Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2011, 07:45:05
chujo30 chujo30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2011
Locație: tokyo
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Dezgroparea mortilor la 7 ani

Vi se pare un lucru firesc sa se dezgroape mortul la 7 ani?
Nu se poate face pomana si slujba la mormant fara sa il dernajezi?
In Moldova este o traditie si daca te impotrivesti iti pui tot satul in cap inclusiv preotul ( asa a patit mama mea la 7 ani de la moartea socrului(bunicului meu))
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2011, 08:11:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din cauza sărăciei oamenilor, care nu mai au bani nici să-și cumpere o locuință de 4 metri pătrați s-a ajuns ca morții să se dezgroape la 7 ani. Deci, ei nu "trebuie" dezgropați, ci "se pot dezgropa". Dar mai bine ar fi să nu fie dezgropați. De aceea se cheamă "loc de veci" și de aceea preotul, pe marginea gropii, luând lopata spune: "se pecetluiește mormântul acesta".

Interesant e că și primii creștini din Roma erau, în general, săraci. Pământul era scump, nu aveau bani pentru fastuoasele sepulcre romane. Dar au rezolvat-o înmormântându-și frații unul deasupra altuia și făcând acces la mormintele lor prin galerii. Așa s-a ajuns la catacombele pe care le putem vizita astăzi. Mormintele celor care își dăduseră viața pentru Cristos și Biserica Sa erau venerate în chip deosebit, oamenii se adunau în jurul lor și țineau Liturghia, folosind piatra lor ca masă de altar. Până azi s-a transmis obiceiul ca din viitorul altar, care urmează a fi sfințit, să se decupeze o bucată cam de 40 pe 40 de centimetri. În gaura astfel formată se așează relicve ale sfinților, apoi bucata care a fost acolo se pune la loc și se cimentează. Altarul poate fi și din lemn, dar și în acest caz bucata respectivă e din piatră și se numește "piatră de altar".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2011, 09:39:39
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de chujo30 Vezi mesajul
Vi se pare un lucru firesc sa se dezgroape mortul la 7 ani?
Nu mi se pare un lucru chiar firesc, dar macabru 100%...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cauza sărăciei oamenilor, care nu mai au bani nici să-și cumpere o locuință de 4 metri pătrați s-a ajuns ca morții să se dezgroape la 7 ani.

Interesant e că și primii creștini din Roma erau, în general, săraci. Pământul era scump, nu aveau bani pentru fastuoasele sepulcre romane. Dar au rezolvat-o înmormântându-și frații unul deasupra altuia și făcând acces la mormintele lor prin galerii.
Fac și opinie separată: Cred că pe lângă sărăcie, și supestitia și nevoia subconștientului uman de a conserva orice inclusiv cadavrele, contribuie deoarece ar fi mai practice și economice alte metode de depozitare decât cea tradițională.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2011, 18:41:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chujo30 Vezi mesajul
Vi se pare un lucru firesc sa se dezgroape mortul la 7 ani?
Nu se poate face pomana si slujba la mormant fara sa il dernajezi?
In Moldova este o traditie si daca te impotrivesti iti pui tot satul in cap inclusiv preotul ( asa a patit mama mea la 7 ani de la moartea socrului(bunicului meu))

- La pomenirea de sapte ani, nu se dezgropa osemintele, dupa cum se practica pe alocuri, ci se face doar slujba parastasului. Odihna celor raposati nu trebuie deranjata, cu atat mai mult, cu cat preotul, la inmormantare, a insemnat groapa zicand: "se pecetruieste mormantul acesta pana la a doua venire a Domnului".

http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Carti...rmantarea.html

Alta e ca sunt oamenii saraci si ca nu au bani de o alta groapa.
Si mai e ceva si mai de mirare: vedeti ca acum in multe parti gropile nu se mai vand pe veci, ci pe un anumit numar de ani (20-25). Dupa ce trece numarul de ani, trebuie sa mai cumperi o data groapa, ca, de nu, iti scot mortul de acolo si vand din nou locul de veci! Nu glumesc!Interesati-va cand cumparati un loc de veci!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2011, 18:48:54
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si mai e ceva si mai de mirare: vedeti ca acum in multe parti gropile nu se mai vand pe veci, ci pe un anumit numar de ani (20-25). Dupa ce trece numarul de ani, trebuie sa mai cumperi o data groapa, ca, de nu, iti scot mortul de acolo si vand din nou locul de veci! Nu glumesc!Interesati-va cand cumparati un loc de veci!
si daca nimi nu mai cumpără nimic?
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2011, 19:45:31
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt șocată, sincer! Nu am auzit de așa ceva până acum! Morți dezgropați la 7 ani, morți aruncați din mormânt după 25 de ani... Unde a ajuns lumea asta?


Bunica mea e moartă de șase ani, dar nici prin gând să nu-i treacă preotului sau cuiva că anul viitor am s-o dezgrop. Ca să ce? Nu văd sensul. Pentru ce se dezgroapă morții la șapte ani?
Bunicul meu e mort de aproape 40 de ani și nu am auzit să fi fost dezgropat vreodată. Și nici nu s-a vândut mormântul lui altcuiva. Deși e drept că tata plătește o "cotizație" preotului în fiecare an, de Ziua Morților.

Nu știu ce să zic! Poveștile astea sunt macabre și crude, de-a dreptul! Nu m-am înfiorat așa de când am citit despre cei mai cunoscuți criminali în serie din toate timpurile. E groaznic!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2011, 19:54:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chujo30 Vezi mesajul
Vi se pare un lucru firesc sa se dezgroape mortul la 7 ani?
Nu se poate face pomana si slujba la mormant fara sa il dernajezi?
In Moldova este o traditie si daca te impotrivesti iti pui tot satul in cap inclusiv preotul ( asa a patit mama mea la 7 ani de la moartea socrului(bunicului meu))
La 7 ani se face dezgropaminte numai daca stiti ca persoana respectiva se blestema sau a fost blestemata de cineva ori alte cauze grave care ar putea duce la neputrezire, in rest se face pomenirea si slujba la mormant. Biserica ingaduie dezgropamintea, in aceste cazuri speciale, pentru linistea urmasilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2011, 23:54:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Sunt șocată, sincer! Nu am auzit de așa ceva până acum! Morți dezgropați la 7 ani, morți aruncați din mormânt după 25 de ani... Unde a ajuns lumea asta?


Bunica mea e moartă de șase ani, dar nici prin gând să nu-i treacă preotului sau cuiva că anul viitor am s-o dezgrop. Ca să ce? Nu văd sensul. Pentru ce se dezgroapă morții la șapte ani?
Bunicul meu e mort de aproape 40 de ani și nu am auzit să fi fost dezgropat vreodată. Și nici nu s-a vândut mormântul lui altcuiva. Deși e drept că tata plătește o "cotizație" preotului în fiecare an, de Ziua Morților.

Nu știu ce să zic! Poveștile astea sunt macabre și crude, de-a dreptul! Nu m-am înfiorat așa de când am citit despre cei mai cunoscuți criminali în serie din toate timpurile. E groaznic!
Imi cer iertare, nu am vrut sa infior pe nimeni, doar sa atentionez! Si apoi, cele naturale nu sunt rusinoase.
Poate numai la Bucuresti, in unele locuri, se intampla treaba asta cu locul de veci care nu e de veci, ci temporar, pentru ca aici e penurie de gropi si pe piata neagra, se platesc bani grei pentru a-ti achizitiona una, mai ales cand ai un caz urgent. Si astea cred ca sunt in cimitirele mai noi. Asa, si bunicii mei au vrut loc de veci la Cernica, dar nu mai erau locuri, si sunt acolo morminte si de la sfarsitul sec. XIX. Deci acolo nu se scot mortii!

In ceea ce priveste cei 7 ani, este credinta ca atunci se incheie procesul de descompunere. Dupa aceea, se spune ca trebuie facut parastas numai in zilele de pomenire generala (Mosii de vara si de iarna), dar, de fapt, e bine sa fie pomeniti mereu la Sfanta Liturghie, ca nu degeaba se canta "vesnica pomenire" si nu "pomenire pana in 7 ani!" Eu am un pomelnic lung, cu numele din neam pe care mi le amintesc de la bunica. Fireste ca pe majoritatea nu i-am cunoscut, dar sunt stramosii mei, chiar daca au murit acum si mai bine de 50 de ani si ar fi pacat ca, daca a murit bunica, sa nu mai aiba cine ii pomeni!
Dupa cum spunea azi parintele la predica, trebuie sa fim incredintati ca rugaciunile noastre de ieri si de azi pentru cei adormiti le fac acestora bine, le dau usurare si iertarea pacatelor! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2011, 12:41:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La tzara unde exista pamant muuuult poate nu se practica asa ceva, dar nu peste tot.
Nimeni nu este proprietar peste groapa lui, terenul nu se da nicaieri in proprietate, apartine de obicei bisericii si se percepe un fel de taxa-chirie anuala subintelegandu-se ca atat timp cat este platita, dreptul de utilizare ramane chiriasului.

La oras, treaba e alta, inghesuiala e mare, oamenii sunt practici, daca nu s-ar practica "reciclarea" locurilor de veci, in decurs de 2-3 generatii orasul ar fi inconjurat de hectare de cimitire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2011, 13:57:44
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La tzara unde exista pamant muuuult poate nu se practica asa ceva, dar nu peste tot.
Nimeni nu este proprietar peste groapa lui, terenul nu se da nicaieri in proprietate, apartine de obicei bisericii si se percepe un fel de taxa-chirie anuala subintelegandu-se ca atat timp cat este platita, dreptul de utilizare ramane chiriasului.

La oras, treaba e alta, inghesuiala e mare, oamenii sunt practici, daca nu s-ar practica "reciclarea" locurilor de veci, in decurs de 2-3 generatii orasul ar fi inconjurat de hectare de cimitire.
În cazul ăsta, de ce nu se practică incinerarea?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inmormantarea si pomenirea mortilor cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 81 28.07.2011 01:07:15
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
Sambata, ziua mortilor bogdanm.marin Intrebari utilizatori 1 05.02.2010 21:18:06
invierea mortilor alexandru_marcu95 Generalitati 14 19.12.2009 18:30:29
Despre cultul mortilor strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:33:22