Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.05.2010, 11:03:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Scrie foarte clar ca nu cunostea binele si raul in niciun fel. Saracii nu stiau nici ca sunt dezbracati. Nu puteti sa puneti alte texte in fata Scripturii.
Chiar nu vrei sa intelegi ca acest pom nu se refera la verbul "a cunoaste", ci la verbul "a fi", nu exista un alt mod de existenta, decat comuniunea cu Dumnezeu, asta nu inseamna stare de naivitate.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.05.2010, 11:22:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar nu vrei sa intelegi ca acest pom nu se refera la verbul "a cunoaste", ci la verbul "a fi", nu exista un alt mod de existenta, decat comuniunea cu Dumnezeu, asta nu inseamna stare de naivitate.
Deci cum? Ei nu erau deloc inainte?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.05.2010, 11:34:50
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar nu vrei sa intelegi ca acest pom nu se refera la verbul "a cunoaste", ci la verbul "a fi", nu exista un alt mod de existenta, decat comuniunea cu Dumnezeu, asta nu inseamna stare de naivitate.
Te rog sa nu mai iti dai cu parerea daca nu cunosti Biblia.
"9. Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului."
"5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul". "

Fraieri si Adam si Eva, puteau sa manance din pomul vietii ca sa nu mai poata muri si pe urma din pomul cunoasterii binelui si raului pentru ca pe urma pedeapsa cu moartea nu mai avea efect :).

Last edited by izotaurel; 10.05.2010 at 11:46:51.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.05.2010, 12:11:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Deci cum? Ei nu erau deloc inainte?
Cred ca este destul de clara postrea anterioara. Exista lor in comuniune cu Dumnezeu fara sa traiasca in afar Lui nu inseamna naivitate.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.05.2010, 12:14:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Te rog sa nu mai iti dai cu parerea daca nu cunosti Biblia.
"9. Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului."
"5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul". "

Fraieri si Adam si Eva, puteau sa manance din pomul vietii ca sa nu mai poata muri si pe urma din pomul cunoasterii binelui si raului pentru ca pe urma pedeapsa cu moartea nu mai avea efect :).
Dupa cum ai interpretat tu imi dau seama cat de bine intelegi Scriptura.
Nu mi-am dat cu parerea. Postarea mea anterioara are la baza exegeza Sfintilor Parinti. Am sa ma straduiesc sa postez un fragment din Parintele Staniloae care in Dogmatica sa ne ofera mai multe interpretari ale Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.05.2010, 12:21:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cred ca este destul de clara postrea anterioara. Exista lor in comuniune cu Dumnezeu fara sa traiasca in afar Lui nu inseamna naivitate.
Poate pentru tine o fi. Pentru mine cunoasterea e cunoastere si existenta existenta.
Depinde ce intelegi prin naivitate
Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.05.2010, 12:39:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate pentru tine o fi. Pentru mine cunoasterea e cunoastere si existenta existenta.
Depinde ce intelegi prin naivitate
Ma folosesc de un citat filozofic- "Cuget inseamna ca exist". Existenta primilor oameni era lipsita de cugetare? Erau existente impersonale asemenea celorlate fapturi? Existenta lor era deosebita de a celorlalte fapturi necuvantatoare, deci existente cugetatoare.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 10.05.2010, 12:51:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Te rog sa nu mai iti dai cu parerea daca nu cunosti Biblia.
"9. Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului."
"5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul". "

Fraieri si Adam si Eva, puteau sa manance din pomul vietii ca sa nu mai poata muri si pe urma din pomul cunoasterii binelui si raului pentru ca pe urma pedeapsa cu moartea nu mai avea efect :).
Recomand Abecedarul credintei de Christos Yannaras-pagina100. Pentru mai multe lamuriri Teologie Dogmatica Ortodoxa- Parintele Staniloae vol I
Vei constata ca nu mi-am dat cu parerea.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.05.2010, 13:08:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ma folosesc de un citat filozofic- "Cuget inseamna ca exist". Existenta primilor oameni era lipsita de cugetare? Erau existente impersonale asemenea celorlate fapturi? Existenta lor era deosebita de a celorlalte fapturi necuvantatoare, deci existente cugetatoare.
Nu pot sa ma laud ca am inteles ce vrei sa spui, dar fac o incercare:

Negatia inversei unei propozitii adevarate e adevarata. Nu la fel se poate spune despre inversa unei propozitii adevarate.
Deci nu poti spune ca daca nu cugeti nu existi; corect e "daca nu existi atunci nu cugeti". Deci nu oricine exista si cugeta.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 10.05.2010, 13:40:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Daca "katius(h)a" imi este adresata mie, nu pot decat sa zic : I'm hit ! Mei-dei, mei-dei, am lusing control, am crasing, mama lui de "tupolev", c'am zis sa-mi iau si io, un boing, sau macar un f16 di la solduri...
Trufia, o usa spre nefiinta...
Absolut deloc , nici gând , mai ales că nu te cunosc personal ! Este o constatare generală . Sincer regret că te-ai simțit vizat , dar nu am avut gândul ăsta nici pe departe. O zi liniștită !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre uitarea binelui ionut12 Generalitati 6 27.03.2012 15:47:26
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 02:45:16
Ce inseamna "cunoasterea binelui si a raului"? mq Generalitati 27 23.01.2007 06:11:16