Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2009, 09:38:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Asa este ,trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu si pentru bune si pentru rele.
Dar Lavinia nu cauta bunastare materiala ,vrea sa isi intretina fiul la facultate.
Eu cand am ramas fara servici aveam un copil in ultimul an de liceu si care urma sa intre la facultate si unul mai mic ,tot la scoala.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.09.2009, 14:52:39
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.
Are rost sa te rogi aceluiasi D-zeu care nu te-a ajutat din prima sa-ti pastrezi locul de munca?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.09.2009, 14:57:37
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Are rost sa te rogi aceluiasi D-zeu care nu te-a ajutat din prima sa-ti pastrezi locul de munca?
Speranta moare ultima
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2009, 15:00:28
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Are rost sa te rogi aceluiasi D-zeu care nu te-a ajutat din prima sa-ti pastrezi locul de munca?
Daca rostul vietii ar fi doar viata asta, atunci nu ar avea rost sa te rogi lui Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2009, 15:25:36
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Daca rostul vietii ar fi doar viata asta, atunci nu ar avea rost sa te rogi lui Dumnezeu.
Eu nu discutam de rugaciune in general (cel putin nu aici), ci despre un caz particular.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2009, 17:54:36
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu nu discutam de rugaciune in general (cel putin nu aici), ci despre un caz particular.
Un caz particular ,,fericit".Multumesc frumos, fiecare dupa inima lui.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.09.2009, 18:36:15
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu nu discutam de rugaciune in general (cel putin nu aici), ci despre un caz particular.
Nu cred ca este un caz particular: Lavinia nu e singura care si-a pierdut serviciul.
Insa, tu nu vezi mai departe de aceasta intamplare pentru ca vezi scopul vietii acesteia pana la moartea fizica.
Daca incerci sa privesti moartea fizica ca pe o nastere spirituala, atunci aceasta intamplare negativa are rolul de a o ajuta pe Lavinia sa ajunga mai usor la mantuire pentru ca in felul acesta ea isi rascumpara din pacate.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.09.2009, 19:58:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Modest si Sfantul Spiridon de asemenea ne ocrotesc in astfel de cazuri.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.09.2009, 20:32:40
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Arrow

Imi pare foarte rau pentru situatia prin care treci, Lavinia, Domnul sa te ajute si sa iti dea nadejde..

Cred ca mai intai de toate, nadejde si rabdare sa ceri..

Am citit viata Sfntei Xenia si am ramas foarte impresionata..O poti asculta aici :

http://www.crestinortodox.ro/vietile...-sfintei-xenia

De aici poti citi acatistul, iar marturiile oamenilor arata ca este grabnic folositoare pentru cei ce vor sa se casatoreasca, cei care nu mai au un serviciu,cei carora li se fac nedreptati, etc

http://saraca.orthodoxphotos.com/rugaciuni.htm

Nu uita nici de Maica noastra, a tuturor, Cea care se roaga si plange neincetat pentru noi..
Aici ai un Canon de rugaciune in necazuri :

http://saraca.orthodoxphotos.com/rug...n_necazuri.htm

Nu cred ca exista "texte de rugaciuni grabnic folositoare", cat dureri ale sufletului care se inalta catre Domnul nostru in cea mai curata rugaciune..

Cum spunea Parintele Arsenie Papacioc, si un oftat este o rugaciune, deci conteaza sa vina din sufet, din inima smerita, din duh umilit dar plin de nadejde in mila Domnului ..

Asa cum putem citi si in Sfanta Scriptura, daca fiul cere paine, oare Tatal ii va da pietre?Crezi ca Domnul uita de tine si El, Cel care si-a dat pe Cruce Fiul pentru noi , nu ne va ajuta si in greutati?

Cat iti iubesti tu fiul si cate ai face tu daca el te-ar ruga ceva, dar Dumnezeu, care si-a jertfit Fiul pentru noi? Nu crezi tu ca iubirea Lui depaseste pana si intelegerea noastra, dar iubirea noastra omeneasca?

Nu deznadajdui, cere rabdare si nadejde, si mai ales, iti spun din experienta ca te vei simti mult mai linistita dupa ce te vei spovedi si impartasi..nu mai spun daca participi la Sfantul Maslu, mai ales acum ca ai timp..

Necazurile vin la noi pentru ca Domnul ne iubeste si vrea ca prin suferinta sa ne apropiem de El si de mantuire..asa cum am fost si eu incurajata pe forum o data, iti spun si eu : treci prin asta pentru ca Domnul iti pregateste ceva mai bun...Atunci nu stiam ce poate fi mai bun, dar ulterior am vazut ca acea persoana a avut dreptate, si judecatile mele nu erau si cele ale Domnului


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2009, 22:43:04
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit ce surpriza!

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Speranta moare ultima
Placuta, fireste. Candva Dumnezeu o sa-ti descopere adevarata frumusete a vietii si a toata stiinta. Sunt convinsa ca intr-o buna zi te vei lepada de var.

Doamne ajuta si la mai multe!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta mihaelatoporas Intrebari utilizatori 25 18.04.2017 15:56:18
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 16:04:32
ce rugaciune grabnic ajutatoare sa fac carmenrachita Rugaciuni 24 29.06.2012 08:31:16
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50