Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2010, 21:00:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Explica IPS Anania la versetele de la Sfantul Evanghelist Matei,cap 16,versetele 16-18:
"
16.Raspunzand Simon Petru, a zis:"Tu esti Hristosul,Fiul lui Dumnezeu-Cel-Viu!"
17.Iar Iisus ,raspunzand, i-a zis:"Fericit esti,Simone,fiul lui Iona,ca nu trup si sange ti-au descoperit aceasta,ci Tatal Meu Cel din ceruri.
18.Si Eu iti spun tie ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui."
IPS Anania zice asa:
"Relatia semantica Petru-piatra din acest verset este urmatoarea:
In limba greaca primul termen este de gen masculin: o petros si inseamna "piatra" in sens generic, materie pietroasa, simbol al duritatii ("tare ca piatra") sau al insensibilitatii ("inima de piatra"), dar piatra mobila, cu dimensiuni intre pietricica si pietroi; al doilea termen e substantiv de gen feminin: e petra si inseamna eminamente "stanca", aceasta fiind fiind si simbol al imobilitatii ("neclintit ca o stanca") sau al inflexibilitatii ("vointa de stanca").Asadar , traducerea riguros exacta a textului este:
"tu esti Petru si pe aceasta stanca voi zidi Biserica Mea",dar in acest ,caz,ea nu mai reproduce jocul de cuvinte in virtutea caruia Iisus i-a schimbat lui Simon numele in Petru. Consecinta exegetica este aceea ca expresia "pe aceasta piatra" (epitavte te petra) nu se refera la persoana lui Petru, ci la marturisirea acestuia din versetul 16, ca temelie a Bisericii lui Hristos.De altfel ,adresandu-i-Se lui Petru,Iisus fusese cat se poate de limpede:
"pe aceasta piatra (stanca) voi zidi Biserica Mea", nu:
Biserica ta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2010, 21:07:15
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Explica IPS Anania la versetele de la Sfantul Evanghelist Matei,cap 16,versetele 16-18:
"
16.Raspunzand Simon Petru, a zis:"Tu esti Hristosul,Fiul lui Dumnezeu-Cel-Viu!"
17.Iar Iisus ,raspunzand, i-a zis:"Fericit esti,Simone,fiul lui Iona,ca nu trup si sange ti-au descoperit aceasta,ci Tatal Meu Cel din ceruri.
18.Si Eu iti spun tie ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui."
IPS Anania zice asa:
"Relatia semantica Petru-piatra din acest verset este urmatoarea:
In limba greaca primul termen este de gen masculin: o petros si inseamna "piatra" in sens generic, materie pietroasa, simbol al duritatii ("tare ca piatra") sau al insensibilitatii ("inima de piatra"), dar piatra mobila, cu dimensiuni intre pietricica si pietroi; al doilea termen e substantiv de gen feminin: e petra si inseamna eminamente "stanca", aceasta fiind fiind si simbol al imobilitatii ("neclintit ca o stanca") sau al inflexibilitatii ("vointa de stanca").Asadar , traducerea riguros exacta a textului este:
"tu esti Petru si pe aceasta stanca voi zidi Biserica Mea",dar in acest ,caz,ea nu mai reproduce jocul de cuvinte in virtutea caruia Iisus i-a schimbat lui Simon numele in Petru. Consecinta exegetica este aceea ca expresia "pe aceasta piatra" (epitavte te petra) nu se refera la persoana lui Petru, ci la marturisirea acestuia din versetul 16, ca temelie a Bisericii lui Hristos.De altfel ,adresandu-i-Se lui Petru,Iisus fusese cat se poate de limpede:
"pe aceasta piatra (stanca) voi zidi Biserica Mea", nu:
Biserica ta.
Defapt explica foarte bine Parintele Wladimir Guette in cartile sale care... :P foarte, foarte greu le gasesti prin bibliotecile din Occident! Cine stie de ce :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2010, 21:09:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Explica IPS Anania la versetele de la Sfantul Evanghelist Matei,cap 16,versetele 16-18:
"
16.Raspunzand Simon Petru, a zis:"Tu esti Hristosul,Fiul lui Dumnezeu-Cel-Viu!"
17.Iar Iisus ,raspunzand, i-a zis:"Fericit esti,Simone,fiul lui Iona,ca nu trup si sange ti-au descoperit aceasta,ci Tatal Meu Cel din ceruri.
18.Si Eu iti spun tie ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui."
IPS Anania zice asa:
"Relatia semantica Petru-piatra din acest verset este urmatoarea:
In limba greaca primul termen este de gen masculin: o petros si inseamna "piatra" in sens generic, materie pietroasa, simbol al duritatii ("tare ca piatra") sau al insensibilitatii ("inima de piatra"), dar piatra mobila, cu dimensiuni intre pietricica si pietroi; al doilea termen e substantiv de gen feminin: e petra si inseamna eminamente "stanca", aceasta fiind fiind si simbol al imobilitatii ("neclintit ca o stanca") sau al inflexibilitatii ("vointa de stanca").Asadar , traducerea riguros exacta a textului este:
"tu esti Petru si pe aceasta stanca voi zidi Biserica Mea",dar in acest ,caz,ea nu mai reproduce jocul de cuvinte in virtutea caruia Iisus i-a schimbat lui Simon numele in Petru. Consecinta exegetica este aceea ca expresia "pe aceasta piatra" (epitavte te petra) nu se refera la persoana lui Petru, ci la marturisirea acestuia din versetul 16, ca temelie a Bisericii lui Hristos.De altfel ,adresandu-i-Se lui Petru,Iisus fusese cat se poate de limpede:
"pe aceasta piatra (stanca) voi zidi Biserica Mea", nu:
Biserica ta.
tu ce crezi ca e mai tare: apa sau piatra?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2010, 22:03:47
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
o fi fost... cel putin nu s-a indatorat, cu multe generatii de platit de-acum incolo. dar l-am omorat... nu ne-a fost de ajuns o lectie ( in care "credem"?) nu era suficient sa-l inchidem, sa-i luam puterea, daca nu o merita?

A cata porunca a lui Dumnezeu am incalcat-o prin asta?
Rectificare uitla: nu NOi l-am omorat, ci gasca de securisti care au vrut sa scape de el si sa ia banii; acestia au fost 'crescuti" de el, au avut privilegii de la el; nu a fost nici un referendum pe aceasta tema: " ce facem, il omoram, il trimitem la inchisoare, ii dam margarina Unirea pe paine 10 ani?" Asa incat nu considera tot poporul vinovat pentru pentru mascarada aia de acu' 20 de ani.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2010, 22:53:22
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Rectificare uitla: nu NOi l-am omorat, ci gasca de securisti care au vrut sa scape de el si sa ia banii; acestia au fost 'crescuti" de el, au avut privilegii de la el; nu a fost nici un referendum pe aceasta tema: " ce facem, il omoram, il trimitem la inchisoare, ii dam margarina Unirea pe paine 10 ani?" Asa incat nu considera tot poporul vinovat pentru pentru mascarada aia de acu' 20 de ani.
nu as vrea, dar in momentul in care aud cum se judeca, cu atat mai mult un mort, ce sa cred? mai bine sa spunem: Dumnezeu sa-l ierte, si pe noi la fel si apoi sa lasam mortii sa-si ingroape mortii si sa mergem cu Dumnezeu, in acord cu cele 10 porunci lasate noua.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2010, 22:58:02
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.04.2010, 09:19:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...he-118692.html

"Sfantul Gheorghe ca ocrotitor

In 1222, regele Angliei, Richard Inima de Leu, l-a ales pe Sfantul Gheorghe patronul spiritual al Casei Regale si al intregii tari. Regele Edward al III-lea a infiintat "Ordinul St. George", iar Crucea Sfantului Gheorghe a devenit, mai tarziu, steagul Angliei, "Union Jack". Marele Mucenic Gheorghe este considerat si ocrotitorul Georgiei, Armeniei, Maltei, Lituaniei, Serbiei. Amintim ca Sfantul Gheorghe este si ocrotitorul armatei romane."

Aci vedeti referitor la acest ordin (cel fondat de Edward al III-lea):
http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Garter)
Ordinul e dubios,neortodox,si nu are rost sa vorbim cum i-au inselat dracii pe acestia si cu ce i-au inselat.
Unii zic ca din aceste ordine a aparut si masoneria.

Daca cititi viata Sfantului Mare Mucenic Gheorghe vedeti ca Sfantul Mare Mucenic Gheorghe si-a vandut toate averile si le-a dat saracilor inainte de a incepe sa propovaduiasca pe Dumnezeu Iisus Hristos.
Apoi Sfantul Mare Mucenic Gheorghe a aparat pe niste oameni necrestini care prin uneltirile dracilor fusesera convinsi sa isi dea copii de mancare unei fiare acvatice.
Sfantul Mare Mucenic Gheorghe este luat protector si de catre arabi!
El este cinstit si de catolici,si asta trebuie luat in vedere,nu faptul ca ei au cazut in erezie.Indiferent ce greseli au facut,se are in vedere ca,mai presus de toate acestea,le-a ramas evlavia fata de marele mucenic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Manifestari ciudate (?) Roseinthedesert Alte Religii 70 25.10.2010 23:40:01
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 22:11:40
Articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 3 05.05.2008 20:52:23