Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2010, 20:51:35
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Nu stiu ce inseamna faptul ca el ''nu corespunde deloc''.
Si, la fel ca si Fani, nu cred ca nu poti sa iubesti la 33 de ani. Iubirea nu are varsta. Daca insa visezi la o iubire ca in filmele de la tv, cu siguranta vei fi dezamagita. Iubirea crestina e diferita de cea din telenovelele de la tv. Este o iubire intermediata de Dumnezeu.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2010, 21:13:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si daca nu exista Dumnezeu, tu de unde esti?

Daca tu crezi in Dumnezeu si in lumea cealalta constati ca nu exista, nu ai pierdut nimic
Chiar asa? Ia hai sa gandim impreuna! Luam in considerare varianta ca D-zeu nu exista si ne referim la subiectul acestui topic. Persoana care isi asteapta perechea ca pe un colet de la D-zeu, si-a irosit viata pana acum. 33 de ani pt tine inseamna nimic? Sa crezi ca D-zeu iti trimite sufletul pereche si sa-l accepti chiar daca "nu corespunde" pt tine e un nimic? Pana la urma discutam de viata unui om. Repet, in cazul in care D-zeu nu exista.

Daca ne gandim si la alte cazuri, "nimic" e o exagerare crestina in toata regula.

Iar intrebarea avea rostul sa trezeasca persoana in cauza la realitate. Pana si voi spuneti ca D-zeu iti da dar nu-ti pune in traista!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2010, 22:40:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asa cum cred ca iti este si tie limpede din propozitia de inchiere, problema nu este daca Dumnezeu exista sau nu ci atitudinea fata de propria ta problema.

Last edited by AlinB; 10.04.2010 at 22:42:52.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2010, 22:57:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
[Quote = AlinB; 232666] Regretabil daca la 33 ani Nu stii ce Este totusi iubirea ..
Atunci de Tier ai putea STI CE SA cauti de fapt?

Totusi .. ce cauti tu si el cum Este [/? QUOTE]

multumesc mirabela ,o sa merg sa vb si cu o maica!
Stiu ce este iubirea...daca nu mi-a fost dat s-o mai intalnesc..... incerc sa vad si ce vrea Dumnezeu, nu numai eu...
Nu conteaza ce caut eu sau cum e el ....eu am intrebat cum stii daca e de la Dumnezeu sau nu!
Daca ai impresia ca iubirea depinde de varsta, atunci nu stii ce inseamna iubirea.

Daca te referi la pasiuni de telenovele, alea nu depind nici macar de varsta, adica 20 ani nu e o garantie decat ca se poate intampla pentru o noapte, poate o saptamana, cu noroc cateva luni si cine stie poate cativa ani daca exista si alte motivatii la mijloc decat "varsta", dar in mod clar are un capat iar casatoria nu este o piedica in calea despartirii, pentru ca toata lumea cauta iubirea si daca intelegerea iubirii se rezuma la genul asta de iubire atunci poti sa o cauti toata viata si cam degeaba ca mai mult de o succesiunea de momente iluzorii nu obtii nimic.

Si sa stii ca in primul rand conteaza ce ai tu nevoie, ca Dumnezeu nu-ti impune nici sa te casatoresti nici sa te calugaresti.

Eventual iti poate sugera o anumita directie daca insisti f. mult dar trebuie sa ai ochi foarte atenti si urechi f. sensibile pentru a auzi asta.

Acum daca tu ai ales casatoria, trebuie sa te gandesti f. bine care e scopul casatoriei si ce ai nevoie de la un om pentru a avea o casatorie armonioasa.

In principal ar trebui sa fie un om credincios si cu frica de Dumnezeu, dar in sensul autentic. Sunt unii/unele care au plecat la drum cu asa ceva (probabil erau mai mult asteptari decat realitate) si pe urma s-au ratacit.
Pe urma, daca esti o persoana intelectuala, poate ai avea nevoie de cineva cu care sa poti vorbi diverse lucruri, dar nu e neaparat obligatoriu.
Ti-ar place probabil sa vezi ca este o persoana amabila, afectuoasa, care ii pasa de problemele altora, etc.

Dar cum ziceam, astea sunt criterii personale si socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Pe masura ce relatia se desfasoara la unele lucruri s-ar putea sa renunti, s-ar putea sa descoperi perspective noi.

Acum tu ce astepti, garantii din partea lui Dumnezeu ca respectivul trebuie sa-ti ofere o casatorie "de succes"?
Dumnezeu nu da asa ceva, nu face asa ceva.

De ce? Pentru ca totul depinde de alegerile voastre de zi cu zi (ale tale, ale lui) iar el in domeniul asta a stabilit legea liberului arbitru.

Daca iti doresti cu adevarat sa te casatoresti cu persoana respectiva pentru ca te-a convins ca te merita, atunci e ok.

Dar daca "nu corespunde deloc" (totusi, dupa ce criterii?) nu cred ca ar trebui sa te astepti ca Dumnezeu sa-ti zica "ba nu, e ok".
Decat daca criteriile sunt teribil de superficiale si ai ratat poate esentialul..

Last edited by AlinB; 10.04.2010 at 23:03:19.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.04.2010, 00:04:36
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa cum cred ca iti este si tie limpede din propozitia de inchiere, problema nu este daca Dumnezeu exista sau nu ci atitudinea fata de propria ta problema.
Ok, atitudinea conteaza! Dar daca atitudinea fata de probleme nu-ti este influentata de credinta in divinitate, esti ateu!
Oricum, mi-as dori totusi un raspuns la intrebarea: si daca D-zeu nu exista? Evident, toti sunteti liberi sa raspundeti dar, cel mai mult mi-as dori sa-mi raspunda initiatoarea topicului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.04.2010, 00:19:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ok, atitudinea conteaza! Dar daca atitudinea fata de probleme nu-ti este influentata de credinta in divinitate, esti ateu!
Rationament eronat.
Exista raportari corecte si raportari gresite la divinitate.

De ex. raportarea gresita ar fi ca Dumnezeu sa-ti preia responsabilitatile personale si sa te transforme intr-un robot teleghidat.

Citat:
Oricum, mi-as dori totusi un raspuns la intrebarea: si daca D-zeu nu exista? Evident, toti sunteti liberi sa raspundeti dar, cel mai mult mi-as dori sa-mi raspunda initiatoarea topicului.
Cred ca ti s-a raspuns deja si este un raspuns destul de bun, problema este ca tu vrei un anume raspuns.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.04.2010, 14:10:57
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

E foarte greu sa gasesti un om care sa intruneasca un anume nr de calitati si cat mai putine defecte. In ziua de azi totul se raporteaza la bani si la felul in care arati. Din pacate sunt prea putini cei care cauta la cel de langa el credinta, dorinta de afi placut lui Dumnezeu……
Eu NU am vrut langa mine un om violent si mai ales un alcolist, asa ca putini prieteni pe care i-am avut, i-am chinuit..... le puneam rabdarea la incercare, singurul care a trecut testul e actualul meu sot, dupa o vreme i-am explicat , nu s-a suparat….suntem impreuna de 16ani si inca ne este foarte bine….

Last edited by Samy02; 11.04.2010 at 14:21:22.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.04.2010, 19:08:34
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai impresia ca iubirea depinde de varsta, atunci nu stii ce inseamna iubirea.

Daca te referi la pasiuni de telenovele, alea nu depind nici macar de varsta, adica 20 ani nu e o garantie decat ca se poate intampla pentru o noapte, poate o saptamana, cu noroc cateva luni si cine stie poate cativa ani daca exista si alte motivatii la mijloc decat "varsta", dar in mod clar are un capat iar casatoria nu este o piedica in calea despartirii, pentru ca toata lumea cauta iubirea si daca intelegerea iubirii se rezuma la genul asta de iubire atunci poti sa o cauti toata viata si cam degeaba ca mai mult de o succesiunea de momente iluzorii nu obtii nimic.

Si sa stii ca in primul rand conteaza ce ai tu nevoie, ca Dumnezeu nu-ti impune nici sa te casatoresti nici sa te calugaresti.

Eventual iti poate sugera o anumita directie daca insisti f. mult dar trebuie sa ai ochi foarte atenti si urechi f. sensibile pentru a auzi asta.

Acum daca tu ai ales casatoria, trebuie sa te gandesti f. bine care e scopul casatoriei si ce ai nevoie de la un om pentru a avea o casatorie armonioasa.

In principal ar trebui sa fie un om credincios si cu frica de Dumnezeu, dar in sensul autentic. Sunt unii/unele care au plecat la drum cu asa ceva (probabil erau mai mult asteptari decat realitate) si pe urma s-au ratacit.
Pe urma, daca esti o persoana intelectuala, poate ai avea nevoie de cineva cu care sa poti vorbi diverse lucruri, dar nu e neaparat obligatoriu.
Ti-ar place probabil sa vezi ca este o persoana amabila, afectuoasa, care ii pasa de problemele altora, etc.

Dar cum ziceam, astea sunt criterii personale si socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Pe masura ce relatia se desfasoara la unele lucruri s-ar putea sa renunti, s-ar putea sa descoperi perspective noi.

Acum tu ce astepti, garantii din partea lui Dumnezeu ca respectivul trebuie sa-ti ofere o casatorie "de succes"?
Dumnezeu nu da asa ceva, nu face asa ceva.

De ce? Pentru ca totul depinde de alegerile voastre de zi cu zi (ale tale, ale lui) iar el in domeniul asta a stabilit legea liberului arbitru.

Daca iti doresti cu adevarat sa te casatoresti cu persoana respectiva pentru ca te-a convins ca te merita, atunci e ok.

Dar daca "nu corespunde deloc" (totusi, dupa ce criterii?) nu cred ca ar trebui sa te astepti ca Dumnezeu sa-ti zica "ba nu, e ok".
Decat daca criteriile sunt teribil de superficiale si ai ratat poate esentialul..
Eu asa gandesc,asa am vazut ca lucreaza Dumnezeu in viata mea,adica imi da sau nu ceva fara sa fac nimic....de ce spun asta?cat m-am straduit sa obtin ceva nu am reusit cat m-as fi straduit eu de tare... decat ce a vrut El mi-a dat, de aceea gandesc ca da, daca vrea El o sa-mi dea pe cineva sau nu,restul sunt experiente de viata,cum a fost si relatia cu acest posibil Cineva.
Legat de casatorie si calugarie cred ca m-as marita numai daca as gasi persoana ideala,e mai grea calea casatoriei decat a calugariei...poate ma insel nu stiu ...insa casatoria am vzt ce presupune si pot sa afirm ca daca nu ai un sot cum trebuie casatoria poate fi o povara.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.04.2010, 19:18:34
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

m-ati intrebat toti de criteriile dupa care spun ca un barbat corespunde

am mai multe :
principalul care se constata la prima vedere este aspectul fizic -sa fie cat de cat agreabil si sa aiba un stil vestimentar mai degajat si de calitate,urasc costumele ma inhiba..

sa fie credincios nu cu frica de Dumnezeu,urasc expresia,e un clisheu,sa aiba un program serios de rugaciune,mers la biserica ,duhovnic etc;(stiti asta)

cam atat,restul se mai repara.


multumesc pt mesajele voastre,toate sunt foarte interesante,m-ar interesa sa-mi spuneti de voi,experientele voastre ,,unii dintre voi au spus cate ceva dar prea putin....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.04.2010, 22:48:41
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Cred că este bine, dacă se poate, să ceri și sfatul părinților tăi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28