Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.11.2007, 23:08:41
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de alynna
[...]Ma straduiesc de ceva vreme sa conving un bun prieten ca sexul oral nu are ce cauta in cadrul unei familii crestine.[...]

[...]Ba mai mult,e gata sa se desparta de prietena lui,cu care s-ar casatori daca ea ar accepta sa faca asa ceva dupa ce se vor cununa.[...]
In nici un caz nu il vei convinge dandu-i motive religioase sau vorbind in termeni religiosi, ba mai mult il vei enerva sau va rade de tine.
Asa este,s-a enervat,desi merge la biserica aproape duminica de duminica...Si s-a enervat si pe prietena lui,ca i-a distrus viata,ca pentru ea s-a abtinut aproape 2 ani,si acum ea nu e multumita,vrea sa renunte si la sex oral...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.11.2007, 23:35:24
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu nu inteleg cum de o fata credincioasa poate sta cu un baiat care are preferinte total opuse fata de modul ei de viata? Este ca si cum ai pune un barbat cu obiceiuri "necrestine" sa se casatoreasca cu o fata credincioasa, ceea ce cred ca nu prea se poate pentru ca nu ar accepta nici unul dintre ei regulile si modul de viata al celuilalt. Dar acum, noi nu avem de unde sa stim cum este acea fata in realitate, fiind mai bine sa ne abtinem de la sfaturi care mai de care mai indraznete, din simplu motiv ca noi nu avem cum sa il convingem pe baiatul respectiv ca viitoarea lui sotie nu este de acord cu asa ceva, asa cum nici pe fata nu o poate convinge baiatul respectiv ca intr-o casnicie, astfel de dorinte pot fi ingaduite.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.11.2007, 11:27:53
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ba, e problema zilelor noastre, a oricarui ziar care prezinta poze demne de restrictii de varsta si stiri fierbinti, a posturilor de televiziune care promoveaza aceste practici. Si poate fi problema copiilor nostri! Incepem sa avem ca modele oamenii publici ai vremii, care promoveaza printre altele, in intelepciunea lor: silicoane, rafinamente de placere,talk show-uri la care bunica(Dumnezeu s-o odihneasca) si-ar fi acoperit ochii.
Scopul casatoriei, pentru oamenii vremii ar fi distractia,obtinerea de placere, de avere. Cand nu se mai satisfac, e simplu, cei doi divorteaza. Oare s-a si uitat vietuirea la bine si la rau? Cununia ca taina? Ne indreptam catre viata de familie patologica a strainilor? Inseamna ca vom lua de la ei si multitudinea de probleme psihice, de infractionalitate!
Ar mai fi cateva idei: sa discute cei doi ce inseamna sexul oral pentru el, dar pentru ea? Sa mearga poate la alt preot, sa-l intrebe, sa vada daca-i spune la fel (poate-l convinge); sa-l intrebe: daca tot iubeste asa mult placerea, e sigur ca vrea casatorie? Nu cumva ar incerca acele "ocazii" care se ivesc de la vreo femeie din preajma? Si: daca ar alege intre acea fata, cu tot ce poate ea oferi (educatie copiilor, sprijin de nadejde, iubire) si placerea oferita de sexul oral (pe care se pare ca o cunoaste), ce ar alege?
Nu ma pricep la legi, dar pana nu demult, legile pedepseau genul asta de practici, chiar in casatorie! daca acestea sunt facute fara permisiunea ei.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.11.2007, 12:03:01
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Un lucru nu inteleg eu..de ce sa dezabata aceasta problema o a treia persoana? Ce este intre cei doi este problema lor,nu are nimeni dreptul sa intervina si sa judece. Normal ca s-a enervat omul, cu ce drept sa ii discute oamenii din jur viata intima, si mai mult, sa aiba indrazneala sa il si traga la raspundere....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.11.2007, 12:36:58
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nici nu mi-am inchipuit ca persoana care a inceput discutia nu ar fi implicata direct. Poate e mai usor de discutat la persoana a 3-a. Poate e mai simplu de luat o hotarare cand afli ca nu esti singura care gadeste asa. Eu m-am spus parerea. El incearca sa impuna, sa conditioneze viata intima a "iubitei" lui, asa ca mi se pare normal sa nu ii tin partea. Nu cred ca am facut judecata. El are motivele lui si nu se poate apara aici. Cine stie, daca s-ar apara, poate unii i-ar tine partea... Dar nu cei care incearca sa respecte viata crestina. In aceasta nu cred ca are loc sexul oral.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.11.2007, 12:55:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Un lucru nu inteleg eu..de ce sa dezabata aceasta problema o a treia persoana? Ce este intre cei doi este problema lor,nu are nimeni dreptul sa intervina si sa judece. Normal ca s-a enervat omul, cu ce drept sa ii discute oamenii din jur viata intima, si mai mult, sa aiba indrazneala sa il si traga la raspundere....
Eu zic ca din moment ce alina a postat in acest topic, inseamna ca a vrut ca si noi sa ne dam cu parerea, ca de altfel nu mai posta! :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.11.2007, 12:57:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Arsenie Boca, Predici: "Despre durerile oamenilor"

II. Vrajba în casa
Să ascultați pricinile pentru care o au și apoi ce să facă ca să nu le mai aibe.
Vrajba în casă vine din păcate. Toate își au izvorul în păcate. Neaparat vine vrajbă în casă dacă:
1. Căsătoria s-a început cu stângul adică cu desfrânarea.
2. Mai vine apoi dacă soții trăiesc în căsătorie nelegiuită sau fără cununia bisericească. E un păcat pe care toți îl plătesc cu vrajba. De aceea toți trebuie să intre la cumințenie și să se legiuiască dacă sunteți așa.
3. Din curvii nemărturisite făcute înainte sau după căsătorie. Astfel au intrat într-o casă nouă cu o pecete drăcească pe sufletul și pe trupul lor. Și pentru că nu s-au mărturisit acel păcat are să le spargă casa tocmai pentru că n-au omorât pe diavolul care e cel care face acest lucru.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.11.2007, 13:22:34
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Eu n-am cerut acest sfat ca sa judec pe cineva, ci chiar am avut nevoie de parerea dumneavoastra. Si va multumesc mult pentru cuvintele de folos pe care mi le-ati spus. Si va rog sa ma iertati daca v-am deranjat cu intrebarea mea. Eu sunt incapatoare in acest forum si poate ca am fost cam stangace in exprimarea ideilor. Inca o data va multumesc si ma iertati!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.11.2007, 17:36:54
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

alynna,
aminteste-i prietenei tale ca "orice invat are si dezvat"... trebie sa fie cu mult tact, daca tine la el, sa se marite,........ si sa-l re-educe ....u s u r e l....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.11.2007, 19:47:00
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Vad ca e folositoare discutia asta,dar sa dea Domnul ca cei tineri la incepit de drum sa constientizeze la ce duce desfranarea...la distrugerea sufletului! discutam odata cu un barbat care intelegea ca ,, In Sfanta taina a casatoriei ,cei 2 au voie sa faca tot felul de perversiuni!!!!!!!!!!,, Eroare! Dar cate cupluri traiesc cu adevarat civilizat, si normal? Iar despre cei care au alaturi un om necredincios ,mare grija,caci cu greu se poate o casatorie intre unul bun si unul ,,ratacit,,... dar la Doamne -D oamne totul e cu putinta poate vor reusi sa il aduca pe calea cea dreapta ...eu nu am reusit...e cazul meu.si de aceea am hotarat sa traiesc singura(cu puiutul meu)si tare mi-e bine,sincer!Si doar daca ar mai fi sa apara cineva in viata mea,nu as mai fi decat cu cineva care sa Il Iubeasca pe Dumnezeu, dar cred ca e ipotetic ce zic eu aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru fete/medici skicolour Intrebari utilizatori 63 27.04.2013 17:12:57
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 22:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 07:22:00