Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2010, 20:05:33
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ideea este ca eu mi-am exprimat parerea mea, asa cum tu o ai pe dumitale, si am dreptul sa-mi exprim parerea chiar daca nu corespunde cu perspectiva din care vezi tu ortodoxia, intelegi?
Un exemplu l-am comentat pe alt topic, in legatura cu copiii obraznici si parintii vinovati de cresterea lor
...insa nu este nimic de demonstrat mai ales cind vine vorba de preferinte de duhovnici.

Cel mai mare teolog roman?....o fi pentru tine deoarece felul lui extremist de a vedea lucrurile probabil, nu sunt sigur, reflecta fricile, si nivelul sufletesc la care te afli tu in acest moment , eu insa am mari retineri...
Eu nu ti-am contestat nici o clipa dreptul de a-ti face publice impresiile, te-am rugat doar sa te explici, daca nici asta nu ai inteles e problema ta.
Dar explicatia precum ca preferintele pentru un duhovnic sau altul arata nivelul spirtual al cuiva e fara logica, si apropo, nici pe asta nu ai explicat-o.
Faci niste afirmatii cel putin ciudate! Bag seama ca dumneata nu se poate discuta normal. Hai pa ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2010, 20:08:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ideea este ca eu mi-am exprimat parerea mea, asa cum tu o ai pe dumitale, si am dreptul sa-mi exprim parerea chiar daca nu corespunde cu perspectiva din care vezi tu ortodoxia, intelegi?
Nu a contestat nimeni dreptul tau de a-ti exprima parerea.
Ci au fost cerute explicatii.. tu spui ca nu ai ce explicatii, ca e vorba de preferinte personale. Dar ai spus ca nu este pe aceesi linie cu BOR! Explicatii ? Ca a fost interzis de BOR? Ce este asta?
Are tendinte fanatice care nu sunt in comun cu ortodoxia? Explica! Care sunt acelea?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2010, 20:09:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

scuze, Hanico.. n-am observat ca ai postat acelasi lucru.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.02.2010, 20:11:31
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
scuze, Hanico.. n-am observat ca ai postat acelasi lucru.

Nu-i nimic, ma bucur ca mi s-a intarit opinia, si nu mi s-a parut doar mie ca domnul Cozia e c-am... fanatic.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2010, 20:32:07
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, nu ti se pare, asa este. Ai un ochi bun, ce sa zic, bravo!
Eu sunt in ascultare fata de BOR si reprezentantii lui!
Imi aduci aminte de un alt user care se comporta la fel ca tine.Sa stii ca lovesti intr-ale lui Dumnezeu si rau faci.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.

Last edited by truthtostone; 08.02.2010 at 20:38:36.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2010, 21:05:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Imi aduci aminte de un alt user care se comporta la fel ca tine.Sa stii ca lovesti intr-ale lui Dumnezeu si rau faci.
Nu lovesc in niciunele ale lui Dumnezeu!
Tu de ex, prin aceste amenintari imi aduci aminte de puciosi(Noul Ierusalim) si aberatiile lor!


De ex:

“Voința lui Dumnezeu aceasta este: sfințirea voastră, ca să vă feriți de desfrânare, ca să știe fiecare dintre voi să-și stăpânească vasul său în sfințenie și cinste, nu în patima poftelor, cum fac necredincioșii, care nu cunosc pe Dumnezeu. Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăție, ci la sfințire”.
A.Boca

..Generalizarea ca toti necredinciosii sunt in patima poftelor bagati pina peste cap, si astfel nu-l cunosc pe Dumnezeu. Oare parintii care ne-au crescut nu neaparat in Biserica, rudele care nu neaparat sunt mari credinciosi, prietenii, etc sunt niste nemernici impatimiti?... cumva stie el mai bine ca Insusi Dumnezeu?
Nici nu mi-a trebuit mult sa gasesc... cum poate un "mare teolog" sa afirme asa ceva si sa judece arbitrar? este o exagerare adusa de fanatism si neadevar!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2010, 21:13:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Alt exemplu:
“Nu suntem datori trupului, ca să viețuim după trup. Căci, dacă viețuiți potrivit trupului, veți muri; iar dacă ucideți cu duhul poftele trupului, veți fi vii. Fiindcă toți câți sunt mânați de Duhul lui Dumnezeu, ei, fiii lui Dumnezeu sunt”.

Toate se fac cu masura si dupa puterile NORMALE si naturale ale fiecaruia, nu fortat!
Nu suntem nici monahi , si nici Yoghini!

Cum adica nu suntem datori trupului? ce aberatie mai este si asta?
"Trupul este templul lui Dumnezeu"...

In Sfaturi Ortodoxe nici nu apare in categoria de duhovnic

Last edited by andreicozia; 08.02.2010 at 21:20:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2010, 21:14:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Alt exemplu:
Nu suntem datori trupului, ca să viețuim după trup. Căci, dacă viețuiți potrivit trupului, veți muri; iar dacă ucideți cu duhul poftele trupului, veți fi vii. Fiindcă toți câți sunt mânați de Duhul lui Dumnezeu, ei, fiii lui Dumnezeu sunt”.

Toate se fac cu masura si dupa puterile NORMALE si naturale ale fiecaruia, nu fortat!
Nu suntem nici monahi , si nici Yoghini!

Cum adica nu suntem datori trupului? ce aberatie mai este si asta?
"Trupul este templul lui Dumnezeu"...
Iubitule, asta-i din Biblie.. nu mai improsca!
Citeste cu atentie
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2010, 21:15:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu lovesc in niciunele ale lui Dumnezeu!
Tu de ex, prin aceste amenintari imi aduci aminte de puciosi(Noul Ierusalim) si aberatiile lor!


De ex:

“Voința lui Dumnezeu aceasta este: sfințirea voastră, ca să vă feriți de desfrânare, ca să știe fiecare dintre voi să-și stăpânească vasul său în sfințenie și cinste, nu în patima poftelor, cum fac necredincioșii, care nu cunosc pe Dumnezeu. Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăție, ci la sfințire”.
A.Boca

..Generalizarea ca toti necredinciosii sunt in patima poftelor bagati pina peste cap, si astfel nu-l cunosc pe Dumnezeu. Oare parintii care ne-au crescut nu neaparat in Biserica, rudele care nu neaparat sunt mari credinciosi, prietenii, etc sunt niste nemernici impatimiti?... cumva stie el mai bine ca Insusi Dumnezeu?
Nici nu mi-a trebuit mult sa gasesc... cum poate un "mare teolog" sa afirme asa ceva si sa judece arbitrar? este o exagerare adusa de fanatism si neadevar!
Foarte adevarat, cei aflati in pacate nu-L pot cunoaste pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2010, 21:17:52
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Ce rau este cand trec anii peste om fara nici un folos.Treaba dumitale,dar tine minte ca nu culeg oamenii struguri din spini,asa zicea Apostolul Matei.Dupa roade ii veti cunoaste.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 15:14:15
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeția lui Agatanghel de la 1272 colaps Generalitati 33 17.09.2010 15:03:48
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01