Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 21.10.2009, 16:00:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu l-am influentat deloc si si-a spus deja parerea :) E fiul lui taica-su
Pfff...Fiul lui taica-su, verisor cu maimutzica? stai linistit, mai are el timp sa se schimbe! Sa va lumineze Dumnezeu pe amandoi si sa va ajute sa Il descoperiti! Atata pe topicul asta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 21.10.2009, 17:17:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pfff...Fiul lui taica-su, verisor cu maimutzica? stai linistit, mai are el timp sa se schimbe! Sa va lumineze Dumnezeu pe amandoi si sa va ajute sa Il descoperiti! Atata pe topicul asta!
Mai nou, s-a descoperit ca de fapt maimutele se trag din noi

http://blogs.discovermagazine.com/80...s-apes-and-us/
Reply With Quote
  #373  
Vechi 21.10.2009, 18:05:55
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eh, ei se joaca mereu! Dar ce parere are el despre orele de religie? Sper ca nu l-ai indoctrinat deja cu maimutzele tale!
Evolutinismul nu este o doctrina,este o teorie stiintifica acceptata de majoritatea lumii stiintifice.In schimb,indoparea copilului cu principii crestine,reprezinta o indoctrinare si o incalcare a constitutiei si a drepturilor omului.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #374  
Vechi 21.10.2009, 21:59:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai nou, s-a descoperit ca de fapt maimutele se trag din noi

http://blogs.discovermagazine.com/80...s-apes-and-us/
Si de unde ai dedus tu marea descoperire?
Reply With Quote
  #375  
Vechi 21.10.2009, 22:30:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si de unde ai dedus tu marea descoperire?
Nu eu, aia savanti ca maimutele se trag din ceva asemanator MAI MULT OMULUI DECIT LOR, era in stiri vre-o doua saptamini in urma...dar asta am gasit acum pe graba
Reply With Quote
  #376  
Vechi 22.10.2009, 08:36:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu eu, aia savanti ca maimutele se trag din ceva asemanator MAI MULT OMULUI DECIT LOR, era in stiri vre-o doua saptamini in urma...dar asta am gasit acum pe graba
Nu e nici un savant care a tras aceste concluzii, doar niste bloggeri prea exaltati
Reply With Quote
  #377  
Vechi 23.10.2009, 16:15:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Epistola unui sfant contemporan: “PREGATITI-VA, DRAGII BUNELULUI, PREGATITI-VA…”
Reply With Quote
  #378  
Vechi 23.10.2009, 19:07:53
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Eu cred ca ar trebui studiate toate religiile.
Biblia ar trebui sa fie subiec de examen incepind de la clasa a 5 pina la terminarea tuturor studiilor.Cine nu ea examenul sa ramina repetent.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 23.10.2009, 20:44:14
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Evolutinismul nu este o doctrina,este o teorie stiintifica acceptata de majoritatea lumii stiintifice.In schimb,indoparea copilului cu principii crestine,reprezinta o indoctrinare si o incalcare a constitutiei si a drepturilor omului.
Ai dreptate in ce priveste evolutionismul, este o teorie, la fel cum este si creationismul. E acceptata in majoritatea lumii (nu neapart stiintifice) pentru ca cu asta am fost... indoctrinati din cele mai fragede clase scolare. Nu te-ai gandit ca asta ar putea fi o incalcare a constitutiei si a drepturilor omului? Eu cred ca religia in scoala este buna. Uite am gasit si un motiv pentru asta. Ofera o alta teorie a lumii, si permite copiilor sa nu fie indoctrinati, ci sa aplice la una dintre teorii care li se pare mai corecta, ba chiar in urma unor argumente, mai mult sau mai putin stiintifice. Sau chiar sa caute alte teorii privind viata pe pamant. Cu alte cuvinte, le deschide mintea, in loc sa ii indoctrineze in evolutionism, intr-o singura teorie.

Azi, am avut placerea sa imi gasesc solutii la mai multe probleme. Nu nbanuiam niciodata ca si cazul fostei mele prietene sa se rezolve in urma blogului.

http://blogs.discovermagazine.com/80...s-apes-and-us/
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 23.10.2009 at 20:50:17.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 23.10.2009, 21:06:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Ai dreptate in ce priveste evolutionismul, este o teorie, la fel cum este si creationismul. E acceptata in majoritatea lumii (nu neapart stiintifice) pentru ca cu asta am fost... indoctrinati din cele mai fragede clase scolare. Nu te-ai gandit ca asta ar putea fi o incalcare a constitutiei si a drepturilor omului? Eu cred ca religia in scoala este buna. Uite am gasit si un motiv pentru asta. Ofera o alta teorie a lumii, si permite copiilor sa nu fie indoctrinati, ci sa aplice la una dintre teorii care li se pare mai corecta, ba chiar in urma unor argumente, mai mult sau mai putin stiintifice. Sau chiar sa caute alte teorii privind viata pe pamant. Cu alte cuvinte, le deschide mintea, in loc sa ii indoctrineze in evolutionism, intr-o singura teorie.
Eu zic ca ar trebui sa se studieze si astrologia si alchimia si teoria Pamintului plat si vrajitoria si satanismul. Ca sa stim o treaba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44