Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 11.11.2016, 12:19:20
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Am pus intrebarea cu sarcina extrauterina pentru ca am citit ca nu trebuie intrerupta, si femeia trebuie sa se sacrifice. (??)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 11.11.2016, 12:59:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu merge citatul...

"Daca copilul moare inainte de a se naste (fara ca femeia respectiva sa faca ceva intentionat pentru a-i provoca moartea), sau in cazurile de avorturi spontane neprovocate de femeia respectiva, sau daca fatul este nascut mort, atunci evident ca nu este vina femeii respective si putem spune ca asa a vrut Dumnezeu!"

Florin - problema este insa ca si in cazurile de care spui aici biserica, preotii nu spun totusi ca asa avrut Dumnezeu, ci dau vina tot femeii, ca nu a avut ea grija destula. Eu asa am citit, poate gresesc.

In pildele lui Iisus vedem mereu ca El gandeste si judeca altfel decat oamenii.

Bun- acum daca o femeie insarcinata ar consuma bauturi alcoolice, ar fuma, s-ar droga, etc, si din cauza asta ar provoca un avort ori fatul s-ar naste mort, ori ar pierde sarcina, atunci evident ca este vina femeii respective!

Insa daca o femeie insarcinata ar respecta toate recomandarile medicale, ar aveea grija de sarcina, s-ar feri de efort fizic intens, etc- deci intr-un cuvant ar face tot ceea ce este omeneste fizic posibil pentru a duce sarcina in mod corespunzator , si cu toate acestea, independent de vointa si actiunile respectivei femei, din cauze care tin de patologia medicala, fatul s-a naste mort, ori sarcina ar pune in pericol iminent viata respectivei femei, atunci cineva trebuie sa fie absurd sa dea vina pe femeia respectiva!
Reply With Quote
  #213  
Vechi 11.11.2016, 19:34:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Dar cand este vorba de sarcini extrauterine? viata femeii este pusa in pericol.
In aceasta situatie accepta biserica avortul?
Biserica catolica il accepta in aceasta situatie, in care nu putem vorbi de un avort. Asemenea cazuri se inscriu in principiul mai general al dublului efect.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #214  
Vechi 02.12.2016, 14:18:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

S-a tot discutat aici pe forum, pe mai multe fire, despre oamenii cu handicap sau boli diverse, de la nastere mai ales.
Multi spun ca ei sunt fericiti. Eu spun altfel.

Intamplarea face ca astazi sa gasesc pe prima pagina a site-ului o pilda care mi-a placut foarte mult si care spune exact cum gandesc eu:

"Suferinta unui orb

Am intrebat odata pe un orb intelept: “cum isi poarta suferinta?”

In aparenta era linistit, impacat, pozitiv in gandurile si planurile lui, si era dat adesea drept exemplu de om fericit, chiar in suferinta lui. Mi-a raspuns cu o sinceritate pentru care nu stiu cum sa-l pretuiesc, ori de cate ori imi aduc aminte:

“Imi port suferinta cu durere. Cum as fi bucuros cand nu vad? Nu vad oamenii, care trebuie sa fie frumosi. Nu vad padurea. Nu vad florile.

Nu vad lumina. Nu pot citi cartile. Sunt impacat si nu cartesc. O iau ca pe o incercare a lui Dumnezeu. Si incerc sa fiu folositor si altora. Dar asta e cu totul altceva. Imi aduc bucurii lucrurile bune pe care le pot realiza, dar suferinta de a nu vedea nu trece!” (IPS Antonie Plamadeala)"

http://www.crestinortodox.ro/pilde/s...ui-121173.html
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #215  
Vechi 02.12.2016, 17:57:45
Ophanim Ophanim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2016
Mesaje: 6
Implicit

Avortul e motivul pentru care exista uratenie in lume.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 03.12.2016, 00:02:39
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ophanim Vezi mesajul
Avortul e motivul pentru care exista uratenie in lume.
Foarte profund și exact spus. Nimicirea sau pervertirea unei vieți este urîțenia supremă.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 03.12.2016, 19:29:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica catolica il accepta in aceasta situatie, in care nu putem vorbi de un avort. Asemenea cazuri se inscriu in principiul mai general al dublului efect.
Sfatul de mai sus l-am auzit de la multi duhovnici.

Am primit insa un sfat de la un alt duhovnic mai in varsta. Insa trebuie multa credinta in cazul asta.

"Ce Dumnezeu a dat, Dumnezeu sa ia".

Mai bine te rogi Maicii Domnului si lui Dumnezeu sa ia ei copilasul sa nu faci tu omor pe lumea asta decat sa faci omor. Si poate aude Dumnezeu rugaciunea, daca e facuta cu putina credinta.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 03.12.2016, 20:04:15
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Avort-pro sau contra?Pentru ce motiv?
Avand in vedere ca copiii inca nenascuti ,din burticile mamicilor lor,nu pot intra pe forum sa raspunda la aceasta intrebare ,iar cei care pot raspunde s-au nascut deja,este evident ca orice alt raspuns decat contra ,este o ipocrizie.
Avand in vedere ca ,din punct de vedere crestin ,nu exista moarte,nu exista nici un motiv logic ,sa intrerupi o sarcina...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #219  
Vechi 03.12.2016, 23:40:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Avand in vedere ca ,din punct de vedere crestin ,nu exista moarte,nu exista nici un motiv logic ,sa intrerupi o sarcina...
Haaaa....???
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 23.01.2018, 23:11:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Mama celebrului tenor Andrea Bocelli, pledoarie PENTRU VIAȚĂ:„Medicii mi-au spus să fac avort deoarece copilul meu se va naște cu o boală congenitală, care îl va face să-și piardă vederea. Am decis să duc sarcina la capăt!”

https://www.activenews.ro/prima-pagi...a-capat-148893
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14