Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 02.03.2009, 20:16:56
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Exact domnule e "antibilică", dar de citatele biblice de mai jos ce spun adventiștii tăi:

[SIZE=1][/SIZE][SIZE=1].[/SIZE]
Acele citate le-ati mai repostat de multe ori (altceva nu stiti sa faceti) si ati si primit raspuns la ele, tot de multe ori.

Noi am mai discutat de nenumarate ori aceste versete. Daca ne uitam in topicul "Despre penticostali, baptisti, adventisti", intre pag. 27-31 dvs. si cu mine (ma numeam "mariann") am discutat aceleasi probleme. Acest lucru il recunoasteti si dvs., intr-o postare ulterioara, de pe topicul "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte" (titlu mincinos). Redau un fragment din postarea in care recunoasteti acest lucru:

"Am discutat si eu cu sectantul respectiv de mai sus atunci când intra pe forum sub denumirea de Mariann, această problemă a inexistentei constiente a sufletului după moarte" (am copiat dintr-o postare a dvs.)

Apoi, pe topicul pe care ne aflam, reincepe discutia pe aceleasi probleme, incepand de la pag. 12. Desi v-am raspuns, treptat la toate intrebarile (nu cred ca am scapat ceva), dvs., in disperare ati inceput sa postati in mod repetat aceleasi si aceleasi intrebari, doar ca sa umpleti paginile.

Ati primit raspuns la toate problemele ridicate, in repetate randuri (Schibarea la fata, pilda bogatului nemilostiv, 1 Petru 3:18,19; Marcu 9:43,44; 2 Corinteni 5:8,9; Matei 2:31,32, etc).

Cu toate acestea, ultima dvs. postare (cea de azi 26.02.2009 sau 23.02.2006), o putem regasi aproape identic, in paginile acestui topic, chiar de cate 2-3 ori pe aceeasi pagina. Revedeti paginile 15, 17, 19, 21, 22, 23, 24, 26, 32, 34, 35, 36, 37, 41, 46, 47.

Puteti sa va manifestati neputinta repostand, in continuare, aceleasi texte la care ati primit raspuns. Deocamdata, mai sunt si alti parteneri de discutie. Dvs. sunteti doar o caseta care se tot reia si nu cred ca merita sa va raspund decat atunci cand voi avea prea mult timp.
  #602  
Vechi 02.03.2009, 20:26:57
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Exact domnule e "antibilică", dar de citatele biblice de mai jos ce spun adventiștii tăi:

[SIZE=1][/SIZE]
Si totusi, va dau un mic raspuns. "Adventistii mei" au inteles acele versete postate de dvs. la nesfarsit, in acelasi fel cum le-a inteles Sfantul Iustin Martirul. Va dau doaua citate din scrierile Sfantului:

“Sufletul traieste pentru ca Dumnezeu ii da viata. Caci sufletul nu traieste prin el insusi, cum traieste Dumnezeu. Singur Dumnezeu este nemuritor, iar toate celelelte… sunt nascute si stricacioase. Prin urmare, sefletele nu sunt nemuritoare, ci sufletele vor muri” (Citat de T. Bodogare, in “Apologetii in limba greaca”, 1980, Bucuresti, pag. 98,99.)

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".
  #603  
Vechi 02.03.2009, 21:15:54
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
“Sufletul traieste pentru ca Dumnezeu ii da viata. Caci sufletul nu traieste prin el insusi, cum traieste Dumnezeu. Singur Dumnezeu este nemuritor, iar toate celelelte… sunt nascute si stricacioase. Prin urmare, sefletele nu sunt nemuritoare, ci sufletele vor muri”



D-le, ideea nemuririi sufletului e esențială in crestinism. Ai venit cu niste citate pe care le-ai scos din context la modul cel mai prostesc. Aici teologia ortodoxa se referă la faptul că omul, nu posedă nimic prin el insusi ca D-zeu, ci numai prin har. Iar la conceptul de moarte in citatele care le-ai dat se referă la moartea simțămintelor de apropiere de Dumnezeu, moarte a stării de credință, nu de moarte a sufletului cum susțin adventiștii. Sensul în care e folosit cuvântul moarte in citatele care le-ai dat este folosit și de Hristos:
Mat.8.21 “Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și LASĂ MORȚII SĂ-ȘI ÎNGROAPE MORȚII LOR.”
Și de Pavel la 1 Tim.5.5-6 “Cea cu adevărat văduvă și rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu și stăruiește în cereri și în rugăciuni, noaptea și ziua. Iar cea care trăiește în desfătări, DESI E VIE, E MOARTA.”
Este vorba aici de persoane care viețuiesc, dar dacă nu au credință și nu au harul lui D-zeu, sunt ca și moarte, acesta este sensul pe care il are cuvântul “moarte” și în versetele pe care l-ai înșiruit domnule vasinec, nu acela că sufletul omului moare odată cu trupul său cum susțin adventistii tăi.

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80."DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".


Aici sfântul Iustin Martirul nu se referă la dispariția sufletului după moarte cum susțin sectele adventiste și iehoviste, ci îi avertizează pe creștini sa nu îi creadă pe cei ce se consideră mântuiți încă de pe lumea aceasta și sunt siguri că vor merge în Rai, înainte de judecată, cum susțin anumite secte neoprotestante actuale.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #604  
Vechi 03.03.2009, 10:10:44
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul


D-le, ideea nemuririi sufletului e esențială in crestinism.
Ideea nemuririi sufletului este esentiala in spiritism.

In crestinism este esentiala nadejdea INVIERII (pentru asta trebuie sa te impaci cu realitatea mortii).
  #605  
Vechi 03.03.2009, 12:03:42
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".
De ce nu dati textul integral , domnule vasinec ? Desprindeti textele din context asa cum fac toti neoprotestantii, chipurile "pt a se potrivi" doctinei si afirmatiilor d-voastra !!!!
  #606  
Vechi 03.03.2009, 13:35:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
De ce nu dati textul integral , domnule vasinec ? Desprindeti textele din context asa cum fac toti neoprotestantii, chipurile "pt a se potrivi" doctinei si afirmatiilor d-voastra !!!!
Daca sperati sa intelegeti altceva, dati-l dvs. Eu cred ca Sfantul Iustin Martirul se exprima clar si fara echivoc. Spusele sale sunt acoperite si de Sfanta Scriptura.

In schimb, sunt in contradictie cu unele invataturi, cu radacini pagane, care se regasesc in teologia ortodoxa. Ca sa va convingeti cititi aceasta interesanta prezentare a "plimbarii sufletului" dupa moartea omului:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm

Faceti o comparatie intre decenta si limpezimea spuselor Sfantului Iustin Martirul si invataturile de pe link-ul postat.
  #607  
Vechi 03.03.2009, 13:43:56
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca sperati sa intelegeti altceva, dati-l dvs. Eu cred ca Sfantul Iustin Martirul se exprima clar si fara echivoc. Spusele sale sunt acoperite si de Sfanta Scriptura.

In schimb, sunt in contradictie cu unele invataturi, cu radacini pagane, care se regasesc in teologia ortodoxa. Ca sa va convingeti cititi aceasta interesanta prezentare a "plimbarii sufletului" dupa moartea omului:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm

Faceti o comparatie intre decenta si limpezimea spuselor Sfantului Iustin Martirul si invataturile de pe link-ul postat.
Ai inteles gresit ce spune Sfantul Iustin Martirul. Se refera la cei care se cred mantuiti deja (aici se regasesc neo-protestantii)
  #608  
Vechi 03.03.2009, 13:56:51
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ai inteles gresit ce spune Sfantul Iustin Martirul. Se refera la cei care se cred mantuiti deja (aici se regasesc neo-protestantii)
Prin anii 150 nu existau nici protestanti nici neo-protestanti. Existau, in schimb, din plin, influentele filozofiei grecesti, de unde vine si teoria sufletului nemuritor si tot noianul de nascociri ce deriva din aceasta teorie pagana.
  #609  
Vechi 03.03.2009, 14:00:20
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Prin anii 150 nu existau nici protestanti nici neo-protestanti. Existau, in schimb, din plin, influentele filozofiei grecesti, de unde vine si teoria sufletului nemuritor si tot noianul de nascociri ce deriva din aceasta teorie pagana.
Nu am zis ca prin primele secole existau neo-protestanti. Am zis ca in categoria celor care se cred mantuiti deja intra neo-protestantii.
  #610  
Vechi 03.03.2009, 14:21:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Nu am zis ca prin primele secole existau neo-protestanti. Am zis ca in categoria celor care se cred mantuiti deja intra neo-protestantii.
Cred ca dvs. comentati altceva nu spusele Sfantului Iustin Martirul. Le redau ca sa le citi mai bine:

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".

Stiti ca in filozofia greaca, in special in cea a lui Platon, sufletele erau considerate nemuritoare. Exista pericolul ca in crestinism sa patrunda aceasta filozofie si omul sa creada ca, imediat ce el va muri, sufletul lui va merge in rai (toti spera asa ceva). In acest caz, invierea mortilor (teorie pur crestina) ar fi redusa ca importanta. Lucru care, din pacate s-a si intamplat.

Sfantul Iustin Martirul vorbeste despre o credinta (aceea a sufletului nemuritor) care face inutila credinta crestina a INVIERII.

Va mai dau un citat din Sfantul Iustin Martirul, ca sa va lamuriti in felul cum vedea problema "sufletului nemuritor".

“Sufletul traieste pentru ca Dumnezeu ii da viata. Caci sufletul nu traieste prin el insusi, cum traieste Dumnezeu. Singur Dumnezeu este nemuritor, iar toate celelelte… sunt nascute si stricacioase. Prin urmare, sefletele nu sunt nemuritoare, ci sufletele vor muri” (Citat de T. Bodogare, in “Apologetii in limba greaca”, 1980, Bucuresti, pag. 98,99.)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17