Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 17.09.2009, 12:20:11
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Daca natura ar fi lucrat orbeste la evolutia speciilor, ar fi trebuit ca antropologii sa descopere un numar foarte mare de fosile apartinand unor specii diferite. In felul acesta s-ar fi aratat ca au existat incercari mai mult sau mai putin reusite de a se atinge o configuratie genetica optima. Insa, tot ce avem sunt niste configuratii genetice optime care se compun ca fiind niste trepte intermediare la homo sapiens. Cum ramane cu optimizarea? S-a facut deodata?
Populatia homo care duce la noi a fost de citeva mii de indivizi.
Cam cit de usor crezi ca iti este sa gasesti fosile? Acul in carul cu fin?
Optimizarea cui?
  #512  
Vechi 17.09.2009, 12:27:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Cred ca nu m-ai inteles bine.
si eu cred la fel :D
Citat:
Toate aceste specii sunt evident niste rezultate ale mutatiilor/adaptarilor genetice. Dar, ca sa faci o mutatie genetica de doar 1%, inseamna sa risti enorm viata unui genom.
1% nu e cea mai mica subdiviziune. Codul genetic are multe "caramizi" care pot fi modificate treptat.
Citat:
Aceste specii sunt niste rezultate reusite ale acestor mutatii, si culmea in urma unor modificari "aleatoare" aceste specii au fost niste rezultate reusite.
nu e culmea cand iei in considerare ca mutatiile sunt aleatoare, dar selectia nu. Ce ti se parea aleator in faptul ca cei mai rapizi pradatori prind cel mai lent vanat? O fi viteza pradatorilor distribuita aleator (as paria gaussian) dar selectia naturala taie "rebuturile" intr-un mod cat se poate de nealeator. Si daca inlocuiesti viteza cu orice alta proprietate intelegi de ce selectia nu este aleatoare.
Citat:
Scurt pe 2: nu se putea ca prin niste fenomene aleatoare sa se obtina din prima specii reusite.
Tinand cont de faptul ca marea majoritate a speciilor care au existat pana in prezent au si disparut, nu inteleg ce vrei sa spui prin specii reusite. In fiecare zi dispar specii deci inteleg ca nu sunt reusite
  #513  
Vechi 17.09.2009, 12:29:49
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Populatia homo care duce la noi a fost de citeva mii de indivizi.
Cam cit de usor crezi ca iti este sa gasesti fosile? Acul in carul cu fin?
Optimizarea cui?
Optimizarea fiecarei specii pana la noi. Totusi fiecare dintre ele are o viata de cateva sute de mii de ani.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #514  
Vechi 17.09.2009, 12:31:53
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
1% nu e cea mai mica subdiviziune. Codul genetic are multe "caramizi" care pot fi modificate treptat.
De ce se modifica codul genetic? De ce exista "evolutia"?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #515  
Vechi 17.09.2009, 12:33:04
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu m-am suparat ... Ai putea sa imi spui la ce i-ar fi de folos natiunii asteia daca eu as deveni crestin?
Doamne-ajuta!

Este optiunea fratiei tale si numai a fratiei tale cum percepi infinitul in care te misti. Nu stiu eu, cum nici fratia ta nu cred ca stie, cat de util, sau inutil, sau Doamne fereste, nociv vei fi neamului nostru. Ce pot eu sa-ti spun e ca, din cele ce ai scris pana acum nu pari a fi un om opac ci unul deschis catre cunoastere. De aceea am incercat sa-ti sugerez sa deschizi si aceasta usa.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #516  
Vechi 17.09.2009, 12:36:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Daca natura ar fi lucrat orbeste la evolutia speciilor, ar fi trebuit ca antropologii sa descopere un numar foarte mare de fosile apartinand unor specii diferite.
Nu neaparat! e posibil ca o populatie izolata sa fi evoluat intr-o alta specie fara alte remificatii.
Citat:
In felul acesta s-ar fi aratat ca au existat incercari mai mult sau mai putin reusite de a se atinge o configuratie genetica optima.
Metoda asta ar fi extrem de ineficienta. Ca si cum pentru a aparea o specie noua trebuie incercate toate posibilitatile ceea ce nu-i deloc adevarat. Se poate evolua pe un canal destul de ingust in functie de criteriile de selectie.
Citat:
Insa, tot ce avem sunt niste configuratii genetice optime care se compun ca fiind niste trepte intermediare la homo sapiens. Cum ramane cu optimizarea? S-a facut deodata?
Nope. Sa presupunem ca avem o populatie fara prea mari variatii in codul genetic supusa unei presiuni evolutive. In mod normal, progeniturile vor fi diferite suferind modificari in general minore inerente procesului de reproducere. dintre acestia, unii sunt ceva mai bine adaptati conditiilor si vor lasa mai mult urmasi si tot asa optimizarea se face pe o perioada mai scurta sau mai lunga de timp. Pasi mici, optimizare continua.
  #517  
Vechi 17.09.2009, 12:43:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
De ce se modifica codul genetic? De ce exista "evolutia"?
Datorita faptului ca reproducerea presupune copierea codului genetic iar orice proces de copiere va genera si erori.
Evolutia a avut loc pentru ca era inevitabila cat timp resursele au fost si evident mai sunt limitate. O populatie care ar fi aparut la inceput (aparitia vietii nu tine de evolutie) ar fi consumat resursele disponibile si astfel ar fi aparut competitia intre indivizi. Mai trebuie tinut cont si de conditiile de mediu cum ar fi radiatia naturala care s-a dovedit ca poate produce modificari in codul genetic deci ar fi fost extrem de improbabil sa se execute copii perfecte ale unui cod chiar foarte simplu. Evident erorile nu sunt de 1% si de aceea noile organisme supravietuiesc si unele chiar mai bine decat parintii. De aceea consider ca evolutia a fost inevitabila o data cu aparitia vietii.
  #518  
Vechi 17.09.2009, 12:44:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Optimizarea fiecarei specii pana la noi. Totusi fiecare dintre ele are o viata de cateva sute de mii de ani.
Nu neaparat. Evolutia nu este un proces uniform in timp. Cand stresul evolutiv este ridicat evolutia este mai rapida.
  #519  
Vechi 17.09.2009, 12:49:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Am cautat cartea pe care mi-ai recomandat-o. Nu am gasit-o la librariile de la noi.

Nu stiu in ce masura imi va folosi cartea recomandata de fratia ta, dar inutila nu-mi va fi. Asta este cert. Nici fratiei tale nu ii va fi de prisos sa citeasca cateva pagini de marturii si sa merga 2-3 zile sa vada in ce masura este adevarat ce scrie acolo. Nu vreau sa ma hazardez si sa afirm ca va fi o experienta deosebita, pentru ca nu stiu in ce masura esti fratia ta dispus sa intelegi si partea de lume pe care nu o vezi. Iti vorbesc ca unul care, asa cum am mai spus, am fost in situatia sa il neg pe Dumnezeu, deci pot intui intr-o oarecare masura logica judecatii fratiei tale. Si din aceast unghi, cred ca ti-ar fi de folos sa treci prin aceasta experienta. Pana la urma este doar un exercitiu de cunoastere. Care nu poate fi decat benefic.

Doamne-ajuta!
Eu cred ca iti va fi
Uite, eu nu am o parere prea buna despre Pr. Boca pentru ca, printre altele, se crede si un mare genetician care spune ca omul are 24 de gene:
Iată Genetica modernă, dată în nucleu lui Moise, de Mântuitorul Însuși prin revelație, acum 3500 ani pe muntele Sinai. Nu e nici o mirare: Iisus avea conducerea spirituală și înainte de venirea Sa în trup omenesc. Pe urmă, că iniția pe Moise în tainele eredității nu este nici o mirare, întrucât cine poate să cunoască mai bine omul, decât Cel ce l-a făcut și i-a dat legile vieții?
Stăruim asupra faptului ca Iisus e creatorul omului și ca gen aparte și ca persoană îndeosebi până la sfârșitul vremii. În această creație conlucră cu părinții pământești menajându-le libertatea, dar prevenindu-i că, în cazul în care Îi calcă legile, calcă viața propriilor lor copii.
„Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt Dumnezeu râvnitor, care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam – pentru cei ce Mă urăsc. … Și Mă milostivesc până la al miilea neam, către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele (Deuteronom 5, 9-10). p.235-236
După textul Scripturii e clar că toată recesivitatea apare în părinți pe urma vreunui păcat. Știința, neavând termenul [de păcat], nu poate da răspunsul la întrebarea: cum au apărut în ascendenți genezele defective, prin ce accident sau după care legi? Sau mai pe larg: prin ce împrejurare, independentă și anterioară procesului eredității, apar în cromozomi, de unde nu erau, aceste granule infinitezimale degenerative și cu urmări dezastruoase, pentru o eventuală progenitură? Ca să răspund pe scurt, genezele recesive apar în ascendenți în chip independent, nu după legile probabilității, ci după legile care atârnă peste fărădelegi.

Sublinierea imi apartine, i-as ruga pe cei care inca mai sustin ca Dzeu=iubire sa comenteze
  #520  
Vechi 17.09.2009, 13:06:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dumnezeu a dat legile divine ca sa nu mai pacatuim.
Daca soferii si pietonii nu ar respecta regulile de circulatie ce s-ar intampla?
Ar fi un haos total ,accidente la tot pasul.
Asa cum respectam regulile de circulatie de ce nu vrem sa respectam legile date de Dumnezeu pentru binele nostru?
Par.Arsenie a spus ca noi toti avem aceste gene defectuase ,dar numai la unii ele ies la iveala ,sub forma unor maladii genetice.
El spune ca aceste boli ale copiilor ,de ex.sunt pentru unele pacate mari ,ale parintilor sau stramosilor ,pentru ca acestia sa isi aminteasca ca au gresit si sa se indrepte.
Toate le face pentru mantuirea noastra ,numai noi vrem sa ne facem voile .
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30