Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2011, 03:09:05
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Am dreptul?

Daca vad s-au stiu ca cineva face ceva ilegal am dreptul sa-l spun la structurile legale speciale gen Politie, Procuratura s-au alti oameni abilitati cu functia de a pedepsi si inlatura astfel de cazuri ? S-au mai bine e sa tac si sa nu fac nimic?
Si daca o fac pacatuiesc cu ceva prin asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2011, 13:56:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde despe ce e vorba, morala statului laic (ateu) nu e tocmai sincrona cu morala crestina.

Depinde si de ce faci tu lucrul asta, si cand spun de ce, ma refer la adevarata motivatie nu un simplu pretext.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2011, 16:04:06
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Gandeste-te ca cel care face ilegalitati e Sanduu. Cum ai proceda? L-ai da pe mana politiei pe sanduu sa-i faca cazier si sa ramana poate fara servici o perioada lunga, poate sa-si piarda familia, casa? Roaga-te mai bine pentru aproapele sa se mantuiasca si sa se intoarca de la rau.

Trebuie sa te porti cu aproapele cum te-ai purta cu tine insuti. Caci ce faci vine asupra ta ca un bumerang. Faci bine, vine bine.

Omul care a furat iadul aproapelui. Era intr-un oras un om foarte bogat si avea o brutarie. Si dadea paine la tot orasul dar numai pe bani. Nu ai bani, nu vezi paine. Intr-o zi un om sarac a vorbit cu altul ca o sa fure o paine de la acel om. Zis si facut a luat o paine din caruta si zvarrrr la fuga frate. Bogatul dupa el numai ca nu la- ajuns.

Bun. Moare bogatul si ajunge la judecata si trebuie sa prezinte temele la control. Ce sa prezinte ca milostenie nu a facut asa ca judecata a fost asa, daca imi arati ca ai dat ceva la saraci iti mai dau o sansa daca nu IADUL.

Se uita in buzunare, goale. Nimic. Dar vine ingerul salvator cu o bucata de paine, painea ce i s-a furat. Si zice ca aceasta paine a ajuns la saraci . Atunci el a fost intors la lume sa isi continue viata sa se schimbe.

Ajuns inapoi isi vinde toata averea si o da saracilor. Se vinde si pe el ca rob si banii ii imparte saracilor.

Si uite asa saracul a furat iadul si a adus raiul.

Deci daca ti s-a furat ceva poate ti s-a furat iadul si poate ca ai sa te intalnesti cu lucrul acela in rai. Iarta si mergi mai departe daca poti. daca nu, roaga-te la Dumnezeu sa te mantuiesti si tu si aproapele care ti-a furat si ca sa ti se intoarca lucrul furat.

Daca e sa se corecteze ceva, crede-ma ca Dumnezeu corecteaza mai bine ca procuratura. Roaga-te ca Dumnezeu sa corecteze cum mila, fara durere si ganduri rele sa ai si tu parte de mila cand o sa fii corectat.

Last edited by spre_rasarit; 22.10.2011 at 16:16:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2011, 16:33:31
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde despre ce e vorba
Subscriu. Dă-ne detaliile picante :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2011, 18:43:10
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Să presupunem că tu știi că X a furat ceva de la Y.

Y nu știe cine este autorul furtului, dar tu știi.

Dacă tu nu te prezinți pentru a formula denunț penal, sunt șanse ca Y să nu își recupereze bunul său și să rămână păgubit.

Cum reacționezi ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2011, 18:51:45
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,erethorn

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Să presupunem că tu știi că X a furat ceva de la Y.

Y nu știe cine este autorul furtului, dar tu știi.

Dacă tu nu te prezinți pentru a formula denunț penal, sunt șanse ca Y să nu își recupereze bunul său și să rămână păgubit.

Cum reacționezi ?
una dintre variante:tac chitic ca ma omoara x
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2011, 18:53:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Să presupunem că tu știi că X a furat ceva de la Y.

Y nu știe cine este autorul furtului, dar tu știi.

Dacă tu nu te prezinți pentru a formula denunț penal, sunt șanse ca Y să nu își recupereze bunul său și să rămână păgubit.

Cum reacționezi ?
totul depinde de detalii.
ce s-a furat? o masina? pensia unui batran? ceva droguri? sau un obiect mic, stralucitor si fara valoare?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2011, 00:55:02
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Exemple

va dau 2 exemple:
1.Joc o joaca pe internet, vad ca un jucator nu joaca cinstit adica foloseste programe ajutatoare...ce-mi ramine de facut anunt adminul care ii da ban si-l elimina din joaca, s-au tac si las vreo 20 de oameni sa se enerveze din pricina lui printre care si eu ?
2. Ceva mai serios vad cum un functionar ea mita stiu ca e corupt poate am si dovezi ce-mi ramine de facut ? anunt politia sa-si primeasca pedeapsa si societate sa scape de cineva care-i suge singele?
Acum la general vorbind daca am lupta fiecare impotriva acestor lucruri am anunta persoanele abilitate cu putere nu sar schimba totul in bine ?
Iar daca tacem, stam nepasatori unde vom ajunge ?
Oare daca eu tac si nu actionez nu ma fac si eu partas cu acea persoana ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2011, 01:06:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
va dau 2 exemple:
1.Joc o joaca pe internet, vad ca un jucator nu joaca cinstit adica foloseste programe ajutatoare...ce-mi ramine de facut anunt adminul care ii da ban si-l elimina din joaca, s-au tac si las vreo 20 de oameni sa se enerveze din pricina lui printre care si eu ?
2. Ceva mai serios vad cum un functionar ea mita stiu ca e corupt poate am si dovezi ce-mi ramine de facut ? anunt politia sa-si primeasca pedeapsa si societate sa scape de cineva care-i suge singele?
Acum la general vorbind daca am lupta fiecare impotriva acestor lucruri am anunta persoanele abilitate cu putere nu sar schimba totul in bine ?
Iar daca tacem, stam nepasatori unde vom ajunge ?
Oare daca eu tac si nu actionez nu ma fac si eu partas cu acea persoana ?
si totusi, nu te-ai gandit in niciunul din cazuri sa vorbesti prima data cu persoana in cauza, doar la reclamatii te gandesti, la indatoriile tale civice, nu si la cele crestinesti.

Last edited by ioanna; 23.10.2011 at 01:11:46.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2011, 01:28:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce este moral:

1. renunti la jocurile de pe Internet si investesti timpul castigat in rugaciune si pregatire profesionala - care nu incepe o data cu facultatea, ci mult mai devreme.
Garantat nu o sa-ti para rau daca mergi pe varianta asta.

2. intrebarea este cat de mult esti dispus sa te sacrifici pentru binele societatii?
Daca respectivul este un individ periculos si cu relatii, esti dispus sa suporti toate posibilele consecinte care urmeaza denuntului?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare din Dreptul Bisericesc skicolour Intrebari utilizatori 5 04.05.2012 18:20:08
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 22:50:33
Dreptul la libertate-mihail florin ionut12 Generalitati 5 13.10.2010 17:57:35
De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii florina_drossu Generalitati 28 29.04.2010 23:02:00
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 20:47:00