Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.07.2011, 21:10:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Discutia pe acest fir imi aduce aminte de o fosta colega care isi cauta ingrijorata nasi de nunta...
Pana la urma,contabila firmei,femeie in varsta cu simtul umorului ,o intreba din start:
"-Dar mire ai?"

Unora gasirea mirelui/miresei le ia ani buni din viata(asa cum spunea si Sophia) dar celelalte aranjamente se pot stabili pe parcurs,altfel este doar o preocupare pt lucruri iluzorii.
Cea mai importanta piesa din puzzle este persoana cu care-ti vei petrece viata,restul sunt doar detalii pe care le veti parcurge de comun acord...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.07.2011, 21:49:07
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca mai este o neintelegere aici.
Tu (si altii) spui/spun despre a nu avea relatii zilnic, sau prea des in saptamana, ca atunci nu este nunta curata, sau ca este desfranare.

As vrea sa clarific niste aspecte pe scurt:

1. Relatiile intre cei casatoriti nu sunt murdare, nu sunt impotriva bisericii si nu sunt pacat.
2. Care este de fapt problema la tine (voi): numarul de zile, sau ziua/zilele in care au loc?
Sunt oameni care se intalnesc 1 data in saptamana (maximum), dar asta se intampla atunci cand pot ei, deci nu neaparat in ziua de joi sau marti. Aia nu tin nunta curata?
Poate nu stii/stiti ca relatiile astea nu au loc la apasarea pe buton si sunt influentate de factori externi: boli, necazuri, stres, munca (delegatii, etc.).
Era mai acum cativa ani un caz pe forum cu o femeie a carui sot lucra mult in deplasare si venea acasa sambata. Ea isi dorea copii si intreba daca pot concepe totusi sambata. Parerile au fost impartite.

Iata deci ca sunt situatii cand poti tine nunta curata si altfel decat numai marti si joi. Trebuie discutat cu duhovnicul.
Asa ca notiunea de "nunta curata" este mai larga.
Si in plus Dumnezeu si biserica (scrie asta peste tot) nu se amesteca in familii, si nu sunt date canoane sau legi in acest domeniu, ci doar indicatii, sfaturi.

In alta ordine de idei: eu stiam ca vinerea este pentru Sfanta Fecioara. La unele biserici (in tara) se citeste vineri la vecernie acatistul Maicii Domnului.
Dar poate am inteles eu ceva gresit.
Legat de tine(nu te judec), doar voiam sa-ti spun: cred ca esti o persoana sincera si spui ce gandesti. Si cred ai o relatie foarte stransa cu sotul tau. Ceea ce este un lucru foarte bun si rar.

Nu stiu cum sa-ti raspund la ce mi-ai scris. Ca nu sunt curati daca nu fac asa? Pai cine sunt eu sa judec si sa stiu ce e bine.

Eu asta am citit, asta am inteles ca e bine si imi doream sa fac asa. Ideea era ca cel feciorelnic fuge si celalalt la fel, din diverse motive.

Ca fapt divers: Sa zicem ca am o prietena si ea la inceputul postului tine 3 zile post negru. Eu sa zicem ca incerc o zi. Poate reusesc sau nu. Si vad eu daca merg mai departe. Dar in cazul meu, sa ma duc la servici si sa tin post negru e o prostie. N-am un corp atat de puternic si nu rezist. De a doua zi, nici nu se pune problema. Si obligatia mea e sa lucrez si sa-mi fac datoria cum trebuie la servici, mai presus de mancare, si cred ca fac mai bine voia Lui Dumnezeu asa. Ca postul e important si altul si nu numai de macare. Si sa zicem ca o persoana tine o zi post si de apa si de mancare. Daca eu tin pana la apus de mancare si beau apa(si evemtual sa fiu acasa si nu la servici) ma multumesc si sunt fericita. Nu ma intereseaza ce zic sau fac altii ca eu imi cunosc limitele, si decat sa fac pe grozava, mai bine ma smeresc si zic asta e.
Eu admir o persoana care tine 3 zile post si ma bucur pentru ea. Dar daca ea crede ca eu sunt nu stiu ce pacatoasa, este problema ei si nu a mea si eu imi vad de drumul meu.

" Ceea ce cred altii despre mine este problema lor(nu ma priveste pe mine)" Dintr-o carte
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.07.2011, 21:56:48
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Talking

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Discutia pe acest fir imi aduce aminte de o fosta colega care isi cauta ingrijorata nasi de nunta...
Pana la urma,contabila firmei,femeie in varsta cu simtul umorului ,o intreba din start:
"-Dar mire ai?"

Unora gasirea mirelui/miresei le ia ani buni din viata(asa cum spunea si Sophia) dar celelalte aranjamente se pot stabili pe parcurs,altfel este doar o preocupare pt lucruri iluzorii.
Cea mai importanta piesa din puzzle este persoana cu care-ti vei petrece viata,restul sunt doar detalii pe care le veti parcurge de comun acord...
=)) De mire nu-mi fac probleme. Cred ca atunci cand pleci la razboi trebuie sa stii ce vrei.

"celelalte aranjamente se pot stabili pe parcurs,altfel este doar o preocupare pt lucruri iluzorii."
Nu-ti dau dreptate, daca o fata vrea ceva si se arunca, si se trezeste ca viitorul sot vrea cu totul altceva, are o problema. Adica se gandeste: " Ce fac, il iau pe asta de care m-am indragostit sau il ascult pe Dumnezeu?" Si aici daca chiar n-au avut realtii. Atunci drama si mai mare.

Scuza-ma, de ce sa-mi pierd eu timpu' cu Gigel daca nu e ceea ce vreau? Adica am ce face cu timpul meu si nu-mi trebuie sa ma ameteasca Gigel, sa ma casatoresc cu el si sa vad ca el vrea un copil, sau cine stie ce n lucruri si Duminica e zi libera, trebuie sa profitam din plin.

Adica ma intalnesc putin si aduc vorba ca sa stiu care-i treaba.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.07.2011, 22:09:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
=)) De mire nu-mi fac probleme. Cred ca atunci cand pleci la razboi trebuie sa stii ce vrei.

"celelalte aranjamente se pot stabili pe parcurs,altfel este doar o preocupare pt lucruri iluzorii."
Nu-ti dau dreptate, daca o fata vrea ceva si se arunca, si se trezeste ca viitorul sot vrea cu totul altceva, are o problema. Adica se gandeste: " Ce fac, il iau pe asta de care m-am indragostit sau il ascult pe Dumnezeu?" Si aici daca chiar n-au avut realtii. Atunci drama si mai mare.

Scuza-ma, de ce sa-mi pierd eu timpu' cu Gigel daca nu e ceea ce vreau? Adica am ce face cu timpul meu si nu-mi trebuie sa ma ameteasca Gigel, sa ma casatoresc cu el si sa vad ca el vrea un copil, sau cine stie ce n lucruri si Duminica e zi libera, trebuie sa profitam din plin.

Adica ma intalnesc putin si aduc vorba ca sa stiu care-i treaba.
Nu am vrut sa spun sa-ti iei un ateu sau pe oricare gasesti,numai ca sa te afli in treaba...
Gasirea sotului presupune cercetare asiduua tocmai pt a fi lamurita ca acea persoana iti intelege si impartaseste sistemul de valori si nu vine in contradictie cu felul in care vrei tu sa-ti traiesti casnicia!
Eii,si de aici detaliile sunt bagatele ,intelegi? :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.07.2011, 22:52:53
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu am vrut sa spun sa-ti iei un ateu sau pe oricare gasesti,numai ca sa te afli in treaba...
Gasirea sotului presupune cercetare asiduua tocmai pt a fi lamurita ca acea persoana iti intelege si impartaseste sistemul de valori si nu vine in contradictie cu felul in care vrei tu sa-ti traiesti casnicia!
Eii,si de aici detaliile sunt bagatele ,intelegi? :)
Am inteles acum. Multumesc. :)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.07.2011, 22:55:37
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
=)) De mire nu-mi fac probleme. Cred ca atunci cand pleci la razboi trebuie sa stii ce vrei.

"celelalte aranjamente se pot stabili pe parcurs,altfel este doar o preocupare pt lucruri iluzorii."
Nu-ti dau dreptate, daca o fata vrea ceva si se arunca, si se trezeste ca viitorul sot vrea cu totul altceva, are o problema. Adica se gandeste: " Ce fac, il iau pe asta de care m-am indragostit sau il ascult pe Dumnezeu?" Si aici daca chiar n-au avut realtii. Atunci drama si mai mare.

Scuza-ma, de ce sa-mi pierd eu timpu' cu Gigel daca nu e ceea ce vreau? Adica am ce face cu timpul meu si nu-mi trebuie sa ma ameteasca Gigel, sa ma casatoresc cu el si sa vad ca el vrea un copil, sau cine stie ce n lucruri si Duminica e zi libera, trebuie sa profitam din plin.

Adica ma intalnesc putin si aduc vorba ca sa stiu care-i treaba.
Scuze, am vrut sa "quote altceva.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.07.2011, 22:57:52
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Legat de tine(nu te judec), doar voiam sa-ti spun: cred ca esti o persoana sincera si spui ce gandesti. Si cred ai o relatie foarte stransa cu sotul tau. Ceea ce este un lucru foarte bun si rar.

Nu stiu cum sa-ti raspund la ce mi-ai scris. Ca nu sunt curati daca nu fac asa? Pai cine sunt eu sa judec si sa stiu ce e bine.

Eu asta am citit, asta am inteles ca e bine si imi doream sa fac asa. Ideea era ca cel feciorelnic fuge si celalalt la fel, din diverse motive.

Ca fapt divers: Sa zicem ca am o prietena si ea la inceputul postului tine 3 zile post negru. Eu sa zicem ca incerc o zi. Poate reusesc sau nu. Si vad eu daca merg mai departe. Dar in cazul meu, sa ma duc la servici si sa tin post negru e o prostie. N-am un corp atat de puternic si nu rezist. De a doua zi, nici nu se pune problema. Si obligatia mea e sa lucrez si sa-mi fac datoria cum trebuie la servici, mai presus de mancare, si cred ca fac mai bine voia Lui Dumnezeu asa. Ca postul e important si altul si nu numai de macare. Si sa zicem ca o persoana tine o zi post si de apa si de mancare. Daca eu tin pana la apus de mancare si beau apa(si evemtual sa fiu acasa si nu la servici) ma multumesc si sunt fericita. Nu ma intereseaza ce zic sau fac altii ca eu imi cunosc limitele, si decat sa fac pe grozava, mai bine ma smeresc si zic asta e.
Eu admir o persoana care tine 3 zile post si ma bucur pentru ea. Dar daca ea crede ca eu sunt nu stiu ce pacatoasa, este problema ei si nu a mea si eu imi vad de drumul meu.

" Ceea ce cred altii despre mine este problema lor(nu ma priveste pe mine)" Dintr-o carte


Mi-a spus Duhovnicul odata: Pana la casatorie dai explicatii in fata Lui Dumnezeu, nu te intereseaza ce spune vecina sau altcineva. Dupa casatorie dai explicatii in fata Lui Dumnezeu si sotului tau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.07.2011, 00:02:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Eu asta am citit, asta am inteles ca e bine si imi doream sa fac asa. Ideea era ca cel feciorelnic fuge si celalalt la fel, din diverse motive.
Este o recomandare a unor duhovnici, nu o regula universal valabila, nu te arunca mai sus decat poti duce, ca si cu postul negru.

Citat:
Ca fapt divers: Sa zicem ca am o prietena si ea la inceputul postului tine 3 zile post negru. Eu sa zicem ca incerc o zi. Poate reusesc sau nu. Si vad eu daca merg mai departe. Dar in cazul meu, sa ma duc la servici si sa tin post negru e o prostie. N-am un corp atat de puternic si nu rezist. De a doua zi, nici nu se pune problema. Si obligatia mea e sa lucrez si sa-mi fac datoria cum trebuie la servici, mai presus de mancare, si cred ca fac mai bine voia Lui Dumnezeu asa. Ca postul e important si altul si nu numai de macare. Si sa zicem ca o persoana tine o zi post si de apa si de mancare. Daca eu tin pana la apus de mancare si beau apa(si evemtual sa fiu acasa si nu la servici) ma multumesc si sunt fericita. Nu ma intereseaza ce zic sau fac altii ca eu imi cunosc limitele, si decat sa fac pe grozava, mai bine ma smeresc si zic asta e.
Cam aceeasi judecata se aplica si in chestiunea pentru care ai deschis topicul asta.
Incearca sa gasesti tu pe cineva care macar sa accepte ideea ca nu se folosesc anticonceptionale si nu se face avort intr-o familie crestina si chiar e foarte bine..
In rest, nu esti obligata sa-i spui nimic din ce nu te intreaba si daca eventual intreaba dupa casatorie intreaba-l daca isi poate asuma raspunsurile desi de bun simt ar fi ca atunci sa nu mai intrebe chestii..diverse.

Citat:
Eu admir o persoana care tine 3 zile post si ma bucur pentru ea. Dar daca ea crede ca eu sunt nu stiu ce pacatoasa, este problema ei si nu a mea si eu imi vad de drumul meu.
Daca a avut grija sa afle si altii ca ea tine cele 3 zile de post negru, cam degeaba le-a tinut.
Daca mai emite si judecati in dreptul altora care nu tin ca ea..apai cam tot postul degeaba e.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.07.2011, 00:05:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Cred ca sunt de 6 ani impreuna si s-au casatorit anul trecut. 5 ani relatia si 1 an de la nunta. :D
Si ceilalti la fel?
Si inca ceva..din experienta mea cu stilisti nu prea as pune baza pe ce zic.

Si treaba asta e o chestie intima si ar trebui sa fie intima, cand devine o chestiune sociala se intampla ca la sambatari..toata lumea lauda Sabath -ul si nimeni n-ar fi in stare sa recunoasca ca-l mai calca din cand in cand sau chiar sistematic si in cunostinta de cauza.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.07.2011, 00:20:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incearca sa gasesti tu pe cineva care macar sa accepte ideea ca nu se folosesc anticonceptionale si nu se face avort intr-o familie crestina si chiar e foarte bine..

.
Sau, mai intai, pe cineva care sa accepte sa pastreze "curatia" pana la nunta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 21:53:44