșii și ceapă aș mânca oricând.. dar m-am săturat de 4 luni de «lăptic» :)
... Și vreau să țin post, evident.
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2015, 07:22:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul
Ce să facă un om care are grave probleme de stomac și esofag în privința postului ?

Nu am probleme cu a mânca numai pâine, dar mi se spune că nu e bine așa. Și cred că au dreptate. Bun... Mănânc câteva alimente (nu spun câte, s-ar putea să mă ia cineva de «ipocrit» - iar ipocrizia o resping aproape la fel de mult ca mândria)

...Pe scurt, laptele face parte din alimentele pe care «trebuie» să le mănânc.
(Iarăși, mărturie de păcătos și neștiutor: nu am înțeles nici până azi de ce este interzis laptele, în post, fiindcă «nimic nu e sacrificat». Contează «proveniența animală» în mod prioritar sau absolut? La celelalte înțeleg. Dar în privința laptelui nu am înțeles...)

În plus, chestia asta ține de vreo 4 luni. Și e practic ceva permanent...
(Adică mi s-a dat de înțeles că «adio roșii, ceapă, castraveți»... adică niște lucruri cu care mă simțeam «confortabil», altfel nu sunt deloc pofticios cu ceva)

Eu de mult vroiam să ajung «vegetarian». Dar întâmplător ajunsesem în 2009, fără ca să-mi dau seama decât după vreo 4-5 luni. Dar apoi am mai mâncat carne, totuși (foarte puțin.. tot rog să nu mi se dea carne, că simt că e ceva «greu» la stomac).

Însă acum am această problemă cu laptele...
Boli: «Esofagită», BRGE=Boală de Reflux Gastro-Esofagian și Gastrită destul de serioasă, încă din '86 ...Totuși unii oameni pe care îi cunosc au și ei BRGE, și după un timp au cam mâncat ce-au dorit (fără să exagereze). Eu cred că n-o să-mi pot permite cele 3 enumerate... Sunt sătul de lapte, recunosc și asta. Roșii și ceapă aș mânca oricând.. dar m-am săturat de 4 luni de «lăptic» :)
... Și vreau să țin post, evident.
E limpede: mori!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2015, 22:30:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul
...Pe scurt, laptele face parte din alimentele pe care «trebuie» să le mănânc.
[...]
... Și vreau să țin post, evident.
Ai putea să mănânci lapte vegetal în post (soy milk, almond milk).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare