Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 29.01.2007, 20:58:54
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Indoctrinarea cu simbolurile religioase s-a facut in timp, iar cu scrierea religiile au dezvoltat aceaste simboluri pina la cele latine, raspindite apoi in Europa. Cultul zeului a schimbat in functie de scrierea care il reprezenta si a dat nastere, in ultimele milenii, traditiei cu zeul descris in biblia crestina.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 03.02.2007, 18:25:58
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Tu astepti ceva de la duhurile inchipuite in presitorie si devenite cu monoteismul o unealta de dominatie? http://www.africamaat.com/article.php3?id_article=362
Reply With Quote
  #193  
Vechi 03.02.2007, 23:19:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Jeniffer: Tu esti botezata?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 04.02.2007, 15:00:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit



DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU

Sfantul Efrem Sirul arata ca aproape de chilia lui era un pustnic cu numele Iulian.
Acest pustnic isi facuse o chilie in forma de mormant intr-o piatra si statea acolo si pururea se ruga si postea. Dormea pe piatra jos, caci nu avea pat. Dar avea umilinta si lacrimi in rugaciune, incat, cand citea la psaltire sau in Sfanta Scriptura, unde vedea scris cuvantul " Doamne ", " Dumnezeule " sau " Iisus Hristos ", statea si varsa multe lacrimi pe numele Mantuitorului.
Safntul Efrem spunea : M-am dus odata la dansul si cand m-am uitat in cartile lui, acolo unde era scris " Dumnezeu " sau " Iisus Hristos ", acolo nu se mai cunosteau slovele.
N-am cunoscut lucrarea lui. Atunci l-am intrebat :
- Parinte, de ce in cartile sfintiei tale, unde sta scris numele lui Dumnezeu este sters ?
Sfantul Efrem ii era un fel de duhovnic al lui.
- Pentru Dumnezeu, Parinte Efrem, iti voi spune : Femeia aceea pacatoasa din Evanghelie, a spalat picioarele Mantuitorului si le-a sters cu parul capului ei, iar eu, cand vad scris numele Mantuitorului, parca Il vad pe El, si atunci curg multe lacrimi din ochii mei. Macar ca nu vad picioarele Lui, ii vad numele Lui de pe carti.
Vezi cata umilinta era in acest suflet ? Cata patrundere si simtire dumnezeiasca in el ? A zis Sfantul Efrem :
Buna este lucrarea ta, parinte, dar pentru Dumnezeu, te rog sa cruti cartile. Ca daca ai sa mai plangi mult, nu se va mai cunoaste nimic pe ele.
Asa multa umilinta avea.
Apoi l-a intrebat Sfantul Efrem :
- Cum ai atata umilinta ?
- Eu, cand imi aduc aminte ca Dumnezeu m-a adus in fiinta din ce nu am fost si ca ma rabda in toate zilele vietii mele si in toate clipele pentru neputintele si pacatele pe care le fac cu gandul, cu voie sau fara voie, cu stiinta sau cu nestiinta, ma gandesc cat de bun este Dumnezeu si cat sunt eu de rau, ca sunt un izvor de pacate.
Cugetand asa, nu pot sa nu plang, rugand pe Dumnezeu sa faca mila cu mine, cum a facut altadata cu femeia cea pacatoasa.
La urma a spus Sfantul Efrem : " Ai vazut un om care iubea pe Dumnezeu din toata inima ? unde vedea numele lui Dumnezeu, il uda cu lacrimi. Aceasta dragoste de Dumnezeu, cine o are cu adevarat, se mantuieste ".
Noi citim carti, in plus, ne rugam ceasuri intregi fara umilinta, fara zdrobire, fara lacrimi si rugaciunea noastra este seaca, o rugaciune cu seceta, cu uscaciune, cu raceala, cu parasirea darurilor. Si de ce ? Pentru ca ne rugam doar cu gura; nici cu inima si nici cu mintea nu ne rugam.
Cine vrea sa iubeasca pe Dumnezeu, trebuie sa invete ca pururea sa verse lacrimi pentru pacatele lui.



Reply With Quote
  #195  
Vechi 04.02.2007, 15:08:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sau spunele ceva desprte:
Ce urmărește Dumnezeu
Până la judecata din urmă, mântuirea se poate dobândi oriunde; și pe câmpuri de bătaie; și se poate dobândi și în iad; și se poate pierde oriunde, și în mănăstire, și în ceata Sfinților Apostoli, și s-a pierdut și-n Rai. Tâlharul, răstignit pentru faptele sale, a sărit de pe cruce în Rai și Lucifer ca fulgerul a căzut din Ceruri. Orbul din naștere capătă vederea și a văzut pe Dumnezeu și a vorbit cu El, iar fariseii templului o pierdeau, zicând că-I păcătos și are drac. Cereau semn și umblau să omoare pe Lazăr cel înviat a patra zi din morți. Orbirea răutății, stând de-a pururea împotriva Adevărului, nu are leac, dar are pedeapsă. De aceea înfruntând mânia, a zis că vameșii și păcătoasele vor lua-o înaintea "drepților" în Împărăția Cerurilor, și că se face bucurie în Ceruri, pentru un păcătos ce se întoarce.

Această întoarcere urmărește Dumnezeu să ne-o câștige, însă nu poate dacă nu ne învoim și noi. De aceea ne poartă pe tot felul de căi, și ne cheamă cu tot felul de surle și, dacă trebuie, ne grăiește și cu tunul.

Ceea ce urmărește Dumnezeu în tot chipul este mântuirea sau întoarcerea noastră duhovnicească spre El și Acasă, chiar dacă mai rămânem și în viața aceasta. Oamenii însă, legați în neștiință, scurți la minte și slabi în credință, urmăresc viața pământească și toată mâhnirea lor e pentru trupuri (Înțelepciunea lui Isus Sirah 41, 14).

Cât ține forma aceasta de viață, oamenii vor fi amestecați: cei din Noul Testament, fiii Harului, cu cei din Vechiul Testament, pe care numai frica legii îi mai ține în rânduială și oamenii fără nici un testament, oamenii fărădelegii și ai neorânduielii fără leac, care sunt fiii celui rău.

"Acela care iubește lucrurile bune și frumoase tinde de bună voie spre Harul dumnezeirii, fiind călăuzit de Providență prin rațiunile înțelepciunii. Iar acela ce nu-i îndrăgostit de acestea e tras de la păcat împotriva voii lui, și lucrul acesta îl face judecata cea dreaptă, prin diferite moduri de pedepse. Cel dintâi, adică iubitorul de Dumnezeu, e îndumnezeit prin Providență, cel de-al doilea, adică iubitorul de materie, e oprit de Judecată să ajungă la osândă." (Sf. Maxim Mărturisitorul, Răspunsuri către Talasie, Întrebarea 54, Filocalia, Sibiu, 1948, ed. I, vol. 3, p. 252).

Drept aceea, până ce nu vom ajunge la aceeași părere cu Dumnezeu despre viața noastră pământească, precum și despre cealaltă, de pe celălalt tărâm, nu vom avea liniște în suflet, nici unii cu alții, nici sănătate în trup și nici în orânduirea omenească.

Trebuie să ne plecăm înțelepciunii atotștiutoare a lui Dumnezeu, care, în tot ce face, urmărește înțelepciunea noastră, ori pricepem ori nu pricepem aceasta. Când ne plecăm capul și vrem și noi ce-a vrut Dumnezeu, în clipa aceea căpătăm liniștea sufletului, orice ar fi dat peste zilele noastre. Căci El e Stăpânul vieții și al morții, de El ascultă zidirea și de El se teme iadul, și din porunca Lui ascultă dracii de Satana al lor. "Toți locuitorii pământului sunt nimica înaintea Lui; El face ce vrea cu oastea cerului și cu locuitorii pământului, și nimeni nu poate să stea împotriva mâniei Lui, nici să-i zică: Ce faci?" (Daniil 4, 32).

Când a vrut să mântuiască pe Adam și cu toți drepții, din iad i-a scos și poate să scoată din ghearele morții pe oricine vrea. De aceea au și zis Părinții, mângâind pe oameni: "Că păcătos ca un drac de-ai fi, nu deznădăjdui de puterea lui Dumnezeu", fiindcă oricine, care în primejdie de moarte fiind, de va chema numele Domnului își va mântui sufletul său, căci, în ce-l va afla moartea în aceea va fi în veci. Iată de ce, neștiindu-ne sfârșitul, suntem datori a ne afla mereu în pocăință, ca într-însa să fim socotiți în veci. Amin.

Reply With Quote
  #196  
Vechi 04.02.2007, 17:49:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Textul anterior ii apartine Pr.Arsenie Boca
Reply With Quote
  #197  
Vechi 04.02.2007, 17:54:16
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Se pare ca eu am sesizat cam tarziu...
Reply With Quote
  #198  
Vechi 04.02.2007, 18:04:50
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Tu astepti ceva de la duhurile inchipuite in presitorie si devenite cu monoteismul o unealta de dominatie?
Fatuca, daca tu tii mortis sa fii ruda cu maimuta, n-ai decat, din partea mea poti sa te duci la zoo...
Toti marii filozofi si oameni de stiinta au crezut in Dumnezeu; cine te crezi tu sa-i faci p-aia prosti ca au crezut?
Despre tine si "semenii" tai, Scriptura e foarte clara: "Zis-a cel nebun intru inima sa: Nu este Dumnezeu" Iar parintele Arsenie Boca adevarat graieste: "Daca ai bate pe un ateu cu dovezile ca pisalogul in piulita si tot nu vei desface pe nebun de la nebunia sa. Mintea care cugeta ca nu exista Dumnezeu cade in propria sa sentinta, caci a te lupta din toate puterile impotriva a ceea ce nu exista dovedeste nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul si prin urmare si nebunia mintii care o conduce. Da, da, tu esti aia, jenico... o minte bolnava care isi pierde timpul pe internet cautand sa demonstreze ca un lucru nu exista.
Si iti dau o veste proasta: stiinta contrazice evolutia; ateii n-au nicio dovada stiintifica pentru a-si sustine nebunia; totul este doar speculatie si controversa. Dimpotriva, stiinta sustine Creationismul; de la straturile geologice pana la fosilele de dinozaur, totul este mentionat in Biblie si aprobat de stiinta.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 07.02.2007, 21:07:06
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Am citit conferinte ale P. Serafim Rose in legatura cu afirmatia lui Jeniffer. Pe ultimul drum al vietii Darwin a recunoscut ca a gresit si ca argumentele sale au fost speculatii. F.F. interesant. Ce intrebari frumoase au avut studentii!!! P. Gheorghe Calciu in Rugaciune si lumina mistica de asemenea trateaza toate emanatiile moderne cu argumente demonstrate stiintific cum ca toate sunt pure speculatii.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 04.03.2007, 01:40:09
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Ce bine ar fi daca si stiinta ar avea asemenea revelatii! Dar stiinta ..seaca, ne spune altceva! Si partea proasta e ca saraca, nu prea doarme de multe decenii! Pe cand religia...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10