Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.02.2012, 17:38:29
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Iisus Hristos zice:
"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic." (Apoc.1:8)

iar dumneata zici:
Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
se refera la Tatal.
Domnule, termina cu ereziile!

(1) Nu Tatal va reveni, ci Iisus Hristos.
"Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui."(Apoc.22:12)

(2) Hristos este Inceputul:
"La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."

(3) Iata Cine este Cel ce vorbeste in versetul de mai sus:
"M-am intors sa vad glasul care-mi vorbea. Si, cand m-am intors, am vazut sapte sfesnice de aur.
Si, in mijlocul celor sapte sfesnice, pe Cineva care semana cu Fiul omului, imbracat cu o haina lunga pana la picioare si incins la piept cu un brau de aur.
Capul si parul Lui erau albe ca lana alba, ca zapada; ochii Lui erau ca para focului;
picioarele Lui erau ca arama aprinsa si arsa intr-un cuptor; si glasul Lui era ca vuietul unor ape mari.
In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele cand straluceste in toata puterea lui.
Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma" (Apoc.1:13-17)

-------------------------------------------

Domnule, pocaieste-te iti zic! Si Domnul sa iti ierte ereziile.

Si apropos` de pocainta, nu ma asculta pe mine ci pe Sf.Ap.Petru:

"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Iisus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh." (Fapt.2:38)

"Pocaiti-va, dar, si intoarceti-va la Dumnezeu, pentru ca sa vi se stearga pacatele..."(Fapt.3:19)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.02.2012, 17:38:47
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tot ceea ce poate face Tatăl, poate și Fiul
Fiul poate tot ce poate Tatal, dar pentru ca Tatal a hotarat asa, insa Tatal nu a primit de la nimeni nimic, El este Cauza suprema. Cine a nascut pe cine, in vesnicii? Tatal a nascut pe Fiul si nu invers. Deci subordonare exista, chiar daca nu si inferioritate. Am citit in marturisirile de credinta ortodoxe, ca intre persoanele trinitatii exista o ierarhie, o sa caut si voi posta.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.02.2012, 17:41:56
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Iisus Hristos zice:
"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic." (Apoc.1:8)
domnule, nu mai stricati Biblia, versetul este asa:

„Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


"Domnul Dumnezeu" poate fi Tatal sau Fiul, nu scrie in mod explicit, cum ati prezentat, ca "Iisus Hristos zice", asta cu "Iisus Hristos zice", nu exista in Biblie !
-----------------------------------
am citit aceste versete pe vremea cand dumneavoastra gangureati in patut.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.02.2012, 17:49:07
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca Dumnezeu, este perfect egal cu Tatăl.
Da, pentru ca sunt constituiti din aceeasi substanta (deci ei ca natura sunt identici), dar retineti ca Dumnezeu Tatal este Capul lui Cristos (1 Corinteni 11:3) si Fiul Il recunoaste pe Tatal ca Dumnezeu al Sau (Apoc 3:12). Deci subordonare exista, imi pare rau, dar mie Biblia asta imi spune, daca gresesc, sau nu, asta e! Ei sunt egali ca substanta, ca voie ca tot, insa Fiul se subordoneaza, este obedient Tatalui. Deci mie Scripturile asta imi spun. Tatal si Fiul nu sunt una si aceeasi persoana ci doua persoane, asta stiu sigur ca ortodocsii cred in felul acesta, un penticostal Branham a spus ca este o singura persoana.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.02.2012, 17:57:10
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
domnule, nu mai stricati Biblia, versetul este asa:

„Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


"Domnul Dumnezeu" poate fi Tatal sau Fiul, nu scrie in mod explicit, cum ati prezentat, ca "Iisus Hristos zice", asta cu "Iisus Hristos zice", nu exista in Biblie !
(1) Va recomand sa cititi nu doar versetul 8 ci intreg capitolul 1 din Apocalipsa.

(2) Cititi mai bine caci se refera la Iisus Hristos:
"Drept raspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu si Dumnezeul meu!" (Ioan.20:28)

"Domnul a zis Domnului Meu: "Sezi la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai sub picioarele Tale" (Mat.22:44)



Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
am citit aceste versete pe vremea cand dumneavoastra gangureati in patut.
Domnule, varsta va onoreaza, iertati-ma, dar exprimarile va dau de gol.

Pastrati pentru dumneavoastra:

"Nu te socoti singur intelept; teme-te de Domnul si abate-te de la rau!" (Prov.3:7)

"Daca esti intelept, pentru tine esti intelept; daca esti batjocoritor, tu singur vei suferi." (Prov.9:12)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.02.2012, 18:00:48
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
(2) Cititi mai bine caci se refera la Iisus Hristos:
"Drept raspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu si Dumnezeul meu!" (Ioan.20:28)
Asa si? am zis eu altceva? Daca Isus este Dumnezeu, inseamna ca nu este obedient fatza de Tatal?
Aratati-mi, dar cu Biblia, ca Isus nu este obedient fatza de Tatal.

~daca nu reusiti asta, atunci retineti ca Isus este Atotputernic, cu voia Tatalui. Iar Tatal este Atotputernic la modul absolut. Asa cum citim la 1 Corinteni cap.15 vers.28 , rezulta ca Isus nu e Atotputernic la modul absolut, pentru ca Tatal este Capul Lui (1 Corinteni 11:3).

Last edited by Profetul de carton; 16.02.2012 at 18:08:39.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.02.2012, 18:13:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Asa si? am zis eu altceva? Daca Isus este Dumnezeu, inseamna ca nu este obedient fatza de Tatal?
Aratati-mi, dar cu Biblia, ca Isus nu este obedient fatza de Tatal.

~daca nu reusiti asta, atunci retineti ca Isus este Atotputernic, cu voia Tatalui. Iar Tatal este Atotputernic la modul absolut. Asa cum citim la 1 Corinteni cap.15 vers.28 , rezulta ca Isus nu e Atotputernic la modul absolut, pentru ca Tatal este Capul Lui (1 Corinteni 11:3).
V-ati mai revenit. Afirmatia dvs. anterioara cum ca Iisus nu este Atotputernic sau ca nu este de aceeasi natura cu Tatal va condamna la erezie. Dar pe masura ce ati continuat sa postati, observ ca ati schimbat raul in bine.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.02.2012, 18:36:32
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
V-ati mai revenit. Afirmatia dvs. anterioara cum ca Iisus nu este Atotputernic sau ca nu este de aceeasi natura cu Tatal va condamna la erezie. Dar pe masura ce ati continuat sa postati, observ ca ati schimbat raul in bine.
Eu nu am schimbat nimic in nimic, am exprimat de la inceput exact ceea ce am constatat citind Scripturile, fara sa fac apel la alte idei de la culte, deci sa gandesc eu insumi, fara vreo influenta din exterior.

Isus este Dumnezeu, Nemuritor, are Viata in Sine (pot aduce versete pentru aceste afirmatii), dar pentru ca asa doreste Tatal, asa a fost nascut de Tatal (Tatal ramane aici Cauza suprema). Prin urmare Isus asculta de Tatal. Eu nu am gasit ca Tatal asculta de cineva sau ca se raporteaza la cineva. Insa Fiul se raporteaza la Tatal. Deci sa-L consideri pe Fiul ca fiind Atotputernic, este gresit, deoarece Tatal este Atotputernic (la modul absolut) si Tatal confera/deleaga atotputernicie Fiului, incat orice genunchi se pleaca in numele Lui (al Fiului). Ei sunt de aceeasi natura, din punctul asta de vedere identici, dar sa nu uitam ca unul e Tata si celalat e Fiu, acum...eu sunt om batran, dar Fiul respecta pe Tata si nu invers, nu? adica cred ca vi se pare normal ca fiul meu Lucian sa asculte de mine, ca eu l-am facut, nu? dar suntem amandoi oameni, deci din punctul asta de vedere, egali.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.02.2012, 18:50:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Domnule Profet [de carton], cu respect vă atrag atenția că acest topic este "Influențe ortodoxe în gândirea penticostală", iar nu "Influențe iehoviste în gândirea Profetului de carton" cum din nefericire s-a cam transformat...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 16.02.2012, 19:24:20
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Isus este Dumnezeu, Nemuritor, are Viata in Sine
Si cum ramane cu afirmatia dvs.: "Iisus Hristos este primul din Creatie"?

El nu este creat ci nascut. "Nascut, nu facut" spune Crezul. Prin El au fost create Cerurile si Pamantul: "Cel de o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34