Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.01.2016, 22:36:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu as dori sa continui discutia, fiecare cu convingerile sale. Cand sunt viziuni ireconciliabile fiecare isi vede de drumul lui in pace si asta ar fi tot.
Da, Pelerinule, în principiu ai dreptate; dar uneori nervii ne iau pe dinainte. E ca și cu aberațiile lui Florin, care susține cu tărie binefacerile regimului comunist: ce te faci dacă auzi despre "mitul" holocaustului și despre faptul că evreii care au ars în cuptoare fără să se convertească spun acum "ce bine era la auschwtiz", dacă ai, poate, în familie, și evrei ?!

Îți spun eu ce te faci: te ridici și dai o palmă. Măcar virtuală.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #82  
Vechi 20.01.2016, 22:40:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
GMihai, cred ca ai baut ceva. Dar nu-i nimic. Te iert. Treci la subiectul topicului. Sau nu mai esti in stare..
Deci ai găsit un subiect de discuție care n-are de-a face cu cipurile ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #83  
Vechi 20.01.2016, 22:41:55
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu as dori sa continui discutia, fiecare cu convingerile sale. Cand sunt viziuni ireconciliabile fiecare isi vede de drumul lui in pace si asta ar fi tot.
Just, dar mie imi este frica doar citind acest topic. Pe mine tu si Mihai, ca un binom al luciditatii si ajutorului m-ati scos de sub imperiul ex-fanatismului meu, aplicand "Frica de Dumnezeu este inceptul inteelpciunii". Si nu, nu kint: valorizand ce fac, ce spun si libertatea si gandirea mea, m-am deschis spre empatie, si am terminat-o cu isteriile scrise sau gandite, macar. Stiu ca nu mai ma consideri prieten, si poate pe buna dreptate, dar mi-ai facut un mare bine. Pe Mihnea cine il poate ajuta sa scape din acest pericol? Caci, la mine erau emotii prostesti exprimate isteric, in ce priveste fostul meu anti-occidentalism. Dumnezeu m-a lecuit prin tine. La Mihnea sunt convingeri exprimate cerebral si ponderat, dar care convingeri sunt datatoare de fiori.
In cazul lui Mihnea, nu mania unui prieten, ci...vizitarea unui loc, sau a unor locuri poate schimba ceva. Mihnea, cand vrei si poti, viziteaza Yad Vashem. Sau Oswiecim. Nu, nu am fost acolo, dar un prieten evreu mi-a arat poze. Am avut cosmaruri o saptamana incheiata. Si eu sunt unul care vizioneaza horror s.f. fara probleme. Acolo, insa era atata suferinta umana, incat simtul groazei si comapsiunii, pana atunci amortite, si-au deschis stavilarele fara oprelisti.

Mihnea si Antonia, faptul ca pe vremea lui Stalin (may his bones be ground to dust, vorba lui Maimonide), unii komisari erau evrei nu e o motivatie consistenta pentru nici un antisemitism.
Stiti cine a ajutat foarte mult la inaltarea sinagogii din Birobidjan? Niste crestini ortodocsi rusi. Si actualul Papa, cu cine s-a rugat si dat declaratii comune parca anul trecut? Cu Marele Rabin si Marele Muftiu.
In plm, simt nevoia sa ma pilesc ca sa scriu mai departe, si nu am decat spirt in casa. Si refuz sa il trec prin paine, chiar daca e medicinal. Si mi-e lene sa merg la non-stop si e prea frig.
Mihai, incearca sa te calmezi. Nu foloseste decat entropiei cearta dintre noi toti. Asta este.
Propun adminului inchiderea topicului. Wtf, in buna traditie balcanica, si topicul asta a deviat.

Last edited by Intrarea Vagonului; 20.01.2016 at 22:48:48.
  #84  
Vechi 20.01.2016, 22:52:08
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca o sa iau haloperidol in loc de bere, si cavit in loc de ciocolata.
  #85  
Vechi 20.01.2016, 23:09:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
De avocat specializat în dreptul familiei și în drept penal. Tu ?
  #86  
Vechi 20.01.2016, 23:16:24
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ai o visinata si o nutella? I need it.
  #87  
Vechi 20.01.2016, 23:23:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
viziteaza Yad Vashem.
Despre Yad Vashem vorbim noi aici, sau despre familia Bodnariu ? Realizezi sau nu realizezi ca, daca ar fi fost vorba de o familie de evrei si nu de o familie de crestini, impactul ar fi fost cu totul altul ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.01.2016 at 23:27:22.
  #88  
Vechi 20.01.2016, 23:41:01
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Despre Yad Vashem vorbim noi aici, sau despre familia Bodnariu ? Sau nici tu nu realizezi ca, daca ar fi fost vorba de o familie de evrei si nu de o familie de crestini, impactul ar fi fost cu totul altul ?
Ok, back on-topic. Insa iti sunt dator cu un raspuns: da, asa e, ar fi fost altul. Si stii de ce? Pentru chinurile cumplite prin care a trecut poporul acela. Holocaustul a fost, din pacate, cat se poate de real. Au fost ucisi peste 6 milioane de evrei, indeosebi ashkenazi, in moduri neumane. Se datoreaza evreului o anume preeminenta in legi. Pentru ca a trecut prin ce a trecut.
Eu detest din rarunchi modul de gandire fanatic tipic abrahamic. De cand extraterestrul acela a venit undeva in Orientul mijlociu, acum 5000 de ani, exista un anume mod de a gandi pe care nu il inteleg. Pemtru ca nu e uman. Fa-ma sa inteleg acest paradox: tu gandesti ca Avraam, ti-ai ucide fiul ca asa iti zice extraterestrul divinizat de atunci incoace de o parte progresiva a umanitatii, si totusi te declari antisemit. E ilogic. De fapt nici nu poti distinge clar ideologic ce urasti. Ce este intre tine si Mihai este problema voastra, dar as vrea sa va intelegeti. Sunteti amandoi prieteni buni ai mei (Pelerin nu mai e, e suparat pe prostia mea isterica, si pe buna dreptate) si conflictul asta al vostru ma lasa puzzled. Ce puii mei, suntem toti trei intelectuali. Eu doar sunt nedumerit de aces tparadox ilogic al gandirii tale, mentionat mai sus.
Ce motivatie are un crestin practicant sa fie antisemit? Imi pare o contradictie in termeni. Asta e seara in care vad ca oameni de buna vointa si mari realizari in viata, nu ratati ca mine, nu se pot intelege, si sunt dezamagit si trist.
  #89  
Vechi 20.01.2016, 23:59:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si de unde stii ca nu exista dovada contrara, în condițiile în care ancheta este nepublică ? A dat avocatul familiei Bodnariu vreo declarație din care să rezulte că, măcar în opinia lor, nu există dovezi ? Nu ? Îți ridică vreun semn de întrebare ?
Dar tie nu-ti ridica nici un semn de intrebare declaratiile din diverse surse, care toate converg cam spre aceeasi idee?

Dand la o parte cea ce ai putea trata ca fiind exagerari, cam toate declaratiile converg spre ideea ca "protectia copilului" din Norveia e abuziva si Stat in Stat.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pe de alta parte: "din cate am inteles" reprezinta trimiterea la o sursa credibila ?
Declaratii din presa, inclusiv cele ale oficialilor romani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2016 at 00:02:03.
  #90  
Vechi 21.01.2016, 00:06:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Insa iti sunt dator cu un raspuns: da, asa e, ar fi fost altul.
Apreciez barbatia raspunsului. O intrebare simpla, care astepta un raspuns simplu.

Cat despre motivare, adica despre ideea ca impactul ar fi fost mai mare daca era vorba de evrei datorita unei presupuse preeminente a evreilor in ceea ce priveste persecutiile, da-mi voie sa fiu mai mault decat rezervat. Indiferent ca e vorba de trecut ori de prezent, nici pe departe nu se compara persecutiile evreilor cu persecutiile crestinilor. Si in comunism, si inainte, in regimul antonescian aliat cu Hitler, ori mai inainte, in scurta perioada de prezenta legionara in guvern, ori inca si mai inainte, in guvernarea carlista ori liberala, evreii si-au putut practica religia. Ei au avut temple si sinagogi. Si-au putut inmormanta mortii in cimitirele lor. Cultul mozaic nu a fost desfiintat. Biserica Romana Unita, da. Nu stiu cati rabini au fost in inchisori, in niciun caz vreun mare rabin. Dar toti episcopii au fost in inchisori, in frunte cu primatul. Inainte de excursia la Yad Vashem, eu as vrea sa fac un pelerinaj la Sighet sau la Aiud.

Tot asa a fost si in Rusia ta draga. Stalin a avut o scurta perioada in care i-a persecutat pe evrei, crestinii au fost persecutati in tot timpul stalinismului. Nici nu se compara suferinta crestinilor intrucat erau crestini cu suferinta evreilor intrucat erau evrei. Ca fost starover, ar trebui sa stii asta mai bine decat mine.

Si, asa cum au stat lucrurile ieri, asa stau si azi. Daca admit (si chiar gasesc normal) ca istoria poate fi subect de controversa, nu admit ca prezentul sa fie in aceeasi masura, fiindca nu traim in lumi diferite, ci in aceeasi actualitate. Sper ca esti convins ca, in anul de gratie in care suntem, crestinii sufera cele mai mari persecutii. In toata lumea, indiferent ca vorbim de Orientul Mijlociu, de India, de China de Africa ori de ce loc vrei tu, crestinii sunt in mult mai mare masura omorati, batuti, alungati, spoliati, violati pentru ca sunt crestini decat evreii pentru ca sunt evrei, ori musulmanii pentru ca sunt musulmani.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis