Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1161  
Vechi 06.07.2010, 04:56:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Multumiri

Dragii mei vreau sa va multumesc la toti care mi-ati trimis pe forum si pe private urari si ginduri bune,flori(si catelusul mi-a placut) stiu ca le-ati scris din toata inima si eu va imbratisez pe toti si va doresc la fel sanatate si sa fiti binecuvantati in toate zilele.
Doamne ajuta
Vassy
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #1162  
Vechi 06.07.2010, 05:00:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Multumesc

Iti multumesc de urare si m-as bucura daca mi-ai spune mai multe despre imaginea de mai jos.
Te imbratisez cu drag
Vassy
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #1163  
Vechi 06.07.2010, 05:04:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Vasilica, astazi, de pe puntea intre ziua ta reala de nastere (3 iulie) si cea trecuta in certificat (5 iulie), iti urez sa ai parte de sanatate, pace in suflet, cald in inima, bucurii, mangaiere aleasa din partea Domnului! Te imbratisez!

Lumanarica Ioan de la Tutova
Ma bucurat mult urarea ta, dar despre imaginea cu Ioan de la Tutova nu stiu nimic daca ai mai multe informatii??.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #1164  
Vechi 06.07.2010, 09:40:24
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Mirela si Cristi, va multumesc din inima. Mirela, buchetul este minunat, ca si tine.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #1165  
Vechi 06.07.2010, 12:56:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Lumanarica

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ma bucurat mult urarea ta, dar despre imaginea cu Ioan de la Tutova nu stiu nimic daca ai mai multe informatii??.
Este vorba de Sfantul Ioan de la Tutova, zis si Lumanarica. Ma gandeam ca fiind de prin partile locului, te va bucura un semn de plai natal.


S-a făcut de bună voie cerșetor viețuind în smerenie și sărăcie. A miluit pe săraci și bolnavi, a apărat pe orfan, văduvă și nedereptățit, a împodobit și ctitorit biserici
S-a născut în jurul anului 1782 într-o familie de țărani din ținutul Tutova, Bârladul de astăzi. Orfan din pruncie este crescut de o țărancă evlavioasă care-i transmite dragostea de Hristos și de aproapele, îndemnându-l să împartă pe la biserici lumânări, lumina lui Hristos cel înviat. Pentru aceasta Ioan va fi cunoscut de concetățenii săi sub numele de “Lumânărică”.
La vârsta de 20 de ani părăsește locurile de baștină colindând satele și orașele Moldovei cerșind mila în folosul celor săraci și împovărați de necazuri și birurile vremii. Fără casă și masă, acoperiș fiindu-i cerul, cu capul descoperit, desculț, cu o camașă de cânepă, încins cu o funie vara iar iarna cu suman, purta cu el o traistă în care aduna obolul creștinilor. Ajuta pe orfani, pe văduve, pe bolnavii creștini sau iudei, boteza sau înzestra fetele sărace de măritat. Oriunde era o nenorocire, oriunde era o sărăcie, Lumânărică sosea ca din cer, și aducea pe ascuns milă, mângâiere și ajutor.

Reply With Quote
  #1166  
Vechi 06.07.2010, 13:07:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Este vorba de Sfantul Ioan de la Tutova, zis si Lumanarica. Ma gandeam ca fiind de prin partile locului, te va bucura un semn de plai natal.


S-a făcut de bună voie cerșetor viețuind în smerenie și sărăcie. A miluit pe săraci și bolnavi, a apărat pe orfan, văduvă și nedereptățit, a împodobit și ctitorit biserici
S-a născut în jurul anului 1782 într-o familie de țărani din ținutul Tutova, Bârladul de astăzi. Orfan din pruncie este crescut de o țărancă evlavioasă care-i transmite dragostea de Hristos și de aproapele, îndemnându-l să împartă pe la biserici lumânări, lumina lui Hristos cel înviat. Pentru aceasta Ioan va fi cunoscut de concetățenii săi sub numele de “Lumânărică”.
La vârsta de 20 de ani părăsește locurile de baștină colindând satele și orașele Moldovei cerșind mila în folosul celor săraci și împovărați de necazuri și birurile vremii. Fără casă și masă, acoperiș fiindu-i cerul, cu capul descoperit, desculț, cu o camașă de cânepă, încins cu o funie vara iar iarna cu suman, purta cu el o traistă în care aduna obolul creștinilor. Ajuta pe orfani, pe văduve, pe bolnavii creștini sau iudei, boteza sau înzestra fetele sărace de măritat. Oriunde era o nenorocire, oriunde era o sărăcie, Lumânărică sosea ca din cer, și aducea pe ascuns milă, mângâiere și ajutor.
Multumesc de infomatie nu stiam de acest sfint si cind ma gindesc ca am plecat de la aceste locuri cind eram o copila si cred ca nu stiam pe atunci prea multe
Te imbratisez
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #1167  
Vechi 07.07.2010, 06:39:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb La multi ani, "doru_candea" !!!

Sa ai parte de ani multi binecuvantati de Domnul!

Reply With Quote
  #1168  
Vechi 09.07.2010, 07:41:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "eea", LA MULTI ANI !!!

La multi ani, scumpa preoteasa! Sa ai parte de la Domnul de ani binecuvantati cu sanatate si rod duhovnicesc alaturi de toti cei apropiati!

Reply With Quote
  #1169  
Vechi 09.07.2010, 12:35:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit La multi ani !

Draga Eea, o zi minunata sa ai, azi, cand iti serbezi ziua de nastere.
Cele mai dragi ganduri, sanatate tie si intregii familii, copilasi sa-ti aduca numai bucurii, un sincer si calduros LA MULTI ANI! insotit de acest mesaj care spune multe:

" Secretul fericirii ! " Dupa ce l-a creat pe om, Dumnezeu a chemat ingerii sa-i consulte in privinta fericirii oamenilor.
I-a intrebat : unde sa acundem secretul fericirii pentru ca omul sa nu-l gaseasca?
Un inger a spus : sa-l ascundem adanc in pamant
Nu se poate a raspuns Dumnezeu, omul va sapa si-l va gasi.
Alt inger a spus : sa-l ascundem in adancul marii.
Omul va gasi solutii sa se scufunde si-l va descoperi.
Al treilea inger a spus : sa-l ascundem in varful celui mai inalt munte.
Si acolo omul poate ajunge, a spus Dumnezeu.
In cazul acesta nicaieri pe pamant sau in apa nu poate fi ascuns pentru ca omul il va gasi.
Atunci il vom ascunde in interiorul omului, in adancul sufletului sau, a spus Dumnezeu.
De atunci omul mereu sapa, se scufunda, se catara, se zbate sa gaseasca secretul fericirii, fara sa realizeze ca acesta se afla chiar in fiinta sa.

Omule, cauta toate frumusetile in tine, acolo este secretul fericirii !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #1170  
Vechi 09.07.2010, 12:35:48
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

LA multi ani draga Andreea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Membri ai familiilor regale vest-europene "cuce- PadreCory Generalitati 69 04.07.2010 18:14:17
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
FORUM iosif Generalitati 16 30.06.2009 08:17:16
Aniversari nede_mar Generalitati 1 30.08.2008 16:59:34
Aniversari si comemorari ancah Stiri, actualitati, anunturi 9 31.08.2007 08:01:08