Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 25.01.2016, 19:48:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Adrian, în ce privește cazul Bodnariu, Pelerinul a spus mai sus, foarte bine exprimat, ceea ce am încercat și eu să pun în evidență mai deunăzi: nu avem elemente suficiente pentru a exprima un punct de vedere.

"Argumente" isterice de genul "naziștii de norvegieni" și "copii SMULȘI de la sânul familiei", "MAFIA" etc. etc. etc. valorează (sau ar trebui să valoreze, pentru un om rațional) exact zero.

În ceea ce mă privește, în virtutea profesiei, am văzut nu o dată, în România, ce înseamnă copii abuzați.



În lumea reală nu există "o palmă la fund". Există un adult care lovește un copil, cu scopul de a-i provoca durere. Uneori cu palma, uneori cu altceva, uneori mai tare, alteori mai încet, uneori mai des, alteori mai rar, de mai multe ori, de mai puține ori.

"Palma la fund" este același lucru cu "mâna pe genunchi" pusă de viitorul violator. Ceva nevinovat, nu-i așa ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #282  
Vechi 25.01.2016, 19:52:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cat de modern trebuie sa fii ca sa sustii ca separarea de parinti e de preferat unei urecheli sau unei palme la fund ?
Mai curand suntem afectati de sindromul " e din import deci e evident ceva de calitate " . Care tine tot de vremurile trecute. Alea in care occidentalii aveau autostrazi de inox pe cand noi circulam din doua in doua duminici pe strazile noastre de beton.
  #283  
Vechi 25.01.2016, 19:52:31
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, în ce privește cazul Bodnariu, Pelerinul a spus mai sus, foarte bine exprimat, ceea ce am încercat și eu să pun în evidență mai deunăzi: nu avem elemente suficiente pentru a exprima un punct de vedere.

"Argumente" isterice de genul "naziștii de norvegieni" și "copii SMULȘI de la sânul familiei", "MAFIA" etc. etc. etc. valorează (sau ar trebui să valoreze, pentru un om rațional) exact zero.

În ceea ce mă privește, în virtutea profesiei, am văzut nu o dată, în România, ce înseamnă copii abuzați.



În lumea reală nu există "o palmă la fund". Există un adult care lovește un copil, cu scopul de a-i provoca durere. Uneori cu palma, uneori cu altceva, uneori mai tare, alteori mai încet, uneori mai des, alteori mai rar, de mai multe ori, de mai puține ori.

"Palma la fund" este același lucru cu "mâna pe genunchi" pusă de viitorul violator. Ceva nevinovat, nu-i așa ?
Ce am subliniat este/pare o afirmatie exagerata. Sincer. Statistici sunt, sau e doar pentru efect oratoric?
  #284  
Vechi 25.01.2016, 19:54:18
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cat de modern trebuie sa fii ca sa sustii ca separarea de parinti e de preferat unei urecheli sau unei palme la fund ?
Mai curand suntem afectati de sindromul " e din import deci e evident ceva de calitate " . Care tine tot de vremurile trecute. Alea in care occidentalii aveau autostrazi de inox pe cand noi circulam din doua in doua duminici pe strazile noastre de beton.
Cam asa ceva. Dar, la Mihai macar sunt argumente din profesia sa.
  #285  
Vechi 25.01.2016, 19:54:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Parlamentarii nostri au aflat din discutiile cu parlamentarii lor si un motiv convingator pentru savarsirea de abuzuri. E vechea tentatie: banul. Familia care ia in plasament primeste de la stat intre 50 mii si 120 mii de euro pe an, o suma destul de mare si pentru un norvegian. Conducatorii locali au atestat ca pot lua in plasament copii. De cele mai multe ori nu se face o adoptie, ci se tine copilul in plasament pana la 18 ani.
  #286  
Vechi 25.01.2016, 19:58:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si mai e un lucru. In lumea de astazi daca il ciopartesti inainte de a se naste esti o persoana onorabila. Daca il urechezi dupa ce se naste esti un monstru. Pentru ca asa au decis cei care cresc viitorii soimi ai patriei in loc sa creasca oameni normali.
  #287  
Vechi 25.01.2016, 20:02:25
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si mai e un lucru. In lumea de astazi daca il ciopartesti inainte de a se naste esti o persoana onorabila. Daca il urechezi dupa ce se naste esti un monstru. Pentru ca asa au decis cei care cresc viitorii soimi ai patriei in loc sa creasca oameni normali.
Si unii sustin ca e cea mai buna dintre lumi. Si nu ma refer la colegii nostri de pe banca oponentilor, ci la altii. Al naibii de oficiali si periculosi.
  #288  
Vechi 25.01.2016, 20:03:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parlamentarii nostri au aflat din discutiile cu parlamentarii lor si un motiv convingator pentru savarsirea de abuzuri. E vechea tentatie: banul. Familia care ia in plasament primeste de la stat intre 50 mii si 120 mii de euro pe an, o suma destul de mare si pentru un norvegian. Conducatorii locali au atestat ca pot lua in plasament copii. De cele mai multe ori nu se face o adoptie, ci se tine copilul in plasament pana la 18 ani.
Deci după capul tău, statul norvegian săvârșește abuzuri în scopul de a da bani ?!!!!

Logică mai sucită n-am auzit în viața mea.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #289  
Vechi 25.01.2016, 20:06:01
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci după capul tău, statul norvegian săvârșește abuzuri în scopul de a da bani ?!!!!

Logică mai sucită n-am auzit în viața mea.
Poftim, nu abuz, ci mita. E mai bine? Aici Catalin are dreptate. Copiii nu sunt sclavi. Nu sunt de vanzare/cumparare. Sau, potrivit legii norvegiene, or fi?!
  #290  
Vechi 25.01.2016, 20:11:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Ce am subliniat este/pare o afirmatie exagerata. Sincer. Statistici sunt, sau e doar pentru efect oratoric?
Nu e pentru efect oratoric. Undeva mai sus, tovarășul Florin spunea că limita dintre "o palmă" și maltratarea copilului trebuie dată de bunul simț omenesc bla bla bla.

Având în vedere nivelul general de educație al populației României, îți dai seama ce înseamnă acest lucru ?

Tu ai spune tuturor taților și mamelor din România, dintre care majoritatea sunt needucați, dintre care o mulțime sunt alcoolici, dintre care o mulțime împărtășesc filosofia lui "eu te-am făcut, eu te omor", că au voie, sigur, au voie să-și pedepsească fizic copii, dar să aibă grijă să nu depășească limita bunului simț omenesc ?

Ai avea curaj să susții o inițiativă legislativă prin care să li se permită expres părinților români să-și disciplineze copii cu "o palmă la fund" ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Subiect închis