Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.05.2010, 16:49:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu ai raspuns la intrebare/
Cine a creat?
cun nu, tu nu vezi ca scrie acolo
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.05.2010, 16:59:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sigur le-a explicat ce inseamna moartea. Chiar daca nu murise nimeni pana atunci, trebuia doar ca ei sa-L creada pe Dumnezeu si sa il asculte. La asta s-a rezumat intotdeauna trairea in sfintenie. Dar ei au ales sa nu mai asculte de Dumnezeu, ci de satan, care le-a spus ca Dumnezeu ar fi nedrept ca le interzice acest pom, cand El voia doar sa-i protejeze. Aceeasi tactica o foloseste satan si azi cu mult succes si il face pe om sa ia grija lui Dumnezeu pentru el ca un atentat la libertatea personala. . Iar omul il crede, caci nu a invatat nimic din experientele trecute.
Astea sunt doar presupuneri.
Nu se pot face afirmatii pe baza de presupuneri.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.05.2010, 17:00:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Faptul ca nu scrie nu inseamna ca nu murea nimic.
Eu vorbeam pur teoretic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.05.2010, 17:05:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Astea sunt doar presupuneri.
Nu se pot face afirmatii pe baza de presupuneri.
Care sunt presupuneri?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.05.2010, 17:07:02
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
cun nu, tu nu vezi ca scrie acolo
Cine a creat pomul cunostintei binelui si raului?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.05.2010, 17:07:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sigur le-a explicat ce inseamna moartea. Chiar daca nu murise nimeni pana atunci, trebuia doar ca ei sa-L creada pe Dumnezeu si sa il asculte ...
Dar ei au ales sa nu mai asculte de Dumnezeu ...
la astea ma refeream
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.05.2010, 17:07:56
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu cred asa:
1. Ca Adam si Eva erau foarte destepti mult mai destepti (intelepti/cunoscatori) decat noi pentru ca se "scaldau" in Harul lui Dumnezeu si aveau contact nemijlocit cu El. Din cate stiu aureolele din icoane asta semnifica: cunostinta despre Dumnezeu a celui reprezentat. Cunosteau foarte bine si creatia, ca doar de-aia a dat Adam nume animalelor, tuturor dupa felul lor, deci le stia felul poate nu in sensul ca stia zoologia, dar sigur cunostea creatia. Abia dupa caderea din Har a inceput sa se "prosteasca" omul si cred ca desi a invatat foarte multe alte lucruri care sa-i serveasca supravietuirii trupesti, adevarata cunoastere, directa si nemijlocita, pe care o conferea Harul lui Dumnezeu, a inceput sa se stearga din el si generatie dupa generatie golul devenea tot mai mare si umplut de tot mai multa existenta trupeasca.

2. Ca intr-adevar nu murise nimic inainte, pentru ca prin acest pacat a intrat moartea in lume. Si daca intr-adevar murise *totusi* ceva inainte, aceasta era o moarte a diavolului si a ingerilor cazuti, moartea aia de care ne temem noi, moartea "de-a doua", duhovniceasca. Adica nu stiu daca e asa important faptul ca mureau sau nu molecule (si de fapt ce inseamna a muri o molecula sau materia), importanta e moartea asta a sufletului care e in afara lui Dumnezeu. Noi cand ne referim la Viata si la moarte, nu ne rugam sa fim izbaviti de moartea materiala ci de cealalta. Si din momentul in care au pus gura pe mar, au si murit din punctul asta de vedere chiar daca au mai trait pe urma o mie de ani sau cat au trait.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.05.2010, 17:08:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
la astea ma refeream
Doar prima e presupunere. Restul sunt chestii demonstrate si foarte frecvent intalnite si azi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 05.05.2010 at 17:10:34.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.05.2010, 17:12:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Doar prima e presupunere. Restul sunt chestii demonstrate si foarte frecvent intalnite si azi.
"ei au ales" - chiar a fost o alegere?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.05.2010, 17:14:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"ei au ales" - chiar a fost o alegere?
"De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat și plăcut ochilor la vedere și vrednic de dorit, pentru că dă știință, a luat din el și a mâncat și a dat bărbatului său și a mâncat și el."

Ti se pare ca i-a impins cinva din spate? Eva a avut timp sa "socoteasca", sa gandeasca, i-a placut pomul si l-a poftit. Adam nu dormea in timp ce musca din fruct.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre uitarea binelui ionut12 Generalitati 6 27.03.2012 15:47:26
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 02:45:16
Ce inseamna "cunoasterea binelui si a raului"? mq Generalitati 27 23.01.2007 06:11:16