Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2010, 10:03:54
sava gotul sava gotul is offline
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Diacvolul - \"tatal minciunilor\"

Minciuna nu poate fi justificata. Diavolul este numit \\\"tatal minciunii\\\". Daca aplicam ideea din articol unei situatii cum ar fi violul, de exmplu, sau, mai exact, abuzul sexual la copii, ar insemna ca, daca vedem sau stim ca o asemnea fapta a fost comisa de cineva, nu trebuie sa-l dam pe mana autoritatilor, dandu-i astfel pisibilitatea sa repete crima. Se stie ca acesti oameni repeta agresiunea pana sunt opriti de lege. Asta ar insemna ca preotii pedofili care au fost acoperiti de biserica in Vest nu trebuie pedespsiti. Sute si poate mii de copii au fost violati. Este bine sa acoperim crima sau, prin tacerea noastra, ne facem partasi la ea? Iisus Hristos spune \\\"Eu sunt Adevarul\\\" si \\\"Adevarul va va face liberi\\\". Nu stiu sursa sau contextul discutiei pe care o prezentati, dar sigur nu reflecta invatatuta Bisericii. Poate ca un preot sau un calugar nu trebuie sa denunte. Dar, pentru mireni, Porunca a 9-a spune: \\\"Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau\\\". Problema este minciuna, nu marturia.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2010, 17:12:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Minciuna aduce numai durere si lipsa de incredere oricat de mica ar fi socotita ea! Sa urmam cuvintele Mantuitorului care a spus foarte clar: ce este da, da; ce este nu , nu, si ce este mai mult decat aceasta de la ce rau este- Ev Matei- Predica de pa Munte
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2010, 17:36:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Se pare ca ne lipseste discernamantul duhovnicesc al parintilor imbunatatiti cand ne referim la minciuna. Ei in niciun caz nu ne indeamna sa mintim, si nu vor sa faca din ea ceva firesc. Ei stiu mai bine decat noi ca minciuna in orice situatie ne este un fals camarad.

Se pare totusi, ca exista cazuri cand chiar si ei ar recurge la un rau mai mic (minciuna), pentru a evita unul mai mare (crime etc). Din pilda de astazi, am inteles ca daca de tine tine ca un om sa fie trimis spre judecata, mai bine il lasi in grija lui Dumnezeu, decat in "grija" oamenilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2010, 21:01:38
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

La fel sa procedam si in cazul clerului BOR, care in perioada comunista a colaborat cu fosta Securitate. Doar asa e drept, nu? Minciuna e minciuna oriunde si oricand, la fel si cei ce o acopera.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2010, 22:27:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Minciuna,chiar daca uneori e o solutie de moment,si aparent faci un bine protejand pe cineva,in realitate ea nu aduce nimic bun pe termen lung.Rau este ca ai ajuns in situatia sa minti ,ca ai facut mai inainte compromisuri,si acum nu ai pe unde scoate camasa.Si mai rau este daca consideram minciuna ca o solutie,ca mai mult rau facem daca am spune adevarul.
Daca am trai numai in adevar,numai in marturisire,nu am ajunge sa fim nevoiti sa mintim
Hristos nu a fost nevooit sa minta niciodata ,chiar si atunci cand a fost solicitat sa spuna deslusit daca este Hristosul,Fiul Dumnezeului celui viu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2010, 22:51:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Minciuna,chiar daca uneori e o solutie de moment,si aparent faci un bine protejand pe cineva,in realitate ea nu aduce nimic bun pe termen lung.Rau este ca ai ajuns in situatia sa minti ,ca ai facut mai inainte compromisuri,si acum nu ai pe unde scoate camasa.Si mai rau este daca consideram minciuna ca o solutie,ca mai mult rau facem daca am spune adevarul.
Daca am trai numai in adevar,numai in marturisire,nu am ajunge sa fim nevoiti sa mintim
Hristos nu a fost nevooit sa minta niciodata ,chiar si atunci cand a fost solicitat sa spuna deslusit daca este Hristosul,Fiul Dumnezeului celui viu
Tu bine spui " daca am trai numai in adevar" , dar realitatea este groaznic de sumbra , caci majoritatea vorbelor , gesturilor si nu numai , pe parcursul unei singure zile munca sunt mici si neinspirate , de multe ori , scenete ieftine de teatru . Colcaim in minciuna , si culmea atat ne-am alterat incat ne mintim pe noi insine si multi cer efectiv sa fie mintiti.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2010, 22:55:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tu bine spui " daca am trai numai in adevar" , dar realitatea este groaznic de sumbra , caci majoritatea vorbelor , gesturilor si nu numai , pe parcursul unei singure zile munca sunt mici si neinspirate , de multe ori , scenete ieftine de teatru . Colcaim in minciuna , si culmea atat ne-am alterat incat ne mintim pe noi insine si multi cer efectiv sa fie mintiti.
Intotdeauna realitatea in care traim e sumbra si departe de adevar ,de aceea si zicem fiecare ca suntem cel dintai dintre pacatosi
Dar asta in nici un caz sa nu ne faca sa nu pretuim la fel adevarul si binele,oricat de departe am fi de el. 'Vai de cel ce spune raului bine si binelui rau!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2010, 08:46:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Se pare ca ne lipseste discernamantul duhovnicesc al parintilor imbunatatiti cand ne referim la minciuna.
Ei in niciun caz nu ne indeamna sa mintim, si nu vor sa faca din ea ceva firesc.
Adevarat.
Un parinte mi'a spus, odata: "Adevarului nu i se da slava prin minciuna." Si mi'a tot ramas in minte.
Insa bine zici, Marius. Discernamantul ne face sa vedem bine lucrurile.

Diferenta intre minciuna cea daunatoare si cea care zideste cred ca sta mai mult in urmatorul fapt: una e sa mintim ca sa ne scapam pe noi insine sau ca sa inselam pe aproapele, si alta este sa mintim pentru aproapele, din dragoste fata de el, spre a'i da inca posibilitate de pocainta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2010, 13:02:00
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat.
Un parinte mi'a spus, odata: "Adevarului nu i se da slava prin minciuna." Si mi'a tot ramas in minte.
Insa bine zici, Marius. Discernamantul ne face sa vedem bine lucrurile.

Diferenta intre minciuna cea daunatoare si cea care zideste cred ca sta mai mult in urmatorul fapt: una e sa mintim ca sa ne scapam pe noi insine sau ca sa inselam pe aproapele, si alta este sa mintim pentru aproapele, din dragoste fata de el, spre a'i da inca posibilitate de pocainta.
Un lucru ascuns poate face foarte mult rau,desi atunci cand il ascunzi te gandesti sa nu ranesti pe cei din jurul tau,care de fapt sunt doua tabere opuse si care s-ar certa intre ele daca nu le-ai ascunde acel lucru.Dar cred ca e mai bine sa-l spui atunci cand trebuie si sa treci prin tot ce se poate intampla atunci ca apoi sa nu creasca raul si ca sa nu se interpreteze gresit.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2010, 05:24:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cate discutii de la o postare practic lipsita de continut, ca sa nu mai zic si de titlul topicului..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Minciunilor vsovi Teologie si Stiinta 147 12.03.2013 15:27:09
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
prea multe pacate?! rainbow Pocainta 11 08.01.2010 17:37:15
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06