Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2011, 00:26:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, e foarte important să știm despre ce vorbim, să cunoaștem cât mai bine problema. Important mi se pare, într-adevăr, să vorbim cât mai mult despre ei și situația lor, despre indiferența de care sunt înconjurați, în primul rând la nivel instituțional, de unde poate și trebuie să vină ajutorul, și apoi la nivel individual. Pentru că indiferența generalizată la suferințele altora e suma indiferențelor personale.

Măsura de care am vorbit, cea a primirii în scările blocurilor reprezintă o soluție disperată. Nici nu poate fi numită soluție, însă nu știu cum am putea privi dimineața, când plecăm din apartamentul nostru călduț, un sărman (un frate, nu?) mort de frig pe aleea din fața blocului, știind că ar fi putut fi salvat dacă l-am fi lăsat să intre măcar pe scară. Ne-am aminti, probabil, de cât de nedrept e sistemul, cât de indiferent. Da, sistemul este așa cum este. Dar noi?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.12.2011, 01:04:33
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din cate stiu eu, majoritatea oamenilor care traiesc in strada prezinta cateva caracteristici:
1) sufera de tulburari psihice cronice (de obicei severe, din categoria psihozelor);
2) sunt impatimiti ai alcoolului si ai diverselor substante;
3) multi provin din orfelinate, de unde au fugit deseori cand erau copii sau adolescenti;
4) au numeroase incidente cu caracter penal (furturi, scandaluri, talharie);
5) sunt rezistenti la reintegrarea in familia de origine, invocind diverse scuze, desi exista date care arata ca familia i-ar primi.
Mai sunt si altele...
Afirm acestea in baza experientei personale in lucrul cu oamenii strazii, am lucrat o vreme si ca asistent social, sotia mea a lucrat mai multa vreme, am colegi de facultate care fac terapie cu ei etc. Am studiat si cateva materiale din domeniu (brosuri si carti de specialitate).
Am scris acestea doar pentru a evidentia cat este de dificil, pentru oamenii binevoitori, pentru asistentii sociali, pentru psihiatri si psihologi, precum si pentru oamenii Bisericii, sa ofere un ajutor cu sanse de reusita.
In alte tari stiu ca sunt implicate simultan mai multe institutii, se lucreaza in echipa.
Deocamdata eu cred ca Dumnezeu ii tine printre noi pentru a ne arata cum am putea fi oricare dintre noi, in anumite conditii foarte nefavorabile. Pentru a ne mai potoli mandria noastra ascunsa. Caci ei sunt oglinzi ale unor parti ascunse din noi, cei cu locuinte si trai obisnuit. Aceasta e opinia mea.
Desigur, se cuvine sa ii ajutam asa cum putem si cum ne pricepem fiecare.
Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti, pe "ei" si pe "noi".

P.S. Va marturisesc acum un fapt critic pe care l-am trait recent. S-a intamplat de curind sa nu am bani pentru mine si pentru familie, o vreme mai lunga... cand veneam seara acasa iarasi fara bani... nu vreau sa va spun ce priviri de repros citeam in ochii copiilor, ai sotiei si cum ma simteam eu insumi. dar nu puteam face nimic. Nimic nu imi iesea.
In ultima instanta am mers la cei mai buni prieteni, la cunoscuti, la biserica. Am primit doar de la biserica, cate ceva, atat cat a fost posibil. Oricum, bani tot nu aveam.
Si intr-o seara, cand am simtit ca nu mai pot, m-am asezat pe banca in parc langa bloc. Nu indrazneam sa intru iar in casa fara un ban si sa vad ochii tristi ai copiilor... Erau si sarbatorile... Si m-am asezat pe banca, umilit si cu totul demoralizat, gata sa izbucnesc in plans. Simteam un fluviu de lacrimi gata sa izbucneasca din mine...
In chiar clipa cand dadeam sa imi vars tot amarul, a aparut pe alee un "om al strazii", un boschetar din cartierul nostru, binecunoscut pentru scandalurile pe care le face cand se imbata, precum si pentru prezenta lui cvasipermanenta la intrarea in biserica.
Am inghetat... Ma simteam deja sfarsit, acum mai traiam si penibilul ca nu am sa ii dau nici macar 1 leu sau un mar sau o banana... ceva acolo, ca o duce greu, intr-adevar, dormind pe gerul de anul trecut doar intr-o masina cu geamuri din folie de plastic si cu niste haine ca vai de ele...
Am vrut sa fug dar nu mai aveam vreme...
Cand a sosit langa mine m-a privit mirat... a inteles ca sufar... si a scos niste bani si mi-a zis: "Luati-i, pentru copii va rog... si spuneti Bogdaproste..."
I-am luat si am spus Bogdaproste.
Va multumesc, stimate domn. Textul postarii dvs., sinceritatea sa, m-au patruns... Da, cei ca acel "boschetar" sunt un memento, pentru fiecare din noi cei "realizati"... E una din fricile mele profunde (desi, din mila lui Dumnezeu, foarte putine), alaturi de venirea lui anti...: anume, teama de a deveni un sarac, mai rau, un homeless...si singur...
Deasemenea, pentru dl. N.Priceputu am toata admiratia si respectul pentru modul in care merge drept la tinta. Domnule Priceputu, comoditatea/lenea e un adversar mai periculos decat ura sau fanatismul. Ea si lacomia de bine, de trai imbelsugat si siguranta, tin, prin noi, oamenii aceia in periferia compasiunii intraspecifice umane normale. Pana si dracul desfraului poate fi biruit mai usor. Cel al comoditatii, aproape imposbil, fara ghionturi karmice, adica bobarnacele lui Dumnezeu.
Eu, unul, stiu sigur ca nu as putea sa fac ce ne propuneti... Sau...poate...Dumnezeu stie, caci uneori nu mai stiu ce pot sau nu face, pentru ca "lumea" (in sensul din Scriptura si Parintii Bisericii) ne da o falsa identitate, zi de zi, ne face monede calpe.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 15.12.2011 at 01:11:46.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.12.2011, 03:06:35
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu-mi dau seama cât din boala lor psihică se datorează stresului de a trăi o astfel de viață și cât era dinainte de a ajunge în stradă.

Există printre ei, însă, și oameni liniștiți, cu care se poate sta de vorbă, care încă mai pot fi ajutați. Există printre ei femei, care sunt mult mai vulnerabile și care nu sunt capabile să facă cine știe ce rele.
Au ajuns in strada din varii motive. Multi erau deja bolnavi, mai mult sau mai putin sever, inainte sa ajunga in strada, unii au fugit tocmai in cautarea unei solutii la infernul de acasa (parinti alcoolici, batai etc.).
Pentru multi dintre ei strada e o alternativa convenabila. Isi gasesc un echilibru, se integreaza in grupuri cu ierarhie, reguli, obligatii si drepturi...
Pentru unii e mai greu, unii nu rezista si mor din variate cauze (boala, crima).
Pentru cei dispusi sa accepte ajutor exista din pacate doar cateva solutii, pe care le consider insuficiente.
Apoi, pe langa centrul amintit, din Grozavesti, am aflat ca mai exista un centru de servicii (masa, gazduire peste noapte, consiliere, plasare in scoala sau oferirea unui loc de munca) langa statia de metrou Republica, la Poarta 4 Faur. Acolo merge uneori baiatul de care pomenisem mai devreme.
Cat priveste primirea lor in casa, eu unul am doua experiente delicate. Asa s-a intamplat, poate nu m-am priceput sa fac ce era mai bine. Prima data nici nu am reusit de fapt sa il gazduiesc deoarece au sarit vecinii, mai ales vecinele, si au facut un taraboi ... De atunci ma suspecteaza ca as fi un vecin rau, le par foarte dubios (mai ales cand imi creste barba cam mult...), m-au taiat de pe lista oamenilor respectabili.
A doua oara am avut necazuri pentru ca omul meu s-a facut repede stapan peste lucruri, m-a eliminat de la computer si altele... Un pic m-am amuzat, i-am gasit scuze, a fost acceptabil. Stiam si eu cand l-am gazduit ca nu va fi chiar o mare fericire... Dar a fost rau cand m-am trezit cu icoanele puse pe jos, cu fata spre pamant... Asta m-a surprins tare de tot, nu am stiut ce sa ii spun, ce sa fac... Am sters-o in camera mea si am stat treaz pana dimineata... Desigur, nu erau acasa copiii si sotia, asa ca trec intamplarea aceasta la capitolul "cand pisica nu-i acasa..." :)
Tind sa fiu de acord, ca strategie de abordare, cu Ana-Maria. Daca ar fi dupa inima mea, i-as primi desigur... totusi mai sunt si vecinii si alte piedici... Cel mai bine cred ca e sa sprijinim, in vreun fel sau altul (de pilda prin donatii sau prin participarea la programele lor de instruire) institutiile care se ocupa de ei cu mijloace mai puternice.
Si desigur, sa ne purtam crestineste cu ei, sa ne rugam pentru acesti oameni... Cu siguranta au mare nevoie.
E dificil uneori sa convietuim cu ei, nu sunt tocmai gentlemani, dar daca lor nu le putem cere foarte multe, noua ne putem cere un efort sufletesc, in primul rand.
Dumnezeu sa ne ocroteasca, pace tuturor!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.12.2011, 14:10:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce am propus eu (și nu numai eu), adică primirea lor în blocuri atunci când e ger era un fel de a face binele împreună, prin care mai mulți ar da câte puțin pentru salvarea unui amărât. Ce a propus glykys este ca unul să dea foarte mult (primindu-l în casa lui), iar ceilalți nimic.

În prima situație ne mântuim cu tot blocul (sau orașul, sau neamul), în cea de a doua doar câte unul, în mod excepțional.

E nevoie de solidaritate. Ne (îi) omoară individualismul în care trăim. Într-un bloc trăiesc familii cât într-un sat nu prea mare. Dar fără nicio legătură între noi, fără a ne cunoaște, fără a ne ajuta. Trăim și murim singuri, înconjurați, paradoxal, de o mulțime de oameni. Știu, nu putem aduce spiritul satului în blocuri, dar dacă rămânem indiferenți nu vor muri numai cei din stradă, ci și noi înșine, sufletește. Iar din asta nu ne mai poate scoate Hristos, pentru că noi nu vrem.
Nu cumva prin boschetarii ăștia vine însuși El către noi, căutând adăpost în inimile noastre? Iar noi Îl căutăm de multe ori atât de departe, pentru că suntem orbi și nu-L vedem când suferă pe stradă.

P.S. @glykys: când am scris de poliție m-am referit la faptul că poliția îi scoate imediat în stradă dacă sunt reclamați. Nu m-am gândit la furturi sau alte rele. Pe de altă parte, pentru furturi, tâlhării, crime... poliția și închisoarea în măsura în care sunt niște instrumente corecte, nu sunt în contradicție cu creștinismul. Și părintele Galeriu spunea că răul trebuie izolat de societate, ca să nu mai facă rău. Dacă ți se face un rău doar ție, ai dreptul să îl ierți; dacă i se face aproapelui tău, nu trebuie să îl permiți.

Last edited by N.Priceputu; 15.12.2011 at 14:32:46.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2011, 18:48:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fiecare noapte e tot mai friguroasă. În București întâlnești, destul de frecvent, persoane care-și caută un colțișor, în vreo scară de bloc sau în afara ei, unde să poată ațipi. Unii sunt de multă vreme în stradă, iar stresul teribil provocat de situația asta și-a pus amprenta puternic și asupra stării lor psihice. Cei mai mulți au ajuns în starea asta probabil din cauza vreunui mare necaz în familie sau a indiferenței și răutății celor care ar fi trebuit să-i iubească.

Ce se poate face pentru ei? Cum pot fi ajutați? Cunoașteți asociații, fundații care să ofere adăpost în condiții omenești?

Primăria oferă niște adăposturi, însă nu prezintă siguranță, se pare, mai ales dacă e vorba de femei.
Draga frate, problema ridicata de tine dovedeste sensibilitatea si marinimia sufletului tau si are si o importanta covarsitoare pentru mantuirea noastra. Este si o cauza pentru care eu afirm ca ma indrept mult mai sigur catre iad decat catre Rai. Am incercat cu ceva timp in urma, cand dispuneam de oarecare venit ce-mi permitea sa ajut pe altii aflati in nevoi, dar nici pe departe nu am facut-o atat cat as fi putut atunci. Acum, din pacate, sunt eu in nevoi, insa nu ma plang decat ca nu mai pot ajuta pe altii si ca nu am facut-o atunci cand putem. Insa, m-a preocupat problema si o sa comunic acum cateva elemente care poate ajuta pe altii sa ajute mai eficient.
Eu am detectat trei categorii mari de defavorizati, de cei ce au nevoie de ajutor. Sigur, or fi mai multe, dar asupra acestora m-am oprit eu. Prima categorie sunt cersetorii ocazionali, a doua cersetorii de profesie si ultima si cea mai grea, cea a oamenilor strazii, boschetarii si aurolacii. Prima categorie nu as numio cersetori, ci oameni in nevoi. Acestia sunt oameni care au suferit recent o mare trauma, o pierdere, si au ramas fara sursa de venit. Ei sunt pe muchie de cutit si, dupa parerea mea, sunt cei mai vulnerabili si de aceea eu i-as ajuta primii. De ce? Pentru ca in cazul lor rata de suicid e foarte mare. Unul care are deja "meseria" de cersetor s-a obisnuit deja si nu se gandeste la suicid, dar unul care a trait normal si deodata se gaseste in fata unui necaz ce-l depaseste, isi pierde sensul vietii si de aici pana la suicid nu mai e decat un pas. Ei trebuie ajutati urgent sa treaca peste acel necaz sau impas. Cei din a doua categorie, cersetorii de profesie, aici lucrurile se impart in doua: cei cu adevarat saraci si cei fortati sau benevol in slujba mafiei cersetoritului. Exista o mafie a cersetoritului si nu numai ca exista si castiga foarte bine, dar ii alunga, ii bate sau ii forteaza sa lucreze pentru ei pe cei cu adevarat saraci si in nevoi. Au teritorii, au plasatori, au culegatorii de castig, au "scoala" de cersit unde ii invata pe viitorii cersetori "tainele" acestei "meserii". Multi cadem in plasa lor. O sa dau un mic "amanunt" cum pot fi "detectati": ies in evidenta. Un cersetor adevarat e mult mai modest si la locul sau, nu striga, nu ocupa mijlocul trotuarului intentionat ca sa te lovesti de el, nu recita in gura mare. Ceilalti, in schimb, au "scoala" si asta se vede daca avem un minim de spirit de observatie. Eu mi-am format o regula si dadeam doar la acela care nu "iesea in evidenta", care sta linistit si astepta si accepta cu modestie sa primeasca ceva. Era odata o batranica, sarmana, se sprijinea pe marginea unui zid si nu cerea nimic, trecatorii nici macar nu o observau, asa de discreta era. Eram in tramvai (cei din Timisoara cunosc agentia Tarom, acolo langa agentie statea) si m-a frapat atitudinea ei. Am coborat desi nu acolo vroiam sa cobor, dar ceva m-a impins si apoi n-am regretat deloc, din contra, m-am indreptat spre ea si i-am pus in palma cativa lei. Sa nu credeti ca era o suma mare, deobicei nu umblam cu sume mari de bani la mine, si n-am sa uit niciodata privirea cu care m-a privit acea batrana. In viata mea n-am vazut o asemenea privire. Parca Insusi Hristos ma privea prin acei ochi. O bunatate si o tristete adanca, o impacare si o intelegere a tot si toate, o profunzime venita din durere, dar o durere senina, acceptata, asumata. Mi-a venit sa intru in pamant de rusine pentru cine sunt si pentru cat de putin am ajutat. De asta spun ca eu nu ajung in Rai, am locul asigurat in iad.
Si ajung acum la a treia categorie, oamenii strazii. Fratilor, aici e o TRAGEDIE. O tragedie cumplita, o tragedie care ne depaseste, va rog sa ma credeti, si o sa explic de ce. Oamenii acestia, frati ai nostri, sunt intrati intr-o alta lume, o lume paralela, o lume sumbra, o lume a viselor urate, si asta atat la propriu cat si la figurat. Ca sa-i scoti din aceasta lume si sa-i integrezi in lumea noastra, asa pacatoasa cum e ea, necesita un efort al unei intregi comunitati si asta zi de zi si ceas de ceas. Au cu totul alte repere, traiesc intre vis si realitate, mai mult in vis sau, mai bine zis, in cosmar, dar s-au obisnuit cu el si nu doresc sa iasa din el. Un copil, ca de cele mai multe ori sunt copii, ce traieste o anumita perioada in salbaticie e foarte greu de recuperat si de reintegrat in societate. Cam asta e situatia lor, s-au obisnuit in mediul salbatic si intunecos si ies afara doar ca sa caute prin gunoaie, prin tomberoane, nici macar nu cersesc, RESTURI de mancare si alea alterate de timp si caldura. Nu zic ca nu trebuie ajutati, Doamne fereste, dar fara implicarea majora a unei intregi comunitati nu rezolvam nimic. Ei, sa stiti, ca prefera canalele, ca loc de refugiu, decat scarile de bloc, cel putin in Timisoara asta era situatia, pentru ca prin acele canale trec conductele de apa calda ale orasului si macar au caldura. Nu stiu ce se poate face si ma doare inima numai cand ma gandesc si mi-e rusine sa ma mai si numesc crestin.
Iertati-ma fratilor. Hristos sa se indure de sufletele noastre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2011, 19:09:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă bucură răspunsul tău, frate MariS, ca și al celorlalți care s-au arătat preocupați de problema pe care o avem cu oamenii aceștia. Ca și Ioan Cezar, cunoști bine situația lor și ne-ai împărtășit date importante despre ei.

Mă gândesc că un prim lucru care se poate face pentru ei e să îi observăm. Să vorbim despre ei, pentru că dacă-i ignorăm situația lor nu se va îmbunătăți cu nimic. Dacă va exista o mai mare preocupare pentru ei în societate, poate se va mai mișca ceva.

Ar fi bine să intrăm în vorbă cu ei, să-i întrebăm de viața lor, să le ascultăm necazurile, iar cei care cunosc câte o poveste a unuia dintre acești sărmani, cum de a ajuns în stradă și cum se descurcă acolo, să o scrie aici.

Last edited by N.Priceputu; 15.12.2011 at 19:34:08.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2011, 19:29:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mă bucură răspunsul tău, frate MariS, ca și al celorlalți care s-au arătat preocupați de problema pe care o avem cu oamenii aceștia. Ca și Ioan Cezar, cunoști bine situația lor și ne-ai împărtășit date importante despre ei.

Mă gândesc că un prim lucru care se poate face pentru ei e să îi observăm. Să vorbim despre ei, pentru că dacă-i ignorăm situația lor nu se va îmbunătăți cu nimic. Dacă va exista o mai mare preocupare pentru ei în societate, poate se va mai mișca ceva.

Ar fi bine ar fi să intrăm în vorbă cu ei, să-i întrebăm de viața lor, să le ascultăm necazurile, iar cei care cunosc câte o poveste a unuia dintre acești sărmani, cum de a ajuns în stradă și cum se descurcă acolo, să o scrie aici.
Da, asa este, frate, nu trebuie sa-i ignoram, sunt totusi fratii nostrii asa vitregiti de soarta, dar nu trebuie sa-i uitam sau sa ne facem ca nu-i vedem. Trebuie ridicata problema permanent si la nivelul intregii comunitati. Din pacate, multi dintre noi avem un mod egoist de-a privi mantuirea: eu primul. Dam din coate si ne punem piedici chiar si in fata Sf. moaste sau cand luam apa sfintita (ca tot se apropie Boboteaza), in loc sa-l lasam pe fratele mai slab inaintea noastra. Nu scapam de egoism nici cand spunem ca mergem pe Cale. Il caram dupa noi tot timpul. Eu in primul rand. Iertati-ma.
Hristos fie in mijlocul nostru!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2011, 19:58:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Au cu totul alte repere, traiesc intre vis si realitate, mai mult in vis sau, mai bine zis, in cosmar, dar s-au obisnuit cu el si nu doresc sa iasa din el.
Dacă nu doresc să iasă din el, atunci în niciun caz nu pot fi obligați să o facă. Tot ceea ce putem face este să le arătăm că se poate trăi și altfel și să le dăm mijloacele de a o face. Mai mult, nu avem voie. La urma urmei, este vorba de un exercițiu de libertate. Nu scrie nici în Carte și nu scrie nicăieri că este "normal" să ai casă și este "anormal" atunci când casa ta este strada. Sau podul, sau canalul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2011, 20:48:22
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation cum se poarta chat in crestin ortodox?

Va rog sa-mi spuneti cum se poarta chat, aici in crestin ortodox. M-a invatat odta Ina, dar nu am mai auzit demult nimic de ea.
Va multumesc anticipat.



Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fiecare noapte e tot mai friguroasă. În București întâlnești, destul de frecvent, persoane care-și caută un colțișor, în vreo scară de bloc sau în afara ei, unde să poată ațipi. Unii sunt de multă vreme în stradă, iar stresul teribil provocat de situația asta și-a pus amprenta puternic și asupra stării lor psihice. Cei mai mulți au ajuns în starea asta probabil din cauza vreunui mare necaz în familie sau a indiferenței și răutății celor care ar fi trebuit să-i iubească.

Ce se poate face pentru ei? Cum pot fi ajutați? Cunoașteți asociații, fundații care să ofere adăpost în condiții omenești?

Primăria oferă niște adăposturi, însă nu prezintă siguranță, se pare, mai ales dacă e vorba de femei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2011, 20:50:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din păcate, nu știu de chat. Dacă vrei să trimiți mesaj pe privat, faci clic pe numele celui căruia vrei să-i scrii și alegi din meniu: trimite mesaj privat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51