Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.10.2011, 08:27:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamna Dorina, eu nu am mers mai departe de doua statii de autobuz duminica trecuta, la slujba. Aveam o problema si l-am rugat pe parintele care miruia sa imi citeasca niste rugaciuni. Bun, la finalul slujbei, inaintea mea, i-a citit unei lauze dezlegarile, aceasta nu i-a dat nimic; apoi a venit o handicapata, sa ii citeasca de sanatate, nici aceasta nu i-a dat nimic, apoi o batrana, nimic... apoi o mama cu trei copii, nimic, apoi eu. Am pus mana pe geanta si am vrut sa scot bani; citise foarte atent, cum trebuie si mai mult decat ma asteptasem, si am avut si reusita, datorita rugaciunilor lui; ei, nu m-a lasat sa ii dau bani! La sfarsit, a mai venit o femeie, care a insistat sa ii dea bani. Ei bine, banii aceleia faceau cat ar fi trebuit sa dea toti cei de dinainte. Si toti preotii din acea biserica sunt exact la fel.
Numai ca... daca treci pe acolo, nu tu biserica impunatoare, nu tu slujbe lungi si somptuoase, nu tu cor, lumea canta la gramada, nu tu predici docte, imbulzeala de nedescris, o gramada de babute atotstiutoare si cam certarete. Nu prea s-ar gandi cineva sa caute diamante acolo. Ca in povestile cu calul hodorogit si rapciugos care mananca apoi jaratic.

Asa ca mai sunt si preoti cumsecade, care nu cer bani, ba chiar nici nu doresc sa primeasca. Eu una, multumesc lui Dumnezeu, aproape numai dintre acestia mi-a scos in cale.
Ferice de tine. Ești vrednică de așa fapte de aceia ai parte de ele.
Să le răspătească acelor preoți adevărați Dumnezeu milostenia și credința.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.10.2011, 23:27:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ferice de tine. Ești vrednică de așa fapte de aceia ai parte de ele.
Să le răspătească acelor preoți adevărați Dumnezeu milostenia și credința.
Mai fericiti cei care experimenteaza starea despre care vorbiti si reusesc sa isi pastreze credinta! Sa ne scoata in cale Domnul preoti si oameni buni, asa trebuie sa cerem. Pur si simplu, eu sunt o fire mai plapanda si poate ca m-as fi smintit rau experimentand acea stare. Voiam doar sa arat ca sunt si preoti foarte credinciosi si milostivi si pot da exemple cu duiumul oricui doreste. L-am spus numai pe cel mai recent.

Poate putin offtopic: Biserica noastra se roaga mereu "pentru conducatorii tarii noastre, pentru mai-marii oraselor si ai satelor... pentru sanatatea si mantuirea lor!" Nu se roaga sa le dea minte, sa nu mai fie corupti, hoti,sa faca legi drepte etc. Se roaga pentru sanatatea si mantuirea lor. Atat. Chiar parintele Boca spunea ca a vazut ca un episcop a ajuns in iad, numai ca in timpul vietii lui, ctitorise o manastire si se ingrijise de ea, iar calugarii de acolo il tot pomeneau la liturghii si parastase, iar dupa 30 de ani, in timp ce parintele Boca slujea Sfanta Liturghie, i s-a descoperit ca, prin rugaciunile Bisericii, a fost iertat si sufletul aceluia. Care dintre noi oare ne-om invrednici sa fim pomeniti 30 de ani incontinuu la liturghii si parastase?! De aia zic eu hotul cu un pacat si pagubasul cu o mie. Ideea este ca e o trufie sa crezi ca pe unii ii mantuiesc doar faptele lor, iar altii sunt osanditi doar din cauza pacatelor personale. Fiecare are sansa lui la mantuire, iar pe langa credinta si fapte bune, trebuie si har, care se gaseste in Biserica. Noi trebuie sa se mantuiasca toti, chiar si conducatorii nostri pe care ii vedem asa cum ii vedem, caci asa ne rugam in biserica pentru ei.


Si ceva si mai offtopic, fara a viza pe nimeni, dar poate o fi util cuiva care citeste: am citit tot la par. Arsenie ca le spunea celor care se plangeau ca au pagube mari, ca pierd multi bani ca astfel ispasesc pacatul avortului, in sensul ca acei bani pierduti ar fi trebuit sa fie destinati cresterii de copii si de aceea nu au parte de ei. Si tot ceva care mi s-a parut interesant: ca se mai pot pierde si banii care, desi agonisiti din munca cinstita, au fost facuti intr-o vreme in care respectivul traia in desfranare sau in alte pacate grele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.10.2011, 14:10:28
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Poate putin offtopic: Biserica noastra se roaga mereu "pentru conducatorii tarii noastre, pentru mai-marii oraselor si ai satelor... pentru sanatatea si mantuirea lor!" Nu se roaga sa le dea minte, sa nu mai fie corupti, hoti,sa faca legi drepte etc. Se roaga pentru sanatatea si mantuirea lor. Atat. Chiar parintele Boca spunea ca a vazut ca un episcop a ajuns in iad, numai ca in timpul vietii lui, ctitorise o manastire si se ingrijise de ea, iar calugarii de acolo il tot pomeneau la liturghii si parastase, iar dupa 30 de ani, in timp ce parintele Boca slujea Sfanta Liturghie, i s-a descoperit ca, prin rugaciunile Bisericii, a fost iertat si sufletul aceluia. Care dintre noi oare ne-om invrednici sa fim pomeniti 30 de ani incontinuu la liturghii si parastase?!
Ce cerem lui Dumnezeu prin rugaciune nu devine doar posibil ci si probabil. Deci sa cerem lui Dumnezeu sa ne ajute sa facem si noi Biserici, sa avem o departare crestineasca din aceasta viata si sa fim pomeniti la pomelnice si parastase atat cat e nevoie sa ne mantuim si sa ne fie bine in rai.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
Dilema Tia Botezul 9 03.12.2009 15:04:22
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54