Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.02.2010, 00:00:26
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Legea Talionului?
Think about!
Vrei sau nu, sunt ceva diferente semnificative intre Vechiul si Noul Testament.
Enumera-mi si mie te rog cateva pedepse drastice aplicate de Dumnezeu si pomenite in Noul Testament.Daca gresesc corecteaza-ma dar cu argumente solide.
Tks!

Last edited by Ponticvs; 25.02.2010 at 01:42:02.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2010, 07:13:52
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Exact, intelegerea mea e ca yoga si budismul sunt idolatrii avand zei la care se dau ofrande.

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Va invit sa cititi pe aceasta tema aici

http://sfaturiortodoxe.ro/_yoga.htm
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2010, 08:42:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Enumera-mi si mie te rog cateva pedepse drastice aplicate de Dumnezeu si pomenite in Noul Testament.
În Evanghelii, în cărțile Apostolilor, în Revelație, Domnul nostru mai mult despre pedeapsă vorbește decât despre răsplată ! Cât de des ne aduce El aminte de "focul Gheenei", de "scrâșnirea dinților" ori de "iazul cel de foc" ! Priviți cum vorbește el de cetatea care nu-i va primi pe trimișii Săi ! Citiți ce pățesc cei doi soți care ascund din ale lor care trebuiau puse la mijloc ! Ca altădată Moise, care i-a dat morții pe cei doi care au necinstit lucrarea închinată Lui, așa îi dă Domnul morții, prin Petru și prin ceilalți.

Deosebirea dintre Vechiul și Noul Testament ne privește pe noi, oamenii, nu pe Dumnezeu. Noi, oamenii, nu mai putem aplica legea Talionului, nu El. El este același, în Vechiul și în Noul Testament. Același, ieri, azi și mâine. În mâinile Sale sunt popoarele și conducătorii lor și El nici un veac nu-l scapă din putere.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2010, 08:53:49
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Legea Talionului?
Think about!
Vrei sau nu, sunt ceva diferente semnificative intre Vechiul si Noul Testament.
Enumera-mi si mie te rog cateva pedepse drastice aplicate de Dumnezeu si pomenite in Noul Testament.Daca gresesc corecteaza-ma dar cu argumente solide.
Tks!
Legea Talionului pedepseste greseala, intentionata sau neintentionata...daca prin accident, se produce suferinta cuiva, poate sa fie pedepsit dar nu in acelasi fel ca si cel care o face in mod intentionat. Este ca si acum legile in societate de a plati sau impaca, sau ptr. crima, violuri,... pedepse,...
Sunt diferente intre cele 2 Test. dar este acelasi D-zeu. In Faptele, ... Apocalipsa mai mult se vede acelasi caracter manios si razbunator, fata de adversarii si vrasmasii Lui, o manie care ramane si nu trece.

,,intr-o flacără de foc, ca să pedepsească pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu,,
,,Sodoma si Gomaora,... ne stau înainte ca o pildă, suferind pedeapsa unui foc veșnic.,,
...
in apocalip. ,,sapte îngeri, care stau înaintea lui Dumnezeu,,
,,Și a venit grindină și foc amestecat cu sânge, care au fost aruncate pe pământ,,
,, mulți oameni au murit din pricina apelor, pentru că fuseseră făcute amare.,,
,, „Vai, vai, vai de locuitorii pământului, din pricina celorlalte sunete de trâmbiță ale celor trei îngeri, care au să mai sune.”,,
...
Acelasi D-zeu in timpuri diferite si planuri diferite.

Last edited by amarius; 25.02.2010 at 08:56:18.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.02.2010, 09:44:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Merge pe apă - Hristos și Buddha (Traducere aproximativa din engleza pe Google..)
...
deci vezi Ionut, documentat din textele sacre ale lor... cu mult inaintea similaritatilor din Biblie, vezi sa se poate si fara ironii si batjocura.
Andrei,

Kakaia problema?

Eu am gasit o asemanare intre cele doua religii si am scris-o. Daca tu intelegi ironii, e treaba ta.

Cheers!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2010, 09:02:08
sorin viorel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca doctrina ,budismul crede intr-un nedescris ,in "ceva" fara calitati ,care e dincolo de existenta si inexistenta .Exact opusul ortodoxiei care crede in "ceva" cu calitati,adica Dumnezeu.
Foarte asemanator cu ortodoxia este vishnuismul.Marea diferenta este ca vishnuismul crede in reincarnare ,nu in iadul etern.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.02.2010, 09:03:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nu credem in iadul etern asa cum rastalmancesti tu doctrina.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.02.2010, 09:18:25
sorin viorel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu credem in iadul etern asa cum rastalmancesti tu doctrina.
avand in vedere ca am fost crestin ortodox care mergea in fiecare duminica la biserica si a citit sute de carti ortodoxe ,inclusiv cele ce se predau la seminar cred ca stiu ce vorbesc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.02.2010, 09:24:15
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorin viorel Vezi mesajul
avand in vedere ca am fost crestin ortodox care mergea in fiecare duminica la biserica si a citit sute de carti ortodoxe ,inclusiv cele ce se predau la seminar cred ca stiu ce vorbesc.
nu asta inseamna sa fii crestin ortodox... probabil ca pe acestea doua - participarea la Sfanta Liturghie si cititul le filtrezi din prisma ritualului si a filosofiei. daca ai de gand sa le limitezi la acest nivel e alegerea ta, insa nu incerca sa te camuflezi intr-un "fost practicant" numai pentru a primi "dreptul" de a lovi mai puternic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2010, 09:45:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dumnezeu a sadit in om binele; omul este fiintial orientat spre adevar si spre bine.
Faptul ca valori naturale si adevaruri generale se regasesc in toate religiile si curentele religioase - de exemplu confucianismul are din cate stiu o doctrina foarte interesanta orientata in jurul iubirii de aproape, si se formeaza mai mult ca o etica decat ca o religie - arata ca in istorie omul a reusit printr-un efort corect si cinstit sa identifice valorile reale ale vietii.

Dar dupa Hristos, noi, crestinii avem intreg Adevarul vietii acesteia - adica realitatea despre creatie, despre Creatorul lumii, despre om, despre valorile vietii acesteia.

Faptul ca Budha a mers pe apa nu e senzational - sunt vrajitori multi care treceau prin foc si se inaltau in aer si calatoreau prin vazduh. Exista putere a intunericului care se mascheaza in lumina iar multi nu o recunosc.

Doctrina budista nu este nici pe departe apropiata de cea crestina.
Mai degraba etica confucianista are elemente apropiate de crestinismul autentic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Budismul cat2kity Alte Religii 132 18.11.2009 21:17:26
Cum ca nu exista asemanari intre isihasm si kaballa mihailt Generalitati 0 18.06.2009 03:51:50