Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.02.2012, 08:33:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Daca mentionati si cine este fiara (cu multe argumnente din Scriptura si istorie), puteti spune ca ati facut o profetie. Daca nu ... inseamna ca ati facut o simpla afirmatie pe care o poate face oricine. Ca este actuala, cred ca nimeni din cei care au citit Apocalipsa sau Daniel, nu se indoieste.
P.S. Perspectiva eschatonului nu anuleaza istoria. Sfanta Scriptura chiar ne trimite la istorie, pentru a intelege ce se intampla.
Una e sa traiesti in sec.XIX-XX, sa ai la dispozitie toate datele oferite de istorie si sa faci niste simple analogii intre textul biblic si evenimentele petrecute, eventual si o predictie previzibila pe termen scurt si mediu, si altceva e sa fi trait in sec.II-IV, cand preocuparile au vizat mai degraba conjecturi asupra conditiilor generale ale momentului istoric care ar putea justifica sfarsitul , combaterea hiliasmului si a milenarismului , grija nefiind marea lupta impotriva „apocalipsei”, ci a lupta pentru capacitatea fiecaruia de a o traversa fara vatamari sufletesti.

S-a mai scris pe forum despre simbolul Fiarei si cartea Apocalipsei, sigur gasiti "talcuirile" pe care le doriti.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.02.2012, 09:37:48
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
[font=Verdana]Una e sa traiesti in sec.XIX-XX, sa ai la dispozitie toate datele oferite de istorie si sa faci niste simple analogii intre textul biblic si evenimentele petrecute,
Ceva in acest sens ne spune si Scriptura: in vremea sfarsitului cunostinta va creste. Ne sunt accesibile tot mai multe posibilitati de a cunoaste. Ce ne impiedica sa facem "niste simple analogii intre textul biblic si evenimentele petrecute"?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
si altceva e sa fi trait in sec.II-IV,
Intr-adevar, situatia este diferita in zilele noastre fata de sec. II-IV. Putem cunoaste mai mult si suntem datori sa cunoastem, nu sa ne ascundem in spatele unor justificari teologice.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
S-a mai scris pe forum despre simbolul Fiarei si cartea Apocalipsei, sigur gasiti "talcuirile" pe care le doriti.
Eu nu am gasit nici o talcuire ortodoxa referitoare la fiara. Ajutati-ma, cu un lik, daca se poate.

P.S. Poate spun ceva care pare indraznet: fiara a pus ochii si pe biserica ortodoxa. Ar fi cazul ca ortodocsii sa cunoasca aceasta fiara. Sa vada de unde le vine cu adevarat amenintarea si sa nu se mai sperie de niste bieti "sectanti". Este o parere (convingere) strict personala.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.02.2012, 09:46:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ceva in acest sens ne spune si Scriptura: in vremea sfarsitului cunostinta va creste. Ne sunt accesibile tot mai multe posibilitati de a cunoaste. Ce ne impiedica sa facem "niste simple analogii intre textul biblic si evenimentele petrecute"?



Intr-adevar, situatia este diferita in zilele noastre fata de sec. II-IV. Putem cunoaste mai mult si suntem datori sa cunoastem, nu sa ne ascundem in spatele unor justificari teologice.




Eu nu am gasit nici o talcuire ortodoxa referitoare la fiara. Ajutati-ma, cu un lik, daca se poate.

P.S. Poate spun ceva care pare indraznet: fiara a pus ochii si pe biserica ortodoxa. Ar fi cazul ca ortodocsii sa cunoasca aceasta fiara. Sa vada de unde le vine cu adevarat amenintarea si sa nu se mai sperie de niste bieti "sectanti". Este o parere (convingere) strict personala.
daca te referi la BC prin reperezentantul ei papa, a pus ochii de mult timp pe BOR. A incercat de multe ori in istorie asimilarea ei mai ales in Ardeal, dar nu a reusit. Dar iti spun din nou: institutia papala nu e fiara apocaliptica. Ti-am trimis un mesaj si nu mi-ai raspuns. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.02.2012, 09:54:25
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca te referi la BC prin reperezentantul ei papa, a pus ochii de mult timp pe BOR. A incercat de multe ori in istorie asimilarea ei mai ales in Ardeal, dar nu a reusit. Dar iti spun din nou: institutia papala nu e fiara apocaliptica. Ti-am trimis un mesaj si nu mi-ai raspuns. Doamne ajuta!
1. Cine crezi ca este fiara?
2. Ce te face sa afirmi ca institutia papala nu este fiara?
3. Nu am primit nici un mesaj de la tine. Incearca din nou.

P.S. Da-mi voie sati dau o veste proasta: in final, fiara va acapara si biserica ortodoxa (la fel ca multe alte biserici). Si, cred ca acest moment nu este departe. Considera si aceasta afirmatie ca fiind strict personala.

Last edited by grasu77; 08.02.2012 at 09:58:07.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.02.2012, 09:58:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Cine crezi ca este fiara?
2. Ce te face sa afirmi ca institutia papala nu este fiara?
3. Nu am primit nici un mesaj de la tine. Incearca din nou.
vezi la pagina 6 a acestui topic
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.02.2012, 10:15:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Poate spun ceva care pare indraznet: fiara a pus ochii si pe biserica ortodoxa. Ar fi cazul ca ortodocsii sa cunoasca aceasta fiara. Sa vada de unde le vine cu adevarat amenintarea si sa nu se mai sperie de niste bieti "sectanti". Este o parere (convingere) strict personala.

Tot cancerul ce erodeaza Biserica, trupul lui Hristos, este fiara. "Sectantii" sunt madularele ce trebuiesc vindecate, nu extirpate. Multumim ca va intereseaza soarta Bisericii Ortodoxe, insa ar fi trebuit sa faceti ceva pentru ea, cat timp ati fost ortodox, nu sa va deziceti de ea, autoextirpat, ca ulterior sa veniti cu sfaturi, din exterior. Vindecati-va ranile din interiorul propriei d-voastra comunitati adventiste pentru ca fiara sa nu acapareze de tot biserica d-voastra. Lasati si Biserica Catolica in pace , doar a desfintat-o destul doamna Ellen G. White, nu trebuie sa mai reluati ceea ce ea a spus, vedeti-va de raul din interior.

Last edited by ioanna; 08.02.2012 at 10:22:02.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.02.2012, 10:23:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Cine crezi ca este fiara?
2. Ce te face sa afirmi ca institutia papala nu este fiara?
3. Nu am primit nici un mesaj de la tine. Incearca din nou.

P.S. Da-mi voie sati dau o veste proasta: in final, fiara va acapara si biserica ortodoxa (la fel ca multe alte biserici). Si, cred ca acest moment nu este departe. Considera si aceasta afirmatie ca fiind strict personala.
si inca un lucru amice: Hristos a zis ca nici portile iadului nu vor putea birui Biserica. Concluzia o poti trege si singur. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.02.2012, 10:39:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul

Eu nu am gasit nici o talcuire ortodoxa referitoare la fiara. Ajutati-ma, cu un lik, daca se poate.
Daca ai fi urmarit filmul postat de mine ai fi observat ca o interpretare ortodoxa este ca 666 reprezinta Cruzimea fara nici un fel de mila , Curvia fara nici o ratiune si Lepadarea de credinta.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.02.2012, 10:44:01
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Post

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Da-mi voie sati dau o veste proasta: in final, fiara va acapara si biserica ortodoxa (la fel ca multe alte biserici). Si, cred ca acest moment nu este departe. Considera si aceasta afirmatie ca fiind strict personala.
De peste o suta de ani adventistii ne tot bat la cap cu "pretinsa lor lege duminicala" care nu se mai adopta si nici nu se va adopta vreodata !! Va impune oare papa ținerea Duminicii? Biserica romano-catolică duce o acțiune de ecumenism fără precedent.Mișcarea ecumenică, sub conducerea papei, promovează ținerea zilei de vineri de către islamici, a sâmbetei de către evrei, și a Duminicii de către creștini.Lucrurile stau exact invers față de cum a "prezis" Ellen White.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.02.2012, 10:47:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca ai fi urmarit filmul postat de mine ai fi observat ca o interpretare ortodoxa este ca 666 reprezinta Cruzimea fara nici un fel de mila , Curvia fara nici o ratiune si Lepadarea de credinta.
Fără îndoială părintele are o interpretare intereaantă, mă refer în special la valoarea simbolică a cifrei 666; dar aspectele [i]morale la care faci trimitere nu seamănă deloc cu "un număr de om" (Apoc.13,18), respectiv cu numărul simbolic al unei instituții omenești.
Ar fi fost mult mai nimerit să faci trimitere la cifra 6 (repetată de 3 ori) reprezentând nedesăvârșirea omenească, în opoziție cu cifra 7 reprezentând desăvîrșirea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce "666" numarul fiarei si nu alt numar? ana ana Intrebari utilizatori 74 23.03.2016 14:22:43
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Despre semnul fiarei Lory10 Biserici Protestante 82 23.03.2010 20:43:42
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 13:53:02
de unde vine numarul fiarei? primus Generalitati 39 29.01.2009 00:36:26