Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2013, 12:45:52
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Intrebari fara raspuns...

"Aruncati pistoalele! Nu cu armele astea luptam noi, ci cu armele duhului. Fie ca vreti,... fie ca nu vreti,... de suferinta nu veti scapa." (cuvant adresat unui grup de anticomunisti de Arsenie Boca)

Multe si puternice sunt cuvintele de folos ale sfintilor filocalici, dar fiind indepartati de noi prin timp si spatiu, prin oranduiala vremurilor in care au trait, dar mai ales prin faptele lor, ne vine greu sa pricepem cum de ar fi posibil sa ducem si noi o viata similara. Invatatura patristica nu este ceva strict pentru pustnici sau monahi. Cea mai pare parte din aceasta invatatura o putem pune la incercare chiar si in viata mireneasca, cea bine-cuvantata de Duhul Sfant prin cununie si fidelitate. Cate ispite nu sunt in viata de familie? Si care altul este rostul greutatilor vietii decat sa ne deprindem a nadajdui mai mult in Domnul si in purtarea lui de grija, decat in fortele si uneltele noastre?

Propun sa construim o discutie in jurul acestui fiu al neamului nostru contemporan cu multi dintre noi, sau macar cu parintii nostri: http://www.youtube.com/watch?v=hhgAAfRmYig

In nadejdea ca acest om fiind mai aproape de vremurilor noastre si de progresul tehnologic, fiind un om foarte inteligent, cu apetit in tinerete spre a deveni inginer de aviatie, a reusit sa gaseasca totusi carearea descrisa in Pateric si a demonstrat prin propriul lui mod de viata ca nu este un basm, nutresc speranta sa ne umplem si noi de ravna pentru Adevar si pentru a dobandi si noi forta si motivatia lui.

Hristos in mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2013, 20:01:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma tot gandeam de ce Ioan Botezatorul nu s-a dus sa-si predice mesajul pocaintei si la Ierusalim ci a ales doar pustia.In afara faptului de a implini profetia din Isaia de ce nu a mers si in cetatea sfanta,de ce astepta sa vina oamenii dinspre lume spre pustie.Si de ce ii boteza tocmai in Iordan,mult timp m-am intrebat asta.Am convingerea ca toate aceste detalii,precum si altele,sunt o patrunzatoare prefigurare a modalitatii de a trai in lume precum in pustie,in sensul de strain de spiritul ei,nu de izolare de ea ci de prefigurare a spuselor Mantuitorului: ,,Nu te rog sa-i iei din lume ci sa-i pazesti de cel rau".Cred ca toata activitatea Botezatorului,privita dintr-un anumit unghi,este o talcuire a iesirii din lume prin pocainta,dintr-o lume moarta in litera si forma si de reintrare in ea,prin credinta,in scopul de a se implini destinul luminii ce trebuie sa lumineze tuturor celor din casa.Nimic intimplator in nici cel mai mic detaliu al activitatii Botezatorului,totul are un sens,arata spre o implinire,fiecare detaliu,alegerea Iordanului si nu a Ierusalimului, alese de pronia dumnezeiasca pt a se realiza intreaga imagine si intregul mesaj al
mantuirii.

Cred ca analizand toate aceste detalii,Scriptura isi deschide paginile in fata celui insetat,dupa un credincios poate incepe un drum frumos de la formal la real,de la teoretic la practic invingand prejudecata ca pustia spirituala,in sens benefic,nu se poate realiza in lume.Se poate depinde insa de cat de sincera este inima omului,de cat de mult il cauta pe Dumnezeu.Dupa cum spunea recent un cleric elen timpul vorbelor a trecut.Se cere traire care sa nu poata fi ascunsa sub obroc,nu jumatati de masura,nu caldicei,ci traitori.Altfel teoretic crestinismul ar putea degenera intr-un dogmatism sterp,o intelegere intelectuala arida si elitista si un simulacru de traire colectiva,fiecare componenta actionand decuplat de celelalte.Insa asta doar teoretic pt ca in cazul in care oamenii ar esua,dupa cum le spunea Botezatorul fariseilor,Dumnezeu va ridica din pietre pe copii credintei,samanta lui Avraam.
Nimeni nu este favorizat in fata Lui in cazul in care ratam trairea mesajului Evangheliei si privind la lumea actuala,la noi dar la mine primul,nu pot decat sa ma inchin in tacere in fata milostivirii lui Dumnezeu care inca mai asteapta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2013, 14:24:57
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit "Faca-se voia Ta!"

Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?

Mi-am format o parere a mea, dar nu stiu daca este intru totul corecta, de aceea astept lamurire si de la voi.

Citat:
Cum ne alegem crucea in viata?
Există actul de a fugi de Cruce care se numește lașitate, iar partea cea mai rea urmează abia după; tot omul care fuge de "zăduful" zilei de azi, mâine îi va fi de două ori mai greu și după ce se va obișnui să fugă de răspundere și de cele rânduite, va ajunge să apuce pe calea unei vieți "ușuratice", își va căuta refugiul într-o viețuire libertină.

La polul opus există mândria celor care nu vor să se recunoască depășiți de situație și neputincioși în a duce mai departe lucrarea începută. Să-și recunoască neputința zic, iar nu să abandoneze! Căci tot omul neputincios și înțelept nu abandonează înainte de a cere ajutor; atât de la oameni, dar mai ales de la Cel ce poartă de grijă. Abia după ce avem conștiință împăcată, că am făcut tot ce ne stă în putință, abia după ce am solicitat tot ajutorul, abia atunci vine și momentul în care putem socoti că voia lui Dumnezeu este alta decât ceea ce trudim noi.

Pentru tot începutul cel bun, există mândria care îl îndeamnă pe omul de bună credință a căuta o cruce cât mai grea, în speranța că prin aceasta se va face de folos mai multor oameni. Dar cu timpul, puțin câte puțin, în subconștient se naște gândul că va primi cinste și laude, iar de la o vreme, scopul faptelor sale nu va mai fi ajutorarea semenilor, ci căutarea laudelor.

Last edited by leonte; 03.02.2013 at 14:28:07.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2013, 15:26:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?
Exista doua lucrari:
1. cea exterioara, a faptelor bune indreptate spre ceilalti (care include doua aspecte: ferirea de a le gresi si a face binele)
2. cea interioara, a insusirii virtutilor prin schimbarea firii omului pamantesc in om duhovnicesc

Prima o conditioneaza pe a doua, dar a doua nu o urmeaza pe prima in mod necesar.

Tanarul cel bogat o avea pe prima insa deloc sau partial pe a doua.
Dumnezeu nu a facut decat sa-i descopere o patima ascunsa pe care el o ignora: setea de bogatie - in ciuda unei impliniri formale ale poruncilor legii V.T. atentia sa era de fapt indreptata asupra averii sale si nu spre Dumnezeu.

Tot ce a trebuit sa faca pentru a afla ce ii lipseste spiritual a fost sa intrebe pe Dumnezeu si Dumnezeu i-a raspuns.

Dumnezeu descopera la vremea potrivita fiecaruia ceea ce are de implinit, important este sa intrebe si mai ales sa nu intoarca spatele raspunsului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2013, 16:04:17
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
....
"Faca-se voia Ta" inseamna ca ma supun vointei Tatalui, oricare ar fi ea, nu inseamna ca trebuie sa cunosc voia Tatalui. Ma supun si ma abandonez tuturor lucrurilor pe care Domnul va binevoi sa mi le trimita, chiar daca nu le inteleg, pentru ca stiu dinainte ca Domnul imi vrea binele.Orice as primi de la Domnul, succes, bogatie, saracie, boala sau sanatate, spun "faca-se voia Ta". Maister Eckart, un mistic, spunea ca aceasta supunere la vointa DOmnului inseamna tocmai lepadarea de noi insine, despre care ne vorbeste Domnul nostru Isus Hristos in Sfanta Evanghelie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2013, 17:11:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?
Atacati doua probleme diferite:

Problema nr 1: Care este sensul cuvintelor "Faca-se voia Ta".
Acest vers nu poate fi departajat de versul urmator, "Precum in Cer, asa si pe pamant". Nu sunt doua cereri diferite, ci una si aceeasi. Nu sunt doua propozitii diferite, dintre care a doua cu predicat subinteles, ci aceeasi propozitie. Cu alte cuvinte: "Sa fie voia Ta pe pamant tot asa ca in Cer". Prin aceasta cerere unica a Rugaciunii Domnesti, noi intregim cererea precedenta "Vie imparatia Ta". Am vrea ca Dumnezeu sa fie stapan pe pamant nu numai in veacul viitor, pe care il vrem apropiat, ci inca in veacul acesta. Am vrea ca inca din aceasta viata, si nu abia in cea viitoare, sa vedem cum toate si toti se inchina Domnului, respectand ordinea Lui, legea Lui. Mai multe, aici.

Problema nr 2: Cum putem recunoaste care este planul lui Dumnezeu cu noi. Cu alte cuvinte, chestiunea discernamantului vocational. Asta este, cu adevarat, o problema complexa. Raspunsul, in varianta scurta si simplificata, acesta este:
Planul lui Dumnezeu pentru noi il putem recunoaste din acestea trei elemente:
-existenta unei puternice dorinte
-abilitatile necesare spre a-l indeplini
-aparitia in viata noastra a unui exemplu personal in acea directie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2013, 03:25:49
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?

Mi-am format o parere a mea, dar nu stiu daca este intru totul corecta, de aceea astept lamurire si de la voi.
Doamne ajută.
Iubite frate, înainte să apară cartea asta, am căutat setos să leg și să găsesc răspunsuri la întrebări identice cu ale tale și încă dinainte de a apărea cartea, am găsit răspunsul întro pildă din pateric. Ți-o voi scrie, cum mi-o amintesc:
La o mănăstire nu foarte departe de lângă un oraș important comercial, s-au oprit o caravană mică a unui circ ambulant. Întro noapte, un monah îmbunătățit al mănăstirii, a văzut o lumină puternică că se răsfrângea afară dinăuntrul Sfintei Bisericii, cea mare. A alergat curios să vadă ce să fie. Când a intrat în Sfânta Biserică în liniște, iată că vede un trubadur al circului ambulant, care oprise în noaptea aceea lângă mănăstirea lor. Trubadurul, era suit pe o bicicletă cu o roată, mergând puțin în față și în spate și în același timp aruncând în sus, și învârtind trei bile colorate, cu care jongla zâmbind. Și iată minune mare, că el făcea toate acestea în fața Sfintei Icoane cu Preasfânta Născătoare și Pruncul Hristos, de lângă Sfintele Uși Împărătești ale Sfântului Iconostas, care erau de față, ieșiți parcă până la bust din Sfânta Icoană, cum erau pictați. Și Preasfânta Născătoare avea o batistă albă, cu care ștergea cu multă grijă, transpirația de pe fruntea trubadurului și Pruncul Hristos care aplauda, răzănd cu gingașă bucurie. Alergând apoi monahul îmbunătățit, să aducă pe stareț și pe alți frați, când au venit, iată că l-au găsit pe trubadur, dormind afară, lângă ușile încuiate ale Sfintei Bisericii Mari a Mănăstirii, cu toate ale lui lângă el.
De aici eu am înțeles: fă ce vrei, fi astronaut, bucătar, actor, grădinar, sau orice vrei, Hristos Dumnezeu ne-a lăsat libertate absolută, încă de când vorbeam cu El față în față și ne-a spus: din pomul acela să nu mânânci, căci atunci când vei mânca vei muri. Fă ce dorești, numai să rămâi ascultător lui Dumnezeu Treime, să iubești pe Dumnezeu și pe aproapele tău, cât mai bine cu putință poți tu ca om. Iar apoi, "...dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi." Matei 19, 21. Deci dacă vrei să fi desăvârșit, fă astfel și urmează lui Hristos cum? În monahism, care monahism a fost practicat de Ilie Tesviteanul, și Sfântul Ioan Botezătorul, de ei doi, pentru prima dată.
Acestea fiind spuse, iată, iubite frate, îți recomand cartea "Iliotropionul, sau acordul dintre voia noastră și voia lui Dumnezeu", apărută la editura Egumenița.
Bucurii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2013, 22:13:41
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Foarte lamuritoare si bune cuvinte ati spus cu totii, fiecare dupa puterile si dupa priceprea data de la Domnul, care v-a si zidit. Se vede ca toate cate ati scris, ati facut-o cu bune intentii si din dragoste pentru unul mai mic ca voi. Domnul sa va intareasca in putere si pricepe, ca sa ma puteti ajuta si mai mult, pe viitor; pe mine si pe altii ca mine.

Va multumesc, iubiti frati si surori! Mai ales tie, frate Alin, iti multumesc ca ai incercat din rasputeri sa-ti lepezi aroganta, de dragul adevarului! Sa stii ca de data asta ti-a reusit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2013, 09:41:48
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Pilda din pateric

Un tata batran pleaca sa-si mai vada o data fiul, care era pustnic, inainte de a muri. Pustnicul traia cu multa infranare si postire, dar pentru buna parere de sine, acestuia i se arata diavolul in chip de inger luminat. In ziua in care venea tatal sau la pustnic, ingerul satan graieste sihastrului asa : <<Pazeste-te caci iata, vine la tine diavolul prefacut in chipul tatalui tau, cu o secure in mana, ca se te omoare. Deci luand securea ta, iesi in intampinarea lui si omoara-l tu pe el!>> Deci pustnicul se supune poruncii ingerului prefacut in lumina si isi omoara tatal.

Intrebare: De unde putea sa cunoasca pustnicul despre cel ce se arata ca nu este inger ci drac?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2013, 10:12:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din faptul că l-a îndemnat să ucidă, măcar că gândea că ucide un drac. Dracii se scot, se alungă cu rugăciune și post, nu se omoară.
Îngerii ascultă de Hristos, care a zis să nu scoatem sabia și să nu ne temem de cei care vor să ne ucidă trupul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 17:53:47
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 20:59:39
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42