Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2009, 15:05:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

EU CRED IN SFINTI, DRAGA ANITA, DAR DACA AI SCOATE PUTIN NASUL DIN CARTI...M-AI JUDECA ALTFEL.
Oricum, nu mi-ai raspuns la ceea ce am pus accent, deci, n-are rost sa o lungim, stiu prea bine ce vreau sa spun...iar tu le stii pe-ale tale . Asta e !, fiecare cu ce l-a inzestrat Dumnezeu la nivel mental...cam de-acolo coboara spre inima celelalte.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2009, 15:09:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ory, eu am citit undeva ca esti cat daruiesti. Cu alte cuvinte, Dumnezeu intra in om pe masura deschiderii sale fata de El. Sigur, nu sunt zile in care trebuie sa petreci doar cu Dumnezeu si zile in care trebuie sa uiti de El. DAR atunci cand dorim sa ne intalnim cu El, e bine sa ne "gatim" cum spune taranul roman. Iar "gatirea" sta si in aceasta oprire pentru o vreme de la legatura trupeasca.

Tinand seama de situatia prezentata de Ioana, nu cred ca se va supara Dumnezeu. Sa nu facem pe sfintii, daca am fi in situatia ei, cred ca altfel am vorbi. Daca ar fi petrecut in toate zilele saptamanii cu sotul si ar fi facut si din sambata si duminica o zi ca celelalte, atunci alta ar fi fost discutia.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2009, 15:15:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca totul tine de trasaturile situatiei...absolut totul !
Foarte bine, extrem de intelept spus ; " esti cat daruiesti ! "...am mizat, repet, am mizat si pe abstinenta si infranare, fiindca stiu ca ea da echilibrul din om si din exteriorul lui .
Aha, am vazut acum ca, caminaris mi-a scris povestea cu persoana care nu credea in Sfinti.
Deci, draga..eu cred in Sfinti...restul nu mai conteaza, caci nu o iau de la capat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 15:23:42.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2009, 15:22:52
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Anita, lasa-ma cu interminabilele scrieri pe care le tot invocati...spune-mi unde scrie in biblie despre aceasta ?
Daca, conceptia unui copil din iubire, indiferent de ziua in care se savarseste, nu vi se pare o Binecuvantare...atunci nu am ce discuta cu persoane incatranite in teorie.
Caci practica, am vazut eu...ne cam omoara.
Vad ca multi ortodocsi au inceput sa se inchina la Sf. Parinti mai mult decat la Dumnezeu...Oameni buni, acestia nu sunt infailibili, plus ca mai sunt si interpretati in fel si chip...asadar, nu este musai sa diger tot ceea ce mi se impune, mai ales fara rationament de iubire.
Apropos !...obisnuiti sa cititi scrierile de pe acest site, dincolo de forum ?
Mie mi se pare absolut realist si formidabil...nu prea se potriveste cu ce aduceti voi in fata ca pe o justificare de netagaduit.
Eu nu prea citesc, dar, cand o fac ma minunez si ma bucur ca, totusi, biserica nu este chiar atat de habotnica cum o promoveaza credinciosii ei, de multe ori. Valabil si pentru postul Trinitas pe care-l apreciez.
Draga Ory, cuvintele tale de mai sus imi amintesc de discutia pe care am avut-o cu o tanara surdo-muta care nu credea in sfinti ci numai in Sfanta Scriptura. Ea imi talcuia dupa mintea ei Sfanta Scriptura iar eu ii citam talcuirile Sfintilor Parinti, pana cand mi-a trantit-o: dar mai lasa-ma odata cu Parintii tai ca nu cred in ei.
Din momentul acela mi-am dat seama ca nu e nici-o punte intre noi. Talcuirile unui om ca ea sau ca mine (adica pacatosi) nu pot pretinde ca pot ajunge la Adevar. Ca ar insemna ca sfintii s-au nevoit degeaba. Si atunci nu ar mai fi nevoie de nevointe, de post si asceza ca oricum oricine va citi Sfanta Scriptura va cunoaste Adevarul, nu? Nu ar mai fi nevoie nici de biserica atata timp cat avem Sfintele Scripturi!
Iata la ce ne duce logica noastra de pacatosi (la parerea asta ajunsese ea si ca urmare umbla peste tot cu Sfanta Scriptura dar nu intra niciodata in biserica).
Insa Sfintii Parinti sunt inestimabili pentru noi pacatosii tocmai pentru ca ne-au dat raspunsuri la intrebarile noastre! E destul sa le citim si sa le punem in aplicare. E ca o scurtatura: nu mai trebuie sa ne nevoim 50 de ani in post si priveghere ca sa aflam Adevarul la toate intrebarile - avem deja raspunsurile. Tot ce trebuie este sa-i citim pe Sfintii Parinti!
Iar apoi, pe cat ne sta in putinta, sa punem in aplicare ceea ce am citit.
In ce priveste conceperea de copii, Sfintii Parinti ne invata infranarea (ca de la toate trebuie sa ne infranam - si de la mancare si de la sex, de la toate, doar asta e calea spre mantuire). Dar, mai ales, ne invata ca un copil conceput in zilele de post sau de sarbatori nu va fi ascultator, va fi recalcitrant, rau, usor de manipulat etc. Intr-un cuvant nu ne va aduce pacea si bucuria in casa, pe masura ce creste, ci ne va aduce necazuri. Si asta pentru ca nu am avut destula evlavie incat sa-l concepem atunci cand e placut lui Dumnezeu sa-l concepem. Totul la timpul potrivit! De ce nu tinem post martea si joia? Poti sa-mi spui? Scrie in Sfanta Scriptura pe undeva ca trebuie sa tinem post musai miercurea si vinerea? Sunt simboluri ale patimilor lui Iisus Hristos! Cum sa faci sex vinerea cand atunci a fost Hristos rastignit pe cruce?! Cere evlavie de la Dumnezeu ca sa te lumineze sa intelegi. Sunt lucruri descoperite celor mai sfinti decat noi de Insusi Hristos pentru ca noi, cei multi si pacatosi, daca le respectam, sa ne sfintim cu timpul (prin infranare si evlavie) si sa ne mantuim. Ca daca nu ajungem sa ne sfintim nu putem intra pe usa stramta a raiului.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2009, 15:49:47
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Mie chestiile astea imi amintesc de fariseii care se enervau ca Mantuitorul vindeca in zi de sambata. Tot asa, astazi se manie oamenii cand doi oameni care se iubesc+Dumnezeu DAU VIATA. Poate o sa-l dati in judecata si pe Dumnezeu ca a indraznit sa sufle suflare de viata in zi de duminica
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2009, 16:00:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
Daca te intereseaza sa stii si daca esti ortodoxa, atunci ai duhovnic si el trebuie sa te sfatuiasca. De el sa asculti si-ti va fi bine tie si familiei tale.

Mie mi-a spus clar: Duminica NU.

Insa stii ca ucenicii culegeau spice sa manance in zi de odihna si fariseii ii tot acuzau; dar Hristos ne-a invatat pe toti cu acest exemplu ca unele lucruri absolut necesare si care nu sufera amanare pot fi facute - de exemplu sa-ti scoti boul cazut in fantana chiar daca legea te opreste de la lucru.

Deci vezi ce-o sa-ti spuna preotul. Cazul tau e particular si numai el te poate indruma, nu comunitatea crestinilor care viziteaza forumul nostru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2009, 16:15:21
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca te intereseaza sa stii si daca esti ortodoxa, atunci ai duhovnic si el trebuie sa te sfatuiasca. De el sa asculti si-ti va fi bine tie si familiei tale.

Mie mi-a spus clar: Duminica NU.

Insa stii ca ucenicii culegeau spice sa manance in zi de odihna si fariseii ii tot acuzau; dar Hristos ne-a invatat pe toti cu acest exemplu ca unele lucruri absolut necesare si care nu sufera amanare pot fi facute - de exemplu sa-ti scoti boul cazut in fantana chiar daca legea te opreste de la lucru.

Deci vezi ce-o sa-ti spuna preotul. Cazul tau e particular si numai el te poate indruma, nu comunitatea crestinilor care viziteaza forumul nostru.
Corect. Florin te-a indrumat cel mai bine. Parintele Cleopa spunea: nimeni nu se va mantui fara duhovnic!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2009, 16:19:57
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Aratati-mi unde scrie in biblie cand sa concepi un copil si...eu va cred pe cuvant, dar nu inventii si interpretari " sfintite ".
Dumnezeu a spus sa inmultim pamantul, nu sa inmultim pamantul, duminica, luni, sau marti...sau mai stiu eu cand.

Prin tine vorbeste necunoasterea, iar asta este o prima sursa de pacat :-)

Nu stiu exact versetele, dar chiar Sfantul Apostol Pavel a scris ca este bine ca sotii sa se impreuneze o perioada, iar apoi sa poasteasca, samd.

De asemenea, citind marturii despre Parintele Arsenie Boca am descoperit enorm de multe lucruri. Un mic exemplu, a venit la el o mama cu un copil pe brate[ era handicapat ], iar Parintele i-a spus: "E drept ca l-ai conceput in post? "

Parintele a scris carti despre casatorie, sfaturi pentru tineri, etc. Le am in format electronic, daca vrei, ti le pot trimite, astfel incat sa poti elimina cauza necunoasterii.

Am gasit in cateva carti si faptul ca aceste reguli, de a nu avea contact trupesc decat luni, joi si samabta, au fost date de catre mari asceti, postitori, de cei care nu mai aveau patimi trupesti, si din acest motiv ei nu inteleg tinerii casatoriti.

Eu nu sunt casatorita si nu sunt in masura sa dau sfaturi..dar il am la suflet pe Parintele Arsenie, si stiu ca a vietuit ca un sfant, astfel incat nu pun la indoiala cuvintele si sfaturile sale.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2009, 16:25:14
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
"Prostioare" nu e deloc un termen potrivit pentru iubirea trupeasca dintr-o famiie crestina. Prostioare fac copiii, pe cand doi oameni maturi, casatoriti crestineste isi traiesc intimitatea constienti de profunzimea actelor lor trupesti.

Parerea mea este sa folositi in scopul conceptiei acelasi program pe care il aveti voi in viata de cuplu, asa cum v-ati sfatuit cu duhovnicul.
E drept ca nu aveti un program tocmai prielnic pentru conceptia unui copil, dar macar o noapte pe saptamana o puteti folosi din plin, adica de duminica seara pana luni dimineata. La un ciclu obisnuit de 25-32 zile, prindeti uneori un singur sfarsit de saptamana, alteori doua in perioada fertila (cea care e utila pentru conceptie). Faptul ca ar fi o noapte pe saptamana sau doua nopti consecutiv nu favorizeaza cu nimic conceptia. Spun acest lucru pentru ca in cazul cuplurilor care nu reusesc sa aiba copii se da sfatul de a pastra o saptamana de abstinenta (intre menstruatie si perioada ovulatorie), iar dupa aceasta saptamana in care nu au relatii intime, in momentul in care se identifica simptomele fertilitatii maxime (mucus ca albusul de ou, durere de ovulatie, colul uterin moale si deschis) trebuie sa aiba raporturi conjugale o zi da, una nu. Perioada de o zi pauza e necesara pentru calitatea spermei (numarul si viabilitatea spermatozoizilor). Faptul ca ati avea relatii sambata noapte si duminica noapte v-ar ajuta prea putin privind aspectul fiziologic al reproducerii, in schimb ai avea mereu un ghimpe in suflet ca poate nu e bine. Va ajuta insa daca aveti doua raporturi in aceeasi noapte la un interval de 1-2 ore.

Nu uitati insa ca in toate, cel mai mult ne ajuta Dumnezeu. Cu binecuvantarea duhovnicului e bine sa le facem pe toate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2009, 16:38:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"[quote=E_my;161872]Prin tine vorbeste necunoasterea, iar asta este o prima sursa de pacat :-)

Nu stiu exact versetele, dar chiar Sfantul Apostol Pavel a scris ca este bine ca sotii sa se impreuneze o perioada, iar apoi sa poasteasca, samd.

De asemenea, citind marturii despre Parintele Arsenie Boca am descoperit enorm de multe lucruri. Un mic exemplu, a venit la el o mama cu un copil pe brate[ era handicapat ], iar Parintele i-a spus: "E drept ca l-ai conceput in post? "

Parintele a scris carti despre casatorie, sfaturi pentru tineri, etc. Le am in format electronic, daca vrei, ti le pot trimite, astfel incat sa poti elimina cauza necunoasterii.

Am gasit in cateva carti si faptul ca aceste reguli, de a nu avea contact trupesc decat luni, joi si samabta, au fost date de catre mari asceti, postitori, de cei care nu mai aveau patimi trupesti, si din acest motiv ei nu inteleg tinerii casatoriti.

Eu nu sunt casatorita si nu sunt in masura sa dau sfaturi..dar il am la suflet pe Parintele Arsenie, si stiu ca a vietuit ca un sfant, astfel incat nu pun la indoiala cuvintele si sfaturile sale. "


Aha, prin mine vorbeste necunoasterea ca sursa de pacat...atunci sa inteleg ca toate femeile credincioase si imbrobodite care umplu biserica debordeaza de cunoastere, probabil sunt la punct cu toata teologia, altfel nu se pot numi credincioase ? !
Deci , sa mai inteleg ca tu dai pe-afara de atata cunoastere...si lipsa de pacat. Nu ma intereseaza pe ce parinte ai in suflet, dar, daca ai copii stii sigur ca, indiferent in ziua in care i-ai conceput, ei sunt o certitudine a Binecuvantarii Lui Dumnezeu.
I-a sa intrebam o femeie care nu poate avea copii, cand trebuie sa conceapa ?...probabil si-ar dori oricand, numai sa poata procreea, sa poata indeplini legea Lui Dumnezeu...
Doamne ajuta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43