Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2006, 13:07:03
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Se considera sinucidere daca un om face in mod intentionat in asa fel (bea mult, mananca putin, nu are grija de sanateta lui) astfel incat sa se imbolnaveasca si sa moara?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2006, 15:46:19
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Bineinteles. Din moment ce acel om face intentionat ceva ca sa moara se considera a fi sinucidere. Nu-ti fa griji ca Dumnezeu stie tot ce gandeste orice om, asa ca nu ai cum sa-L "pacalesti". Sper ca nu tu esti acel om despre care ai adus vorba. ???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2006, 22:25:31
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Suflet iubit!

Dumnezeu te iubeste atat de mult, ca sus in ceruri, la Tatal Sfant, te asteapta sa vii victorios, nu sa fii infrant de gandurile rele care vin de unde nu trebuie!
Umple-ti inima, mintea cu Rugaciunea inimii:"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!" Te rog, nu uita:DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE.[/u]
SA STII CA NU ESTI SINGURUL LA CARE A VENIT CU ASTFEL DE GANDURI...este un rau care incearca sa ne indeparteze de LUMINA, sa ne rugam, sa postim si sa II cantam DRAGOSTEI VESNICE adica TATALUI si FIULUI si SFANTULUI DUH.

Lupta! Te rog! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2006, 12:45:07
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va_iubesc
Aceeasi propunere i-am facut-o si eu cu ceva timp in urma cand am intrat prima data aici pe forum si am citit postarile lui la mai multe topice.Dar cand am vazut ca ignora ceea ce-i spun dar continua sa scrie in acelasi timp am tras o concluzie : omul asta are o singura problema ,doreste sa ispiteasca si sa atraga atentia cu altceva pe forum...probabil ca are el un scop si m-as bucura sa fie unul benefic pt el,adica sa faca cercetari psihologice pt a se putea cunoaste mai bine pe el.
Asa ca SUCCES Stefan ;) :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2006, 13:12:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stefane,ceea ce exprimi tu nu este sinucidere,este inconstienta sau depresie...aduna-te si-ai sa vezi ca valorezi mai mult decat crezi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2006, 01:06:39
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nu vreau sa atrag atentia. Dar ma simt tare deprimat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2006, 03:12:56
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Stii care-i faza, Stefane, tu esti extrem de inteligent
daca ti-ai pus problema asa, adica "se considera sinucidere daca?".
Si daca stai sa te gandesti bine multi sfinti martiri au fost sinucigasi
din punctul meu de vedere, adica cum sa te duci tu la imparatul
nustiucare si sa-i spui sa creada in Dumnezeu cand stii clar ca pentru
indraznela ta te va omori, si nu oricum ci in chinuri groaznice.
Si cu toate astea ei isi doreau moartea pentru a ajunge in Paradis
pentru ca asa le promisese Hristos.Vedeti cat de ilogice sunt
religiile, spre exemplu Hristos ne spune ca lumea asta e desharta dar
totusi trebuie sa pretuim viata de aici.Poate sa imi spuna si mie cineva DE CE?
Cand iti pui problemele logic, religiile nu prea mai iti pot da raspunsuri.
Va provoc si pe voi sa ganditi asa de dragul unei dezbateri sa vedem ce iese:rolleyes:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2006, 12:09:23
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"Vedeti cat de ilogice sunt religiile spre exemplu Hristos ne spune ca lumea asta e desharta dar
totusi trebuie sa pretuim viata de aici"
Pai totul poate fi ilogic daca nu ai o definitie clara a termenilor.
"Lumea" inseamna ce e desert in lume: pacatul, superficialitatea, tot ce ne tine departe de Dumnezeu.
Iar viata, chiar daca intr-o lume imperfecta, intr-o Vale a Plangerii, poate si trebuie sa fie o cale catre Dumnezeu- numai asa capata sens si pret. Tocmai de asta moartea martirilor nu e sinucidere, pentru ca au facut-o pentru Hristos, nu pentru ca nu aveau prietena (cum e cazul cu Stefan, sa ma scuze dar asa a spus).

Citeste Parintele Staniloae "Ascetica si Mistica Bisericii Ortodoxe" si dupa aceea vino "sa vedem ce iese". Ca nu e cazul sa vorbim numai ca sa pierdem vremea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2006, 19:01:39
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Din cate am citit si Sfanta Paraschieva si-a nevoit trupul pana cand a ramas fara suflare, adica nu a mai mancat. Traia numai in post si rugaciune si a murit foarte tanara, cam la 25 de ani.
Povestea spune ca din dragoste de Hristos, simtea ca nu este locul ei aici si dorea sa fie langa el.
Prin deductie logica , Sfanta stia ca nu este un pacat sa gandeasca asa, si stia cum este dupa moarte si unde se va duce. Nu avea nici o indoiala ca Iisus o va primi cu bratele deschise.
referitor la ce spunea Scorpius, am vazut de curand la TV un documentar in care se prezenta momentul de rascruce care a dus la instaurarea crestinismului ca religie.
Tot prin crime s-a facut, cam trei sute de mii de pagani au fost ucisi.
Se pare ca mai marii politicului de atunci, adica preotii, au fost impresionati de credinta unei tinere femei, al carei nume l-am uitat, care a preferat sa moara in arena, in fata fiului ei de cativa ani, decat sa traiasca.
Moartea a fost ingrozitoare, nici nu vreau sa-mi amintesc.
M-a impresionat si pe mine profund gandindu-ma ce om extraordinar de puternic a fost de a mers atat de departe in credinta ei.
Era perfect constienta ca va fi omorata si cum va fi omorata.
Cu toate astea, si-a sustinut cu tarie credinta pana in ultimul moment.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.12.2006, 13:51:39
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"ce om extraordinar de puternic a fost de a mers atat de departe in credinta ei. "
Nici un om nu poate fi atat de puternic doar cu puterile sale, nimeni din noi- mama sau nu, n-ar rezista nici sa faca inchisoare macar pentru credinta, daca n-ar ajuta Harul Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 12:46:27
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 22:50:33
De ce ortodoxia considera catolicismul erezie? Bast-et Generalitati 44 14.07.2010 04:58:14
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 10:59:25