Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.09.2011, 14:27:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dilema e una falsa, ba chiar inchipuita, sa-mi fie cu iertare: avort vs. bucatarie. Mi se pare ca e ca in povestea aia cu drobul de sare, nu mergem la cauze, ci la niste efecte inchipuite ale unor lucruri la fel de inchipuite, care iti sta in putere sa nu se intample, daca ai inlatura drobul de sare, recte, trairea in pacat.

Eu am spus demult ce aveam pe acest subiect. Solutia e ascultarea de duhovnic, in ciuda depenedentei emotionale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.09.2011, 17:12:05
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu ti-as sugera sa mai iei pe cineva in gazda. Asa ingesuiti cum sunteti. Nu in bucatarie, nici in camera, nici in debara, ci acolo unde ai cel mai mult spatiu liber: in suflet.
"Chiriasul" de care-ti zic, e un personaj care de doua mii de ani isi caut chirie, bate la toate usile dar nu toti Il primesc ca, deh, e prea mare inghesuiala, de abia incapem de atatea nimicuri. "Iata, Eu stau la usa sufletului si bat. De va deschide cineva, voi intra la El." Tot ce trebuie sa-i oferi, e sa tii cont de cele ce afli de la El.

Nu e nevoie sa-ti mai zic ca-si plateste gazda regeste.
Superb, doamna! Sincer, mi s-au umezit ochii...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.09.2011, 18:32:01
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu-mi amintesc sa fii vorbit despre asta, dar sa stii ca am fost la un colt. Noroc ca omul acela a fost cinstit (o raritate!) si mi-a zis din capul locului ca nu-mi poate oferi ce vreau eu. Multa vreme m-am mai gandit la el. La inceput am fost buni prieteni, dar dupa asta relatia s-a racit si in final ne-am certat rau. Acum as vrea sa ma mai impac cu el, macar asa, de bun simt. Al meu cred ca a "simtit " ceva si incearca sa ma descurajeze sa mai am vreo legatura cu acel barbat, care-i e oarecum opus din unele pct de vedere. Nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez.
Îmi cer scuze, așa am interpretat aceste cuvinte.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
dar eu bag seama ca am tendinta sa fug, sa imi caut refugii inafara relatiei, si cred ca asta nu e bine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.09.2011, 22:34:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dilema e una falsa, ba chiar inchipuita, sa-mi fie cu iertare: avort vs. bucatarie. Mi se pare ca e ca in povestea aia cu drobul de sare, nu mergem la cauze, ci la niste efecte inchipuite ale unor lucruri la fel de inchipuite, care iti sta in putere sa nu se intample, daca ai inlatura drobul de sare, recte, trairea in pacat.

Eu am spus demult ce aveam pe acest subiect. Solutia e ascultarea de duhovnic, in ciuda depenedentei emotionale.
Ai dreptate cu droburile de sare, asa-mi spune si parintele, dar nici chiar el nu poate lua o hotarare in locul nostru. Iar realitatea e ca nici cu pacat nici fara, spatiul tot ala ramane...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.09.2011, 22:39:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu ti-as sugera sa mai iei pe cineva in gazda. Asa ingesuiti cum sunteti. Nu in bucatarie, nici in camera, nici in debara, ci acolo unde ai cel mai mult spatiu liber: in suflet.
"Chiriasul" de care-ti zic, e un personaj care de doua mii de ani isi caut chirie, bate la toate usile dar nu toti Il primesc ca, deh, e prea mare inghesuiala, de abia incapem de atatea nimicuri. "Iata, Eu stau la usa sufletului si bat. De va deschide cineva, voi intra la El." Tot ce trebuie sa-i oferi, e sa tii cont de cele ce afli de la El.

Nu e nevoie sa-ti mai zic ca-si plateste gazda regeste.
Ei, pentru El exista loc, si nici nu e pretentios, la prima vedere. Dar ce te faci ca chiar El a zis ca, pentru a-L primi pe El, trebuie sa hranesti, ajuti, gazduiesti, pe oricine care-ti cere ajutorul...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.09.2011, 22:42:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Îmi cer scuze, așa am interpretat aceste cuvinte.
Probabil ma refeream la faptul ca am tendinta sa intreb, sa ascult, sa cer parerea altor persoane in probleme care poate ne privesc doar pe noi doi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.09.2011, 22:59:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da!

a fost odata un fel de vas, adica ce zic, un fel de baraca plutitoare, pe care stateau doi insi, capitanul cam betiv, si secundul cam cusurgiu !!!
si nu errea zi in care astia doi sa nu aiba ceva de impartit, si ...asa se ducea frumos vasu la apa,cand beti fiind se certau tragand fiecare cu putere de carma...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.09.2011, 23:22:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Fallen, aveti deja o garsoniera sau planuiti sa achizitionati una? Bucataria unei garsoniere nu e mai mare de 6mp, deci un 2mx3m, nu prea poti sa o amenajezi ca si camera copil + bucatarie. Tot va trebui sa va mutati blatul de gatit ori in camera, ori in afara, in cazul in care aveti o logie si o inchideti. Ramane varianta apartamentului cu o camera, care are o bucatarie relativ mica, insa camera are in jur de 20mp, s-ar putea amenaja ca living+bucatarie, copilului ramanandu-i bucataria, transformata in camera pentru o persoana.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.09.2011, 00:19:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu am inteles daca vreti sa mutati bucataria in alt loc sau daca vreti sa-i dati 2 functii:bucatarie+dormitor...
Daca este ultima situatie atunci ce sa mai spun?ma abtin pt a nu-mi adauga alte pacate noi la gramada destul de mare a pacatelor vechi...

Totusi exista si alte solutii mai putin traumatizante pt copii,cum ar fi:
1. platirea avansului pt o locuinta mai mare,apoi terminarea platilor in rate;
2.inchirierea garsonierei pe mai multi ani,timp in care locuiesti cu parintii sau alte rude singure si economisesti bani;
3.mutarea intr-o alta zona geografica,mai putin costisitoare decat Bucuresti(cu aceiasi bani de garsoniera poti cumpara un apartament cu 2 camere in alte orase,localitati).


Avortul nu trebuie pomenit nici macar mentionat,nu face parte din solutii ci din probleme;nu poti sa rezolvi o problema creeand una si mai mare!
Domnul sa va ajute si calauzeasca numai spre Bine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.09.2011, 15:58:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu ce parere ar avea duhovnicul despre treaba asta, inca nu l-am intrebat. El inca spera ca totul o sa fie bine intre noi, pana la urma.
N-as putea spune exact daca ma descurc sau nu, deocamdata n-am de lucru, dar o sa gasesc ceva pana la urma, sper sa nu intru mai rau in rezervele strategice. Oricum, fereasca Dumnezeu sa se intample si sa nu pot sa-l fac!
Voi ce credeti ca m-ar sfatui duhovnicul in cazul in care as fi insarcinta si el n-ar vrea copilul? Sa-l avortez sau sa fug la mama? (oricum, la mama nu ar fi de ajuns, probabil ar trebui sa fug mult mai departe). Cred ca in prima faza m-ar sfatui sa-mi conving barbatul; poate n-ar fi imposibil, dar eu un as prefera fuga in padure ca sunt o lasa; pe de alta parte, nici aliantele fortate de imprejurari nu merg intotdeauna bine.

In legatura cu dependenta de barbat, nu stiu pana la urma daca e materiala, ci mai mult emotionala. Nu ma pot rupe de el pentru ca am investit prea multe sentimente, asteptari, sperante, si el de la mine la fel. Amandoi am avea prea mult de pierdut.

Eci, in concluzie, avort vs. bucatarie, care ar fi de preferat?
Draga mea,mie mi se pare ca poate ar fi cazul sa incepi sa iti schimbi putin lista prioritatilor,chiar daca dorinta de a avea un copil poate fi foarte arzatoare: in primul rand poate ar fi cazul sa te uiti mai atent spre relatia pe care o ai cu acest om (am inteles din prima postare ca este "viitorul sot",deci nu sunteti casatoriti inca) si sa te intrebi la modul cel mai realist cu putinta daca el este persoana alaturi de care sa iti intemeiezi o familie si daca il vezi ca pe un viitor sot si tata responsabil pentru copilul sau copiii ce vor urma,dar si fata de tine ca si consoarta a sa!
Pentru ca dincolo de problema "bucatarie versus avort",se pare ca stau altele mai serioase pe care nu cred ca nu le observi,ci probabil fugi sa dai ochii cu ele...
In conditiile in care nu ai rezolva problemele din cuplu,de suferit nu ai mai avea doar tu,ci si pruncii pe care ii vei aduce pe lume.
Dependenta emotionala nu este iubire si genereaza un lant intreg de suferinte,care cel mai posibil se vor accentua odata cu trecerea anilor si ii vor afecta pe toti cei implicati,insa vestea buna este ca exista vindecare pentru asa ceva.Totul este sa iti doresti!

Iti recomand o carte pe care daca vei fi interesata sa o citesti te va face sa intelegi mai multe din experienta pe care o traiesti in prezent:

http://www.scribd.com/doc/3760014/RO...besc-prea-mult
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Ce ii faci aproapelui tie iti faci. Cum sa ai bani gratis spre_rasarit Generalitati 35 11.01.2012 00:32:59
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 15:16:41
Ofer spre inchiriere o camera aura_d Stiri, actualitati, anunturi 0 11.06.2009 13:47:40