Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3521  
Vechi 15.09.2011, 12:07:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
"Sã n-aduci cu pîine dospitã sîngele dobitocului jertfit în cinstea Mea;"(Exodul 34:25)

Acum iti este clar ce are painea dospita? Sau, vrei sa spui ca si Cel care a dat porunca de mai sus, viseaza sau a dat in mintea copiilor.

Jertfa Domnului Iisus nu putea fi simbolizata decat prin ceea ce era curat, nefermentat, nedospit.
Măi Vașinec, numai tu mai lipseai din circul ăsta. Ca un bun subordonat, sari în apărarea șefului ca nu cumva să spună o tâmpenie fără să aibă galerie. Așa sună probabil o traduce făcută de instalatori și mecanici auto din asociația AZ7 sau habarniști din alte ong-uri postcreștine (sau prostcreștine, totuna e!)!
O traducere competentă sună cam așa: Să nu torni sângele jertfei Mele pe pâine dospită și jertfa de la sărbătoarea Paștilor să nu rămână până a doua zi.
De unde nu reiese că-ți stă ție pâinea dospită-n gât.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #3522  
Vechi 15.09.2011, 12:07:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si daca din 600.000.000 de penticostali si carismatici, exista doar un singur caz de vorbire veritabila in limbi, acest singur caz autentic dovedeste ca vorbirea in limbi nu a incetat.

Dar eu nu cred ca sunt patru cazuri reale la cateva sute de falsuri, cred ca sunt patru falsuri la cateva sute de cazuri veritabile.
Exact asupra acelor patru falsuri si-a concentrat atentia si calugarul american Serafim Rose.

Arhimandritul grec Eusebiu Stephanou este insa un teolog ortodox care a studiat cazurile autentice, veritabile. Aceste cercetari asupra miscarii carismatice autentice l-au facut sa exclame: "această revărsare a Duhului Sfânt trece dincolo de granițele confesionale... Duhul lui Dumnezeu lucrează ...atât în interiorul cât și, în exteriorul Bisericii Ortodoxe"

Pentru ca intr-adevar, in pofida convingerilor unei minoritati crestine din care si tu faci parte, Dumnezeu NU poate fi ingradit confesional. Au incercat multi sa puna monopol asupra Lui, dar e complicat...
Iar "vântul suflă unde voiește". Stii ce sfant a zis asta?


.
Cum am spus, 600 de milioane e o cifra ridicola, probabil e cea mai mare exagerare pe care am auzit-o vreodata. Am dat cifra din SUA, acolo sunt 1,5 mil de penticostali, adica in tara unde a fost inventat cultul penticostal.
Daca si charismaticii sunt in proportia din ortodoxie in alte culte inseamna ca avem o cifra de cateva milioane de charismatici care se adauga celor cateva milioane (1,5 mil plus ce mai sunt in alte tari atinse de prozelitismul penticostal, nu prea cred ca Fie mai mult de 10 mil).
Eusebiu Stephanou este un preot din cei 6 din SUA care cred in miscarea charismatica. De altii nu am citit, deci proportia e atat de mica incat nici nu merita mentionata. Si o mica grupare de la noi are avea mai multi aderenti.

In legatura cu cele 4 cazuri gasite de acel pastor luteran, Parintele Serafim Rose spune in completare ca noi ortodocsii stim ca si acelea sunt tot de genul celor dintai. Iar pastorul luteran nu a spus ca acelea sunt rezultatul vorbirii in limbi cu ahjutorul Sfantului Duh, ci ca doar acelea se aseamana cu cele din Biblie. E o diferenta destul de mare.
  #3523  
Vechi 15.09.2011, 12:09:42
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ca sa fiu mai explicita, ma intereseaza daca ei repecta porunca Mantuitorului, de perpetuare peste veacuri a Sfintei Jertfe:
„Luati, mincati. Acestea este Trupul Meu, care se fringe pentru voi, spre iertarea pacatelor” (...) „Aceasta sa o faceti intru pomenirea Mea”
1. Adventistii nu sunt sectanti (cum i-ati numit in postarea dvs. anterioara). Sunt crestini.
2. Adventistii respecta poruncile referitoare la Sfanta Impartasanie, inclusiv datoria spalarii picioarelor (lasata limpede de Domnul Iisus Hristos in Evanghelia dupa Ioan, cap. 13:1-17).
3. Adventistii nu o jignesc pe Maica Domnului (cum ati afirmat cu rautate). O cinstesc la fel cum au cinstit-o Sfintii Apostoli. Probabil va deranjeaza faptul ca nu practica tot arsenalul de inventii mistice pe care-l practicati dvs.

P.S. Vin si eu cu o intrebare, referitoare la respectarea poruncilor, cu ocazia Sfintei Impartasanii: dvs. indepliniti datoria de a va spala picioarele unii altora, ca semn al umilintei si slujirii? Sau, neglijati acest lucru desi Domnul Iisus Hristos a spus ca "si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora, pentru ca Eu v-am dat o pilda pentru ca si voi sa faceti cum am facut Eu."(Ioan 13:14-15)?
  #3524  
Vechi 15.09.2011, 12:14:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu are nimic, e perfectă... dar când e folosită ca simbol... nu merge. Nu merge să folosești un simbol al păcatului (drojdia) spre a-L reprezenta pe Hristos. Legat de aceasta am niște citate din Patristică, poate te vor lămuri sfinții părinți mai bine. Dar nu acum, că trebuie să plec... O zi bună!
Tu acum incerci sa explici de ce voi folositi azima, de parca ar fi o adanca reflectie teologica. E simplu, folositi pentru ca asa foloseau cei din cultele din care s-au desprins adventistii in sec. XIX si asa se folosea in jurul lor in SUA.
Nu are rost sa folosim teoria chibritului, mai util ar fi sa analizam gandirea fermierilor americani in contextul epocii si puterea lor de talmacire a Bibliei.
  #3525  
Vechi 15.09.2011, 12:18:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Adventistii nu sunt sectanti (cum i-ati numit in postarea dvs. anterioara). Sunt crestini.
Sunt o secta crestina, insa d-voastra va puteti autodenumi cum doriti, doar si Tery Jones isi spune crestin,nu? perceptia celorlalti e diferita.

Citat:
Adventistii nu o jignesc pe Maica Domnului (cum ati afirmat cu rautate)
Nu am afirmat cu rautate, ci cu tristete. Cat priveste malitia, aceasta ii apartine fratelui d-voastra intru credinta, care ne explica cum il facem noi, ortodocsii, pe Hristos vierme sau porc. Numai bine!

Last edited by ioanna; 15.09.2011 at 12:22:23.
  #3526  
Vechi 15.09.2011, 12:24:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Asta este o generalizare absolut penibilă. Faptul că ai făcut o confuzie într-un anumit lucru asta nu înseamnă că faci confuzii în orice sau că ai greși în orice.
Acum daca i-ai dat apa la moara si ai spus ca are dreptate fara sa intrebi intai cand e Pastile iudaic o sa avem parte de inca 100 de pagini de rationamente "logice".
  #3527  
Vechi 15.09.2011, 12:24:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule Stefan-Florin nu stiti, sectantii, cum sunt adventistii sau martorii lui Iehova se impartasesc cu trupul Lui Hristos sau Il resping pe Hristos? pe Maica Domnului stiu ca o jignesc prin atitudinea lor.
Draga mea, Martorii lui Iehova se inpartasesc doar din simboluri (Trupul si sangele lui Hristos), ei chiar asa le numesc -SIMBOLURI
Pt martori Hristos este doar Arhanghelui Mihai, Iisus fiind doar un alt nume al acestui arhanghel cat a fost pe pamant.Cand s-a inaltat a redevenit arhanghelul Mihail.
Cei care consuma aceste simboluri O DATA PE A, la data apropiata de 14 nissan, sunt cei care cred martorii ca fac parte din cei 144 000 (cei 144 000 oameni pecetluiti in Apocalipsa), viitorul guvern ceresc al lui Hristos.
Nu cinstesc sfintii, deci nici pe Maria Fecioara. Doamne ajuta
  #3528  
Vechi 15.09.2011, 12:30:33
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Măi Vașinec, numai tu mai lipseai din circul ăsta. Ca un bun subordonat, sari în apărarea șefului ca nu cumva să spună o tâmpenie fără să aibă galerie. Așa sună probabil o traduce făcută de instalatori și mecanici auto din asociația AZ7 sau habarniști din alte ong-uri postcreștine (sau prostcreștine, totuna e!)!
Te simti mai bine dupa ce ai turnat toate mahalagismele astea?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O traducere competentă sună cam așa: Să nu torni sângele jertfei Mele pe pâine dospită și jertfa de la sărbătoarea Paștilor să nu rămână până a doua zi.
De unde nu reiese că-ți stă ție pâinea dospită-n gât.
Bine. Hai sa luam la socoteala "traducerea competenta". Si, mai adaug unul din multele versete, (tot din "traducerea competenta") care vorbesc despre poruncile Lui Dumnezeu referitor la "painea dospita".

"Orice prinos de pâine, ce aduceti Domnului, sã nu-l faceti dospit," (Levitic 2:11 - Biblia sinodala).

Revin la intrebarea pe care ai ocolit-o. Ce avea Dumnezeu cu painea dospita? Vrei sa spui si despre EL aceleasi lucruri care le-ai spus despre "trice" (ca ar fi visat sau a dat in mintea copiilor)? Astept raspuns (fara comentarii docte la adresa mea sau a adventistilor).

Repet: jertfa Domnului Iisus nu putea fi simbolizata decat prin ceea ce era curat, nefermentat, nedospit.
  #3529  
Vechi 15.09.2011, 12:31:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci Sf. Ioan Gura de Aur se inseala impreuna cu Evanghelistii. Puteti crede dvs. asa, insa in aceste conditii este clar ca nu am incredere in "Biserica" pe care o reprezentati dvs. personal.
Observ ca primul citat din Sf. Chiril in care spunea ca rastignirea a fost in 14 Nisan nu l-ai luat in seama, doar pe cel de-al doilea pentru ca sustinea conceptia ta.
Sf. Ioan Hrisostom nu-l poate contrazice pe sf. Apostol Ioan pentru simplul fapt ca nu a fost acolo, ci analizeaza ce a scris Sf. Ap. Ioan. Iar Sf. Ap. Ioan ne spune ca Iisus a fost rastignit in ziua pregatirii Pastilor.
Ti-am dat solutia daca vrei neaparat sa descosi Biblia cuvant cu cuvant. Daca presupunem ca au mancat mielul, adica Pastile in ziua de 14 Nisan cu paine atunci nu mai exista nicio contradictie, se potriveste tot ce scrie in Sfanta Scriptura.
  #3530  
Vechi 15.09.2011, 12:33:55
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt o secta crestina, insa d-voastra va puteti autodenumi cum doriti, doar si Tery Jones isi spune crestin,nu? perceptia celorlalti e diferita.


Nu am afirmat cu rautate, ci cu tristete. Cat priveste malitia, aceasta ii apartine fratelui d-voastra intru credinta, care ne explica cum il facem noi, ortodocsii, pe Hristos vierme sau porc. Numai bine!
Ati sarit peste intrebarea referitoare la datoria spalarii picioarelor (lasata de Domnul Iisus Hristos, prin exemplul si indemnul Sau). De ce nu respectati aceasta datorie lasata de Mantuitorul?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38