Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.06.2011, 23:10:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
totusi, se zice ca munca face pe om, sau il exprima, adica,iti dai seama de caracterul omului si dupa ce-l vezi cum tine in mana o lopata, sau un tarnacop !
acest aspect ,zic ca merita totusi studiat !
E valabil si pt femei?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.06.2011, 01:56:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
totusi, se zice ca munca face pe om, sau il exprima, adica,iti dai seama de caracterul omului si dupa ce-l vezi cum tine in mana o lopata, sau un tarnacop !
acest aspect ,zic ca merita totusi studiat !
daca pentru tine munca inseamna a tine o lopata sau un tarnacop ... offff !!!! "Munca il face pe om" este o expresie care sustine ca doar muncind poti dobandi cele necesare existentei. Sa extrapolam este absurd. Persoana in cauza a muncit alaturi de mine pentru interesele mele, dar ... Pana la urma m-a pagubit de nu m-am vazut! Acesta ii era scopul, in esenta.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.06.2011, 21:02:06
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hai ca deja exagerezi. Daca un medic chirurg de un inalt profesionalism si de o conduita morala de exceptie, un om bun, "de pus pe rana" cum se spune, din toate punctele de vedere, nu stie sa tina in mana o lopata si un tarnacop, inseamna ca nu are caracter???
Gandirea ta in cazul de fata e pripita si superficiala !
Omul a fost zeci de mii de ani agricultor,deci are genetic abilitatile legate de uneltele ancestrale !
Iar despre medicul tau, cred ca un om atata de inteligent si scolit, cu atata mai bine va reinvata rapid cum se tine o lopata !

Insa, totusi, nu-i vom pune pe medici la sapat santuri ,pentru ei se vor gasi alte munci !

Ideea de baza era ,ca poti cunoaste omul si dupa felul in care munceste (insa fii sigur, sau sigura,ca pe omul smecher nu il vei vedea omorandu-se prea tare...!)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.06.2011, 21:04:43
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
E valabil si pt femei?
eu am dat un exemplu pentru barbati !
pentru femei,ar trebui o femeie sa gaseasca muncile potrivite pentru ele,la care eu nu ma pricep !

tu ,de ex, ce munci le-ai pune sa faca ?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.06.2011, 21:16:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
daca pentru tine munca inseamna a tine o lopata sau un tarnacop ... offff !!!! "Munca il face pe om" este o expresie care sustine ca doar muncind poti dobandi cele necesare existentei. Sa extrapolam este absurd. Persoana in cauza a muncit alaturi de mine pentru interesele mele, dar ... Pana la urma m-a pagubit de nu m-am vazut! Acesta ii era scopul, in esenta.
acuma depinde de la caz la caz, io nu stiu in cazul tau cum a fost !
da exista si o vorba populara care zice, ca :stapanul zgarcit face sluga hot !
adica sunt cazuri ,cand omul ce lucreaza pt noi, simte ca l-am nedreptatit,si l-am platit prea putin fata de ce profit ne-a adus, etc... si atunci tinde sa-si faca singur "dreptate", bagand mana in avutul nostru...fara sa stim noi !
insa gestul sau nu este justificat ,si tot urat ramane !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.06.2011, 21:20:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
acuma depinde de la caz la caz, io nu stiu in cazul tau cum a fost !
da exista si o vorba populara care zice, ca :stapanul zgarcit face sluga hot !
adica sunt cazuri ,cand omul ce lucreaza pt noi, simte ca l-am nedreptatit,si l-am platit prea putin fata de ce profit ne-a adus, etc... si atunci tinde sa-si faca singur "dreptate", bagand mana in avutul nostru...fara sa stim noi !
insa gestul sau nu este justificat ,si tot urat ramane !
De ce continui inutil un dialog, facand speculatii. Credeam ca discutam ceva concret... Persoana nu era angajata mea, nici pe departe. S-a oferit sa ma ajute intr-o anumita directie, dar intentiile reale ii erau altele. Asadar, munca nu este un criteriu limpade de intuire a psihopatului.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.06.2011, 22:26:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Gandirea ta in cazul de fata e pripita si superficiala !
Omul a fost zeci de mii de ani agricultor,deci are genetic abilitatile legate de uneltele ancestrale !
Iar despre medicul tau, cred ca un om atata de inteligent si scolit, cu atata mai bine va reinvata rapid cum se tine o lopata !

Insa, totusi, nu-i vom pune pe medici la sapat santuri ,pentru ei se vor gasi alte munci !

Ideea de baza era ,ca poti cunoaste omul si dupa felul in care munceste (insa fii sigur, sau sigura,ca pe omul smecher nu il vei vedea omorandu-se prea tare...!)
Iar eu vin si zic asa: gandirea ta in cazul de fata este primitiva. Sunt n+1 intelectuali care n-au tinut si n-o sa tina never ever o lopata si un tarnacop in mana. Deci ideea ta de baza ca poti cunoaste omul dupa cum munceste se rezuma la munca care o presteaza in mod uzual.Dar nici asta macar nu ne ajuta sa depistam sociopatii, indiferent cum vrei s-o intorci tu acum.:-)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.06.2011, 22:07:35
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De ce continui inutil un dialog, facand speculatii. Credeam ca discutam ceva concret... Persoana nu era angajata mea, nici pe departe. S-a oferit sa ma ajute intr-o anumita directie, dar intentiile reale ii erau altele. Asadar, munca nu este un criteriu limpade de intuire a psihopatului.
toti facem speculatii, pentru ca nu reusim sa spunem direct si clar,ceea ce vrem sa spunem doar pe ocolite !
e de fapt un sindrom generalizat al acestui sait care are foarte putini oameni directi cei mai multi preferand sa fie ascunsi,de parca i-ar cunoaste cineva...in ceata anonimatului de dupa pseudonime !
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.06.2011, 22:13:56
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Iar eu vin si zic asa: gandirea ta in cazul de fata este primitiva. Sunt n+1 intelectuali care n-au tinut si n-o sa tina never ever o lopata si un tarnacop in mana. Deci ideea ta de baza ca poti cunoaste omul dupa cum munceste se rezuma la munca care o presteaza in mod uzual.Dar nici asta macar nu ne ajuta sa depistam sociopatii, indiferent cum vrei s-o intorci tu acum.:-)
Daca tu nu vrei sa-i depistezi, foarte bine ,poti sa ramai sanatoasa in ideea asta !

Eu unul voi aplica reteta proprie si personala !

Sa nu ajungi numa...la vorba mea !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viclenia cea mai mare e a celor care se dau mai ortodocsi ca toti Ekaterina Morala Crestina 0 29.08.2012 18:56:24
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40