Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 22.01.2016, 20:00:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin viata mea personala, sau a familiei mele, nu este subiect de analiza publica, pt tine sau pt altii, decat daca consider eu necesar. Iar eu nu consider necesar, si este dreptul si intimitatea mea.Insa iti pot spune ca ne sfatuim in cadrul familiei largite si a adunarii cu privire la modul cum ne crestem si educam copii. Dar pot sa-ti spun ca daca m-as stabili in Norway as respecta regulile de acolo. Asa cum sunt ele. Si da, desi unele sunt exagerate, categoric le consider mai bune decat situatia din RO. Altii considera invers. Fiecare cu viziunea lui.

Ps. Daca maine as fi in Norway si as avea o problema precum fam Bodnariu si pe mine m-ar ajuta exact la fel fratii mei de credinta.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.01.2016 at 20:03:38.
  #162  
Vechi 22.01.2016, 20:07:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E bun atunci, ca am mai lamurit niste chestii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #163  
Vechi 22.01.2016, 20:14:46
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Dumnezeu sa aiba mila de toti!
Pai, mediatizarea nu e rea, in sine. Datorita acestui caz am aflat si despre alti romani care trec prin astfel de drame.
In alta ordine de idei, chiar nu e obiectivul meu sa faceti pacate; nu stiu cum sa scap de ale mele.
Asa este, mediatizarea nu este mereu rea, mai ales cand fratii tai de credinta nu uita de tine, se lupta pt tine si familia ta, mediatizeaza, protesteaza,angreneaza resurse, se lupta.Apoi afla si mai multi datorita lor si se alatura si ei. Nu pot decat sa-i felicit.Numai bine va doresc, Dumnezeu sa va calauzeasca-n tot.
  #164  
Vechi 22.01.2016, 20:23:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Chiar asa, de ce protesteaza lumea cand aia in Arabia Saudita il mai executa pe cate unul ? Asa e legea acolo, e vina aluia ca nu s-a conformat. Sau e vina celor care au suferit in stalinism ca nu s-au conformat - altfel legea era clara pentru toti.
  #165  
Vechi 22.01.2016, 23:51:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Si da, desi unele sunt exagerate, categoric le consider mai bune decat situatia din RO. Altii considera invers. Fiecare cu viziunea lui.
Ce frumos punem în "lumină" niște exagerări dând exemple nu tocmai fericite care, evident, există și la noi. Cum poți să consideri acele reguli "mai bune decât"... în condițiile în care acei copii în momentul ridicării lor de la domiciliu nici măcar nu sunt întrebați dacă au fost abuzați, nu sunt întrebați dacă vor să-și părăsească părinții, ba mai mult, din unele înregistrări reiese clar că sunt luați cu forța, acei copii prin comportamentul lor își exprimă clar dorința a fi cu părinții lor.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ps. Daca maine as fi in Norway si as avea o problema precum fam Bodnariu si pe mine m-ar ajuta exact la fel fratii mei de credinta.
Aici ai vrut să ajungi?
  #166  
Vechi 23.01.2016, 01:01:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Pai uite ca le consider pt ca, spre diferenta de unii dintre cei care comenteaza, am vazut cum sunt tratati copii, de catre statul roman, victime ale unor abuzuri crancene la noi. Sau mai bine zis cum sunt ignorati, in situatia cand putinii lucratori ai statului roman pe aceast segment, mizerabil platiti, nu reusesc, printr-un miracol,sa-i ajute cumva, sau sa-i scoata cumva din iadul in care traiesc. Nu va ingrijorati, pt ei nu protesteaza aproape nimeni.

Repet: sunt impresionat de eficienta acestui protest, cat de rapid si global s-a declansat, cat de repede s-a raspindit, cu tot arsenalul de metode, coalizand oameni, generand polemici, batand la toate usile politice si media posibile. Am inteles ca pana si BOR a emis un fel de comunicat. Idem Presedinte, Premier, Min de Externe, parlamentari, vedete tv, bloguri, site-uri.Chiar impresionant. Nu toti au aceasta sansa.Sa vezi o asemenea unire intru protest e chiar ceva ce nu vezi prea des.

Ps.nu am vrut sa ajung acolo.Poate, daca as fi fost in situatia dansilor, as fi fost la fel de sustinut, de mediatizat, de ajutat de ai mei. Altii cu siguranta nu au avut si nu vor avea aceasta sansa. Ce sa zic, fiecare cu sansa lui. Dupa ce totul se va termina, cu bine pt familia Bodnariu sper, sa urmariti daca vreunul din cei implicati acum, din toate aceste personalitati, va spune: ,,Ok,i-am ajutat pe sotii Bodnariu,acum sa facem ceva si pt copii de la noi. Sa fim la fel de uniti, la fel de mobilizati, de entuziasti,sa coagulam forte,resurse, sa luptam si pt ei". Sa nu va tiuie urechile de linistea care se va asterne :) Da-ti-mi voie sa fiu sceptic si voi recunoaste public daca am fost fara motiv. Sau o sa va aduc aminte cat tine interesul de moment.

Ma alatur si eu protestului. Free Bodnariu ! Eu protestez si pt ei
http://www.romaniacurata.ro/chiar-ne...ati-dramatice/

Nu-i lasati mai singuri decat sunt. Protestati si pt ei, luptati si pt ei, amintiti-va si de ei. Macar din cand in cand, macar o data.Macar cand va rugati, sau cand, fie si din intimplare, fara o campanie media, auziti de ei.Ei nu au sansa sustinerii familiei Bodnariu si nimeni nu iese pt ei in strada. ,,Dreptate pana la capat" nu-i asa, ca doar nu suntem milostivi si protestatari doar de moment..:)
  #167  
Vechi 23.01.2016, 01:05:38
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Chiar asa, de ce protesteaza lumea cand aia in Arabia Saudita il mai executa pe cate unul ? Asa e legea acolo, e vina aluia ca nu s-a conformat. Sau e vina celor care au suferit in stalinism ca nu s-au conformat - altfel legea era clara pentru toti.
:))

Cred ca, teoretic, a-ti bate copilul e ilegal si in restul lumii civilizate, pe cand executia... mai rar intalnesti.
  #168  
Vechi 23.01.2016, 01:36:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Si un ultim detaliu nesemnificativ, daca tot ne luptam cu hidra institutionala norvegiana, care incalca drepturi :) Plangeri solutionate la CEDO 2013-2015 impotriva statului: Romania 17.408 iar Norway 338. Hotarari pronuntate la CEDO, tot in acel interval,in cazuri privind statul: Romania 492 iar Norway 8. Condamnari in 2014 pt cel putin o incalcare CEDO: Romania 74 iar Norway 2. Condamnari in 2015 pt cel putin o incalcare CEDO: Romania 60 iar Norway 0.

Sunteti siguri ca nu am avem (si) noi un balaur in curte? Intrebare retorica, i rest my case, numai bine tuturor. Nu uitati sa protestati si pt familia Nan, tot romani. Dumitru si Mihaela.Tot Norway, tot Barnevernet.2 copii luati in acest caz.Nan sunt ortodocsi.Asta ar trebui, teoretic, sa va motiveze.

Free Nan!

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.01.2016 at 02:16:19.
  #169  
Vechi 23.01.2016, 02:44:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu nu reusesc sa inteleg ce vrei pana la urma.

Dai de inteles ca ai inteles ca acolo este un abuz. Si a daca ai fi in situtia alora, ti-ar conveni sa tipe si atii pentru tine.

Dar pe de alta parte, nu-ti convine ca tipa.

Motivul?

Ca sa tipe totusi sa avem si noi un barnavaret al nostru?

Ai prezentat cazuri de abuzuri sesizate. Dar statistici despre cele nerezolvate ai?

De ce sunt nerezolvate stii?

Cetateanul de rand ar trebui sa faca ce?

Sa ceara legi ca in Norvegia in care educatori, invatori, profesori, vecini sa toarne parintii al cel mai mic semn, fie el si imaginar, de abuz?

Sa largeasca lista cu abuzuri, de la o simpla palma, la culcatul la ore nepotrivite, mancare prea multa sau prea putina, copil prea vesel sau prea trist, etc?

Concret, ce vrei in definitiv? Ce te deranjeaza?

Da mai, adevarat, suntem varza cu justitia, coruptie gramada, bani pentru servicii sociale nu sunt ca politicianul are si 70 rude care si alea au alte 70 si tot asa pana la al 7lea neam si fiecare are nevoie de bani pentru 7 vieti.
Adevarat.

Dar macar atat ne-a ramas, ca n-avem nici indivizi cu acoperire legale care sa-ti ia copilul de 3 luni de acasa si sa-l dea in plasament pentru ca ar fi auzit ca ai dat copilului mai mare o palma la fund.
Si desi ti-e frica sa o spui, cred ca esti si tu fericit pentru asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2016 at 02:53:36.
  #170  
Vechi 23.01.2016, 05:12:58
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Si un ultim detaliu nesemnificativ, daca tot ne luptam cu hidra institutionala norvegiana, care incalca drepturi :) Plangeri solutionate la CEDO 2013-2015 impotriva statului: Romania 17.408 iar Norway 338. Hotarari pronuntate la CEDO, tot in acel interval,in cazuri privind statul: Romania 492 iar Norway 8. Condamnari in 2014 pt cel putin o incalcare CEDO: Romania 74 iar Norway 2. Condamnari in 2015 pt cel putin o incalcare CEDO: Romania 60 iar Norway 0.
Vezi in ce teroare traiesc parintii din Norwegia?

Ce crezi ca ei nu ar vrea sa isi castige drepturile, atat de abuziv incalcate. Nu o fac, de ce?

Paentru ca le este frica! au invatat asta de 1000 de ani incoace.
Subiect închis