Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.11.2010, 14:11:43
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

unde scrie in sf. scriptura despre existenta extraterestilor????


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Unde scrie in Sfanta Scriptura sa luam antibiotice si sa ne facem asigurari de viata ?

Unde scrie sa zburam cu avionul ?

Unde zice sa urmam facultatea ?

Unde zice in Sfanta Scriptura sa purtam discutii pe internet ?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.11.2010, 18:33:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirrela Vezi mesajul
si eu sunt practicanta reiki si stiu f. multe din tehnicile orientale(majorirtatea,culmea din pexperiente).Ceea ce mi-a provocat o mare confuzie este cum ceilalti protesteaza impotriva dvs..Reikiul presupune transmitere de energie(cum bine si adevarat,atestat de oameni de stiinta,este).Deci un bolnav are o deficienta de energie intr-un organ,iar o chakra posibil sa o aibe slabita tocmai de aceea cel sanatos si initiat va incerca sa-i transmita energie.

Vorbind cu maestrul meu mi-a zis ca posibil sa fi fost Arhanghelul Metatron care sa ma fi supravegheat(sustinand ca el ar fi protectorul geometriei sacre si al armoniei Universului,deci oarecum stapanul tehnicilor ce presupun energii).
Draga Mirela, eu am practicat reiki si stiu cate ceva si despre paranormal si bioenergii, deci iti pot da sfaturi (adica nu sunt in necunostinta de cauza).
Experientele tale paranormale nu vin de la Dumnezeu, ci din partea malefica. Nu exista niciun Arhanghel Metatron, cel mai probabil e un inger cazut care se transforma in inger de lumina. De asemenea, si celelalte experiente paranormale tin tot de zona intunecata.
Reiki e o tehnica ce seamana perfect cu vrajitoria, numai ca are un nume mai asiatic. Dupa ce am devenit credincios mi-am dat seama ca ceea ce faci la Reiki e exact la fel cu ce face un saman, vrajitor intr-un trib. Adica ceea ce se numeste magie alba.
Insasi teoria asta cu bioenergia provine de la taoisti, care e un fel de religie chinezeasca stramoseasca ce imbina filozofia cu vrajitoria. Preotii taoisti sunt un fel de samani (vrajitori), puteti citi pe net despre taoism si preotii sai. Exista o energetica a corpului, dar asta e ceva in corp, nu e nicidecum o putere cum e energia.
Energia aceasta din bioenergie este o stare data de ingerul cazut, cu care cel ce se ocupa incepe sa conlucreze fara sa vrea si sa stie. Toate fenomenele de tip paranormal sunt date de ingerul cazut, pentru a corupe pe cel ce il "ajuta". Minuni se pot face doar in legatura cu credinta, in schimb fenomene paranormale (levitatii, viziuni, telekinezie, Reiki, etc.) poate face oricine, chiar si un ateu.
La Reiki se spune ca asa vindeca si Iisus, cu bioenergie, o idee prosteasca. Iisus vineca pentru ca e Dumnezeu, nu avea nevoie de bioenergie.

Harul Duhului Sfant e energia necreata prin care lucreaza Dumnezeu in lume. Acesta nu se poate cumpara, cum scrie si in Bilbie ca a incercat un mag. E logic ca harul si primirea lui are legatura neaparat cu credinta, adica nu te trezesti peste noapte cu har desi nu ai prea mare treaba cu religia.
In general cei ce se umple de har si capata daruri de pot face minuni sunt calugarii. E si normal, ei se nevoiesc pentru asta, e logic ca ei au mai mult har.
Pentru a vedea o comparatie intre religiile orientale (yoga, in special) si ortodoxie se poate citit cartea unui grec ce a practicat yoga si care l-a cunoscut pe Parinele Paisie Aghioritul. Acolo in carte sunt date si false minuni ale yoginilor si minuni la care a asistat grecul, minuni, ale Parintelui Paisie. In capitolul "Batranul straluceste" vedem lumina izvorata din parintele, lumina care este harul. Aceasta e de fapt lumina ce apare in icoanele sfintilor, nu e o aura de care vorbesc paranormalii. http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/

Tot ceea ce tine azi de ceea ce se numeste "paranormal" sunt de fapt tehnici din religiile asiatice, in special hinduismul. Aceste practici si conceptii ale religiilor orientale au inceput sa fie raspandite odata cu infiintarea unei societati numita teozofica, de o rusoaica de origine germana ce a stat un timp in Tibet si devenise mediu (adica preluase tehnici ale vrajmasului de acolo, pentru ca in Tibet budismul e impletit cu practicile samanice ce tineau de religia acelor locuitori de dinaintea introducerii budismului acolo). In 1875 a infiintat aceasta societate si apoi s-a ramificat in mia multe societati, dintre care cea antropozofica, infiintata de Rudolf Steiner, incerca sa impleteasca paranormalul (ocultismul) cu stiinta. Asa au aparut ideile ca puterea mintii face sa se miste obiecte, etc.
Cui ii place mai mult sa fie vrajitor decat crestin o poate face, in definitiv tine doar de alegere si nimeni nu e obligat sa faca ceva.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.11.2010, 15:56:52
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Mirela
Acesta din pacate nu este un loc potrivit pentru asemenea discutii. Eu m-am lamurit demult si i-am lasat in pace ca nu am cu cine discuta din simplul motiv ca nu se face diferenta dintre medicina energetica si mai stiu eu ce initieri de 2 bani. Pe "piata initierilor" sunt multi si doar cativa merita atentia. Pe de alta parte, e foarte bine sa fii credincios, dar si mai bine este sa stii ce inseamna acest lucru, mai precis sa cunosti diferenta dintre dogma si aplicarea credintei in viata de toate zilele. Celor care le este frica sau nu inteleg ce se intampla in sfera energetica, ii inteleg. Daca "meseria" asta nu este facuta asa cum trebuie, te poti expune unor riscuri foarte mari pe toate planurile. Biserica in sine, prin rugaciunea de zi cu zi sau in biserica, asigura o protectie energetica DOAR daca aceia care se roaga inteleg pe deplin ce inseamna acest lucru. Blocajele energetice apar din cauza greselilor noastre, insa daca greselile sunt mari...de multe ori, vindecarea se face pe cealalta lume. Mirela, eu pot sa-ti spun doar asa: gaseste un maestru adevarat daca vrei sa continui sa practici ceea ce ai inceput iar daca nu mai vrei, nu mai practici si gata.
Eu mai multe nu pot sa-ti spun aici. Asteapta-te sa fii bombardata dupa aceasta postare, insa recomandarea mea este sa nu raspunzi in nici un fel pentru ca e doar timp si energie pierduta.
Numai bine si sanatate
Look haitchi ce am descoperit eu in aceasta perioada de...confuzie as zice.Pe mine m-a cam mirat,cum pana acum nu a reusit sa-mi explice niciun maestru din cei 3 intrebati pana acum...
Reikiul provine din Japonia ,deci intr-o mare/mica masura are influenta budista.NU ar fi rau avand in vedere ca si budisti merg dupa principii nu chiar f. diferite de ale noastre(referindu-ma la scop).Ok simbolurile sunt acelea,care fac o anumita conexiune cu Divinitatea,energia creatoare si totodata vindecatoare...bun ...Problema mea a survenit cand mi s-a zis sa avansez direct in Karuna.
Ca un "elev" sarguincios ce sunt :) am inceput sa ma informez de inainte,ce presupune,pe ce se bazeaza,cum arata simbolurile etc..LA simboluri insa,mi s-a aprins "beculetul" ca sa spun asa :)) AM observat ca deja prin monitor imi transmiteau energie(cu toate ca nu le-am activat ci doar le-am privit) apoi m-am uitat la descriere:simbolul conecteaza Arhanghelul Mihail,altul pe Arhanghelul Gabriel,altul cu Rafael si inca unul "Harth" daca nu ma insel,conecteaza cu Sf. Feciara Maria.Am tot stat si m-am gandit....dar oare budisti au ingeri ? ca poate asa cum D-zeu este la noi este pt ei Budha...o conexiune,o asemanare cautam si nu gaseam.Apoi am cautat amanuntit ,am aflat ca in unele culte budiste exista dvasi atribuiti ingerilor nostri si acestia sunt subordonati zeului Boddishatva care este numit si zeu COMPASIUNI (principiu de baza in Reiki Karuna),dar repet ca in anumite culte si culmea ca acele culte sunt precum la noi exista secte,deci nu sunt gasiti (acesti dvasi) in filosofia budista.
Deci practic,toti adeptii Reikiului KARUNA sunt inchinatorii lui Boddishatva ,cu toate ca nu stiu lucrul acesta,dar conecteaza dvasi (care dupa cum am vazut,au o forta destul de mare)si practic incalca prima porunca din cele 10 .
DAr totusi...mi-am mai pus o problematica in aprarea REikiului :-? daca totusi Buddha nu a emis concret existenta dvasilor si i-au lasat pe adepti sa-i descifreze prelegerile.Deci daca acesti dvasi exista,ar fi vorba despre acesti arhangheli si totusi nu ar fi un pacat ....daca dvasi din japoneza s-ar traduce inger DAR ce e cu HArth?Cum adica el conecteaza cu Sf. Fecioara ca budismul nu o recunoaste.Si acest detaliu imi denota ca aici este o capcana:ca daca reikiul ar fi medicina energetica,nu ar combina religia cu metode de vindecare (asa cum este Feng Shui spre ex.).si daca ar face=-o nu ar incerca sa induca adeptii in confuzie...ca altfel nu pot sa o numesc daca pana acum nu am primit niciun raspuns.Poate imi poti raspunde sau cineva de aici mi-ar putea raspunde sa ma conving ca ma insel,ca nu este o capcana.DAr stiti..ca in Apocalipsa scrie ca Iisus cand va veni sa aleaga dreptii de pacatosi pe cei fara de pacat ii va pune la dreapta Sa,iar pe cei pacatosi la stanga Sa,DAR"Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tau? SI N-AM FACUT NOI MINUNI IN NUMELE TAU?"
Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." ]Mat 7:22,23 Cee ce cred eu ca oamenii aceia sunt acest "paranormali" din ziua de astazi care fara sa=si dea seama aluneca in noi metode de a-si imbunatati calitatile(dupa cum am fost si eu "ajutata")stiind ca nu incalca niciun principiu Divin,ca respecta cele 10 porunci(si nu se inchina la Boddishatva)si pe langa asta,fac si fapte bune.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.11.2010, 16:21:58
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Mirela, eu am practicat reiki si stiu cate ceva si despre paranormal si bioenergii, deci iti pot da sfaturi (adica nu sunt in necunostinta de cauza).
Experientele tale paranormale nu vin de la Dumnezeu, ci din partea malefica. Nu exista niciun Arhanghel Metatron, cel mai probabil e un inger cazut care se transforma in inger de lumina. De asemenea, si celelalte experiente paranormale tin tot de zona intunecata.
Reiki e o tehnica ce seamana perfect cu vrajitoria, numai ca are un nume mai asiatic. Dupa ce am devenit credincios mi-am dat seama ca ceea ce faci la Reiki e exact la fel cu ce face un saman, vrajitor intr-un trib. Adica ceea ce se numeste magie alba.
Insasi teoria asta cu bioenergia provine de la taoisti, care e un fel de religie chinezeasca stramoseasca ce imbina filozofia cu vrajitoria. Preotii taoisti sunt un fel de samani (vrajitori), puteti citi pe net despre taoism si preotii sai. Exista o energetica a corpului, dar asta e ceva in corp, nu e nicidecum o putere cum e energia.
Energia aceasta din bioenergie este o stare data de ingerul cazut, cu care cel ce se ocupa incepe sa conlucreze fara sa vrea si sa stie. Toate fenomenele de tip paranormal sunt date de ingerul cazut, pentru a corupe pe cel ce il "ajuta". Minuni se pot face doar in legatura cu credinta, in schimb fenomene paranormale (levitatii, viziuni, telekinezie, Reiki, etc.) poate face oricine, chiar si un ateu.
La Reiki se spune ca asa vindeca si Iisus, cu bioenergie, o idee prosteasca. Iisus vineca pentru ca e Dumnezeu, nu avea nevoie de bioenergie.

Harul Duhului Sfant e energia necreata prin care lucreaza Dumnezeu in lume. Acesta nu se poate cumpara, cum scrie si in Bilbie ca a incercat un mag. E logic ca harul si primirea lui are legatura neaparat cu credinta, adica nu te trezesti peste noapte cu har desi nu ai prea mare treaba cu religia.
In general cei ce se umple de har si capata daruri de pot face minuni sunt calugarii. E si normal, ei se nevoiesc pentru asta, e logic ca ei au mai mult har.
Pentru a vedea o comparatie intre religiile orientale (yoga, in special) si ortodoxie se poate citit cartea unui grec ce a practicat yoga si care l-a cunoscut pe Parinele Paisie Aghioritul. Acolo in carte sunt date si false minuni ale yoginilor si minuni la care a asistat grecul, minuni, ale Parintelui Paisie. In capitolul "Batranul straluceste" vedem lumina izvorata din parintele, lumina care este harul. Aceasta e de fapt lumina ce apare in icoanele sfintilor, nu e o aura de care vorbesc paranormalii. http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/

Tot ceea ce tine azi de ceea ce se numeste "paranormal" sunt de fapt tehnici din religiile asiatice, in special hinduismul. Aceste practici si conceptii ale religiilor orientale au inceput sa fie raspandite odata cu infiintarea unei societati numita teozofica, de o rusoaica de origine germana ce a stat un timp in Tibet si devenise mediu (adica preluase tehnici ale vrajmasului de acolo, pentru ca in Tibet budismul e impletit cu practicile samanice ce tineau de religia acelor locuitori de dinaintea introducerii budismului acolo). In 1875 a infiintat aceasta societate si apoi s-a ramificat in mia multe societati, dintre care cea antropozofica, infiintata de Rudolf Steiner, incerca sa impleteasca paranormalul (ocultismul) cu stiinta. Asa au aparut ideile ca puterea mintii face sa se miste obiecte, etc.
Cui ii place mai mult sa fie vrajitor decat crestin o poate face, in definitiv tine doar de alegere si nimeni nu e obligat sa faca ceva.
Nu contest ca acest paranormal tine de religiile asiatice,doar ca sunt si unele persoane care a experimentat aceste manifestari fara nici macar sa stie ca exista acest domeniu ,la varste f. fragede cum ar fi 4-5 ani?crestini fiind .
Nu incerc sa te combat pt ca ai dreptate pe o parte...sunt mult prea mult crestini care se lasa in prada religuiilor asiatice si cei mai mult in practici:yoga s.m.d.p. ajungand sa devina astfel nebuni(eu din pacate am cunoscut un prieten care a dorit si el sa devina "special" si lasat prins in taoism si yoga de a ajuns sa fie diagnosticat cu schizofrenie avansata ;astfel a devenit "special").Dar eu spre ex. nu pot sa uit si nici parintii mei de asemenea cum la varsta de 4 ani imi placea sa ma joc dea "ghicitul cuvintelor":un jucator :)) isi punea un cuvant in gand si celalalt trebuia sa-l ghiceasca.Ei nu reuseau sa ghiceasca acel cuvant pus de mine,iar eu din prima sansa reuseam :)) ASta o fi de la diavol?sau chiar s-ar fi produs o conexiune telepatica naturala intre noi?
Ca, apoi dupa cativa ani nu am mai putut face acest lucru inseamna ca mi s-au inchis simturile o data cu..pacatul dar eu cred ca odata cu acest post tinut f. strict mi s-au mai deschis simturile (asa cred eu)ACum nu stiu....am sa incerc sa stau de vorba cu un preot(dei am mai stat pe tema asta si nu stia nici dansul ce sa-mi spuna concret ca oscila intre o opinie si alta)si am sa abordez problema reikiului ca daca nu stie nimeni sa ma contrazica inseamna ca o fi o cursa,desi inca mai astept.
CAt despre arhanghelul metatron ar fi SF Preainalt Enoh care prin prelegerile sale s-a dovedit a avea o excelenta inteleppciune,iar Sus i s-a dat sa aibe in grija geometria sacra(care tocmai in aceste vremuri se face tot mai evidenta pe....lanuri)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.11.2010, 19:51:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirrela Vezi mesajul
Nu contest ca acest paranormal tine de religiile asiatice,doar ca sunt si unele persoane care a experimentat aceste manifestari fara nici macar sa stie ca exista acest domeniu ,la varste f. fragede cum ar fi 4-5 ani?crestini fiind .
Nu incerc sa te combat pt ca ai dreptate pe o parte...sunt mult prea mult crestini care se lasa in prada religuiilor asiatice si cei mai mult in practici:yoga s.m.d.p. ajungand sa devina astfel nebuni(eu din pacate am cunoscut un prieten care a dorit si el sa devina "special" si lasat prins in taoism si yoga de a ajuns sa fie diagnosticat cu schizofrenie avansata ;astfel a devenit "special").Dar eu spre ex. nu pot sa uit si nici parintii mei de asemenea cum la varsta de 4 ani imi placea sa ma joc dea "ghicitul cuvintelor":un jucator :)) isi punea un cuvant in gand si celalalt trebuia sa-l ghiceasca.Ei nu reuseau sa ghiceasca acel cuvant pus de mine,iar eu din prima sansa reuseam :)) ASta o fi de la diavol?sau chiar s-ar fi produs o conexiune telepatica naturala intre noi?
Ca, apoi dupa cativa ani nu am mai putut face acest lucru inseamna ca mi s-au inchis simturile o data cu..pacatul dar eu cred ca odata cu acest post tinut f. strict mi s-au mai deschis simturile (asa cred eu)ACum nu stiu....am sa incerc sa stau de vorba cu un preot(dei am mai stat pe tema asta si nu stia nici dansul ce sa-mi spuna concret ca oscila intre o opinie si alta)si am sa abordez problema reikiului ca daca nu stie nimeni sa ma contrazica inseamna ca o fi o cursa,desi inca mai astept.
CAt despre arhanghelul metatron ar fi SF Preainalt Enoh care prin prelegerile sale s-a dovedit a avea o excelenta inteleppciune,iar Sus i s-a dat sa aibe in grija geometria sacra(care tocmai in aceste vremuri se face tot mai evidenta pe....lanuri)
Draga Mirela, desigur ca vrajmasul poate influenta la orice varsta. Pot avea influenta si parintii, care daca sunt interesati sau practicanti de diferite tehnici paranormale pot atrage ingeri cazuti si asta ii afecteaza si pe copii. Asta cu arhanghelul metatron e ceva ce tine de vreo secta sau paranormal, poti sa uiti cu totul. De asemenea, chiar daca vem unele capacitati paranormale trebuie sa le taiem, sa nu le mai dam curs. Numai cei foarte sporiti duhovniceste, calugarii in general, capata daruri ale Duhului Sfant. De exemplu Sf. Ciprian putea sa faca mari "minuni" cand era vrajitor, dar dupa aceea si-a ars toate cartile si n-a mai facut nimic din ce putea face cu magia.
La fel si cu reiki, gata cu el dupa ce iti dai seama ce este, chiar daca vezi ca mai poti "vindeca" sau avea alte "puteri".
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.11.2010, 21:00:50
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Mirela, desigur ca vrajmasul poate influenta la orice varsta. Pot avea influenta si parintii, care daca sunt interesati sau practicanti de diferite tehnici paranormale pot atrage ingeri cazuti si asta ii afecteaza si pe copii. Asta cu arhanghelul metatron e ceva ce tine de vreo secta sau paranormal, poti sa uiti cu totul. De asemenea, chiar daca vem unele capacitati paranormale trebuie sa le taiem, sa nu le mai dam curs. Numai cei foarte sporiti duhovniceste, calugarii in general, capata daruri ale Duhului Sfant. De exemplu Sf. Ciprian putea sa faca mari "minuni" cand era vrajitor, dar dupa aceea si-a ars toate cartile si n-a mai facut nimic din ce putea face cu magia.
La fel si cu reiki, gata cu el dupa ce iti dai seama ce este, chiar daca vezi ca mai poti "vindeca" sau avea alte "puteri".
hm...nu stiu ce sa spun...parintii mei sunt niste parinti extraordonari.Nu sunt si nu au fost niciodata practicanti ale numeroaselor modalitati spirituale.De la dansi am invatat cat de important este postul.,rugaciunea si mersul regulat,duminica de duminica la biserica si totusi nu cred ca toate pot fi catalogate a fi sub amprenta raului(cel putin nu cred ca in cazul acela din copilarie)pt ca daca stam sa analizam mai bine si medicina era considerata o erezie si acum este acceptata de BOR,iar telepatia este demonstrrata stiintific(legatura se produce datorita faptului ca noi suntem alcatuiti din apa).
Sf.Ciprian era un vrajitor,lucru f. diferit de ceea ce am spus eu pt ca eu spre ex. nici nu stiam de acest domeniu inainte si in niciun caz nu faceam vraji,farmece etc.
Cat priveste arhanghelul metatron,ok,am inteles cum sta treaba cu el :P dar totusi nu pot sa contest existenta unei geometrii sacre avand in vedere ca tot felul de mesaje de acest gen se arata in lanuri(pe care unii le-au catalogat a fi mesaje extraterestre)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.11.2010, 21:55:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirrela Vezi mesajul
hm...nu stiu ce sa spun...parintii mei sunt niste parinti extraordonari.Nu sunt si nu au fost niciodata practicanti ale numeroaselor modalitati spirituale.De la dansi am invatat cat de important este postul.,rugaciunea si mersul regulat,duminica de duminica la biserica si totusi nu cred ca toate pot fi catalogate a fi sub amprenta raului(cel putin nu cred ca in cazul acela din copilarie)pt ca daca stam sa analizam mai bine si medicina era considerata o erezie si acum este acceptata de BOR,iar telepatia este demonstrrata stiintific(legatura se produce datorita faptului ca noi suntem alcatuiti din apa).
Sf.Ciprian era un vrajitor,lucru f. diferit de ceea ce am spus eu pt ca eu spre ex. nici nu stiam de acest domeniu inainte si in niciun caz nu faceam vraji,farmece etc.
Cat priveste arhanghelul metatron,ok,am inteles cum sta treaba cu el :P dar totusi nu pot sa contest existenta unei geometrii sacre avand in vedere ca tot felul de mesaje de acest gen se arata in lanuri(pe care unii le-au catalogat a fi mesaje extraterestre)
Eu nu am zis de cazul dvs., ci in general.
Majoritatea celor ce fac magie alba sau se ocupa cu paranormalul nici nu zic ca fac ceva rau sau vrajitorie. Ei cred ca fac ceva bun, ca ajuta oamenii. Si copii pot capata capacitati, fara sa le dezvolte ei. De fapt in multe cazuri apar la cineva "puteri" fara sa le fi dezvoltat sau incurajat intrun fel, ci dintr-o data. Daca stiti cazul lui Edgar Cayce, un medium american, el a vazut de copil ca avea capacitati, fara sa le dezvolte.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.11.2010, 21:02:20
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Unhappy confuza

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am zis de cazul dvs., ci in general.
Majoritatea celor ce fac magie alba sau se ocupa cu paranormalul nici nu zic ca fac ceva rau sau vrajitorie. Ei cred ca fac ceva bun, ca ajuta oamenii. Si copii pot capata capacitati, fara sa le dezvolte ei. De fapt in multe cazuri apar la cineva "puteri" fara sa le fi dezvoltat sau incurajat intrun fel, ci dintr-o data. Daca stiti cazul lui Edgar Cayce, un medium american, el a vazut de copil ca avea capacitati, fara sa le dezvolte.
si inseamna ca dupa cazul lui Edgar Cayce,ar fi fost un" posedat" din nastere?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.11.2010, 22:38:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirrela Vezi mesajul
si inseamna ca dupa cazul lui Edgar Cayce,ar fi fost un" posedat" din nastere?
Nu din nastere, nici nu am zis asa, ci cand era copil. La un moment dat in copilarie ii apar niste puteri paranormale.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.11.2010, 22:51:01
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Sa-i spui adevarul.E cel mai bine.E pacat ce vrea sa-ti faca.E o ispita de la diavol.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54