Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 26.05.2011, 17:39:38
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

off-topic
@ioan_strainul

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Iartama Parinte ca intervin si eu desi ar fi mai bine sa tac pt. ca vorbele le dce vIntul si asa cum nu se vede de unde vine si incotro se indreapta vintul asa nu sa vede nimic Infaptuit din ceia ce spun eu si alti .
Eu recunosc ca este greu sa slujesti Intro parohie si neajunsurile sunt multe (lumeste vorbind) ca duhovniceste Dumnezeu ne stie si ne cunoaste pe toti, El cunoaste toate cele care noi nu le aratam ca sa fie vazute din diferite motive care vrInd sau ne vrInd la vremea hotarIta de Dumnezeu vor fi scoase la lumina .
Parinte sa nu ma Intelegi gresit dar eu am o nelamurire care nu o pot intelege , dela inceputurile crestinismului a fost o singura Biserica , iar cu scurgerea timpului sau rupt cIte putini cIte putini si asa au rasarit aceste lastare salbatice care tind sa sufoce vita tulpina din care iau viata pentru ca or cIt ar nega ei radacina o au tot In Sf. Biserica.
Atunci eu Intreb ca un nestiutor si spun cu sufletul curat lipsit de duhul mIndriei si al trufiei care o fi fost motivul ruperi sau a neascultari , or fi numai acesti sarmani far de minte sau avem o problema si de alta natura .
Parinte eu cred ca pricina potigniri si a rataciri acestora ar trebui sa o recunoastem ca parte si a noastra a celor din Sf. Biserica Ortodoxa si sa nu osIndim numai pe cei osinditi si perduti.

S L A V I T sa fie D O M N U L HRISTOS in veacul veacului amin amin amin



Nu numai cu pIine se satura omul ce cu or ce cuvInt iesit din gua Lui Dumnezeu
Nene Ioane, nene Ioane! Frate Ioane! Omule drag! Domnul sa ne ierte si pe fratia ta si pe mine! Cunosti pilda semanatorului, nu-i asa? Multe seminte sunt; nici pamantul nu-i la fel. De ce vrei sa dai, acum la batranete, pamantul cel bun pentru pamant pietros? Esti suparat pe preotul din parohia dumitale!? Poate ai si motive, cred ca ai, banuiesc ca ai, fiidca prea esti tulburat. Da' cu Biserica ce ai? Cu mine ce ai? Daca nu-s vrednic sa mai pun epitrahilul pe grumaz dovedeste-o, dar daca nu ai dovezi pentru ce ma palmuiesti?

Am fost la un pas sa ma urc in avion si sa vin la fratia ta. Dar am primit sfat sa mai astept. Daca-i de la Domnul va dainui, daca nu, se va pierde, mi s-a spus. Ti-am dat timp sa dovedesti prin ascultare ca esti madular al Bisericii si nu ramura franta; personal urma sa merg la Madrid la Episcopie, la parintele Timotei, spre a verifica la fata locului cele ce spui. Nu ca as fi eu cineva, dar stiam ca Domnul ma va calauzi. Cu toate acestea, am facut ascultare si am mai asteptat un timp. De ce oare ti-ai schimbat atitudinea? De ce acum te arati dornic a scoate in evidenta, pe baza unei situatii foarte vag precizata din parohia dumitale, ca Biserica nu mai este buna? "Lucrarile mari anevoie se gatesc si cu mare rabdare se lucreaza" mi-a zis cel ce m-a pus la ascultare. La fel iti zic si eu acum! Si-ti mai zic: iarta-ma de "ne-graba" pe care am aratat-o. Dar ce crezi ca lucrarea lui Hristos se face pe odihna? Nu, se face pe osteneala, iar osteneala in ortodoxie incepe cu ascultarea! Intelege asta! Nu parul alb sau anii multi inseamna ceva la Domnul, ci duhovnicia cu rabdare si consecventa pana la moarte.

Ce fel de preot ar cere omul neascultator? Un preot slab, ce poate fi folosit dupa voile proprii si nu dupa voia lui Hristos. Eu nu's asa! Nu sunt aspru, ci doar cinstit in cele ce am mostenit: daca fiul nu vrea sa asculte atunci nici nu iubeste; si daca nu iubeste nu-mi este fiu! Am crezut, un timp, ca fratia ta nu esti un crestin ce nu vrea sa asculte, ci doar unul ce nu poate sa o faca fiindca lucrarea constiintei sale ii spune asa. Acum, dupa ce vad ca ai ales mai bine sa dai cu piciorul in Biserica decat sa te jertfesti, imi vine sa-ti strig: omule, trezeste-te, ca te pierzi! Ai fost ispitit si esti in pericol sa cazi foarte urat, dar stii (citeste primele mesaje pe care le-ai primit) ca asa m-am rugat, dupa cererea ta: sa fii ostas vrednic al Bisericii; credeai ca vei lupta cu soareci sau cu râme? Dracii nu sunt râme, frate, chiar de nu au mai multa putere; au multa viclenie!

Lasa lupta pentru o vreme, imbraca-te cu rugaciunea si cu rabdarea si cauta lucrul Celui care zideste nu pe al dezbinatorului si vrasmasului Bisericii! Daca nu poti aceasta, macar cere ajutor si asculta in smerenie, altfel cu mine nu ai partasie!

Ma voi ruga Domnului, si de ma va asculta inca, poate te va slobozi de tulburarea ce te-a cuprins. Ma simt vinovat caci m-am facut partas cu voia mea! Stiu insa ca daca vei face pocainta in Biserica, vei reusi, ca si Petru, nu doar sa fii iertat ci sa termini ce ai inceput.

Ostas este nu cel ce spune cu gura "slavit sa fie Domnul!" ci cel care marturiseste cu fapta, din inima lui, "Binecuvantat esti Doamne!". Fii ostas al Bisericii Ortodoxe, cea una, sfanta si soborniceasca, prin dragoste, ascultare si blandete!

Domnul sa fie cu tine si cu toata casa ta!

Last edited by Pr. Gheorghe; 26.05.2011 at 20:12:42.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Aprox. 400 de crime comise zilnic in Romania... pe banii nostri laurastifter Morala Crestina 60 24.07.2013 20:43:23
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 22:10:41
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07