Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2009, 12:05:11
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Question putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara?

Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2009, 13:08:14
Alexa_Dinca Alexa_Dinca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!

Crestineste este (si in cazul vostru) sa va pastrati curati pentru ziua de duminica pe care trebuie sa o petreceti impreuna cu Domnul la Sfanta Liturghie (care este vitala pentru orice crestin) si mai apoi acasa, luand aminte la cele sfinte de la slujba.Spre seara (dupa ora 17) este permisa impreunarea intre soti in vederea conceperii unui prunc.
De asemenea este permis in zilele de luni, marti (pana in ora 24), joi (pana in ora 24) in care nu sunt sarbatori. (asa stiu de la duhovnicul meu, caci si eu am avut aceste nelamuriri)

Dumnezeu va va ajuta si va va binecuvanta daca veti incerca din tot sufletul sa tinteti cont de poruncile Lui mai ales in conditiile grele ale acestor vremuri.

Orice va veti osteni, iubirea pentru Hristos Dumnezeu si iubirea dintre voi sa nu piara, ci sa sporeasca!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2009, 13:51:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ma mir de ce nu va faceti un plan pentru conceptie care sa arate ca cele tarifare sau ca mersul trenurilor...
Oameni buni, un copil este o minune pamanteana, este o viata, eu nu cred ca acea conceptie se pretinde la planuri care mai de care mai stupide, nu au nimic de-a face cu religia, ci mai degraba cu inventiile babesti, cu traditiile impuse, sau mai stiu eu ce .
Aratati-mi unde scrie in biblie cand sa concepi un copil si...eu va cred pe cuvant, dar nu inventii si interpretari " sfintite ".
Dumnezeu a spus sa inmultim pamantul, nu sa inmultim pamantul, duminica, luni, sau marti...sau mai stiu eu cand,.
Din mandrie si din superioritate si nevoia de supunere au venit atatea reguli, absolut inventate, care, daca aprofundati religia, veti vedea ca., mai degraba o denigreaza si-i restabileste Atotputerea Lui Dumnezeu.
Cititi multele insemnari care apar pe acest site, foarte interesante despre religie si credinta si veti vedea ca nu prea coincide cu atatea pareri presupuse afisate aici pe forum, pareri ce vin din superstitii, traditii aparute din batrani, interpretari si nu concretizari cu adevarat crestinesti.
PERSONAL, IN ORICE ZI AS CONCEPE UN COPIL, AS CONSIDERA O ZI BINECUVANTATA !
Inima, peiviti la inima oameni buni, nu la detalii inutile ale convietuirii noastre pe pamant . Inima noastra este de netagaduit, iar Dumnezeu o judeca mai presus de orice aparenta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 13:57:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2009, 14:04:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ma mir de ce nu va faceti un plan pentru conceptie care sa arate ca cele tarifare sau ca mersul trenurilor...
:))

Si,mai ales, cum ramane cu vorba aceea ca Dumnezeu a facut duminica pentru om si nu omul pentru duminica?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2009, 14:14:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ory ,daca tu gandesti asa ,asta nu inseamna ca este corect ceea ce spui.
Nu te substitui tu preotilor ,duminica este o zi sfanta si trebuie respectata.
Daca esti asa libera in gandire si nu pui pret pe canoane si dogme de ce nu treci la protestanti ,ei sunt mult mai liberi si nu fac decat ceea ce scrie in sf.Scriptura ad literam ,dar nici macar ce scrie acolo in totalitate.
Sfintii parinti au avut parte de descoperiri dumnezeieti .Aceste canoane au fost stabilite la sf.Sinoade de ierarhi ca sf.Ioan Gura de Aur ,sf.Spiridon ,etc.
dupa sf.Scriptura ,scrierile sf.Pavel si revelatiile divine pe care ei le-au avut in urma nevointelor pe care noi nu suntem in stare sa le ducem.
Doamneajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2009, 14:24:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Anita, lasa-ma cu interminabilele scrieri pe care le tot invocati...spune-mi unde scrie in biblie despre aceasta ?
Daca, conceptia unui copil din iubire, indiferent de ziua in care se savarseste, nu vi se pare o Binecuvantare...atunci nu am ce discuta cu persoane incatranite in teorie.
Caci practica, am vazut eu...ne cam omoara.
Vad ca multi ortodocsi au inceput sa se inchina la Sf. Parinti mai mult decat la Dumnezeu...Oameni buni, acestia nu sunt infailibili, plus ca mai sunt si interpretati in fel si chip...asadar, nu este musai sa diger tot ceea ce mi se impune, mai ales fara rationament de iubire.
Apropos !...obisnuiti sa cititi scrierile de pe acest site, dincolo de forum ?
Mie mi se pare absolut realist si formidabil...nu prea se potriveste cu ce aduceti voi in fata ca pe o justificare de netagaduit.
Eu nu prea citesc, dar, cand o fac ma minunez si ma bucur ca, totusi, biserica nu este chiar atat de habotnica cum o promoveaza credinciosii ei, de multe ori. Valabil si pentru postul Trinitas pe care-l apreciez.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 14:28:08.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2010, 23:24:24
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit a cui este aceasta vorba?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
:))

Si,mai ales, cum ramane cu vorba aceea ca Dumnezeu a facut duminica pentru om si nu omul pentru duminica?
cine a zis asta? a cui era vorba asta?
Ca Domnul Iisus a zis asa:
Ev. Marcu cap.2 "27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă."

probabil v-ati confundat?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2009, 16:19:57
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Aratati-mi unde scrie in biblie cand sa concepi un copil si...eu va cred pe cuvant, dar nu inventii si interpretari " sfintite ".
Dumnezeu a spus sa inmultim pamantul, nu sa inmultim pamantul, duminica, luni, sau marti...sau mai stiu eu cand.

Prin tine vorbeste necunoasterea, iar asta este o prima sursa de pacat :-)

Nu stiu exact versetele, dar chiar Sfantul Apostol Pavel a scris ca este bine ca sotii sa se impreuneze o perioada, iar apoi sa poasteasca, samd.

De asemenea, citind marturii despre Parintele Arsenie Boca am descoperit enorm de multe lucruri. Un mic exemplu, a venit la el o mama cu un copil pe brate[ era handicapat ], iar Parintele i-a spus: "E drept ca l-ai conceput in post? "

Parintele a scris carti despre casatorie, sfaturi pentru tineri, etc. Le am in format electronic, daca vrei, ti le pot trimite, astfel incat sa poti elimina cauza necunoasterii.

Am gasit in cateva carti si faptul ca aceste reguli, de a nu avea contact trupesc decat luni, joi si samabta, au fost date de catre mari asceti, postitori, de cei care nu mai aveau patimi trupesti, si din acest motiv ei nu inteleg tinerii casatoriti.

Eu nu sunt casatorita si nu sunt in masura sa dau sfaturi..dar il am la suflet pe Parintele Arsenie, si stiu ca a vietuit ca un sfant, astfel incat nu pun la indoiala cuvintele si sfaturile sale.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2009, 16:38:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"[quote=E_my;161872]Prin tine vorbeste necunoasterea, iar asta este o prima sursa de pacat :-)

Nu stiu exact versetele, dar chiar Sfantul Apostol Pavel a scris ca este bine ca sotii sa se impreuneze o perioada, iar apoi sa poasteasca, samd.

De asemenea, citind marturii despre Parintele Arsenie Boca am descoperit enorm de multe lucruri. Un mic exemplu, a venit la el o mama cu un copil pe brate[ era handicapat ], iar Parintele i-a spus: "E drept ca l-ai conceput in post? "

Parintele a scris carti despre casatorie, sfaturi pentru tineri, etc. Le am in format electronic, daca vrei, ti le pot trimite, astfel incat sa poti elimina cauza necunoasterii.

Am gasit in cateva carti si faptul ca aceste reguli, de a nu avea contact trupesc decat luni, joi si samabta, au fost date de catre mari asceti, postitori, de cei care nu mai aveau patimi trupesti, si din acest motiv ei nu inteleg tinerii casatoriti.

Eu nu sunt casatorita si nu sunt in masura sa dau sfaturi..dar il am la suflet pe Parintele Arsenie, si stiu ca a vietuit ca un sfant, astfel incat nu pun la indoiala cuvintele si sfaturile sale. "


Aha, prin mine vorbeste necunoasterea ca sursa de pacat...atunci sa inteleg ca toate femeile credincioase si imbrobodite care umplu biserica debordeaza de cunoastere, probabil sunt la punct cu toata teologia, altfel nu se pot numi credincioase ? !
Deci , sa mai inteleg ca tu dai pe-afara de atata cunoastere...si lipsa de pacat. Nu ma intereseaza pe ce parinte ai in suflet, dar, daca ai copii stii sigur ca, indiferent in ziua in care i-ai conceput, ei sunt o certitudine a Binecuvantarii Lui Dumnezeu.
I-a sa intrebam o femeie care nu poate avea copii, cand trebuie sa conceapa ?...probabil si-ar dori oricand, numai sa poata procreea, sa poata indeplini legea Lui Dumnezeu...
Doamne ajuta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2009, 12:02:49
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit stimata ory

nu stiu daca si crezi ceea ce spui, dar debitezi prostii la foc automat. Daca ai merge la biserica ca sa te rogi si sa fii atenta la predici si daca ai avea un duhovnic cu care sa discuti problemele care te framanta, ai avea intelepciunea necesara sa nu mai sustii ineptii.
Orice crestin ortodox PRACTICANT stie ca in zilele de post si de sarbatoare trebuie sa traiasca in relatie de fratie cu sotul/sotia. Asta inseamna ca relatiile conjugale sunt interzise, iar copiii conceputi in astfel de zile sunt predispusi la diverse afectiuni sau malformatii. Probabil ca tu si postesti doar cand ai chef, sau postesti doar ca sa iti mentii silueta si nu convingere religioasa. Ar fii mai intelept si mai prudent sa te abtii de la sfaturi si comentarii periculoase. ata pentru tine cat si pentru altii. Invatatura Bisericii este alcatuita din Sfanta Scriptura ( Biblia) si din Sfanta Traditie, care se impletesc in mod armonios. Sfanta Traditie isi are originea in Sfanta Scriptura, deci invataturile date de Sfanta Traditie au aceeasi valoare morala. Degeaba stii Biblia pe de rost daca nu pui in practica sau pui in practica doar ceea ce iti convine din versetele biblice. Asta fac sectarii care nu recunosc decat cele scrise in Biblie si doar in masura in care le convine sau ii avantajeaza in smintirea semenilor lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43