Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #38  
Vechi 19.09.2014, 23:53:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Iustin, un manual de psihologie se centrează pe orice dar nu pe virtuți și porunci.
Deschide și tu unul, ca să te convingi.

(Te-aș ruga să nu mai arunci vorbele cum îți vin, măcar legat de psihologie dacă în teologie nu poți să te abții. Nu de alta, dar cu teologia măcar ai o scuză onestă - în Oceanul Scripturii, cine nu se pierde la o adică? Însă cu amărâta asta de psihologie, pentru care îți trebuie doar puțină răbdare și buna intenția de a o studia onest, sau de a întreba când nu înțelegi ceva - ce ai? Las-o în amărăciunea ei și n-o mai schimonosi și tu, că au beștelit-o alții destul. Ignor-o, de n-o poți studia. Nu-i nici un bai de-o ignori, dar e supărător s-o prezinți cum îți vine, așa, după ureche.)
Cezar,esti adeptul exactitatii ,mai ales ca e domeniul tau. Eu am spus doar o parere,o opinie,o senzatie ,asemanatoare cu cea care am avut-o cand am deschis primul manual de psihlogie . Si stii ca primele parerei sunt cele mai adevarate
Totul in psihologie e clar si matemnatic,aproape medical explicat. Iar omul cand intra in acel domeniu s-ar astepta la cine stie ce emotii si intelepciuni. Si nu gaseste decat stiinta chioara
La acest fel de impresie m-am referit cand am asociat expunerea dogmatica despre dragoste ,cu experienta citirii primului manual de pishologoie,care e atat de diferit fata de ce te-ai astepta sa fie
Reply With Quote