Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2008, 21:23:13
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...La sicriul arhiepiscopului [Ioan] veneau si clerici de alte confesiuni si preotii catolici spuneau limpede:"Vrem si noi sa ne rugam la sicriul sfantului vostru".

Aceasta sa insemne ca, catolicii, desi nu il au in calendarul lor pe Vladica Ioan ca sfant, il cinstesc totusi ca pe un sfant?

Rog un preot catolic prezent pe forum sa ma lamureasca si pe mine, pacatosul.


Bucura-te, sfinte Ioane, noule facator de minuni!


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste
Si cu Crucea Ta pazeste pe poporul Tau!


Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.04.2008, 06:35:18
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MINUNI SAVARSITE DUPA MOARTEA VLADICAI IOAN

4. VLADICA OPRESTE FRIGURILE


Scriu acestea ca o multumire adusa Vladicai Ioan, prin ale carui rugaciuni m-am facut bine.

In iarna anului 1988-1989, au inceput sa ma cuprinda niste friguri violente, neinsotite de alte simptome. Apucandu-ma dupa-amiaza tarziu sau seara, navalirea lor era treptata. Timp de cateva ore tremuram incontrolabil, simtind de parca o sa inghet cu totul, dupa care frigurile dispareau. Dupa trei sau patru serii, a devenit din ce in ce mai groaznic. Desi ma simteam bine intre aceste atacuri, incepeam sa ma tem ca nu cumva sa am o tumoare la creier sau vreo boala ingrozitoare.

A treia sau a patra serie a fost cea mai groaznica.: nu ma puteam incalzi deloc si tremuram fara sa ma controlez, stand ghemuita in pat, cu paturi peste paturi.. Sotul meu incerca sa ma incalzeasca, dar frigurile erau asa de violente incat il zguduiau swi pe el.. Nu puteam tine nicio cana de ceai fara sa o vars.. Din cauza clantanitului de dinti ma dureau obrajii. Am tot repetat rugaciunea lui Iisus, incercand sa-mi calmez trupul, cerandu-I lui Dumnezeu sa ma ajute sa scap de friguri. Apoi m-am gandit sa-l chem in rugaciune pe Vladica Ioan, si m-am rugat cerandu-i mijlocirea, pentru a ma ajuta sa ma vindec. Frigurile s-au oprit brusc.. Incepusem sa ma indoiesc ca o asemenea minune s-a putut intampla; cateva minute mai tarziu, au inceput din nou. L-am strigat din nou pe Vladica sa ma ajute, iar frigurile au disparut si nu s-au mai intors niciodata.

Cred cu tarie ca Vladica Ioan m-a vindecat prin mila lui Dumnezeu.


Melissa Bushunov, DeWitt, statul New York, S.U.A.



Bucura-te, sfinte Ioane, noule facator de minuni!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste
Si cu Crucea Ta pazeste pe poporul Tau!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.04.2008, 15:33:56
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MINUNI SAVARSITE DUPA MOARTEA VLADICAI IOAN

5. IZBAVIRE DE UN OBICEI PACATOS SI RUSINOS (FOARTE PROBABIL, MASTURBAREA!)


Am suferit din copilarie de un obicei despre care mi-e jena sa vorbesc. M-a chinuit chiar si dupa ce am crescut mare. Am incercat din toate puterile sa scap de el, dar n-am reusit. In timpul Postului Mare ma abtineam de la savarsirea lui, si asteptam cu nerabdare venirea Pastelui pentru a ...(ce ingrozitor! Sa doresc Pastele pentru a ...!), si din nou ma lasam tarat de obicei.

Cand mi-am dat seama ca am inceput sa fiu dependent de acest obicei, am incercat sincer sa ma las de el, dar fara rezultat. De cateva ori atunci cand ma complaceam in el, imi spuneam: "Destul. Aceasta este ultima data". Dar, in ziua urmatoare, si chiar mai tarziu in aceeasi zi, viciul se repeta. Aflandu-ma in disperare, m-am aruncat la rugaciune catre Vladica Ioan: "Vladica, tu vezi ca sunt neputincios. Ajuta-ma!" De atunci, indemnul spre aceasta patima a disparut. Aceasta este marimea minunii, dar ce minune! Am simtit ca se implinise, am simtit imediat ca ma vindecase Vladica, caruia ii multumesc intotdeauna in rugaciunile mele. Au trecut multi ani si Vladica continua sa ma pazeasca.

A.S.

Bucura-te, sfinte Ioane, noule facator de minuni.
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
--------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta!
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste
Si cu Crucea Ta pazeste pe poporul Tau!


Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.05.2008, 00:10:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[color=red][size=3]VICTIMA A PIZMEI. PATIMIRILE FERICITULUI IOAN MAXIMOVICI IN SHANGHAI
[/size][/color]

Preluat dupa "Fericitul Ioan Maximovici. Viata si Minunile", Editura Sophia, Bucuresti 2006

"Vă trimit vești triste: ieri noapte a murit în Los Angeles Olga Ivanova Semeniuk, care i-a fost foarte apropiată Arhiepiscopului Ioan în Shanghai. În ultimul timp locuia împreună cu fiul ei B. Pentru mine este o pierdere grea. Rugați-vă pentru ea. Obinnuia să-mi povestească amintirile ei despre vremurile trecute din Shanghai, unele lucruri despre Arhiepiscopul Ioan pe care nu stiu dacă le cunosteati: cum au încercat unii să-l otrăvească si într-un fel au reusit, căci îl pierdusem aproape de tot. Doctorii se îndoiau că va trăi mai mult de două luni și au hotărât să-l trimită într-o statiune din Tsandau, ce pe un caz fără speranță.



Fericitul Ioan avea obiceiul de a mânca numai o dată pe zi, noaptea târziu. Mâncarea îi era pregătită si adusă. Adesea era atât de ocupat în biroul său, că uita de ea, si se răcea. Odată doamna Olga Semeniuk, ai cărei fii erau paracliseri credincioși ai episcopului si îl însoțeau adeseori, a observat că nu se atinsese de mâncare. Ea a luat farfuria, a încălzit mâncarea si i-a amintit episcopului că a venit vremea să mănânce. El a lăsat-o neatinsă, de parcă ar fi știut ceva. Apoi ea a mai încălzit mâncarea de câteva ori, până când a observat că începuse să aibă o culoare ciudată, nefirească, așa că a aruncat-o și i-a adus ce mai rămăsese din cina lor, iar el a mâncat cu bucurie. Ea si-a adus aminte de întâmplare după ce a fost otrăvit cu adevărat. (Întâmplarea aceasta i-a fost povestită personal editorului de către Olga Semeniuk în 1969).


Episcopul Ioan nu a vrut să meargă la Tsandau și a spus:


- De acum încolo să-mi pregătească Olga Ivanova mâncarea.


Ea a primit cu bucurie și de atunci i-a adus-o mereu și chiar stătea în fața lui până când termina. Nimeni nu se atingea de mâncarea lui. În două luni s-a însănătoșit.


Însă odată, după Liturghia de Pasti, a rămas mult timp în altar. Iar când în sfârsit a iesit, era alb ca varul si a început să verse. Președinta comitetului de femei al Catedralei a adus repede o farfurie si i-a dat-o. Vărsătura era ciudată, de culoare roz. Era din vinul cu care clătea potirul după slujbă. Au săpat o groapă în grădină si au îngropat-o acolo. Episcopul fusese otrăvit de un preot care mai târziu, în vremea noastră, a locuit în Los Angeles și a scris articole foarte josnice în ziarele rusesti. Părintele Peter T. obișnuia să vorbească mult de el. Mai apoi, când era pe moarte, de cancer, Arhiepiscopul Ioan s-a dus la el la spital, ca să-i dea dezlegare de păcate, iar el s-a pocăit înainte să moară. Era un fost învățător din Rusia, demonizat poate, cred eu.


Arhiepiscopul Ioan vizita noaptea spitalele, însoțit de fii familiei Semeniuk. În toate spitalele îl cunoștea lumea și i se deschideau ușile. Bolnavii îl chemau fără telefon sau telegraf. Am mai notat și alte amintiri ale Olgăi Semeniuk. Ea a murit pe când dormea, fericita.


Dumnezeu s-o odihnească pe credincioasa Sa roabă și pe Fericitul Ioan!

Helen Konțevici


Doamne, cate a patimit fericitul Tau arhiepiscop, aici pe pamant.

Sfinte Ioane, roaga-te pentru noi, pacatosii, la Tronul Domnului!
.................................................. .................................................. .......
Doamne, iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.05.2008, 01:09:02
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.05.2008, 19:31:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iubite frate dar ce legaturi a avut Sfantul Ioan Maximovici cu Leontie de Chile care se stie ca faca parte din biserica pe stil vechi din Grecia?
Ca eu ma indoiesc ca Sfantul Ioan Maximovici a sprijinit pe stilistii din Grecia.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.05.2008, 19:32:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este o carte iesita la mitropolia Slatioara despre Sfantul Ioan Maximovici dar nu cred ca trebuie sa credem ce scria in ea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.05.2008, 20:53:36
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos A Inviat, frate Mihalt!

N-am cumparat niciodata vreo carte cu continut religios sau de altfel de la Man. Slatioara. Tot ce am cumparat carti despre Sfantul Ioan Noul Facator de Minuni a fost de la magazinul Manastirii Antim din Bucuresti sau de la magazinul specializat, de la SV.
Tot ce am in comun cu cei de pe vechi este doar intrebarea aceasta: oare aproape 2000 de ani cat a fost utilizat pana in 1923 de toate BO Autocefale din lume calendarul iulian fara modificari ce generase o intarziere fata de calendarul solar de 13 zile, de ce nu a putut fi tinut in continuare? Ce mai insemna pana acum o alta intarziere fata de calendarul solar de circa 10 ore? Pur si simplu, chiar daca sunt ortodox pe stil nou mi se pare destul de nelalocul ei aceasta introducere a noului calendar in Romania incepand de la 1 oct. 1924. Ce era daca foloseam in cointinuare vechiul calendar?
Iar despre Sfantul Ioan Maximovici, te rog, nu-i pune la indoiala calitatile de sfant, de vreme ce BOR a publicat in Acatistierul Sfintilor de peste an (acela cu coperta cartonata verde) al doilea Acatist al acestuia, care este supranumit si "Noul Facator de Minuni". In loc sa-i contesti calitatile de sfant, mai bine ai face rost de Acatistele sale (in numar de doua) de pe net si i te-ai ruga cu lacrimi sa-ti fie mijlocitor inaintea Tronului lui Dumnezeu.

Una din multele minuni ale Vladicai Ioan, cand, impreuna cu turma sa de credinciosi rusi, refugiati din Shanghai (China), s-a stabilit pe insula Tubabao din Pacific vreme de cativa ani buni, acea insula care in mod obisnuit era bantuita de uragane puternice care maturau totul din calea lor, a devenit o oaza de liniste pe care toate uraganele au ocolit-o prin rugaciunile sale staruitoare. In plus, sa-ti dai seama de nivelul sfinteniei Vladicai Ioan, el nu se mai odihnea pe pat, ci atipea in picioare sau intr-un fotoliu pret de cateva (putine) ore, iar in restul noptii isi facea pravila de noapte (fie rugandu-se fie citind din Sfanta Scriptura).

Sper sa-ti fie de folos aceste doua acatiste.

Doamne ajuta.
.................................................. .................................................. .................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.05.2008, 21:54:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred ca Sfantului Ioan Maximovici ar fi sprijinit biserica ortodoxa pe stil vechi din Grecia.

Atat am zis.
Nu i-am pus la indoiala calitatzile de sfant.
Ceea ce este postat aicea pe site corespunde in mod ciudat cu o carte de la Mitropolia Slatioara.

Daca mi-ai zice si mie in ce carte ai vazut aceea in care se zicea de Sfantul Ioan Maximovici si Leontie de Chile sa ma duc si eu sa o cumpar sa ma conving cu ochii mei.
Ca ce scriu cei de la Slatioara nu cred in niciun caz.

Ba Sfantul s-a si dus sa viziteze nu stiu ce catedrala catolica sau anglicana (e adevarata ca a zis "Nu e pic de har aici") - ceea ce iarasi nu prea corespunde cu ceea ce zic stilisti despre dansul.

Ca stilisti l-au scos si pe Sfantul Iacob Hozevitul stilist cand dansul a facut parte toata viatza din BOR ...

Acusi il scot si pe Sfantul Ioan Maximovici stilist.
(Care se stie ca a slujit dupa ambele calendare deci nu a fost in niciun caz stilist).

Nu stiu de unde sunt scrise povestile astea cu Sfantul Ioan Maximovici aparator al calendarului care apar si pe articolul de pe siteul crestinortodox.ro.

Foarte probabil sunt dezinformari despre viatza Sfantului.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.05.2008, 21:55:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Normal in articolul de pe crestinortodox.ro nu apare informatzia cnf careia Sfantul Ioan Maximovici a slujit dupa ambele calendare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ma simt casatorit, desi sunt!!! theofan Nunta 72 22.04.2012 13:15:38
2% catre Asociatia "Prietenul sarmanilor- Sfantul Ioan Maximovici" georgeval Generalitati 0 22.03.2010 12:49:51
Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei andrei_im Generalitati 1 06.01.2010 08:39:59
Sf. Ioan Maximovici Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 24 25.02.2008 09:29:11