Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2011, 23:47:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

La mine în calendar mâine și vineri nu apare "harți", așa cum mă așteptam înaintea Postului Sântămăriei. La voi zice ceva de harți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2011, 14:50:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

nu este harti inaintea postului Adormirii Maicii Domnului. Este un post scurt de doar 2 saptamani si nu cred ca am fi avut nevoie de zilele de harti de dinaintea lui.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2011, 23:26:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
nu este harti inaintea postului Adormirii Maicii Domnului. Este un post scurt de doar 2 saptamani si nu cred ca am fi avut nevoie de zilele de harti de dinaintea lui.
Eu am pus întrebarea nu în sensul de a avea nevoie sau nu de harți, ci ca o curiozitate. Postul dinainte, al Sfinților Apostoli Petru și Pavel, a fost chiar mai scurt, de pe 19 pe 29 iunie. Și totuși, în miercurea și vinerea dinaintea lăsatului de sec scrie "harți" la mine. Deci, nu lungimea ori scurtimea postului e criteriul pentru care se pune harți sau nu, ci trebuie să fie un altul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2014, 02:39:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit În Săptămâna Albă

"Prin Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, am intrat în Săptămâna Brânzei.
Ne apropiem de Sfântul și Marele Post cu pași repezi.
În Triod găsim cântările ce se rostesc în această perioadă.

În săptămâna Albă, cum se mai numește săptămâna premergătoare începutului Postului, în fiecare zi se citesc cuvinte care deschid mintea și sufletul spre lucrare. Creștinul se pregătește treptat.

Astfel, Luni auzim:

Apropiatu-s-a această întru tot cinstită săptămână acum, mai nainte curățitoare, vestindu-ne primăvara sfântului post, care luminează trupurile și sufletele noastre....

Cu pașnică așezare, cu dragoste curată, să primim credincioșii, prea sfințită, vremea sfântului post, cerând iertare de cele ce am greșit fiecare, ca să dobândim bucuria de acolo.

Marți ni se spune:

Intrând toți cu inimă voioasă și luminați prin ușile cele din naintea sfântului post, să aducem lui Hristos cântări de mulțumire.

Miercuri învățăm:

Postul să-l sfințim cu dragoste; să propovăduim oprirea poftelor, să strigăm cu lacrimi către Dumnezeu: Dă-ne Doamne dar, să ne ajutorezi spre voile Tale, mult îndurate. Primind darul postului, să preaslăvim pe Cel ce ni l-a dat spre mântuire; și să-l lucrăm cu deadinsul, ca să luăm iertarea greșelilor noastre, din mâna Celui care ne-a făcut.

Răsărind vremea postului, duhovnicește luminează simțirile sufletului și gonește negura patimilor. Pentru aceasta să-l cuprindem din inimă, înălțând pe Hristos întru toți vecii.


Joi cerem de la Domnul:

Pentru că mulțimea greșelilor celor cumplite m-a cuprins, cu lacrimi cad înaintea Ta, Hristoase, cerând să-mi dai loc de iertare în vremea postului. Pentru că sunt legat cu lanțurile nedezlegate ale poftelor mele, suspin și strig către Tine, Mântuitorule: slobozește-mă și pe mine ca să laud cu bucurie milostivirea Ta.

Vineri aflăm:

În ce chip se ivesc zorile, așa și darul postului ne pune înainte vremea pocăinței, risipind întunericul păcatelor. Să hrănim pe săraci ca să luăm milă în loc de milă; și cu apa cea dumnezeiască a postului să ne spălăm întinăciunile sufletești.

Iar sâmbătă, când se face pomenirea cuvioșilor nevoitori, învățăm și noi:

Cu înțelepciune, părinților, luminându-ne și ca într-un rai vesel acum intrând, din pârâul desfătării să ne îndulcim; vitejiile acestora cu mirare socotindu-le, să urmăm bunătăților lor, Mântuitorului strigând: cu rugăciunile lor, Dumnezeule, fă-ne pe noi părtași împărăției Tale celei cerești." (sursa: femeiacrestina)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2015, 20:56:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

De ce in calendarul de pe acest site scrie zilele astea "zi de post" cand este dezlegare la oua si lactate (Saptamana alba)?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2015, 08:11:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce in calendarul de pe acest site scrie zilele astea "zi de post" cand este dezlegare la oua si lactate (Saptamana alba)?
Din greseală.. :) Eu am un calendar de perete de la Episcopia de aici din America si zice O.L.B. (adică dezlegare la ouă, lapte si brânză). În schimb pe calendarul de buzunar pe care îl am de la Mitropolia Olteniei apare si un peste ! :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2015, 08:25:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi normal că apare și pește.
Dacă în posturi se fac dezlegări DOAR la pește, în săptămâna asta, care nu e de post, nu e logic că peștele e prezent pe mesele noastre??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2015, 08:34:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Din greseală.. :) Eu am un calendar de perete de la Episcopia de aici din America si zice O.L.B. (adică dezlegare la ouă, lapte si brânză). În schimb pe calendarul de buzunar pe care îl am de la Mitropolia Olteniei apare si un peste ! :)
Sa evitam judecata prezumptioasa, sa nu ne grabim ! Competenta in materie de reguli ale postului o are mitropolitul / arhiepiscopul, care este sef al unei provincii ecleziale. Prin urmare, de la o mitropolie / arhiepiscopie la alta, regulile postului pot diferi. De aceea un calendar bisericesc este editat, in mod normal, de o mitropolie si nu de o episcopie. Nici de o patriarhie. Desigur, patriarhul poate edita calendare, dar o face in calitate de arhiepiscop al Bucurestiului si nu ca patriarh.

La fel e si la catolici. De exemplu, regulile postului in Biserica Romana Unita sunt cu totul altele decat in Biserica Romano-Catolica. Chiar si in cadrul aceluiasi rit apar diferente. De exemplu, romano-catolicii din Anglia trebuie sa posteasca in toate vinerile de peste an, pe cand romano-catolicii din SUA trebuie sa posteasca numai in 4 vineri din an. Iar cei din Franta, in nicio vineri. E normal, ei fac parte din arhiepiscopii diferite.

In ultimul timp, am renuntat sa mai plec de la prezumptia ca Biserica greseste, dupa ce de mai multe ori mi s-a intamplat sa sap un pic mai adanc si sa constat ca cel care greseam eram eu. Pe de alta parte, aceste detalii despre logica organizarii Bisericii nu sunt in mod curent predate laicilor, poate din convingerea ca exista lucruri mai importante pentru mantuire. Eu le-am descoperit anevoie, citind (din curiozitate) carti si articole facute pentru preoti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.02.2015, 09:04:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dar eu n-am zis că Biserica greseste, ci că cel care a editat calendarul de pe site-ul crestinortodox.ro a gresit, uitând să pună dezlegările. :) o mică-mare diferentă.

PS: interesant cum postesc catolicii... La ei în post se mănâncă peste, nu-i asa?

Last edited by mirela.t; 20.02.2015 at 09:08:43.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2015, 09:59:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
PS: interesant cum postesc catolicii... La ei în post se mănâncă peste, nu-i asa?
In limbaj catolic, "post" sau "ajunare" inseamna sa mananci o singura data pe zi, numai vegetale, cand vii de la biserica pana la asfintit. Pentru romano-catolicii din Romania sunt doua astfel de zile: Miercurea Cenusii (inceputul Postului Pastelui) si Vinerea Mare. Pentru greco-catolicii din Romania sunt 5 astfel de zile.
De aici avem expresia medicala "a jeun", adica sa te prezinti fara sa fi mancat nimic de dimineata, de exemplu pentru recoltare de probe biologice.

In celelalte cazuri, vorbim de "abstinenta" sau "post obisnuit", inteleasa ca abtinere de la carne. Prin urmare, in zile de abstinenta se poate manca peste, lapte si lactate, oua. Greco-catolicii au miercurile si vinerile de peste an abstinenta, romano-catolicii numai anumite zile de vineri.

Prevederile referitoare la post/abstinenta se aplica persoanelor in varsta de la 14 la 60 de ani. Obligatia postului este materie grava, adica incalcarea ei (afara de dezlegari si binecuvantate pricini), daca e facuta cu intentie si deliberare, este pacat de moarte.

Regulile de post (pentru catolici rasariteni) sunt aici.

Mai exista "xyrofagia", care inseamna sa mananci numai alimente vegetale uscate, fructe si legume (dar nu mancare de post gatita cu ulei). Xyrofagia este intens recomandata (dar nu obligatorie) in prima saptamana din Postul Pastelui si in Saptamana Mare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reformatorii de dinaintea Reformei Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 106 12.10.2011 18:03:59
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 01:26:11
Rusinea de dinaintea spovedaniei marianamara72 Intrebari utilizatori 7 22.06.2010 00:08:21
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
URGENT: Ce inseamna harti? cris13 Impartasania (Taina Euharistiei) 6 25.03.2009 14:41:02