Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2006, 21:26:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Se tot spune sa gandim pozitiv ca sa ne fie bine noua si urmasilor nostri. Ce inseamna asta? Cred ca, in primul rand, sa primim ce ni se da, si mai ales informatia care e, la ora actuala, cat se poate de otravitoare, cu rezerve si sa nu mai credem orbeste, fara logica, fara ratiune in tot ce ni se serveste, in tot ce ni se spune. Ca traim greu, ca traim vremuri de apocalipsa, se vede si o simtim in fiecare zi. Dar, daca la nenorocirile la care ni se intampla, mai venim si noi cu gandurile noastre de rau, infricosate de ce urmeaza sa se intample, apoi atunci chiar ca e rau de noi toti. Controlati-va gandurile oameni buni. Acum, cu gandurile noastre, noi ne aranjam viitorul. Daca-l suparam pe Bunul Dumnezeu gandind numai de rau, ce se va alege de noi, de urmasii nostri? Credeti in Dumnezeu si-n bunatatea Lui. Doar Dumnezeu este cel care in Cartea Sfanta spune ca putem muta muntii din loc folosindu-ne puterea gandului. Asa putem impiedica si raul nelasandu-l sa se abata impotriva noastra. Gandind pozitiv si nu la raul care e posibil sa ni se intample. Tot gandind la rau, ni se va intampla rau.
Mie nu mi se poate intampla nimic rau pentru ca ma rog la Dumnezeu si cred ca El ma va apara si ma va feri de toate relele ce stau sa vina asupra lumii. Doamne ajuta si lumineaza mintea noastra!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2006, 22:58:20
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

De acord, dar indiferent nu pot ramane.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2006, 07:22:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Sigur ca nu putem ramane indiferenti la ce se intampla cu noi si in jurul nostru. E bine sa ne informam. Dar e bine sa si gandim si sa nu luam de bun tot ce ni se ofera de mass media. De ce sa punem raul in fata? De ce sa gandim ca asa va fi cum spune X sau Y? Sa gandim pozitiv, sa ne rugam, sa-i cerem Bunului Dumnezeu toate cele bune. Se stie ca va fi rau, astazi noi traim inceputul raului de care vorbeste Apocalipsa. Dar, cu credinta, cu dragoste, cu intelepciune putem pasi peste multe din relele lumii.
Mie nu mi se poate intampla nimic rau pentru ca ma rog la Dumnezeu si cred ca El ma va apara si ma va feri de toate relele ce stau sa vina asupra lumii. Doamne ajuta si lumineaza mintea noastra!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2006, 08:05:28
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

am facut o mica experienta. tot ni se spune sa nu vorbim de rau pe nimeni sa gandim optimist despre oricare persoane cu care venim in contact. asa ca , ce mi-am zis. hai sa gasesc ceva bun in orice persoana pe care o vad pe strada. a fost incredibil cat de bine m-am simtit inca din primele incercari. sigur ca prima tendinta este sa o cataloghezi pe persoana respectiva. fumator, galagios, extravagant, murdar, prost imbracat... dar gasind un cat de ascuns motiv gasesti lucruri bune in oameni. suna pompos, dar lucrurile bune stim clar ca sunt cele mai ascunse si mai greu de observat. sa nu uitam ca la unele persoane din smerenie nu sunt la vedere de multe ori fiind in modul de viata al persoanei respective fara ca ea sa-si impuna acest lucru. in comparatie cu mine care fac eforturi foarte mari sa par si eu mai modest. dar aceasta experienta o asimilez cu o dorinta de bine, cu o respingere a pesimismului si cu speranta ca oamenii ar avea enorm de castigat daca ar gasi in orice fac si muncesc un dram de optimism, chiar daca, sa fim cinstiti vorbim de un bine care vine dupa aceasta asa zisa viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2006, 09:53:55
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ba este o tampenie atat gandirea pozitiva cat si a vedea in ceilaltzi lucrurile bune, pozitive..., mai bine te-ai cerceta permanent construindu-ti un ochi mental ori sufletesc si un latz personal, un soft logic care sa te faca sa stii binele si raul ca sa nu gresesti... ca am auzit pe unul (e rusinos sa-i dezvalui identitatea) care imi spune ca noi nici nu stim si nici nu trebuie sa stim binele si raul, auzi acolo,... m-am cutremurat...
ba tocmai ca eu cred ca trebuie nu numai sa ni-l stim ci si sa ni-l si spunem la urechea interna mereu, zilnic aproape, ca intr-o logica ce creste mereu, observandu-ne gresala in care am cazut noi insine... si... uite adevaratele greseli in care cadem, de la Sfantul Casian:
I. Despre infranarea pantecelui.
II. Despre duhul curviei si al poftei trupesti
III. Despre iubirea de argint
IV. Despre manie
V. Despre intristare
VI. Despre trandavie
VII. Despre slava desarta
VIII. Despre mandrie

Eu nu am mai citit celelalte si ce inseamna fiecare, dar cred ca fiecare cercetandu-se va ajunge in timp la concluziile cele reale... fara a citi ce a zis sfantul si cum le-au vazut ei atunci, si consider ca mai pot fi si altele si cred ca ar mai fi unnele suplimentare, dar cred ca aproape toate se pot asimila sau deduce sau logifica la acestea ... si pazindu-te cred ca pentru orice crestin-ortodox laic, ca si mine ii va fi de un real folos ...

Eu m-am apucat si le folosesc pe acestea opt, mi le descopar in taina, le dau peste bot, si ma stradui sa nu le urmez... dar ramanand intr-u dragostea crestina...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2006, 11:25:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
am facut o mica experienta. tot ni se spune sa nu vorbim de rau pe nimeni sa gandim optimist despre oricare persoane cu care venim in contact. asa ca , ce mi-am zis. hai sa gasesc ceva bun in orice persoana pe care o vad pe strada. a fost incredibil cat de bine m-am simtit inca din primele incercari. sigur ca prima tendinta este sa o cataloghezi pe persoana respectiva. fumator, galagios, extravagant, murdar, prost imbracat... dar gasind un cat de ascuns motiv gasesti lucruri bune in oameni. suna pompos, dar lucrurile bune stim clar ca sunt cele mai ascunse si mai greu de observat. sa nu uitam ca la unele persoane din smerenie nu sunt la vedere de multe ori fiind in modul de viata al persoanei respective fara ca ea sa-si impuna acest lucru. in comparatie cu mine care fac eforturi foarte mari sa par si eu mai modest. dar aceasta experienta o asimilez cu o dorinta de bine, cu o respingere a pesimismului si cu speranta ca oamenii ar avea enorm de castigat daca ar gasi in orice fac si muncesc un dram de optimism, chiar daca, sa fim cinstiti vorbim de un bine care vine dupa aceasta asa zisa viata.
Imi place ce-ai scris, imi place cum gandesti. Asa ar trebui sa procedeze fiecare. In tot ce-ai spus e multa intelepciune. Fie ca Bunul Dumnezeu sa-ti dea gandul cel bun si sa te urmeze in fapte si gandire si multi altii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2006, 11:42:17
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pt. Sovidiu: Ca sa-ti fie bine, tie si familiei tale pe care presupnu ca o iubesti, controleaza-ti, te rog, gandurile, fa ordine si renunta la cele spuse. Nu esti obligat, bine cu sila nu se poate face. In ultima instanta vei face tot cum crezi tu, dar asa o atitudine nu este de tolerat pentru tine, pentru viitorul tau. Se vede ca esti foarte tanar si inca tributar teribilismului varstei. Dar, nu esti un om rau si nici nu trebuie sa devii.
Iubeste-i pe ceilalti pentru ca Bunul Dumnezeu sa te iubeasca si pe tine. Respecta-i ca sa fii respectat. Doreste bine din tot sufletul tau la tot ce te inconjoara si ai sa vezi cat bine vei primi tu si cei pe care ii iubesti. In fiecare om, oricat de rau sau inrait ar fi, incearca sa descoperi farama aceea de rai, pentru ca o are si se gaseste in fiecare dintre noi, si iubeste-l asa cum e. Fa un efort si ai sa vezi ce bine o sa-ti fie. Care om se poate uri pe sine insusi atat de mult ca sa-si doreasca raul?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2006, 12:58:02
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

De ce sa renuntz la cele spuse? Pai cine poate face ordine intre ganduri? La ce atitudine te referi? Ca am zis ca gandirea pozitiva este o tampenie? respectiv sa cautzi in celalalt cele bune care este tot un puisor de gandire pozitiva?, adica un pui de tampenie, poi nu m-am referit la tine personal silvestar draga, ca asa este cum zici, doar ca ceea ce spui dumneata nu vine nicidecum din aceasta gandire pozitiva, un New Age american, ci din ce zice Sfantul Casian Romanul si despre ce ti-am scris eu facandu-le, daca vrei, nu te obliga nimeni, in Dragostea Crestina... Si apoi chiar trebuie sa-ti urasti si sufletul si pe tine insusi daca vrei sa ascultzi pe Dumnezeu, altfel n-ai cum, si daca vrei sa devi crestin-ortodox macar laic, dar in asha fel sa te urasti pastrand dragostea crestina ca sa fii sigur ca vei ajunge candva sa iubesti... in Dumnezeu si in Domnul Iisus... deci nu te insela si ma pune pe mine sa ma leapad, ca cine stie ce ai vazut dumneata la ce am scris eu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2006, 16:10:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

A gandi pozitiv sau a gandi bine e unul si acelasi lucru. Nici o clipa nu mi-a trecut prin cap ca te-ai fi gandit la mine cand ai scris parerile tale. Am spus ca bine cu forta nu se poate face. Fiecare face pentru el si pentru cei pe care ii iubeste ceea ce crede ca e mai bine. Daca binele tau consta in ceea ce ai spus, foarte bine, respect cele scrise de tine si... Dar un schimb de idei, de pareri este util ca doar de asta ne-am adunat, nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2006, 16:57:00
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gandirea pozitiva,optimista permanentizeaza si mentine o stare si o atitudine benefica in jurul nostru...atat noi cat si cei din jur beneficiaza de acest fapt.
Din experienta spun ca acest mod de a gandi te obisnuieste sa fii mai tolerant,mai bun,mai civilizat si mai normal in drumul catre mantuire fara sa-ti propui sau sa constientizezi in mod expres acest lucru...Energia pozitiva pe care o emani datorita gandirii si mentaluilui pozitv schimba oameni si atitudini in relatiile pe care le ai(prieteni,colegi,vecini,simpli cetateni),fara sa-ti propui vei constata in timp ca lumea este altfel atunci cand tu iti schimbi atitudinea si iti modifici comportamentul.
Este extrem de important sa interpretezi orice gest sau intamplare din partea mediului sau a celor din jur ca avand un scop bun,chiar daca la prima vedere el avea conotatie negativa...te ajuta sa perseverezi si sa-ti corectezi propriile iesiri.
Poate credeti ca exagerez,dar, chiar poti schimba un om cu probleme de comportament daca tu ai o atitudine permanent pozitiva in prezenta lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
GANDIREA PATRISTICA sau VIATA IN HRISTOS Pelerin spre Rasarit Sfinti Parinti (Patrologie) 453 04.10.2017 17:19:50
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca ioanna Secte si culte 138 18.02.2012 15:26:35