Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 24.02.2009, 18:43:40
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Atunci va intreb iarasi...din prin faptele cele bune ne putem arata credinta?
Vai, domnule Geony. Ori aveti grave probleme de memorie ori faceti pe....
Vedeti postarea mea de acum cateva minute (ora 17:09:15), de pe aceeasi pagina pe care ne aflam.

Eu cred ca dvs. nici nu cititi raspunsurile mele. Doar cautati ,printre randuri, propozitii sau expresii de care sa va "agatati".
Reply With Quote
  #162  
Vechi 24.02.2009, 19:18:55
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Vai, domnule Geony. Ori aveti grave probleme de memorie ori faceti pe....
Vedeti postarea mea de acum cateva minute (ora 17:09:15), de pe aceeasi pagina pe care ne aflam.

Eu cred ca dvs. nici nu cititi raspunsurile mele. Doar cautati ,printre randuri, propozitii sau expresii de care sa va "agatati".
nu trebuia sa-mi aruncati"lecitina "in fata....am intrebat....DA sau NU?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 24.02.2009, 19:31:50
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
nu trebuia sa-mi aruncati"lecitina "in fata....am intrebat....DA sau NU?
"Eu iti voi arata credinta mea din faptele mele" (Iacov 2:18)

Raspunsul este "da". Numai sa fie fapte ale credintei.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.02.2009, 20:14:36
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Apostolul Pavel foloseste intr-un mod aproape "obositor", expresia "este scris". Cand Sfantul Apostol venea cu o talcuire sau invatatura se folosea de Sfanta Scriptura. Aplica principiul Scriptura se talcuieste cu Scriptura.
Asta explica si ce spune Apostolul Petru ca "nici o proorocie nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia".
"Si cu faptul acesta se potrivesc cuvintele proorocilor, dupa cum este scris."(Fapte 15:15)
"Eu cred tot ce este scris in lege si prooroci"(Fapte 24:14)
"Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, ... ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris"(1 Cornteni 4:6)
Versetele pe care le-ati dat nu au absolut nici o legatura cu ce s-a discutat aici. La momentul in care a scris aceste lucruri apostolul Pavel, Noul Testament, in cea mai mare parte a sa nu era inca scris. Aici sf Pavel se referea la Vechiul Testament. Si tot el spune:
2 Tes 2.15. ,,asadar fratilor stati neclintiti si tineti invataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai , fie prin epistola noastra,,

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Sfantul Apostol Pavel insista asupra expresiei "dupa cum este scris" de vre-o 38 de ori. Prin asta ne arata clar un mod de a intelege corect invataturile crestine.
Fireste ca da. Si Sfanta Traditie a devenit in cea mai mare parte scrisa, chiar daca nu face parte din Scripturi.
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Care este garantia ca dvs. nu rastalmaciti Sfanta Scriptura? Sa nu-mi spuneti ca scrierile Sfintilor Parinti, pentru ca nu va cred. Este evident faptul ca faceti selectie din invataturile lor.
Despe ce rastalmacire a Sfintilor Parinti e vorba? Si cand am facut eu sau alt forumist o selectie intre scrierile sfintilor parinti?
Ai uitat din nou sa raspundeti la urmatoarele aspecte:
Hristos spune:
Matei 28.19-20 "învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și [COLOR=#ff0000]iată Eu cu voi sunt în toate zilele[/COLOR], până la sfârșitul veacului. Amin.
Așadar Hristos va purta de grijă Bisericii sale TOT TIMPUL, nu scrie nicăieri că trupul lui Hristos, Adică sfânta Biserică va funcționa în primul veac apoi va fi coruptă până în veacul al 19-lea când se vor naște diferite secte care "să o reformeze".
Col 1.18 "[COLOR=#ff0000]Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii[/COLOR]; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. "
Efeseni 3.21 „[COLOR=#ff0000]Lui fie slava în Biserică și întru Hristos Iisus în toate neamurile VEACULUI VEACURILOR[/COLOR]. Amin!"
Scrie aici că Hristos va lucra prin Biserica sa, doar o perioadă de timp, după care o va părăsi ca să revină iar când se vor forma sectele protestante?
Efeseni 5.29 "Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica"
Mat.16.18 "Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră[COLOR=#ff0000] voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui".[/COLOR]
1 Timotei 3.15 "casa lui Dumnezeu [COLOR=#ff0000]este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului[/COLOR]".

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Ce vreti sa spuneti cu asta? Nu poate fi numita "Biserica Dumnezeului celui viu, stalp si temelia adevarului" acea institutie religioasa care are minciuni chiar si in pravila bisericeasca (am mai discutat despre asta). Lasati versetele in Sfanta Scriptura si nu vi le mai insusiti ca pe niste lozinci preamaritoare..
Pai este sau nu este? Biserica ,, stalpul si temelia adevarului,,? Care a fost aceasta Biserica pana la aparitia sectei adventiste?
Toate cele 30 de mii de secte actuale neoprotestante actuale susțin că prin interpretarea personală a Sfintei Scripturi se ajunge la mântuire, dacă e așa, atunci cum s-au mântuit oamenii vreme de aproape 2.000 de ani, timp în care majoritatea zdrobitoare a oamenilor nu știau să crie și să citească, pentru că spune clar Hristos că va fi cu noi, prin intermediul Bisericii sale până la sfârșit?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.02.2009, 20:23:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Domnule "vasinec" se pare ca sunteti omul de "serviciu" al protestantilor. Postati fara pauza. Sincer va spun, nu m-ati luminat cu nimic pana acum. Privind la ceea ce postati, ma intreb - oare nu doriti cu ardoare sa fiti exact ceea ce nu trebuie sa fiti? Dumnezeu stie precis ce ni se potriveste fiecaruia. Asa ca e bine ca din cand in cand, daca nu macar zilnic, sa cereti sa va ajute sa impliniti voia Sa, iar nu voia dumneavoastra.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 25.02.2009, 12:57:41
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sincer va spun, nu m-ati luminat cu nimic pana acum. Privind la ceea ce postati, ma intreb - oare nu doriti cu ardoare sa fiti exact ceea ce nu trebuie sa fiti? Dumnezeu stie precis ce ni se potriveste fiecaruia. Asa ca e bine ca din cand in cand, daca nu macar zilnic, sa cereti sa va ajute sa impliniti voia Sa, iar nu voia dumneavoastra.
Dumnezeu sa va lumineze, nu eu.
In ceea ce priveste voia lui Dumnezeu, chiar mi-am pus intrebarea daca este bine ce fac. Si m-am rugat pentru asta. Mi-a venit in minte ceea ce facea Apolo (Faptele Apostolilor 18:23-28). Cuvantul lui Dumnezeu apreciaza atitudinea sa.

Credeti ca este voia lui Dumnezeu sa citesti o gramada de minciuni si sa le lasi sa-si faca efectul in mintea oamenilor?

In plus, am cautat doar Adevarul. Imi pare rau de anumite atitudini rautacioase pe care le-am avut, in mod nejustificat (ca uneori este nevoie sa fii mai "aspru", cu unele persoane).

Oricum, daca simt indemn de la Dumnezeu sa incetez cu aceste postari, o voi face fara ezitare. Eu nu schimb nimic. Doar Dumnezeu poate schimba. Si are mijloacele Sale.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 25.02.2009, 13:10:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Versetele pe care le-ati dat nu au absolut nici o legatura cu ce s-a discutat aici. La momentul in care a scris aceste lucruri apostolul Pavel, Noul Testament, in cea mai mare parte a sa nu era inca scris. Aici sf Pavel se referea la Vechiul Testament. Si tot el spune:
2 Tes 2.15. ,,asadar fratilor stati neclintiti si tineti invataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai , fie prin epistola noastra,,


Fireste ca da. Si Sfanta Traditie a devenit in cea mai mare parte scrisa, chiar daca nu face parte din Scripturi.
2 Tes 2.15. ,,asadar fratilor stati neclintiti si tineti invataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai , fie prin epistola noastra,,

Spune stati neclintiti in invataturile pe care le-ati primit. Nu spune, invataturile pe care le veti primi (prin Sfanta Traditie).

Crestinii din Tesalonic, erau sfatuiti sa se tina de invataturile primite fie prin viu grai, fie prin epistole (aveau doua variante). Noi, crestinii de astazi, avem epistolele. Sa stam neclintiti in aceste invataturi, spune Sfantul Apostol.

Alte scrieri ne pot fi de ajutor in intelegerea si punerea in practica a invataturilor Sfintei Scripturi. Dar nu au voie sa fie o adaugire.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 27.02.2009, 09:38:00
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
2 Tes 2.15. ,,asadar fratilor stati neclintiti si tineti invataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai , fie prin epistola noastra,,

Spune stati neclintiti in invataturile pe care le-ati primit. Nu spune, invataturile pe care le veti primi (prin Sfanta Traditie).

Crestinii din Tesalonic, erau sfatuiti sa se tina de invataturile primite fie prin viu grai, fie prin epistole (aveau doua variante). Noi, crestinii de astazi, avem epistolele. Sa stam neclintiti in aceste invataturi, spune Sfantul Apostol.

Alte scrieri ne pot fi de ajutor in intelegerea si punerea in practica a invataturilor Sfintei Scripturi. Dar nu au voie sa fie o adaugire.
Domnule vasinec unde scrie in Biblie ca toate invataturile care vor fi primite prin viu grai , nu vor fi adevarate?
Reply With Quote
  #169  
Vechi 27.02.2009, 13:40:10
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Domnule vasinec unde scrie in Biblie ca toate invataturile care vor fi primite prin viu grai , nu vor fi adevarate?
Nu scrie nicaieri asa ceva. Dar Sfanta Scriptura ne indeamna sa cercetam toate invataturile si sa respingem ce este in contradictie cu Cuvantul lui Duneze (cum ar fi o multime de traditii si invataturi pagane, invelite in ambalaj crestin).

Un exemplu, ne sunt crestinii din Berea, care-l verificau cu Scriptura chiar si pe Sfantul Apostol Pavel. Si ei sunt laudati pentru aceasta.

"Au primit Cuvantul cu toata ravna, si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spune este asa."(Faptele apostolilor 17:11)
Reply With Quote
  #170  
Vechi 27.02.2009, 22:28:19
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
2 Tes 2.15. ,,asadar fratilor stati neclintiti si tineti invataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai , fie prin epistola noastra,,
Spune stati neclintiti in invataturile pe care le-ati primit. Nu spune, invataturile pe care le veti primi (prin Sfanta Traditie).
Crestinii din Tesalonic, erau sfatuiti sa se tina de invataturile primite fie prin viu grai, fie prin epistole (aveau doua variante). Noi, crestinii de astazi, avem epistolele. Sa stam neclintiti in aceste invataturi, spune Sfantul Apostol.
Aici apostolul atrage atenia că o parte din invățături au un caracter oral și că până in momentul in care Pavel redacta scrisoarea respectivă nu erau așternute în scris. Acest lucru va reveni Sfintei Tradiții. La fel o face și evanghelistul Ioan:
21.25 "Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin"
Hristos spune limpede că va lucra prin intermediul Bisericii după înălțarea sa:
Ioan 16.12 " [COLOR=red]Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.[/COLOR] "
Efeseni 5.29 "Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica"
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50