Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.08.2010, 11:25:39
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Reiki este un termen generic consacrat în lume pentru a defini Energia Universala, denumire inclusă în diverse tehnici (sisteme) de utilizare a acestei energii. Sistemele Reiki sunt tehnici de accesare a ,,Energiei Universale’’ care poate fi trasmisă spre sine sau spre altă persoană (si nu numai) în scopuri benefice. Este un sistem de ,,evolutie spirituală’’ prin care omul poate accesa sursa universală de energie. Se afirmă răspicat că Reiki nu este o religie sau un cult nici autosugestie însă din textele transmise se poate extrage ușor un amalgam de învățături aparținând mai multor religii în special cele orientale. Se afirmă că sunt patru grade în reiki. La primul grad practicantul utilizează autotratamentul, care are ca scop echilibrarea chakrelor. Este evident că astfel de învățături nu pot proveni decât din mistica budistă lucru dovedit și de condiția necesară pentru a trece la nivelul următor anume cunoașterea sutrelor budiste. Numărul celor atrași de astfel de practice este mic deocamdată dar din nefericire este în continuă creștere. Pentru a înțelege mai bine cum se derulează un astfel de tratament voi cita dintr-un manual Reiki: ,, Se curăță camera cu un bețigaș parfumat sau cu tămâie, se anunță intenția de a efectua un tratament Reiki si sunt rugate ,,entitațile de Lumină’’ sa vină să susțină, să efectueze, să ghideze, etc acel tratament. Practicantul se spală pe mâini înainte de a începe un tratament. Se începe apoi masajul energetic. La sfarșit se mulțumește ghizilor spirituali pentru ajutorul dat.’’ Unii practicieni identifică ,,ghizii spirituali sau entitățile‘’ cu îngerii fără a ține cont de cuvântul Sfântului Apostol Pavel care spune: ,,Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.’’ (II Corinteni XI, 14). A identifica Lumina cu o simpla energie universală este în contradicție cu învățătura creștină deoarece în învățăturile evanghelice Mântuitorul Iisus Hristos se identifică el însuși cu Lumina. ,,Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.’’ (Ioan III, 20-21) . Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toți să creadă prin el. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină. (Ioan I, 7-8 ). Dincolo de modificarea denumirilor pare un ritual acceptabil și fără pericol. Însă nicăieri în învățăturile creștine nu ni se vorbește însă de masaj energetic, energizarea băuturii și a mâncării sau alte practice asemănătoare. La gradul al II-lea practicantul învață modul de utilizare al simbolurilor. ,,Simbolurile sunt chei care deschid porți către alte dimensiuni’’. Simbolurile sunt de fapt inscriptii grafice care pot fi traduse ca texte. Spre exemplu: ,,Umanitatea si Divinitatea se unesc pentru a forma un Intreg!, Toata puterea universului aici acum!, Divinitatea din mine saluta Divinitatea din tine! Nu exista trecut, prezent, viitor!’’ Este evident că aceste texte demonstrează susținerea unui Dumnezeu impersonal sau existența unei lumi spațio-temporale iluzorii, învățături negate cu vehemență de învățătura creștină. La gradul al III –lea practicantul este capabil să efectueze ,,operații energetice’’ trimițând energiile negative la reciclajul cosmic al Universului. Gradul IV sau maestru Reiki da posibilitatea practicantului de a avea acces la noi simboluri. Interesantă este afirmația că : ,, A fi maestru Reiki nu te face nici mai bun nici mai rău’’. Atunci ce sens are să mai urmezi astfel de practici ? Pericolul este cu atât mai mare cu cât promotorii acestor practici încearcă să transforme practica reiki în catalizatorul ce va uni practicile religioase. Mai mult decât atât. Se încurajează practicile specifice fiecărei religii fără ca asta să afecteze ,,performanțele’’ curative. Într-un articol publicat de unii dintre adepți intitulat ,,Reiki și ortodoxia’’ inepțiile ca să nu spunem ereziile sunt la tot pasul. Citez: ,,Reikiul nu a aparut în lumea creștină pentru simplul motiv ca nu aveam nevoie, fiind botezati in numele lui Iisus Hristos și având inițiere pe simbolul crucii. Dar pentru ca biserica s-a cam departat de El, si a fost nevoie de reiki pentru a ne întoarce la adevarurile hristice, nu la dogme. Este adevărat ca la Tatăl tot prin Iisus ajungi. Iar reikiul este modul îngaduit si oferit de Bunul Dumnezeu de a da acces la Iisus tuturor, indiferent de religia in care s-au născut. Cei care văd, aud , simt știu ca desenând si activând simbolul Rama din Karuna acolo iși face apariția un arhanghel (Mihail). De asemenea dacă citesc Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil rezultatul este acelasi. Este ca in matematica daca a=b si b=c => a=c.’’ Este evident că astfel de practici nu pot avea nimic comun cu ortodoxia. Din contră seamănă confuzie și derută. Pentru un maestrul Reiki postul, spovedania, rugăciunea nu sunt decât simple metode de a-I crește puterea ,,taumaturgică’’. Pentru a ne păzi de astfel de pericole care pot provoca vătămări și trupului și sufletului să urmăm îndemnul Sfintei Scripturi: ,,Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. (I Ioan IV, 1)
Roberto-Cristian Vișan

sursa: http://logos.md/2008/09/18/feng-shui...ul-ortodoxiei/

Feriti-va de toate invataturile lumii, nu cumva sa fie necurate. De ce mai mergeti la scoala? De unde stiti ca ceea ce invatati la scoala este cu voia Domnului? Nu mai mergeti la medic, ca nu cumva practicile folosite acolo, sa fie necurate. Nu mai deschideti televizoarele si computerele de teama ca ar fi lucrarea nu stiu cui. Nu mai mergeti la servici, caci la ce va trebuie bani? Nu va mai folositi de nici un lucru obtinut prin cercetare stiintifica pentru ca nu aveti de unde stii...etc.

Ma doare capu'... atata vreme cat esti credincios si te rogi lui Dumnezeu sa te ajute in tot ceea ce faci, cu siguranta ca El te va indruma dupa credinta rugaciunilor si faptelor tale.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.08.2010, 11:35:02
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Ma doare capu'... atata vreme cat esti credincios si te rogi lui Dumnezeu sa te ajute in tot ceea ce faci, cu siguranta ca El te va indruma dupa credinta rugaciunilor si faptelor tale.
Sa dea Dumnezeu sa traiti Ortodoxia si va veti mai schimba atitudinile....
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.08.2010, 11:45:12
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa traiti Ortodoxia si va veti mai schimba atitudinile....
Vad ca m-ati "citat" doar in ultima parte a postarii mele. Ai grija, nu cumva sa-ti deschizi mintea la ceva nou sau la cunostinte care vindeca oameni de sute de ani. Asa gandesc doar oamenii care nu au siguranta ca Dumnezeu ii ajuta si traiesc intr-o permanenta frica, si decat sa se intalneasca cu necuratu', mai bine nu mai invata, nu mai citesc, nu se mai informeaza, nu mai muncesc dar in schimb comenteaza "la greu" despre tot si toate, ca de, romanu' se pricepe de minune la asa ceva.
Ti-as face o urare de bine si sanatate, dar daca "cuvantul meu mieros" e nu stiu de unde venit?
Of Doamne, ajuta-ne sa avem mai multa credinta in tine.
Numai bine si sanatate
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.08.2010, 21:45:11
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

[quote=haitchi;282925]Inseamna ca esti inca tanar/tanara, cunosti putina lume. Sunt destui, iti spun eu, oameni cu tumori neoperabile sau in stadii avansate ale unor boli care au urmat tratamente energetice clasice (cu punerea palmelor) sau prin transmiterea energiei la distanta. Sunt oameni de meserie care practica profesia asta nu de 2 zile ci de 15 ani si care nu ies in fata sa strige cat sunt ei de profesionisti. Isi vad de treaba lor iar oamenii le multumesc pentru ca ei, cu ajutorul lui Dumnezeu bineinteles, au contribuit la salvarea vietii lor.[/QUOT
De 11 ani intru in contact cam cu 400 de persoane zilnic,in medie,deci nu experienta imi lipseste,dar tu ai pus intrebarea initiala asa de naiv ca ma gandeam ca nu stii nimic despre tehnica respectiva.Sa-ti spun eu ce stiu:cursurile de Reiki se tin 2 ore pe saptamana,timp de cateva luni,la pret de 500euro pe luna,dupa care se elibereaza o diploma sau mai bine zis un carton cu care te duci in lume si cauti cu cine iti merge.Si au si grade:1,2,3,functie de anii de "studiu".Bun.Dupa care omul ajunge la medic,la recuperare,respectiv morga,dupa durata tratamentului cu ".aplicarea palmelor"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.08.2010, 22:27:58
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Eu sunt un om credincios, deschis oricarei forme de comunicare intre oameni si pentru oameni insa prostia care nu are limite si nestiinta, inchide toate aceste cai.
Nu mă îndoiesc că sunteți un om credincios.. Doar că mă întreb eu așa în simplitatea mea în ce anume credeți ?

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Auzi tu, "biodraci". Daca tot i-ai adus in discutie, spune-mi, i-ai vazut vreodata, sau comentezi "dupa ureche"?
În ăștia am înțeles că nu doar pentru că nu-i puteți vedea... deși pe mulți îi țin chiar în brațe... apoi ar mai rămâne Dumnezeu... nici El nu se poate vedea cu ochii trupești

Drac nu, Dumnezeu .... poate un pic, o idee... Nu vă cam contraziceți ? Adică unul fără altul înseamnă că problema nu are rezultat... și totuși la sfârșitul "cărții" este scris răspunsul corect și nu este acesta...

Nu, nu vă grăbiți să trageți concluzia cum că aș fi tras cu ochiul la sfârșitul cărții... chiar mi-am bătut capul cu problema ... și ce credeți ? era atât de simplu de rezolvat, iar eu mă complicasem atât de mult.... eh... bine că mi-am dat seama până la urmă...

Ca să vă dau un indiciu de rezolvare: metoda pe care ați aplicat-o în rezolvarea problemei nu este tocmai cea bună... ci din contră vă va ameți de nu-i veți da deloc de capăt...

Și ca să închei: Ori cu Hristos ori cu Mamona... nu se poate sluji la doi domni căci pe unul sigur îl veți iubi mai mult și pe celălalt îl veți neglija

Deși eu nu am atins nivelul dvs vă urez cu dragoste ca Dumnezeu să vă lumineze mintea !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.08.2010, 22:53:52
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere

Cred ca ar trebui sa te informezi mai bine asupra stiintei numita reiki ,este un lucru bun pentru sanatate si nu-l poate face orsicine .Si pina la urma daca nu doresti sa te initiezi ,nu trebuie sa-ti faci complexe cum sa -i spui persoanei care ti-a propus acest lucru .Il abordezi politicos si -i spui ca te-ai razgindit pur si simplu si ca nu esti pregatita momentant sa faci acest pas ,si sunt convinsa ca va intelege fara sa se supere . Multa sanatate si mai mult curaj .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.08.2010, 23:02:18
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Nu mă îndoiesc că sunteți un om credincios.. Doar că mă întreb eu așa în simplitatea mea în ce anume credeți ?



În ăștia am înțeles că nu doar pentru că nu-i puteți vedea... deși pe mulți îi țin chiar în brațe... apoi ar mai rămâne Dumnezeu... nici El nu se poate vedea cu ochii trupești

Drac nu, Dumnezeu .... poate un pic, o idee... Nu vă cam contraziceți ? Adică unul fără altul înseamnă că problema nu are rezultat... și totuși la sfârșitul "cărții" este scris răspunsul corect și nu este acesta...

Nu, nu vă grăbiți să trageți concluzia cum că aș fi tras cu ochiul la sfârșitul cărții... chiar mi-am bătut capul cu problema ... și ce credeți ? era atât de simplu de rezolvat, iar eu mă complicasem atât de mult.... eh... bine că mi-am dat seama până la urmă...

Ca să vă dau un indiciu de rezolvare: metoda pe care ați aplicat-o în rezolvarea problemei nu este tocmai cea bună... ci din contră vă va ameți de nu-i veți da deloc de capăt...

Și ca să închei: Ori cu Hristos ori cu Mamona... nu se poate sluji la doi domni căci pe unul sigur îl veți iubi mai mult și pe celălalt îl veți neglija

Deși eu nu am atins nivelul dvs vă urez cu dragoste ca Dumnezeu să vă lumineze mintea !
E sambata seara. Chiar nu aveti altceva de facut? O iubita, o sotie...nimic?
Mintea mea e luminata atat cat trebuie sa fie acum precum e si a voastra la fel. Nivelul fiecarui om nu-l stabilim noi pentru ca nu avem nici o putere in acest sens. Eu am deschis un subiect fierbinte si in mod normal, cu cat e mai #fierbinte oala#, cu atat trebuie sa fi mai atent.
Nu stiti cine sunt, nu ma cunoasteti, insa aproape toti, a-ti sarit sa-mi demonstrati cat sunteti de curati sufleteste, cat de credinciosi sunteti. Nu mie trebuie sa-mi faceti asemenea demonstratii, chiar daca aveti cele mai bune intentii. Disputele de acest gen v-au #incalzit# cu ceva? V-au luminat mai mult? Nu cred, insa a-ti continuat timp de 2 zile sa aruncati cu piatra.
Sper ca a-ti invatat ceva zilele acestea din aceste discutii. Eu macar recunosc ca am vrut sa va incerc de-a binelea, dar altii in plasa carora o sa cadeti, credeti ca vor face la fel?
Eu stiu ca lui Dumnezeu nu-i plac vorbele multe si goale. El doreste din partea noastra cuvinte putine si pline de semnificatii. Sper ca ne-am lamurit.
O seara frumoasa.

Last edited by haitchi; 29.08.2010 at 00:44:49.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.08.2010, 04:22:24
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Sa ma intreb daca se poate intampla ceva similar cu ce am patit eu odata, si anume, cautam pe cineva sa i faca masaj mamei, si am gasit pe cineva care facea si reflexoterapie, si am trimis un mesaj sa il intreb pe parintele daca este bine, si raspunsul a fost ca da, desi pe mine m a cam mirat... intr o dimineata, am uitat radio trinitas deschis, si cand a intrat domnul care invatase de la un medic indian, si foarte bun sexolog, a nceput sa bazaie radioul in fel si chip, si nu dupa mult timp am primit si cererea de a l inchide, dupa care a gresit dumnealui ceva in diagnostic evident, dar mie tot mi a mai luat ceva timp pana sa renunt, cand s a aratat soru mea neincrezatoare, desi in homeopatie crede...

Culmea este ca persoana care a mers prima oara cu mine la Sfanta Liturghie, a facut o pentru ca citeam de zor carti, vreo cinci ale cuiva care a ajuns sa practice reiki, si vreo 11 ale altcuiva care cred ca practica radiestezia si nu gasea buna reiki...dar aceasta persoana, profesoara a aflat despre post si avorturi de la cineva care practica bioenergia, pe care o apara, si in ultima vreme se pare ca nu mai ajunge la Sfanta Biserica, la Sfanta Liturghie.

Eu chiar ma intrebam daca nu cumva reiki si radiestezia, s ar putea numi Biserica moderna, si care nu se inchina la altar din profetia pe care as vrea sa reusesc s o mai deslusesc, dar am citit si Ortodoxia si religia viitorului, si in orice caz, pe mine m a deranjat de m a facut sa trantesc cat colo cartea celui cu reiki, cand am citit ca, cartile de la nu stiu ce librarie ortodoxa sunt nefolositoare, sau cam asa ceva... Mie imi pare rau de acestia doi, ca au fost ori nu dintre cei alesi si vor fi cazut, m as bucura sa aflu ca pot fi ascultatori de Biserica si sa aiba un duhovnic care sa i poata dumiri si ajuta sa se indrepte.

Poate fi cumva rau sa ne rugam pentru ei, cum imi place ca se ruga Dr Kenneth McAll, si pentru Dr Andrei, as vrea sa am cu cine sa fac rugaciune...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.08.2010, 15:15:26
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
E sambata seara. Chiar nu aveti altceva de facut? O iubita, o sotie...nimic?
Dar de ce v-ați mâniat așa ? Am o soră în Hristos care Îl cam hulește și am mustrat-o cu dragoste voindu-i binele.... dar ea sărmana mai rău se înveninează și atacă crezându-mă dușmanul ei de moarte

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Eu am deschis un subiect fierbinte si in mod normal, cu cat e mai #fierbinte oala#, cu atat trebuie sa fi mai atent.
Adevăr grăiești soră dragă ai grijă să nu te frigi... mai bine nu mai sta pe lângă oala fierbinete căci mai devreme sau mai târziu te vei arde !

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Nu stiti cine sunt, nu ma cunoasteti, insa aproape toti, a-ti sarit sa-mi demonstrati cat sunteti de curati sufleteste, cat de credinciosi sunteti. Nu mie trebuie sa-mi faceti asemenea demonstratii, chiar daca aveti cele mai bune intentii. Disputele de acest gen v-au #incalzit# cu ceva? V-au luminat mai mult? Nu cred, insa a-ti continuat timp de 2 zile sa aruncati cu piatra.
Păi dacă ursul nu stă la locul lui și agită și scormonește roiul, albinele ies la "atac" apărându-și viața (Credința în Hristosul cel Viu)

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Sper ca a-ti invatat ceva zilele acestea din aceste discutii. Eu macar recunosc ca am vrut sa va incerc de-a binelea, dar altii in plasa carora o sa cadeti, credeti ca vor face la fel?
Eu stiu ca lui Dumnezeu nu-i plac vorbele multe si goale. El doreste din partea noastra cuvinte putine si pline de semnificatii. Sper ca ne-am lamurit.
O seara frumoasa.
Iarăși aveți dreptate, numai că din nefericire ceea ce ați spus nu este valabil și pentru dvs (în opinia dvs) ci prntru noi ceilalți.... aici este greșeala

Ceea ce este valabil pentru noi toți ... Cine vrea cu adevărat mântuirea nu se încurcă în mrejele lumii, ale trupului sau ale diavolului.. ci merge drept cu privirea la Dumnezeu ... Cine nu are gând de mântuire ci numai se amăgește că parcă ar avea dar o mai dă și prin bărcile albastre și prin cele roșii , dar de fapt mai crede și în Dumnezeu... nu face decât o mare , mare tocană de nimic ...

O zi bună vă doresc... și nu vă mai obosiți să-mi răspundeți am terminat cu acest topic...
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.08.2010, 15:25:12
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Feriti-va de toate invataturile lumii, nu cumva sa fie necurate. De ce mai mergeti la scoala? De unde stiti ca ceea ce invatati la scoala este cu voia Domnului? Nu mai mergeti la medic, ca nu cumva practicile folosite acolo, sa fie necurate. Nu mai deschideti televizoarele si computerele de teama ca ar fi lucrarea nu stiu cui. Nu mai mergeti la servici, caci la ce va trebuie bani? Nu va mai folositi de nici un lucru obtinut prin cercetare stiintifica pentru ca nu aveti de unde stii...etc.
Stimata Doamna, desi pareti bine intentionata, dar sunteti prea defensiva. adevarata problema pe care o simt eu aici este acea a lipsei de empatie cu cei de pe site. acesta este un site ORTODOX; si daca toti cei de aici v-au arat niste puncte de vedere otodoxe, ale parintilor bisericii, poate ar trebui sa luati in considerare si ipoteza ca au facut-o din grija si cu bune intentii, nu din ignoranta si dorinta de a arunca cu piatra. pareti convinsa ca detineti adevarul in acest domeniu, dar aceasta este cea mai usoara cale spre inselare. duhul crestin este cel al smereniei, iar nu cel al "adevarului celui mai puternic". Deoarece unul singur este Adevarul absolut, Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, adevarurile noastre sunt cel putin puerile in fata Lui ("toata dreptatea omeneasca este inaintea lui Dumezeu ca o carpa lepadata").

Rugati-va pentru luminarea mintii si nu pentru a avea dreptate !

si iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54