Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2008, 11:39:21
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Decat sa dai vina pe tine, eu zic sa schimbi scoala. Sincer, nu ai de ce sa stai intr-un mediu ostil, intolerant si care iti stagneaza formarea academica. Nu trebuie sa suporti reavointa persoanelor, Dumnezeu nu ne vrea pe toti martiri.

Nu este sfarsitul lumii, daca cauti o alta scoala unde te simti mai bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.06.2008, 12:17:27
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna

:D Si unde crezi ca poate gasi un mediu mai putin ostil... Oriunde mergi gasesti persoane cu care te intelegi, dar si persoane care nu te plac, si care te anuleaza ca fiinta daca le permiti ..
Adevarat spui.
Presupuneam, din povestirea lui A&F, ca majoritatea persoanelor sunt impotriva ei. Nu sunt intodeauna la fel de multi manelisti in fiecare scoala(la mine exista un numar mare de rockeri si hopperi). In cazuri in care exista doar cativa, sau un numar rezonabil, sunt de acord cu voi. Ar trebui sa se increada mai mult in Dumnezeu, sa se roage si sa reziste, fiindca nu se poate fugi de la oricare chichita si intareste caracterul.

Insa daca are parte de numai lucruri rele, care o trag in jos spiritual si amotional, de ce sa mai ramana?

Opinia mea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2008, 01:01:34
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

nu e adevarat ce spui dragomirna. eu am facut liceul intr-un colectiv extraordinar de oameni, in care nu existau inconstienti care sa-i ponegreasca pe altii si sa fie ostili fata de ei, sau care sa-si bata joc de valorile spirituale ale fiecaruia. nu stiu daca in buc exista asa ceva, si nu stiu daca elevii din ziua de azi mai cunosc ce e respectul, insa eu inca sper ca mai exista asemenea oameni. din pacate e din ce in ce mai rau. zilele acestea am fost la fostul meu liceu, si, desi nu am terminat de f mult timp, fostii mei profesori spuneau ca noile generatii sunt dezastruoase. din pacate pt noi.. si cred ca cea mai mare vina o poarta parintii, mai ales de cand cu chestiile astea gen: fara bataie, fara nu stiu ce si nu stiu cum. mai frate, pai la mine cand urla tata o data inghetam in fata lui. si desi niciodata nu mi-a fat o palma, il ascultam cu sfintenie si il respectam pt ca era tatal meu. la fel si pe mama mea. cum sa ma rastesc la mama sau sa-i vb urat. este mama mea, si orice ar fi o sa plec capul in fata ei. din pacate lumea a luat-o razna...:(
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2008, 07:48:17
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

pacifistul, ai fost "norocos", sa zic asa... :D ..Si eu am putut spune la fel pana sa intru la liceu, unde totul a luat-o razna... Si chiar daca incercam sa-mi vad de ale mele, de invatat si sa stau la locul meu, dadeam numai peste atitudini negative din partea colegilor, si chiar din partea profesorilor, din motive numai de ei nascocite, fara sa arat arat cuiva macar vreo urma de atitudine nelalocul ei care sa-i provoace... Iar adolescenta este o varsta cand iti cam formezi o imagine despre viata, si a mea a fost una care m-a dus pana la depresie... Dar, acum pot sa spun ca, paradoxal, numai asa mi-am gasit cu adevarat increderea in mine, in cine sunt si ce vreau de la viata mea, fara sa-mi pese de nimeni din cei care nu ma incurajau cu nimic sa ma apropii de Biserica, si in plus ma mai si luau peste picior cand vedeau ca nu-mi pot face nimic sa ma tina inapoi... si toate astea dupa ce m-am apropiat de Dumnezeu... De fapt, nu e asa paradoxal, pentru ca era doar ajutorul pe care l-am simtit de la Domnul, in tot ce am inceput sa gandesc si sa vreau sa fac... Sper ca AlwaysAndForever sa se mai gandeasca daca este cu adevarat sigura de filosofia ei de viata, pentru ca deja se vede ca nu prea are vreun pilon de sustinere adevarat... Eu am trecut prin lucururi de genul, si nu vorbesc pe langa, dar nici nu ma dau desteapta... Sper numai ca s-a inteles ce am vrut sa spun. :thumbsup: :p ;)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.06.2008, 19:28:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
asa e lumea de cand o stiu......dar si viata de om singur este placuta in felul ei...
Imagineaza-ti numai cum se simt Sfintii, adica traitorii, si purtatorii de Dumnezeu ... :rolleyes: ..N-au nevoie de nimeni si nimic, n-au nici o grija lumeasca, au Totul pentru ca Il au pe Domnul in ei si sunt desavarsiti...
Nu-i asa ca ne-am dori si noi? :D ..Dar, e multa bataie de cap... ;)
nu prea imi place linistea.. nu ma refer la linistea fara prieteni etc.vreau sa fie galagie mai mereu:))
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.06.2008, 20:31:34
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

suntem multi cei care am ascultat si continuam sa ascultam, fara patima, rock. fiecare dintre noi a avut la inceput parerea lui despre credinta. insa, in timp, Dumnezeu a intrat in sufletele noastre, gasind portita deschisa... o sa intre si pe a ta la momentul potrivit. nici nu o sa realizezi cand se va intampla.
ma bucur cand vad lumina si gandul bun in cineva care nu a ajuns la biserica "fortat", in urma unui necaz... sunt multi asemenea tie. ferice de ei daca vor pastra si vor intretine aceasta lumina.
asculta-l si pe cohen sa vezi ce zice: http://www.youtube.com/watch?v=yIdZ-rRnUkg
pt dragomirna...
ai idee cand dau drumul maicutele la pescuit?:)
am vazut saptamana trecuta niste specimene frumusele in coada iazului...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.06.2008, 20:33:47
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=EBSSA3HfDWg&feature=related
sper sa mearga tura asta...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.06.2008, 23:05:16
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
suntem multi cei care am ascultat si continuam sa ascultam, fara patima, rock. fiecare dintre noi a avut la inceput parerea lui despre credinta. insa, in timp, Dumnezeu a intrat in sufletele noastre, gasind portita deschisa... o sa intre si pe a ta la momentul potrivit. nici nu o sa realizezi cand se va intampla.
ma bucur cand vad lumina si gandul bun in cineva care nu a ajuns la biserica "fortat", in urma unui necaz... sunt multi asemenea tie. ferice de ei daca vor pastra si vor intretine aceasta lumina.
asculta-l si pe cohen sa vezi ce zice: http://www.youtube.com/watch?v=yIdZ-rRnUkg
pt dragomirna...
ai idee cand dau drumul maicutele la pescuit?:)
am vazut saptamana trecuta niste specimene frumusele in coada iazului...
Multumesc, rebellu007 :rolleyes: ..Dar nu stiu dc pt mine?.. :dontgetit: :)
Imi place si mie Leonard Cohen. :D "In My Secret Life" e o melodie pe care o ascult deseori. :cool: :p
Spre regretul meu, nu sunt din partea locurilor unde se afla manastirea care mi-a ramas in suflet, de cand am vizitat-o, fiind mai mica. Ce mult as vrea sa ma intorc acolo!.. E o lume desprinsa din Rai!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.06.2008, 23:25:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd
Citat:
În prealabil postat de dragomirna

:D Si unde crezi ca poate gasi un mediu mai putin ostil... Oriunde mergi gasesti persoane cu care te intelegi, dar si persoane care nu te plac, si care te anuleaza ca fiinta daca le permiti ..
Adevarat spui.
Presupuneam, din povestirea lui A&F, ca majoritatea persoanelor sunt impotriva ei. Nu sunt intodeauna la fel de multi manelisti in fiecare scoala(la mine exista un numar mare de rockeri si hopperi). In cazuri in care exista doar cativa, sau un numar rezonabil, sunt de acord cu voi. Ar trebui sa se increada mai mult in Dumnezeu, sa se roage si sa reziste, fiindca nu se poate fugi de la oricare chichita si intareste caracterul.

Insa daca are parte de numai lucruri rele, care o trag in jos spiritual si amotional, de ce sa mai ramana?

Opinia mea.
Emotional ! in alta ordine de idei , turma tot turma ramane si din nefericire pentru cei ce nu o urmeaza, au de suferit dar si mult de invatat din asta, iar maturizarea survine mult mai rapid. Orice rau spre bine si in acest caz. In ultima instanta, schimbarea scolii, ar fi o solutie, dar cum majoritatea scolilor abunda de buruieni si neghiobi, alegere este dificila. Oricum exista si grupuri "pasnice"in fiece scoala si integrarea in astfel de grupuri minoritare, ar fi ultima solutie. Cat priveste genul muzical agreat , nu se pune in discutie, find voia libera ce nu trebuie ingradita in astfel de situatie. Nu neaparat ce-mi place mie, este obligatoriu sa -i placa si alt cuiva si invers.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.06.2008, 23:30:49
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

bunicul meu a fost preot. de mica am fost o credincioasa sincera. si acum sunt . nu merg prea mult la biserica, nu ascult doar muzica religioasa. dar cred.

faptul ca tu crezi se datoreaza bunicului care ti-a insuflat de mica aceasta credinta.daca traieste sa stai de vb cu el ca te va lumina in multe privinte despre credinta ortodoxa ,iar dc e mort sa te rogi pt sufletul lui ,ca mult bine ti-a facut ,caci ti-a pus piatra de temelie pt credinta .Acuma tu trebuie sa dezvolti aceasta credinta prin rugaciune ,prin spovedanie la un preot ,sincera ,urmata de impartasanie si treptar Dumnezeu te va lumina cum sa crezi .Dar sa stii ca adevarata libertate este NUMAI IN DUMNEZEU ,care ne vrea tot binele ,si care pt noi a rabdat umiliri pina la moartea pe cruce.Sa te tii de credinta ortodoxa pe care a propovaduit-o si bunicul tau.DOAMNE AJUTA!:)
Reply With Quote
Răspunde