Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 15:44:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Unhappy Parere mea despre sarbatoarea de azi

Din pacate nu am o parere prea buna despre sarbatoarea de azi si despre initiatorii ei, respectiv sf imparati Constantin si Elena. Am vazut mai multe emisiuni pe canalele History si Discovery, impreuna cu sotul, le-a m dezbatut intensa si am ajuns la niste posibile concluzii ( inca nu sunt definitive, mai potfi revizuite). Culmea e ca astazi cand i-am spus de ce nu merg la biserica a zis ca el nu a sustinut asa ceva niciodata, mixi macr nu stie ( nu-si mai amnteste ) cine e Constantin cel Mare...deci insea,na ca am ajuns singura la acele concluzii, fara sa fiu influentata de el, ci doar de cei de la tv, sau pur si aimplu nu-si mai aminteste/neaga implicarea lui?

In orice caz, ideea care s-a vehiculat era aceea ca Constamtin cel Mare ar fi eliberat crestinii nu din mila, ci pt a a castiga sustinerea lor dpdv politic; tot el ar fi ost cel care a cenzurat scripturile si doctrinele, ideologiile existente pana atunci, si chiar sunt voci, pareri care sustin ca Sf evangelie in forma de ai mu e cuvantul Domnului,ci al sinodului I sau cat a fost, de la Niceea sau wherever, cinstituit de Ctin cel mare...

Tot sotul meu a remarcat ( desi poate intre timp a uitat si asta) ca nu e ok sa folosesti semnul crucii intr-o batalie, in care sa omori oameni, fie ei si necredinciosi, ca si ei sunt copiii lui Dumnezeu, si ca mai marii din toate timpurile, de atunci si pana acum, s-au folosit de numele Domnului ca sa ucida alti oameni si sa-si pastreze ei puterea politica si influenta asupra maselor. Sotul meu e oarecum sustinator al apocatastazei, desi pot sa fac pariu ca habar n-are acest termen, insa el crede ca daca Dumnzeu ar pedepsi pe toti upa cum merita, in primul rand pana acum ar fi distrus biserica din temelii pt crimele pe care le-a facut ( asa ca daca pe ei i-a iertat, inseamna ca ori nu-i pasa de soarta noastra si ne va lasa sa isparem de pe fata pamantului ca dinozaurii, ori ne va ierta pe toti indiferent ce nelegiuri facem)

Eu personal cred ca poate era mai bine ca crestinii sa ramana in ilegalitate si sa ie in continuare persecutati, pt ca atunci cand au ajuns de partea puterii au inceput ei la randul lor sa persecute masele....iar acum, desi sunt " la putere", in stat, nu mai sintem persecutati de istem, ci de catre popor, care in vremurile de acum are o influenta mult mai mare, fiind state democratice, si nu dictatoriale, acum poporil persecuta conucatorii, nu invers...nu vedeti reactiile poporului la construirea de biserici? Sistemul aproba, iar poporul picheteza, face manifestatii, nu e de acord ...
Pai i revenind, nu era mai in spiritul oiginal al crestiniamului, sa fim de partea celor multi si napastuiti, ai impotriva unui sistem rau si hain? Niciodata ideea de crestinism nu ar fi trebuit sa se alature puterii de stat, care e intodeauna urata de popor....
Este oare in spiritul crestinismului sa se construiasca biserici de milioane de lei sau euro, si sa nu se dea alocatii la copii, si asistenta meficala, pensii, etc?
Este ok ca lumea, poporul, care moare de foame, sa ajunga sa urasca pe Cristos pt ca este reptezentat pe lumea asta de niste oameni haini si lacomi, si perversi?

Last edited by fallen; 14.09.2014 at 15:56:52.
Reply With Quote