Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.09.2009, 20:10:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
O parte din acesti "aroganti" (hotu' striga hotu...) ne deschid ochii la televizor. Ne invata despre cipuri, ne invata despre pasapoartele biometrice. Uite ca eu nu stiam despre asa ceva, daca ei, "arogantii" nu vorbeau la televizor.

Dar nah, aia cu cipurile si 666 sunt niste paranoici cum ziceai in alt topic tovarase cozia!

Bravo!.
Pacat ca nu exista un emoticon din acela care mingiie pe cap pe cineva. Acum ar fi prins bine
Reply With Quote
  #152  
Vechi 25.09.2009, 21:07:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oameni buni, dar exemple de preoti evlaviosi si cinstiti nu avem?! Parintele meu sta si seara, dupa ora 20,30, sa spovedeasca lumea. Si nu, nu le cere niciun ban, daca omul ii intinde un ban, nu primeste (si nu o duce grozav, are si el sotie si copii). Cunosc un alt preot care, de ziua lui, a fugit, din smerenie, in altar, pentru a nu-l felicita enoriasii. Un fiu duhovnicesc ii adusese respectivului parinte un cadou si nu a dorit sa il primeasca, tot din smerenie. Un alt preot da chitante pentru fiecare leu cu care contribuie enoriasii. Va las pe voi sa continuati cu exemplele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 25.09.2009, 21:17:14
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oameni buni, dar exemple de preoti evlaviosi si cinstiti nu avem?! Parintele meu sta si seara, dupa ora 20,30, sa spovedeasca lumea. Si nu, nu le cere niciun ban, daca omul ii intinde un ban, nu primeste (si nu o duce grozav, are si el sotie si copii). Cunosc un alt preot care, de ziua lui, a fugit, din smerenie, in altar, pentru a nu-l felicita enoriasii. Un fiu duhovnicesc ii adusese respectivului parinte un cadou si nu a dorit sa il primeasca, tot din smerenie. Un alt preot da chitante pentru fiecare leu cu care contribuie enoriasii. Va las pe voi sa continuati cu exemplele.
Dar ce'i asa de rau in a primi bani? Tu acei bani ii dau pentru Biserica si din bun simt! Si daca nu poti da bani, dai o sticla de ulei sau alimente!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 25.09.2009, 21:32:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Dar ce'i asa de rau in a primi bani? Tu acei bani ii dau pentru Biserica si din bun simt! Si daca nu poti da bani, dai o sticla de ulei sau alimente!
Probabil i se pare ca o Sfanta Taina (asa cum este cea a spovedaniei) nu ar trebui platita, ca sa nu se faca negot cu lucruri sfinte... In rest, si eu sunt de acord ca fiecare crestin sa dea cat poate si cat il lasa inima.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 25.09.2009, 22:41:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Uite asa, mai postind unii cu altii,sau pe linga altii, aflam minunatiile lumii... minuni ideative de stai si te crucesti... Un parinte duhovnic (calugar) nemaisuportind aiurelile auzite la taina spovedaniei spunea in gluma la o predica:,, ...am citit intr-o carte(facea aluzie si la stiinta livreasca)ca pt. a te apara de grozaviile chipurile nevinovate si bineintentionate aflate la spovedanie si pt. a nu te molipsi si tu sa te afumi cu blana de urs...stiti cumva de unde sa iau un petec ?" Ei, cam asa se simte uneori nevoia si prin partile acestea.
,,Bune" parerile de genul :
- minastirile au regim privat...pai sa le marcheze cu indicator de genul ,,proprietate privata" si sa le inchida, sa le redefineasca scopul ! Impotriva celor ce tulbura linistea minastireasca exista deja legi pt. sanctionare si nu este nevoie sa denaturezi sensul scopului pt. a putea chipurile sa aperi!
- uni exemplu asemanator preotului perceptor de taxe pt. vizitarea imprejurimilor bisericii nu putem decit sa-i amintim ca desi toti traim cu bani atunci cind banul pune stapinire pe tine este clar ca il ai de stapin. Avea alte multe metode de cinste ca sa previna tulburarea pacii minastiresti decit ajungerea de risul lumii. Nu asa de demult, un mare duhovnic al tarii (din Moldova)spunea despre calitatea preotilor si a ierarhilor :,,...astazi ,biserica este lovita din interior ,prin acceptarea in rindul preotilor si a ierarhilor si a oamenilor de slaba calitate, cu vicii,cu duh de modernizare lumesc, adepti si iubitori de oculta,corupti, vanitosi ,sustinatori de fractiuni in sinul ierarhiei"

In general, atit pt. ierarhie ,vietuitori de minastire cit si pentru forumistii iubitori de...orice le reamintim parerile sf. ap. Pavel ,parafrazindu-i cuvintele : bunul nume si renume (a unui crestin -n.m.)este un lucru de mare pret dar care insa se poate pierde usor!
de tot...!
Fericiti cei care inca nu s-au ,,impus" ,nu au un nume !

Last edited by zaharia_2009; 25.09.2009 at 22:52:36.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 27.09.2009, 13:36:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oameni buni, dar exemple de preoti evlaviosi si cinstiti nu avem?! Parintele meu sta si seara, dupa ora 20,30, sa spovedeasca lumea. Si nu, nu le cere niciun ban, daca omul ii intinde un ban, nu primeste (si nu o duce grozav, are si el sotie si copii). Cunosc un alt preot care, de ziua lui, a fugit, din smerenie, in altar, pentru a nu-l felicita enoriasii. Un fiu duhovnicesc ii adusese respectivului parinte un cadou si nu a dorit sa il primeasca, tot din smerenie. Un alt preot da chitante pentru fiecare leu cu care contribuie enoriasii. Va las pe voi sa continuati cu exemplele.
Un părinte care îmbrăcat cu halat de lucrător face orice muncă care cere priceperea unui bun gospodar în biserică,un stareț care asemenea unei mame aleargă peste tot pentru hrana,îmbrăcămintea,igiena și confortul fraților și pentru masa de duminică a celor care ajung la mănăstire și cărora le pune pe masă tot ce aduc credincioșii.
Un preot care după sfânta liturghie în loc să alerge acasă la tv și la odihnă aleargă cu mașina lui personală pe la case să adune ajutoare pentru familii nevioașe pe care tot el le duce... și exemple mai sunt.

Last edited by dorinastoica14; 27.09.2009 at 14:36:08.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 27.09.2009, 23:08:57
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mau77mau Vezi mesajul
Am fost sambata trecuta chiar inaintea duminicii pastelui la Snavog mai multi prieteni. Am inchiriat si o barca si am ajuns pe insula unde este frumoasa biserica unde este inmormantat Vlad Tepes.

Din pacate acolo preotul mi-a lasat un gust teribil de amar.
Initial am vrut sa vizitam si biserica dar cand am aflat ca ne costa 15 ron de persoana am renuntat pentru ca nu aveam atatia bani la noi si chiar mi se pare exorbitant. Eram 8 prieteni si am decis daca tot am ajuns sa ne plimba putin in jurul bisericii sa admiram. A aparut si preotul care aproape ca nea blestemat ca ne permitem sa ne plimba pe acolo fara sa platim. A iesit cu chitantierul si a inceput sa ne alerge sa ne spuna ca ne rupe doar 4 bilete 60 ron dar sa platim ca am vizitat florile din jurul bisericii ... sa platim pentru ca am ispitit studentii de la teologie cu fetele noastre sa platim pentru ca altfel se darama biserica pe noi ... am crezut sincer ca este posedat.

Iata ce am gasit si pe alte siteuri referitoare la acest "preot"


http://www.hoinari.ro/index.php?cu=11451520040921
Buna seara!
Imi pare nespus de rau ca sunt multi oameni ai lumii care judeca pe preoti si calugari si ii critica si li se adreseaza cu cuvinte jignitoare, si nu doar in Romania.
Daca se vorbeste de cineva de rau multi il sustin pe acel om ,dar, daca se vorbeste de bine multi il inchid...unde se ajunge...
Nu vreau sa judec pe cineva anume ,ci ma doare ca suntem crestini si judecam pe preotii si calugarii nostri din auzite ,din gura lumii.
Ce a facut acel parinte cu banii de fapt nu stiti ,atunci de ce judecati din auzite?
Am rams fara cuvinte cu ce cuvinte il numesc pe acel preot.
Ma bucur ca mai sunt pe acest forum si oameni care inteleg cu adevarat taina si calea calugariii si preotiii.
Eu, la moment, citesc o carte de un real folos duhovnicesc. Paisie Aghioritul, "Nevionta duhovniceasca". Este un capitol despre ganduri. Sunt multe raspunsuri foarte folositoare pentru sufletul tuturor.
Doamne ajuta!
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #158  
Vechi 30.09.2009, 10:17:46
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Parintele M. ,de la bisericutza, unde am inceput sa merg de la priveghiul mamei celui mai bun prieten al sotului meu , este un om deosebit ! Schimband doar cateva cuvinte cu sotul meu a vazut ca el are un suflet bun ,dar ca este ratacit de multi ani ...asa a inceput drumul greu spre botezul sotului meu,drum care sper sa se termine cu savarsirea botezului ! sotul meu : preotii ortodoxi iau bani,multi bani pentru serviciile lor !
Parintele M: atunci cand te vei hotari eu personal te voi boteza ,si eu personal va voi cununa !
inca mai exista preoti care isi fac meseria (slujba in biserica ) si nu pleaca apoi acasa ,ci stau si discuta cu cei ce au nevoie ,sunt preotii care au har de la D-zeu !
inca mai exista speranta ,atata timp cat mai exista asemenea persoane !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #159  
Vechi 01.10.2009, 22:34:16
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Recent am citit o carte care mi-a placut foarte mult "Viata cuviosului Teofil, cel nebun pentru Hristos"..aici si in alte carti despre vietile celor nebuni pentru Hristos am descoperit ca nu trebuie sa judecam oamenii, pentru ca nu le stim intentiile si nu stim nici judecatile Domnului..

Poate ca acel calugar care a smintit atat de mult prin atitudinea lui isi dorea sa fie defaimat, prin asta capatand smerenia..
Reply With Quote
  #160  
Vechi 04.11.2009, 16:40:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/editori...lucruri-sfinte
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 20:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58